Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

sandy_twilight

Νεοφερμένος

Η sandy_twilight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω φροντηστηριο ξεκινησα στη β λυκειου...με βοηθησε πολυ κυριως στο να οργανωσω το διαβασμα μου ...ετσι εγινα πολυ καλυτερος...κατα τα αλλα απο θεμα υλης τα καταφερνεις αν δεν εχεις κενα και με ενα βοηθημα..παντως αν το οικονομικο δεν σου ειναι αμποδιο πανε φροντ...

Βασικα κ εγω θεωρω σωστοτερο ν παρακολουθησω ολα τα μαθηματα της κατευθυνσης στο φροντ ωστε να βελτιωθω περισσοτερο..σε ευχαριστω που απαντησες παντως!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Βέβαια θα πρέπει να το ψάξεις καλά το θέμα φροντ. γιατί υπάρχουν μερικά που δεν κάνουν καθόλου καλή δουλειά! Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία (δυστυχως).:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
νομίζω πως υπάρχει θέμα
not sure though...:bye:

Αυτή είναι δουλεία των διαχειριστών:)

Φιλικά.

Και για να μην κάνω offtopic ποστ, θα πω ότι καλό είναι τα μαθήματα κατεύθυνσης να τα πάρεις, για να μαθεις πώς να οργανώνεις το διάβασμα σου και να δεις πώς δουλεύουν στο φροντηστήριο (και να δεις αν είσαι και ευχαριστημένη;)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
εγω παλι του χρονου θα κανω φροντιστηρια..του χρονου θα παω λυκειο οποτε ειναι καλο να αρχισω..θετικη κατευθυνση θα παρω αλλα του χρονου σκεφτομαι να αρχισω μονο μαθηματικα και φυσικη..απο β θα τα κανω ολα..μαθηματικα φυσικη εκθεση και χημεια..για τη βιολογια δεν ειμαι και πλ σιγουρη..ωστοσο παιζει να παρω και τεχνολογικη..στην οποια ακουω παιδια που κανουν και ΑΟΔΕ φροντιστηριο και μου φαινεται καπως..γτ αυτο μονο παπαγαλια θελει και το φροντιστηριο γτ το χρειαζονται?εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
εγω παλι του χρονου θα κανω φροντιστηρια..του χρονου θα παω λυκειο οποτε ειναι καλο να αρχισω..θετικη κατευθυνση θα παρω αλλα του χρονου σκεφτομαι να αρχισω μονο μαθηματικα και φυσικη..απο β θα τα κανω ολα..μαθηματικα φυσικη εκθεση και χημεια..για τη βιολογια δεν ειμαι και πλ σιγουρη..ωστοσο παιζει να παρω και τεχνολογικη..στην οποια ακουω παιδια που κανουν και ΑΟΔΕ φροντιστηριο και μου φαινεται καπως..γτ αυτο μονο παπαγαλια θελει και το φροντιστηριο γτ το χρειαζονται?εσεις τι λετε?
Του χρόνου....:P
Είναι χαζομάρα κατά τη γνώμη μου να πληρώσει κάποιος το φροντιστήριο από την Α' την στιγμή που με στοιχειώδες διάβασμα πας μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
ναι το ξερω αλλα ολοι απο τη Α πανε..δε κανω βεβαια οτι ολοι αλλα για να ειμαι περισσοτερο οργανωμενη το κανω..και να εχω μια α διευκολυνση και βοηθεια..δεν εχω κανενα προβλημα με κανενα μαθημα αλλα για καλυτερη οργανωση και για να εμβαθυνω περισσοτερο το κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Για τους Β Θεωρητικους : Εκθεση, Λατινικα, Αρχαια. Απο εμπειρια, δε χρειαζεται να κανεις φροντιστηριο για το Γνωστο των Αρχαιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ολα ειναι μπαρμπουτσαλα και οτι ειναι θεμα του καθε παιδιου ξεχωριστα. Και απο εκει και περα παιζει και καπιον ρολο ο καθηγιτης...
Παντος περσυ ειμουν σε "ιδιετερα" με 5 παιδια, και στην φυσικη και στα μαθηματικα. Αυτο που καταλαβα ητανε οτι εφαγα τρελα λευτα στους καθηγιτες και στις βενζινες του πηγενε-ελα, και οτι δεν με οφελισαν σε τιποτα παραπανω απο οτι θα με ειχαν οφελισει τα φροντιστιρια, τα οπια εχουν ολιγομελοι τμηματα...

