Χημικό-Βιολογικό και επαγγελματική αποκατάσταση

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
τι γνωρίζετε? βρισκει κανεις δουλεια (εκτος απο εκπαιδευτικος) στις μερες μας σαν χημικος η βιολογος? Γενικα αξιζει να σπουδασει κανεις χημεια-βιολογια(προφανως και αξιζει να σπουδασει καποιος αυτο που του αρεσει αλλα ρωταω αν αξιζει απο μερια αποκαταστασης):s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
...και τι αξίζει να σπουδάσει κανείς σήμερα και πόσο μάλλον στην Ελλάδα με την υπανάπτυκτη αγορά εργασίας; ε;

Με ένα καλό μεταπτυχιακό, με όρεξη, με ψάξιμο, με όραμα, με στόχο, με θέληση...κ.α. ότι και να σπουδάσεις δεν θα χαθείς. Αντίθετα, αν βαριέσαι που ζεις και τα θέλεις όλα στο πιάστο (μασημένη τροφή) ακόμη και την λεγόμενη μοδάτη επιστήμη να σπουδάσεις, θα είσαι πάλι άνεργος μια ζωή. Σημασία έχει να σου αρέσει πρωτίστως αυτό που θα σπουδάσεις σαν επιστήμη και όχι σαν δουλειά...αφού, είναι λίγο αβέβαιο αν θα καταλήξεις να εργάζεσαι πάνω στην επιστήμη του πτυχίου, ειδικά στις μέρες μας. Με ένα καλό μεταπτυχιακό σε «εξελισσόμενο» επιστημονικό κλάδο ή και με συνεχείς μετεκπαιδεύσεις (σεμινάριο, δεύτερο πτυχίο,...κ.α) μπορείς να βρεις συναφές εξίσου ή και πολύ φοβερό επάγγελμα που δεν το ξέρουν ούτε οι «παραειδικοί» συμβουλάτορες του επαγγελματικού προσανατολισμού. Αλλά η επιλογή, δεν θα γίνει με κριτήριο «τι δουλειά θα κάνω», διότι είναι αποτυχημένη αρχή. Σημασία έχει τι θέλεις, τι σου πάει και τι σου αρέσει σαν Bemanos. ;)

Α, πείτε μου όσοι ξέρετε, ποια είναι τα μοδάτα Πανεπιστημιακά πτυχία που σε εξασφαλίζουν για άλλα 60 χρόνια ζωής; Μόνο στην Ελλάδα σκεφτόμαστε έτσι, δηλ., σπουδάζω για να αράξω. Προσωπικά δεν με καίει μια, αν δεν βρω δουλειά ως μαθηματικός. Υπάρχουν και άλλες εργασιακές «πόρτες».

Φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
. η επιλογή, δεν θα γίνει με κριτήριο «τι δουλειά θα κάνω», διότι είναι αποτυχημένη αρxή

