Γενικό - Μάθημα Επιλογής Α' Λυκείου. Τι σκοπεύετε να επιλέξετε;

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Λοιπόν μας έδωσαν στο σχολείο ένα χαρτί με τα μαθήματα επιλογής στην Α λυκείο και σε ποιο λύκειο θα παμε αλλά εγώ δεν ξέρω πιο μάθημα να επιλέξω. Ρώτησα παιδιά και από άλλα τμήματα για το ποιο θα πάρουν αυτοί, όχι μόνο από την τάξη μου.
Οι περισσότεροι θέλουν πληροφορικοί και β' ξένη γλώσσα. Εγώ όμως θέλω να το σκεφτώ, αν και είπαν ότι αυτά τα χαρτιά θα πανε στο λύκειο απλώς για να δουν να γίνουν τμήματα και όταν πάμε το Σεμπτέμβριο θα μας ξαναρωτήσουν και έχουμε δυνατότητα να επιλέξουμε άλλο μέχρι 15 Οκτωβρίου.

Από ότι έχω ακούσει η ψυχολογία είναι πολύ θεωρητική και δεν νομίζω η πληροφορική να με βοηθήσει σε κάτι (καλά άμα είναι όπως τώρα που η καθηγήτρια έλειπε τα 2/3 τη χρονιάς!). Θα ήθελα, κυρίως από παιδιά α και μεγαλύτερης τάξης να μου πουν τον τρόπο εξέτασης κάθε μαθήματος, τι κάνουμε στο καθένα( π.χ. στα εικαστικά). Θέλω να παω θετική κατευθυνση αλλά κανένα από τα επιλογής δεν θα με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
εμάς γιατί δεν μας έχουν δώσει ακόμα αυτό το χαρτί???!!!:mad: ποια άλλα μαθήματα είναι επιλογής???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Επιλογής είναι
1.Β Ξενη γλωσσα (αγγλικα, γερμανικά, γαλλικά)
2. Ευρωπαικος πολιτισμος και οι ριζες του
3. Αισθητικη αγωγη (εικαστικα, μουσικη, θεατρολογια)
4.Πληροφορικα
5. Ψυχολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Στο δικο μας λυκειο φετος δημιουργηθηκε τμημα ψυχολογιας γιατι μαζευτηκαμε 22 παιδια. Αλλιως το περιμεναμε το μαθημα και αλλιως ηταν τελικα. Αρχικα ειχαμε μια καθηγητρια η οποια ενταξει μπορω να πω καλη ηταν... εφαιρνε καποια ψυχολογικα τεστ, μας μιλουσε για ψυχολογικους ορους που ηταν εκτος του βιβλιου κλπ. Αλλα εφυγε αυτη και ηρθε μετα μια αλλη η οποια ειναι παντελως βαρετη. Για αυτο γινεται και χαμος σ' αυτη την ωρα. Νομιζω οτι ειναι θεμα του καθηγητη το ποσο καλα διεξαγεται καποιο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Γενικα εσυ τη ψυχολογια τη θεωρεις δυσκολο μάθημα?
Τι γνωρίζεις για α άλλα μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γεια σας παιδια! λοιπον, περσυ στο σχολειο μου σχεδον ολη η πρωτη ειχε διαλεξει πληροφορικη πρωτη επιλογη και ξενη γλωσσα δευτερη επιλογη(εγω, βεβαια,επελεξα ριζες ευρωπαϊκου πολιτισμου και ψυχολογια αλλα δε δημιουργηθηκε τμημα και ετσι πηγα και εγω πληροφορικη).ουσιαστικα ο λογος που επιλεγουν αυτα τα δυο μαθηματα ειναι οτι ειναι αναλαφρα μαθηματα και ετσι δε χρειαζεται να επιβαρυνεσαι με επιπλεον διαβασμα.τελος η πληροφορικη ειναι το μοναδικο μαθημα στην πρωτη λυκειου που δεν εξεταζεται τον ιουνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ποια απο αυτα τα μαθηματα επιλογης εξεταζονται στο τελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εξετάζονται η ψυχολογία, η δεύτερη ξένη γλώσσα και κάτι άλλα χαζά. Δεν εξετάζονται καλλιτεχνικά και πληροφορική. Λοιπόν για να ξέρετε η ψυχολογία είναι ψιλοβλακεία, στο δικό μας λύκειο τουλάχιστον, και στην ουσία δεν μαθαίνεις ΤΙΠΟΤΑ απλά μιλάς για διάφορα θέματα, τζάμπα εξετάσεις δηλαδή. Τα καλλιτεχνικά είναι...καλλιτεχνικά, δηλαδή ζωγραφίζεις κλπ, καλή επιλογή αν δεν βαριέσαι να κουβαλάς στο σχολείο ολόκληρο βαλιτσάκι με μαραφέτια όπως μπογιές, πινέλα, μπλοκ και τα σιναφί. Εμείς δεν έχουμε τμήμα δεύτερης ξένης γλώσσας γιατί δεν μαζεύτηκε μεγάλος αριθμός μαθητών.. Η πληροφορική είναι το καλύτερο. Πας την αράζεις παίζεις κανά παιχνίδι μπαίνεις και μσν και περνάνε μια χαρά οι δύο ώρες.
Τimmy ντοντ γουόρι δίκιο έχουν οι καθηγητές σου, ότι και να πεις τώρα στην ουσία του χρόνου μπορείς να το αλλάξεις, οπότε δήλωσε κάτι και του χρόνου βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ! Έπρεπε να το δώσουμε μέχρι σήμερα, έτσι έβαλα εφαρμογές πληροφορικής. Αφού μπορούμε να αλλάξουμε μέχρι τον οκτώβρη έχω χρόνο. Πάντως άκουσα οτι στη πληροφορική πρέπει να κάνεις και μια εργασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Βρε παιδια επειδη ειμαι περιεργη..σας ενημερωσαν οτι για επιλογη β΄ γλωσσας μπορειτε να διαλεξετε μαζι με γαλλικα, γερμανικα και ιταλικα και ισπανικα? Αυτο ισχυει απο περσι αλλα κατι μου λεει οτι δεν υπαρχει ενημερωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εμας δεν είχε ισπανικά, μόνο αγγλικά-γαλλικά-γερμανικά.. Πάντως του χρονου μπορει να έχει ιταλικά, γιατί η φετινή πρωτη και δευτερα πήραν ιταλικά, ενω εμεις δεν μπορουσαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ΟΚ, ευχαριστω!! Απλα να γνωριζετε οτι υπαρχουν πλεον και αυτες οι επιλογες.Καλη συνεχεια!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Επιλογής είναι
1.Β Ξενη γλωσσα (αγγλικα, γερμανικά, γαλλικά)
2. Ευρωπαικος πολιτισμος και οι ριζες του
3. Αισθητικη αγωγη (εικαστικα, μουσικη, θεατρολογια)
4.Πληροφορικα
5. Ψυχολογια


