Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Τίποτα από τα 2. Εγώ έκανα ιδιαίτερα μέχρι πέρυσι και ήταν απλά χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια είναι απλά μια μόδα που την ανακάλυψαν οι άχρηστοι καθηγητές για να κονομάνε. Η συμβουλή μου, κάτσε και διάβασε, και κάλυψε ότι κενό έχεις.

Σωστός.
Δεν ξέρω για τα ιδιαιτερα, οι περισσότεροι φροντιστές πάντως είναι χαμηλού επιπεδου και το μονο που κάνουν είναι να κοροϊδεύουν τα παιδιά και τους γονείς τους με μεγάλα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinie

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου, ειναι απαραιτητο στη β λυκειου να κανεις ειτε ιδιαιτερα ειτε φροντηστηριο, αν θελεις να τα πας καλα στις πανελλαδικες. Στα δημοσια λυκεια υπαρχει το προβλημα οτι δεν γινεται σωστη δουλεια, με την εννοια οτι οι καθηγητες αδιαφορουν παντελως, ενω υπαρχει πιθανοτητα να εχεις κενα λογω καταληψεων. Ακομα και να υπαρχουν καθηγητες που νοιαζονται και κανουν καλη δουλεια ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα. Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα στην Ελλαδα...
Τωρα στην ερωτηση σου σχολειο η φροντηστηριο, θα ελεγα οτι ειναι θεμα χρονου (το ιδιαιτερο σου αφηνει περισσοτερο ελευθερο χρονο) καθως και θεμα χαρακτηρα. Εγω προτιμησα το φροντηστηριο γιατι μου αρεσει να βγαινω απο το σπιτι και να βλεπω συμμαθητες και φιλους. Επισης, αν το προγραμμα του φροντηστηριου σου φαινεται υπερφορτωμενο, μπορεις εσυ η ιδια να επιλεξεις πια μαθηματα θελεις να κανεις.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι,
φιλικα μαθητρια της β λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπeλL

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιαλυσός (Ρόδος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά κάνω 7 ώρες σύνολο την εβδομάδα μάθημα... Οι 5 είναι αρχαία-λατινικά ιδιαίτερα (ρυθμίζουμε τις ώρες ανάλογα που χρειαζόμαστε να προχωρήσουμε) και οι άλλες 2 είναι έκθεση στο φροντιστήριο...... Κατά την γνώμη μου το μάθημα παίζει ρόλο αν χρειαστείς ιδιαίτερα ή φροντιστήριο :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
+1 tinie. Τα φροντιστήρια δεν είναι μόδα, είναι αναγκαίο για τους περισσότερους μαθητές για να μάθουν κάτι σωστά, γιατί είτε δυσκολεύονται μόνοι τους, είτε είναι άχρηστοι οι καθηγητές στο σχολείο!

Προτείνω ιδιαίτερα, καθώς, πιστεύω, ότι προσφέρουν καλύτερα αποτελέσματα, σε σχέση με το φροντιστήριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
+1 tinie. Τα φροντιστήρια δεν είναι μόδα, είναι αναγκαίο για τους περισσότερους μαθητές για να μάθουν κάτι σωστά, γιατί είτε δυσκολεύονται μόνοι τους, είτε είναι άχρηστοι οι καθηγητές στο σχολείο!

Προτείνω ιδιαίτερα, καθώς, πιστεύω, ότι προσφέρουν καλύτερα αποτελέσματα, σε σχέση με το φροντιστήριο!

Επίσης υπάρχουν και πολλοί καθηγητές φροντιστηρίου που είναι άχρηστοι.

Απo προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι η πλειοψηφία των φροντιστών είναι πολύ χαμηλού επιπεδου και σχεδόν όλοι κοροϊδεύουν μαθητές και γονείς ώστε να αρπάξουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα.
Αν θέλεις οπωσδήποτε περαιτέρω βοήθεια πήγαινε στην ενισχυτική διδασκαλία ή κανε ιδιαιτερα με κάποιον καθηγητή που ξέρεις καλά.

Εγώ φέτος ξαναδίνω γιατί την πρώτη φορα με 'φαγαν κάτι φροντιστές της πλακας που μας δούλευαν μια ολόκληρη χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ενισχυτική διδασκαλία είναι πολύ χειρότερη από το φροντιστήριο! Πάντως, ανάλογα που παίφτει ο καθένας! Είναι θέμα τύχης! Εγώ έπεσα σε καλούς καθηγητές στο φροντιστήριο, εσύ όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ενισχυτική διδασκαλία είναι πολύ χειρότερη από το φροντιστήριο! Πάντως, ανάλογα που παίφτει ο καθένας! Είναι θέμα τύχης! Εγώ έπεσα σε καλούς καθηγητές στο φροντιστήριο, εσύ όχι.