σιγουρα και δεν θα γινει με κριτηριο το τι δουλεια θα κανω απλως ειναι ενας παραγωντας και αυτος, διοτι ειναι πολυ απαισιο να δουλευεις σε μια εργασια που δεν εχει να κανει με αυτο που σπουδασες και αγαπας (τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
και ο Τ.Αράπογλου χτύπησε πτυχίο Μαθηματικού στην συνέχεια πτυχίο Ναυπηγού και κατέληξε να είναι πρόεδρος της ένωσης Τραπεζών. Έχει ήδη διατελέσει Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος. Κολλάνε πουθενά, οι γνώσεις του σε γεωμετρίες, άλγεβρες, εξισώσεις,...κ.α. θεωρητικά «άχρηστες» μη-εφαρμοσμένες γνώσεις με γνώσεις διοίκησης ομίλων και οργανισμών; Ομοίως ο Α.Βγενόπουλος με πτυχίο Νομικής, ίδυσε τον όμιλο ΜIG (Μarfin Investment Group). Θες και άλλους; Με αυτά τα δυο παραδείγματα θέλω να σου πω, ότι αν έχεις πτυχία, εργατικότητα, θέληση, οράματα, γερές γνωριμίες και σαφείς στόχους μπορείς να κάνεις αγίους! Όπως βλέπεις με άλλα βασικά πτυχία, σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους διέπρεψαν, χωρίς λεφτά μπαμπά... :P Μην βλέπεις το πτυχίο σαν επαγγελματικό μονόδρομο του στυλ «βιολόγος σπόυδασα, βιολόγος θα δουλέψω». Δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν βρεις δουλειά βιολόγου. Υπάρχουν άλλες καλύτερες δουλειές από πολλές απόψεις...Πόσοι ξεκίνησαν με ένα πτυχίο x επιστήμης και στην συνέχεια έκαναν επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα αλλού (σε άσχετο πεδίο); Το πτυχίο είναι μόνο ξερές θεωρητικές γνώσεις και μια προσωπική επένδυση παιδείας (καλλιέργεια σκέψης,...κ.α). Κανένα πτυχίο δεν είναι δουλειά ή δεν εξασφαλίζει δουλειά. Η δουλειά είναι άλλο πράγμα! Εξαρτάται από άλλους παράγοντες και πόσο μάλλον κανείς δεν μπορεί να προβλέψει «εργασιακά» τι θα γίνει σε 10 χρόνια. Τα πάντα αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
σιγουρα και δεν θα γινει με κριτηριο το τι δουλεια θα κανω απλως ειναι ενας παραγωντας και αυτος, διοτι ειναι πολυ απαισιο να δουλευεις σε μια εργασια που δεν εχει να κανει με αυτο που σπουδασες και αγαπας (τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω)

Mόνο στην ψωροκώσταινα είναι διαδεδομένη αυτή άποψη.Τι δοαφορά έχει το να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει και μετά να κάνεις μια άσχετη δουλειά που δεν σου αρέσει,από τα να μη σπουδάσεις,και μην δουλέψεις σε κάτι που σου αρέσει;Στην πρώτη περίπτωση,παίρνεις τουλάχιστον τις γνώσεις που ήθελες και ακολούθησες το όνειρό σου μέχρι εκεί που μπόρεσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μα το πτυχίο πανεπιστημίου σε εφοδιάζει με γνώσεις ώστε να ανταπεξέλθεις στην εργασιακή πραγματικότητα. Τώρα αν εσύ είσαι άσχετος και δεν ξέρεις να δουλέψεις, δεν φταίει η αγορά εργασίας...ή η συγκεκριμένη επιστήμη που σπούδασες για το αν μείνεις άνεργος! Το Πανεπιστήμιο σου παρουσιάζει «πόρτες». Εσύ τις ανοίγεις και προχωράς.

Έχουμε δει αρκετούς, που ενώ ήθελαν για παράδειγμα, το επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού και το σπούδασαν, στην πορεία το μετάνιωσαν και άλλαξαν επαγγελματική πορεία με θετικά αποτελέσματα.