Ειδα κιολας απο την κοπελα μου, οτι με 4 διαφορετικους καθηγιτες ετρωγε την μερα της μεσα σε ενα αυτοκινιτο, να τρεχει απο το ενα φρονστιστιριο στο αλλο, και στην τελικη δεν της προσεφεραν κατι ιδιετερο οι "σπουδεοι, τρανοι και εμπειροι" καθηγιτες...

Για αυτο εγω φετος θα παω σε κανονικο φροντιστιριο με ολιγομελη τμηματα. Πολυ πιο φτηνα, θα εινα οργανομενος ο χρονος στο φρονστιριο, θα γλιτωσω καμποσα λεπτα την ημερα απο τα πηγενε-ελα απο τον εναν στον αλλων, και στην τελικη αν εγω καθομαι να διαβαζω, δεν εχει ιδιετερη διαφορα απο τον καθηγητη, που οι περσυνοι κιολας μου απεδιξαν οτι δεν ηταν σπουδεοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παντα ελεγα οτι θα παω μονο στην τριτη φροντιστιρια. τελικα πηγα απο περσυ λογο του οτι χασει εντελος την μπαλα με τα μαθηματικα, και πηγενε να μου φυγει και στην φυσικη.

Στην φυσικη ειδα οτι αξιζε τον κοπο, γιατι με εφερνε σε τριβη με το αντικειμενο, κατι που δεν θα ειχα κανει απο μονος μου..
Στα μαθητικα παλι, ειχε το ιδιο καλα αποτελεσματα με την φυσικη, ωστωσω αν δεν ειχα παει μαθηματικα, φετος μαλλον δεν θα ειχα καμια ελπιδα...

