Γίνεται να περάσεις επαρχία και να παρακολουθείς μαθήματα στην Αθήνα;

alex17

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια καλησπερα.δινω 2η φορα πανελληνιες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.μου ειπανε πωσ αν περασει καποιος σε πανεπιστημιο επαρχια και υπαρχει αντιστοιχο στην αθηνα μπορει να παρακολουθει τα μαθηματα στο πανεπιστημιο της αθηνας και να πηγαινει στην επαρχια μονο για την εξεταστικη.σας παρακαλω πολυ διαφωτιστεμαι πανω σαυτο το θεμα γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος.


ευχαριστω εκ των πρωτερον..αλεξανδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αλεξανδρε δυστυχως αυτο που λες στις περισσοτερες περιπτωσεις δε γινεται. Στα μεν θετικα μαθηματα υπαρχουν εργαστηρια στα οποια η παρακολουθηση ειναι υποχρεωτικη, στα δε θεωρητικα, ακομα κ αν ενα μαθημα ειναι το ιδιο στον τιτλο (πχ. Σοφοκλης) μπορει οι καθηγητες να διαλεξουν να κανουν αλλη τραγωδια, αλλα κ την ιδια να διαλεξουν ο καθενας θα πει διαφορετικα σχολια, πανω στα οποια μετα θα κληθεις να εξεταστεις.Αλλωστε απο οτι ξερω ακομα κ αν δυο σχολες ειναι ιδιες στο ονομα (πχ μαθηματικο) δεν ειναι απαραιτητο (κ μαλιστα ειναι σχεδον απιθανο) να εχουν το ιδιο προγραμμα σπουδων. Δεν ειναι οπως στο σχολειο που το Υπουργειο επιβαλλει ενα συγκεκριμενο διδακτικο υλικο.. Μπορεις να μας πεις τι σχολη σε ενδιαφερει? Για να σου πουμε πιο συγκεκριμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex17

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.κοιτα εγω δημοσια διοικηση ηθελα παντειο αλλα δεν εχει κατι αντοιστιχο σε επαρχια.απο την αλλη ενδιαφερομαι για ολες τισ οικονομικες σχολες αλλα και τισ θεωρητικες σαν θεωρητικος που ειμαι.γιαυτο για πες μου αν μπορεις αν γινεται σε καμια απο αυτες τισ σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που είπε ο Αναγνώστης. Ακόμη και ολόιδιος να είναι ο τίτλος δύο τμημάτων είναι απίθανο να βρεις ίδιο πρόγραμμα σπουδών, ίδια διδαχθείσα ύλη σε κάθε μάθημα, να περιμένεις να έχει ίδιες απαιτήσεις ο καθηγητής της Πάτρας πχ και της Αθήνας. Εγώ σε συμβουλεύω να διαβάσεις όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να εξασφαλίσεις την επιτυχία σου και βλέπεις μετά όταν κάνεις το μηχανογραφικό. Πάντως από πόλη σε πόλη δύσκολα να πετύχει το πείραμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
δυστυχως Αλεξ δε γινεται ουτε στις θεωρητικες. Ναι μεν οι παρουσιες δεν ειναι υποχρεωτικες, ομως η υλη ειναι εντελως διαφορετικη. Οι περισσοτεροι καθηγητες εξεταζουν αυτα που εχουν πει στο μαθημα, επομενως αν δεν εχεις παρακολουθησει δεν θα μπορεις να γραψεις. Συγγνωμη που αργησα να απαντησω, αλλα το ειχα ξεχασει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
καλα ειναι πολυ σχετικο οτι εξεταζουν μονο αυτα που εχουν πει ,γιατι ειναι ουτως αλλως γραμμενα στα βιβλια,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει καποιος να βασιστει στην παραδωσει ενος αλλου πανεπιστημιου απο αυτο που εχει περασει,ακομα και εαν εχουν το ιδιο ονομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
καλα ειναι πολυ σχετικο οτι εξεταζουν μονο αυτα που εχουν πει ,γιατι ειναι ουτως αλλως γραμμενα στα βιβλια,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει καποιος να βασιστει στην παραδωσει ενος αλλου πανεπιστημιου απο αυτο που εχει περασει,ακομα και εαν εχουν το ιδιο ονομα...

εγω μιλησα για τις θεωρητικες σχολες, κυριως αυτες που ασχολουνται με κειμενα (φιλολογιες). εκει τα περισσοτερα βασικα μαθηματα βασιζονται στο τι εχει πει ο καθηγητης στην ταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top