Ένας φοιτητής του Τμήματός μας, μας έλεγε ένας καθηγητής μας, με διδακτορικό στην Θεωρητική Φυσική & Αστροφυσική, βρέθηκε να εργάζεται σαν διευθυντικό στέλεχος σε Τράπεζα στην Γερμανία, στο εξωτερικό...και του αρέσει πάρα πολύ! Στο εξωτερικό εκτιμούν το πτυχίο ως γνώσεις και ανοιχτή σκέψη και όχι ωφελιμιστικά, όπως εδώ στην ψαροκώσταινα ή ψωροκώσταινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να γίνει επιτυχημένος και με πολλά λεφτά χωρίς να αγαπάει απαραίτητα το αντικειμενό του, αρκεί να αγαπάει την επιτυχία και τα πολλά λεφτά. Οι άνθρωποι που ανφερθήκατε( βγενόπουλος κ.τ.λ) ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία.Αν κάποιος θέλει να γίνει ερευνητής φυσικός με όλη του την ψυχή τοτε ναι να γίνει..όμως αν σκέφτεται τι επαγγελματική αποκατάσταση θα έχει και όλα αυτά, σημαίνει ότι δεν είναι φτιαγμένος για αυτό. Αλλωστε άλλο η αγάπη για μια επιστήμη με την οποία μπορείνα ασχολείσαι και να διαβάζεις σαν χόμπι( όπως ο καθηγητής εμπ Τάσσιος για παράδειγμα με την φιλοσοφία) και άλλο τα λεφτά και το κύρος στο επαγγελμά σου. Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι να μην μπλέκετε απαραίτητα την δουλειά με την επιθυμία πάντα γιατί το ένα δεν εμποδίζει το άλλο. Τι είναι καλύτερο ? 10000-20000 Ε το μήνα σαν επιχειρηματίας ή 1500-2000 σαν φυσικός ή σαν υπάλληλος σε ένα εργαστάσιο σαν χημικός? έχω δει πολλούς φυσικούς και χημικούς να μετανοιώνουν για τα λεφτά που βγάζουν αλλά κανέναν επιχειρηματία.Πόσοι μπορούν να γίνουν πραγματικά σπουδαίοι ερευνητές και καθηγητές πανεπιστημίου στον κλάδο τους για να ικανοποιημένοι με το αντικειμενό που αγάπησαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
αυτα περι βγενοπουλου και τα λοιπα ,νομιζω οτι δεν ειναι και τοσο λαμπρα παραδειγματα για να φτασεις εκει που ειναι αυτοι πρεπει να μην εχεις ηθικη,οχι απλα να εισαι επιχειρηματιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
o βγενόπουλος δεν βγάζει 10 χιλιάρικα το μήνα , βγάζει πολλά παραπάνω, απλά ήθελα να πω για το αντικείμενο της δουλειάς ότι αν δεν είναι επικερδές θα το μετανοιώσει όποιος το έχει ακολουθήσει(ακόμα και αν του αρέσει) εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, το βλέπω καθημερινά άλλωστε. μεγαλώνοντας τα λεφτά παίζουν όλο και μεγαλύτερο ρόλο στη ζωή ενός ανθρώπου, τουλάχιστον μεχρι το σημείο που θα είναι άνετος οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λαμπρακος

Νεοφερμένος

Ο λαμπρακος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας παιδια.μηπως ξερετε εαν υπαρχει κανενας κυνδυνος σε θεματα υγειας στο τμημα της ΧΗΜΕΙΑΣ:hmm:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
γεια σας παιδια.μηπως ξερετε εαν υπαρχει κανενας κινδυνος σε θεματα υγειας στο τμημα της ΧΗΜΕΙΑΣ:hmm:?
Φαντάζομαι, ίσως αν είσαι αλλεργικός. Είχαμε στη Β έναν χημικό που ποτέ δεν μας πήγε εργαστήριο γιατί έλεγε ότι ήταν αλλεργικός στα χημικά υγρά και τις μυρωδιές. Πάντως αν δεν προσέχεις και δεν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας, πάντα υπάρχει κίνδυνος. Αλλά αυτό νομίζω ισχύει παντού.
ΚΛΙΚ​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λαμπρακος

Νεοφερμένος

Ο λαμπρακος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
υπαρχουν και καποια αερια τα οποια εαν τα ωσμισεις παθαινεις στυρωση:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
γεια σας παιδια.μηπως ξερετε εαν υπαρχει κανενας κυνδυνος σε θεματα υγειας στο τμημα της ΧΗΜΕΙΑΣ:hmm:?

Κατ'αρχην,ηρεμησε,οσοι παμε Χημικο βγαινουμε ζωντανοι,λογω τιμης.Δε θα δουμε ποτε πυρινική εκρηξη live.Απο κει και περα δε θα σου πω ψεματα,ως φοιτητης Τμηματος Χημειας,θα ερθεις σε επαφη (οχι αμεση σωματικη-μην τρομαζεις) με οξεα,βασεις,μεταλλα,καρκινογωνες σε καποιο βαθμο δυνητικα ουσιες και τα λοιπα.OΜΩΣ δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Το πρωτο πραγμα που παιρνει το Πανεπιστημιο στα πολυ σοβαρα ειναι η ασφαλεια.Στο εργαστηριο δεν μπαινεις αν δε φορας τη ρομπα σου,τα γυαλια σου,απο δευτερο ετος σε εμας φορας γαντια,και πριν κανεις οτιδηποτε εκπαιδευεσαι καταλληλα.Παραλληλα,οι επιστημονες που αναλαμβανουν εργαστηρια ειναι εμπειροι και ξερουν να χειριστουν τυχον απροοπτα.Το πανεπιστημιο Κρητης,επισης,εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις που θα μπορουσα να εχω σκεφτει ποτε μου.Ντουζιερες σε ολα τα εργαστηρια,συστηματα πυροσβεσης παντου,το καπνισμα απαγορευεται παντου στο κτηριο,τα αποβλητα τα συλλεγει ειδικο συνεργειο με την παραμικρη υποψια προβληματος το κτηριο εκκενωνεται και γενικα γινονται τα παντα,ωστε η φοιτηση σου να ειναι ασφαλης.Δε χρειαζεται να ανησυχεις αν το σκεφτεσαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petris20