Ωστωσω, ειμαι μαθητης που δυσκολα θα κατσει να διαβασει μονος του... Και απο την πρωτη γυμνασιου μεχρι και την πρωτη λυκειου δεν ειχα κατσει να λυσω ουτε μια ασκηση στα μαθηματικα και την φυσικη, και μαλιστα δεν προσεχα σχεδων ποτε στο μαθημα...
Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν καπιος προσεχει στο μαθημα, και διαβαζει αρκετα σπιτι του, δεν χρειαζετε απο την δευτερα το φροντιστιριο, ισως ουτε καν στην τριτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Παιδιά ακούω για τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα στη Β΄Λυκείου. Εγώ είμαι στην Α' και δεν ξέρω τι να κάνω για του χρόνου. Είμαι καλή μαθήτρια αλλά όλοι λένε ότι τα παιδια πρέπει να ξεκινάνε την προετοιμασία απο τη Β'Λυκείου για τις Πανελλήνιες για να μην έχουν κενά. Ποια είναι η γνώμη σας εσείς τι θα κάνετε ή τι κάνατε???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εγω οταν ημουν b λυκειου εκανα ιδιαιτερο μαθηματικα κατευθυνσης και εκθεση σε τμημα για την γ.
παντως χαλαρωσε δεν ειναι αναγκη να αγχωνεσαι και αν εισαι καλη μαθητρια (εννοω να μην εχει κενα) εχεις γλιτωσει ηδη απο μεγαλο κοπο,βεβαια προσεξε και στην β λυκειου να μην αφησεις κενα.
πιστευω οτι το μονο που χρειαζεται ειναι απο του χρονου να αρχισεις εκθεση ,οχι υποχρεωτικα ιδιαιτερο και μετα τα χριστουγγενα μαθηματικα.
παντως δεν ειναι αναγκη να μεγαλοποιουμε τα πραγματα...με λιγη προσοχη στο σχολειο πιστευω την βγαζεις καθαρη στο σχολειο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
οκ. σε ευχαρστώ, εγώ θα πάρω θεωρητική κατεύθυνση!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Παιδιά ακούω για τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα στη Β΄Λυκείου. Εγώ είμαι στην Α' και δεν ξέρω τι να κάνω για του χρόνου. Είμαι καλή μαθήτρια αλλά όλοι λένε ότι τα παιδια πρέπει να ξεκινάνε την προετοιμασία απο τη Β'Λυκείου για τις Πανελλήνιες για να μην έχουν κενά. Ποια είναι η γνώμη σας εσείς τι θα κάνετε ή τι κάνατε???:hmm:
1) Δυστυχώς αν έχεις υψηλούς στόχους με τον ανταγωνισμό που υπάρχει πρέπει νομίζω η προετοιμασία να αρχίζει από τη Β. Αφού άλλοι το κάνουν δεν μπορείς να μείνεις πίσω από αυτούς.
2) Δεν ξέρω αν οι γονείς σου μπορούν να πληρώσουν τα ιδιαίτερα αλλά νομίζω ότι είναι προτιμότερα από τα φροντιστήρια: Μάθημα προσαρμοσμένο αποκλειστικά σε σένα και λιγότερες ώρες.
3) Θα σου πώ τι έκανα εγώ για Β λυκείου: Άρχισα από Σεπτέμβριο μόνον 1½ ώρα ιδιαίτερο έκθεση και το Φεβρουάριο 2+2 μαθηματικά και φυσική για ύλη της Γ. Για τα μαθήματα του σχολείου διάβαζα και διαβάζω πάντα μόνος μου.
4) Πιστεύω ότι είναι εντελώς βλαβερό να πάρεις τα τεράστια πακέτα των φροντιστηρίων με τις 15-20 ώρες τη βδομάδα. Τρώς άδικα όλο το χρόνο σου και δεν σου μένει τίποτα για διάβασμα και ψυχαγωγία. Βλέπω συμμαθητές μου που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να πηγαινοφέρνουν βόλτα τα βιβλία τους από το σχολείο στο φροντιστήριο και το ανάποδο με αποτέλεσμα το τίποτα.
5) Πάντως ότι και να κάνεις να ξέρεις ότι εκείνο που μετράει έιναι το δικό σου διάβασμα. Σχολείο, φροντιστήρια και ιδιαίτερα είναι απλώς ένα βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
νομιζω διας οτι το τελευταιο που ειπες ειναι το σημαντικοτερο ολων.
μην κοιτατε τι κανουν οι αλλοι ,η νεα μοδα τωρα ειναι να ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΔΥΟ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΑ διαφορετικα για το καθε μαθημα,τι σημαινει οτι πρεπει να το κανει επειδη το κανουν οι αλλοι?
απο τους 100.000 μαθητες που δινουν μονον οι 4000-5000 μαθητες ειναι αυτοι που βγαζουν πανω απο 18.000 μορια ,οι αριστουχοι δηλαδη ,ενα πσοστο 5% και μικροτερο ,λετε αυτοι να μην πηγαινουν φροντηστηριο?ή να μην κανουν ιδιαιτερα?
αυτο που θα σας διαφοροποιησει απο τους αλλους και τελικα θα πετυχετε ειναι το ενδιαφερον σας ειτε κανετε φροντησρτηρια ειτε οχι,μην ακουτε τον καθε ασχετο που μιλαει για σφαγη στις πανελληνιες και αδυσωπητο ανταγωνισμο