και απ'όλα αυτά ένα επιλέγουμε,έτσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
και απ'όλα αυτά ένα επιλέγουμε,έτσι??

Μονο ενα, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Σήμερα μας έκαναν και ενημερωση εμας, απο ενας υπευθυνο γραφειων προσανατολισμου, για τις σχολες μετα το γυμνασιο.. Εγώ θα παω στο γενικο λυκειο.. Για πειτε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artegoldfish

Νεοφερμένος

Η artegoldfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όπως και αρκετά παιδιά στην θέση μου, έχω μπερδευτεί σχετικά με το μάθημα επιλογής της Ά Λυκείου. Έχω μπλοκάρει τελίως και πλέον δεν θελω καν να το σκέφτομαι. Βασικά, το θέμα μου είναι αν πρέπει να πάρω Αισθητική Αγωγή ή Γερμανικά.

α) Είμαι αρκετά καλή στο σχέδιο και θα ήθελα να το συνεχίσω αλλά δεν ξέρω τίποτα από μουσική ή θέατρο.
β) Οι γονείς μου θέλουν να πάρω γερμανικά (αλλά με αφήνουν να επιλέξω ό,τι θέλω)
γ) Αν πάρω Αισθητική Αγωγή μπορώ να ξαναπάρω άλλη χρονιά?

Ευχαριστωωωωωωω:clapup:!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγω στην Α' Λυκειου ειχα παρει Αισθητικη Αγωγη, οπως και τα περισσότερα παιδια απο την Α', επειδη η συγκεκριμένη καθηγητρια σπανια εκανε μαθημα. Τελος παντων. Εμεις καναμε Θεατρολογια. Τιποτα το ιδιαιτερο, ενα βιβλιο με διαφορα εργα μας δωσανε τα οποια τα διαβαζαμε. (Ειχε και τον Ρωμαιο&Ιουλιετα:redface:)
Δεν χρειαζεται να εχεις φοβερες γνωσεις.

Επισης, να κανεις αυτο που θελεις εσυ κι οχι ο,τι θελουν οι γονεις σου. Εξαλλου, το μαθημα επιλογης (οποιο κι αν εινα αυτο), ειναι παντα πολυ χαλαρο και παιρνεις ευκολα το 20αρι, και οι καθηγητες γενικα ειναι πιο ελαστικοι με την βαθμολογια.

Αν πάρω Αισθητική Αγωγή μπορώ να ξαναπάρω άλλη χρονιά?

Αισθητικη Αγωγη υπαρχει μονο στην Α' λυκειου ως μαθημα επιλογης. Στην Β' λυκειου θα εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε αλλα μαθηματα. Μονο η Πληροφορικη ειναι σε ολες τις ταξεις, αλλα μπορεις να την επιλεξεις μονο δυο χρονιες.

Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εμας μας εδωσαν ενα χαρτι για να συμμληρωσουμε
εγω επελεξα εφαρμογες πήροφορικης που δεν εξεταζεται κιολας
ηθελα να ρωτησω για πρωτη γλωσσα ξενη γλωσσα δεν μπορουμε να παρουμε οτι εμεισ θελουμε?
δεν επιλεξαμε ακομα αλλα θα μας πουν εκει για το τι γλωσσα εμεισ θελουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εμας μας εδωσαν ενα χαρτι για να συμμληρωσουμε
εγω επελεξα εφαρμογες πήροφορικης που δεν εξεταζεται κιολας
ηθελα να ρωτησω για πρωτη γλωσσα ξενη γλωσσα δεν μπορουμε να παρουμε οτι εμεισ θελουμε?
δεν επιλεξαμε ακομα αλλα θα μας πουν εκει για το τι γλωσσα εμεισ θελουμε?

Εχμ ναι θα σας δώσουν πάλι ένα χαρτί (αυτό νομίζω γίνεται τον Σεπτέμβριο 1η μέρα αγιασμού/βιβλία) που λέτε ποια γλώσσα θέλετε.
Εμάς θυμάμαι μας είχαν πιέσει να διαλέξουμε Γαλλικά για να δημιουργηθεί τμήμα γαλλικών.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
α ετσι ειναι..ευχαριστω,,,,
καλα υποχρεωτικα πηρατε γαλλικα ?
εγω παντως θελω γερμνανικα πρωτη γλωσσα αν και αγγλικα εκανε περισσοτερα χρονια
δεν τα μπορω καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top