Νεοφερμένος

Ο petris20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ο βιολογος μου ειπε πως στα πειραματα με βρώμιο δεν συμμετεχουν οι αντρες διοτι μπορουν να μεινουν στηροι. Δηλαδη ειτε στο χημικο ειτε στο βιολογικο, τα πειραματα με Br γινονται μαλλον μονο με γυναικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ο βιολογος μου ειπε πως στα πειραματα με βρώμιο δεν συμμετεχουν οι αντρες διοτι μπορουν να μεινουν στηροι. Δηλαδη ειτε στο χημικο ειτε στο βιολογικο, τα πειραματα με Br γινονται μαλλον μονο με γυναικες.
Στα πειραματα που καναμε εμεις παντως με Br δεν ειδα να διωχνουν τους αντρες...:worry: τι να πω???:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iEmma

Νεοφερμένος

Η iEmma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
επειδη δε βρηκα αντιστοιχο θεμα να ρωτησω θα ρωτησω εδω... Έψαξα στα σαιτ των διαφορων σχολων και στο απθ αλλα κανενα δεν αναφερει κατι για το που μπορουμε να εργαστουμε μετα την αποκτηση πτυχιου και μεταπτυχιακου. ειμαι θετικη κατευθυνση και ενδιαφερομαι για πτυχιο βιολογου ή φυσικού ή χημικού αλλά δεν ξέρω ποιο από αυτά να διαλέξω γιατι δν ξερω ποιες προοπτικες επαγγελματος υπαρχουν. Ξερει κανεις να μου πει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Που μπορεί να δουλέψει ένας χημικός??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
1. Σε εργοστάσια όπως βιομηχανίες τροφίμων, φαρμάκων, χρωμάτων, καλλυντικων και ότι άλλο χημικό μπορείς να φανταστείς. Εκεί έχουν ανταγωνισμό απο χημικούς μηχανικούς και φαρμακοποιους αλλά ο χημικός μου λέει (δεν ξέρω πόσο αντικειμενικο είναι αυτό :-P ) ότι προτιμώνται οι χημικοί επειδή έχουν τις περισσότερες γνώσεις πάνω στην χημεία.
2. Σε ερευνητικά κέντρα. Εδώ στην Πάτρα για παράδειγμα έχουμε το ειχεμηθ. Εχω πάει και οο συνθήκες φαίνονται πολύ καλές
3. Στο χημειο του κρατους
4. Καθηγητής δευτεροβαθμιας ή τριτοβάθμιας (Το δεύτερο θέλει μέσο)
5. Ως oινοποιος
www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=267
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
1. Σε εργοστάσια όπως βιομηχανίες τροφίμων, φαρμάκων, χρωμάτων, καλλυντικων και ότι άλλο χημικό μπορείς να φανταστείς. Εκεί έχουν ανταγωνισμό απο χημικούς μηχανικούς και φαρμακοποιους αλλά ο χημικός μου λέει (δεν ξέρω πόσο αντικειμενικο είναι αυτό :-P ) ότι προτιμώνται οι χημικοί επειδή έχουν τις περισσότερες γνώσεις πάνω στην χημεία.
2. Σε ερευνητικά κέντρα. Εδώ στην Πάτρα για παράδειγμα έχουμε το ειχεμηθ. Εχω πάει και οο συνθήκες φαίνονται πολύ καλές
3. Στο χημειο του κρατους
4. Καθηγητής δευτεροβαθμιας ή τριτοβάθμιας (Το δεύτερο θέλει μέσο)
5. Ως oινοποιος
www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=267
Είσαι χημικός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top