αυτο που διαφοροποιει τον ''καλο'' μαθητη απο τον πραγματικα καλο ειναι οτι ο πρωτος διαβαζει μονο για να περασει ενω ο δευτερος διαβαζει πανω απο ολα για τον ιδιο ,με ολους τους περιορισμους που θετει ενας διαγωνισμος που ονομαζεται πανελληνιες εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και εγώ αυτο πιστεύω άμα θέλει ο μαθητής όλα τα μπορεί τα άλλα είναι απλώς βοηθήματα!!! Κατά τα άλλα δωρεάν παιδεία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skotadismenos

Νεοφερμένος

Ο Στέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιζουν ρολο και οι καθηγητες που εχεις στο σχολειο. Αν ο καθηγητης για οποιονδηποτε λογο δεν ειναι καλος π.χ βαριεται να κανει το μαθημα σωστα, δεν ξερει πως ή προκαλει οποιασδηποτε μορφης υπνηλια, γιατι κακα τα ψεματα ειναι αρκετοι οι καθηγητες που το κανουν, τοτε το φροντιστηριο μπορει να καλυψει πολλα απο τα κενα που θα σου αφησει ο καθηγητης του σχολειο. Ποσο μαλλον αν αυτος ο καθηγητης σου κανει καποιο μαθημα κατευθυνσης
(μην ξεχνας εχεις και αυτο απο Σεπτεμβρη).

Προσωπικα εγω ξεκινησα φροντιστηριο (οχι πανω απο 8-9 ωρες την εβδομαδα ομως) απο 1η λυκειου και μπορω να πω οτι με βοηθησε ιδιαιτερα. Ειναι ομως και διαφορετικη η φυση των μαθηματων καθως εγω ειμαι θετικη κατ/ση.
Σε συμβουλευω ομως να ξεκινησεις καποια μαθηματα. Τουλαχιστον τα πιο σημαντικα απο Σεπτεμβρη γιατι ποτε δεν ξερεις που θα πεσεις στο σχολειο.

Η προληψη ειναι το παν.... Σκεψου να πρεπει μετα να τρεξεις για τα κενα + την Γ λυκειου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εγώ είμαι θεωρητική Β Λυκείου και δεν έχω κάνει καθόλου προετοιμασία για του χρόνου. Θα αρχίσω μέσα στο καλοκαίρι. Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος της θεωρητικής. Τί έπρεπε να έχω καλύψει μέχρι τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
μην ανησυχεις φίλε και εγω θεωρητικη ειμαι και δεν εχω κανει καμια προετοιμασια για την Γ λυκειου (ουτε καν οι φιλοι μου απο αλλες κατευθηνσης στα φροντιστηρια τους) δεν υπαρχει θεμα αν δεν αφησεις κενα στην καλοκαιρινη προετοιμασια θα εισαι μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγώ είμαι θεωρητική Β Λυκείου και δεν έχω κάνει καθόλου προετοιμασία για του χρόνου. Θα αρχίσω μέσα στο καλοκαίρι. Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος της θεωρητικής. Τί έπρεπε να έχω καλύψει μέχρι τώρα?
Κοίτα, στη δικιά μας κατεύθυνση [κ γω είμαι θεωρητική], τα μαθήματα που θέλουν προετοιμασία από Β σε Γ είναι μόνο αρχαία κ λατινικά. Λατινικά αν είχες καλό καθηγητή στο σχολείο είσαι μια χαρά, είναι εύκολα και η ύλη τους μικρή. καλό είναι όμως το καλοκαίρι να αρχίσεις να προετοιμάζεις τα κείμενα της 3ης, να τα βγάλεις γρήγορα για να έχεις χρόνο για πολλές επαναλήψεις. Αρχαία, δεν είναι ότι υπάρχει κάποια ύλη που πρέπει να καλύψεις συγκεκριμένη [για το άγνωστο πάντα]. μόνο να κάνεις από μόνη σου επαναλήψεις σε γραμματική, γιατί, αν δεν ξέρεις γραμματική, δεν είναι ότι χάνεις μόνο τις 2 ασκήσεις που υπάρχουν στο άγνωστο, αλλα σε επηρεάζει και στην ίδια την ανάλυσή του γιατί δεν μπορείς να αναγνωρίσεις καλά τύπους κλπ. εκτός από αυτό, είναι καλό να κάνεις όσο το δυνατόν περισσότερα κείμενα -όχι για να έχεις την ελπίδα να σου πέσει στο τέλος κείμενό που έχεις κάνει [αυτό ειναι μάλλον αδύνατον] αλλα για να έχεις εξασκηθεί. κάθε κείμενο έχει και διαφορετικά συντακτικά φαινόμενα να προσέξεις, που μάλλον δεν μπορείς -ή τουλαχιστον εγώ δεν μπορώ- να τα μάθεις διαβάζοντας θεωρία, αλλά τα μαθαίνεις βρίσκοντάς τα στην πράξη. η προετοιμασία που εγώ έκανα φέτος είναι ΑΠΕΙΡΑ κείμενα :P στο άγνωστο, και λατινικά είναι η αλήθεια ότι άρχισα νωρίς οπότε έχω ήδη καλύψει τα 2/3 της ύλης της Γ. μην σε ανησυχεί αυτό όμως, δε σημαίνει ότι εσύ εχεις μείνει πίσω, εγώ είμαι αναποδη:P
το καλοκαίρι καλό είναι επίσης να ασχοληθείς με την ιστορία, που είναι μεγάλη ύλη, είναι μάθημα βαρύτητας και τον ψιλοπαίρνει:whistle: [αυτή είναι προσωπική μου άποψη βέβαια, μπορείς να διαφωνήσεις]. μπορείς να ασχοληθείς και λίγο με αρχαία γνωστό, αλλά και σε αυτό δε σε κυνηγάει κανείς. η λογοτεχνία είναι χαλαρή, επίσης δε σε κυνηγάει κανείς, και καλό είναι να κάνεις κ έκθεση.
αυτα!κ πάνω από όλα, καλό κουράγιο!! σε όλους μας:clapup:

Παιδιά ακούω για τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα στη Β΄Λυκείου. Εγώ είμαι στην Α' και δεν ξέρω τι να κάνω για του χρόνου. Είμαι καλή μαθήτρια αλλά όλοι λένε ότι τα παιδια πρέπει να ξεκινάνε την προετοιμασία απο τη Β'Λυκείου για τις Πανελλήνιες για να μην έχουν κενά. Ποια είναι η γνώμη σας εσείς τι θα κάνετε ή τι κάνατε???:hmm:
μια και είδα ότι θα πας θεωρητική, λέω να σου απαντήσω εγώ πιο συγκεκριμένα από τους άλλους, καθώς και γω θεωρητική είμαι. εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις, αν όχι όλα τ' άλλα, τουλάχιστον λίγες ώρες άγνωστο, γιατί όσο καλό καθηγητή και να έχεις στο σχολείο -και στο λέω γιατί εγώ φέτος είχα μια καταπληκτική- δεν είναι το ίδιο, γιατί στο σπίτι έιναι περαιτέρω εξάσκηση, που είναι απαραίτητη, και κείμενα που ανταποκρίνονται στις δικές σου ανάγκες, δυνάμεις και αδυναμίες. στο σχολείο ο καθηγητής δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο από το να παρακολουθεί το μέσο όρο. Γνωστό μην κάνεις σε καμία περίπτωση, δεν έχει καμία σημασία για την Γ και θα είναι τσάμπα κόπος...
Λατινικά μπορεί πολύ εύκολα να σε καλύψει το σχολείο, μόνο αν έχεις ένα καλό καθηγητή. εμείς φέτος είχαμε ένα όρθιο ζώο που κατέστρεψε πολλά παιδιά που αποφάσισαν να μην επιβαρυνθούν με ιδιαίτερα στα λατινικά γιατί έιναι εύκολα, κ μέχρι τον Νοέμβριο είχαν χάσει κάθε επαφή με το μάθημα... δε μπορούσαν να παρακολουθήσουν και τους ειχε μπερδέψει ανεπανόρθωτα... Σου λέω όμως ότι μπορείς να μην κάνεις στην αρχή, να δεις πώς έιναι ο καθηγητής σου, γιατί ούτως η άλλως προλαβαίνεις εύκολα να καλύψεις τα κενά σου αν αρχίσεις ας πούμε μετά τα Χριστούγεννα, στην χειρότερη.
έκθεση θα σου έλεγα να κάνεις ιδιαίτερο γιατί είναι το πιο δύσκολο μάθημα που έχουμε, και αυτό που κόβει τα περισσότερα μόρια σε όλες τις κατευθύνσεις...:/:
καλό κουράγιο σε ό,τι κάνεις πάντως!!;)
και να θυμάσαι ένα, ότι η Β δεν είναι η τάξη για να διαλυθείς στο διάβασμα και να κουραστείς. κράτα ένα καλό ρυθμό, πέρνα μια χρονιά ξεκούραστη για να έχεις κουράγιο για την Γ... εγώ φέτος πέρασα πολυ χαλαρή χρονιά, χωρίς να μείνω πίσω σε κανένα μάθημα, και έχω όλο το κέφι και την όρεξη να διαβάσω για την τρίτη λυκείου....:clapup:

Πιστεύω ότι είναι εντελώς βλαβερό να πάρεις τα τεράστια πακέτα των φροντιστηρίων με τις 15-20 ώρες τη βδομάδα. Τρώς άδικα όλο το χρόνο σου και δεν σου μένει τίποτα για διάβασμα και ψυχαγωγία. Βλέπω συμμαθητές μου που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να πηγαινοφέρνουν βόλτα τα βιβλία τους από το σχολείο στο φροντιστήριο και το ανάποδο με αποτέλεσμα το τίποτα.
Συμφωνώ απόλυτα ;)
εμένα οι γονείς μου με είχαν πρήξει να πάω φροντ όπως έκανε κι ο αδελφός μου, γιατί είδαν ότι πέτυχε η συνταγή [τώρα είναι πρωτοετής στους πολ.μηχανικούς ΕΜΠ] και τα θεωρούν πιο οργανωμένα κ πιο σίγουρα...
εγώ όμως δεν άντεχα τόσες ώρες και τόσα πηγαινε-έλα, και επέμεινα στα ιδιαίτερα.... κ τώρα βλέπω πόσο ξεκούραστα κ άνετα πέρασα τη χρονιά, πόσο καλή χημεία έιχα με τούς καθηγητές μου, και πόσο καλύτερα είμαι από τους φίλους μου που έχουν διαλυθεί στα φροντιστήρια:clapup:
η οικονομική διαφορά όμως έιναι σίγουρα πολύ μεγάλη, κ είναι πολλοί που στην εποχή που ζούμε δε μπορούν να ανταπεξέλθουν στα έξοδα... ο καθένας κάνει ό,τι καλύτερο μπορει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
γεια σας παιδια.. θα αναφερθω σ ενα θεμα που αναφερονται πολλοι αλλα θελω και μια γνωμη για την δικη μου περιπτωση.. λοιπον, εχω επιλεξει τεχνολογικη κατευθυνση και σε λιγο καιρο αρχιζω φροντηστηρια για τη β' και αποφασισα να κανω 3(δεδομενου οτι ειμαι και αρκετα καλη μαθητρια). αυτα ειναι σιγουρα μαθηματικα κατευθυνσης αλγεβρα και... ιδου το προβλημα!! φυσικη?? τι? γενικης ή κατευθυνσης?? απο οτι ειδα η υλη ειναι ασχετη με της τριτης αλλα θα κανω ενα απο τα δυο για να μπω στη λογικη των ασκησεων κλπ κλπ.. εσεις τι προτινετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top