Δεν υπάρχει περίπτωση οι φροντιστές να είναι ανωτερου επιπεδου από τους καθηγητές.Μη λέμε και ότι θέλουμε.Εγώ πήγα σε ένα από τα πιο γνωστά φροντιστήρια το οποιο θεωρείται και από τα πιο οργανωμένα.
Την πρώτη μέρα μας χώρισαν σε 3 groups ανάλογα με τους βαθμούς της δευτέρας λυκείου (εγώ μπήκα στο δεύτερο) και ανάλογα με το τι group ήμασταν κάναμε και ασκήσεις.
Στα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου έγγραφα 18-19 και στο τέλος πανελλήνιες έγραψα 12.

Αν θεωρείται προετοιμασία να βαζεις σαν μέγιστο στόχο το 12 σε έναν μαθητή επειδή στην δευτερα λυκείου δεν έβγαλε 19 αλλα 17 τότε τι να πω...

Καλά για τις ενημερώσεις των γονέων ας μη μιλήσω καλύτερα...τραγικά τα πράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Μην τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι... Το τι υπάρχει στο σχολείο μου, άσε καλύτερα!..... Φυσικά, υπάρχουν και καλύτεροι καθηγητές από τα φροντιστήρια από ότι στα σχολεία!..... Κανένας δεν πηγαίνει τσάμπα φροντιστήριο..... Για τις ενημερώσεις των γονέων έχω να πω ότι σε όλα τα μεγάλα φροντιστήρια, τους άχρηστους μαθητές, τους κάνουν... αστέρια! Βουτηγμένοι στο ψέμα μαθητές-γονείς, για το κέρδος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunny13

Νεοφερμένος

Η sunny13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τι παραπανω θα κανει το φροντιστηριο?
Ολοι μας μπορουμε να τα καταφερουμε απο μονοι μας!!
Αλλα μονο αν στρωθουμε κ διαβασουμε!!
Ειναι σιγουρο αυτο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εύκολο είναι να το λες, αλλά χωρίς επιπλέον υποστήριξη, είναι αρκετά δύσκολο να περάσεις σε κάποια σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christy_92

Νεοφερμένος

Η christy_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια χρειαζομαι τν βοηθεια σας.ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και θα εχω για τν γ λυκειου ΑΟΘ και διοικηση επειχηρησεων.Επειδη δν ξερω τι να κανω εσεις τι λετε να γραφτω φροντηστηριο σε αυτα τα μαθηματα ή ειναι χασιμο χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οσοι φιλοι μου θα πανε τεχνολογικη λενε πως θα κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εαν έχεις καλόούς καθηγητες στο σχολείο νομίζω πως το φροντιστηριο σ αυτα τα μαθηματα δεν ειναι τόσο απαραίτητο. Παρ όλα αυτα οι περισσότεροι κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Θα μπορούσες ίσως να έχεις βοήθεια και από την "πρόσθετη διδακτική στήριξη" ώστε να μην χρειαστεί να πας φροντιστήριο.....στο σχολείο μας τουλάχιστον αυτό έκαναν τα παιδιά της Γ'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οσο καλος και να ειναι ο καθηγητης δεν νομιζω πως το επιπεδο των τεχνολογικων ταξεων αφηνει και πολλα περιθωρια για σοβαρο μαθημα.Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια αλλα απο αυτα που μου λενε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yo_kzn

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
φροντιστηριο θα ελεγα καλυτερα..ισως ιδιαιτερα μονο σε εκθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα, ιδιαίτερο με τα χ(ε)ίλια!!Αρκεί βέβαια να είναι καλός ο καθηγητής!Στο φροντιστήριο κάνεις και περισσοτερες ώρες, ο καθηγητής δεν είναι εκεί μόνο για σένα, μέχρι να ντυθείς να φτιαχτείς να πας, χάνεις ώρα, μετά θα πας και καμία βολτίτσα με τα παιδιά...εεε!παει!χάθηκε η μέρα!ιδιαίτερα!και καιρό για νέες γνωριμίες(!) θα έχεις μετάαα άφθονο νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι με το φροντιστήριο θα δουλέψεις καλύτερα απ'ότι τα ιδιαίτερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Είμαι μαθήτρια της Β΄Λυκείου αυτή τη χρονιά και όπως τόσοι άλλοι έτσι και εγώ προσπαθώ να δώ πώς μπορώ να διαχειριστώ το χρόνο φέτος και να βάλω ένα πρόγραμμα.

Έτσι λοιπόν, θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιά μαθήματα συμφωνα με προσωπική σας εμπειρία, πρέπει να κάνω. Επίσης, φροντιστήριο ή ιδιαίτερα; Για βοηθάτε παρακαλώ....:P
Ιδιαίτερα φυσικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Θα πρότινα φροντηστήριο.
Γιατί πέρα απο το γεγονός οτι θα γράφεις αρκετα συχνά τεστ/διαγωνίσματα και συνηθως λειτουργούν αρκετά καλά, θα είναι ευκαιρία να βγαίνεις από το σπίτι, να μιλάς με συμμαθητες σου καθημερινα... ;) και ειλικρινά είναι η καλύτερη ξεκούραση απο το διάβασμα..! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top