Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Το άκουσα και αυτό...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ρεβέκκα και εγώ σε θεωρώ μεγάλη. Eίμαι φοιτητής και είσαι διδακτορικίνα. :D
Από αύριο θα σου μιλάω στον πληθυντικό...:P :laugh: :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκκα και εγώ σε θεωρώ μεγάλη. Eίμαι φοιτητής και είσαι διδακτορικίνα. :D
Από αύριο θα σου μιλάω στον πληθυντικό...:P :laugh: :laugh:

Ρε δεν πάμε καλά σε αυτό το φόρουμ!!!!!
χαχαχαχαχααχαχαχαχαχα :clapup::clapup::clapup:

Που να γίνω και ΔΕΠ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας.:):):)Εχω μερικές απορίες σχετικά με σπουδές στην Μ.Βρετανία.:hmm:

1) Στην Αιτηση γράφω τον Γενικό βαθμό απολυτηρίου μόνο ή και τα μαθήματα ξεχωριστά ? Και αν γράφω τα μαθήματα ξεχωριστά γράφω μόνο της 3ης λυκείου?
2) Μπορούν με κάποιο τρόπο να επιβεβαιώσουν τους βαθμούς που έγραψα για το κάθε μάθημα?
3) Μπορούν να ψάξουν και θα το κάνουν για να δουν εάν οι επιστολές μου είναι αληθινές?παίρνοντας τηλ και με άλλους μεθόδους ή δεν ασχολούνται?
4) Θα ελέγξουν την οικονομική κατάσταση της οικογένειας μου ,και αν ναι θα μπορέσουν να με απορίψουν λογω αυτής?Γιατι εχουμε χαμηλό εισόδημα αλλά θα έχω χρηματική υποστίριξη από συγγενείς.
5) Υποτροφίες πως μπορούν να μου χορηγήσουν?
6) Τι προσόντα θα πρεπει να έχω για να μπω σε ένα πανεπιστήμιο τύπου LSE ή Warwick ? Θέλουν κάτι παραπάνω από ένα απολυτηριο γύρω στο 18 και ενα IELTS ?
7) Θα χρειαστεί να αναφερθεί η ενασχόληση μου με την μουσική(βιολί) κ.α. και η γνώση της ρώσικης γλώσσας?αλλά είναι άσχετη με το αντικείμενο σπουδών που είναι τα οικονομικά.
8)Σχετικά με την συστατική επιστολή.Πως να την ζητήσω από καθηγητή?Να παρακαλέσω?Αφού μόνο με του φροντιστηρίου έχω μια ποιο καλή σχέση και ξέρουν τις δυνατότητές μου.Από αυτούς γινετε?Μετράει η γνώμη ενός καθηγητη χημείας που έχει και φροντιστήριο?Κατατοπίστε με :confused:

Αυτες ειναι οι απορίες μου.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γεια σας.:):):)Εχω μερικές απορίες σχετικά με σπουδές στην Μ.Βρετανία.:hmm:

1) Στην Αιτηση γράφω τον Γενικό βαθμό απολυτηρίου μόνο ή και τα μαθήματα ξεχωριστά ? Και αν γράφω τα μαθήματα ξεχωριστά γράφω μόνο της 3ης λυκείου?
2) Μπορούν με κάποιο τρόπο να επιβεβαιώσουν τους βαθμούς που έγραψα για το κάθε μάθημα?
3) Μπορούν να ψάξουν και θα το κάνουν για να δουν εάν οι επιστολές μου είναι αληθινές?παίρνοντας τηλ και με άλλους μεθόδους ή δεν ασχολούνται?
4) Θα ελέγξουν την οικονομική κατάσταση της οικογένειας μου ,και αν ναι θα μπορέσουν να με απορίψουν λογω αυτής?Γιατι εχουμε χαμηλό εισόδημα αλλά θα έχω χρηματική υποστίριξη από συγγενείς.
5) Υποτροφίες πως μπορούν να μου χορηγήσουν?
6) Τι προσόντα θα πρεπει να έχω για να μπω σε ένα πανεπιστήμιο τύπου LSE ή Warwick ? Θέλουν κάτι παραπάνω από ένα απολυτηριο γύρω στο 18 και ενα IELTS ?
7) Θα χρειαστεί να αναφερθεί η ενασχόληση μου με την μουσική(βιολί) κ.α. και η γνώση της ρώσικης γλώσσας?αλλά είναι άσχετη με το αντικείμενο σπουδών που είναι τα οικονομικά.
8)Σχετικά με την συστατική επιστολή.Πως να την ζητήσω από καθηγητή?Να παρακαλέσω?Αφού μόνο με του φροντιστηρίου έχω μια ποιο καλή σχέση και ξέρουν τις δυνατότητές μου.Από αυτούς γινετε?Μετράει η γνώμη ενός καθηγητη χημείας που έχει και φροντιστήριο?Κατατοπίστε με :confused:

Αυτες ειναι οι απορίες μου.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :):):):):):)

Καλημέρα!!

Λοιπόν, δες εδώ για το LSE, και στείλε ένα μέιλ για να ρωτήσεις τα πάντα!

https://www2.lse.ac.uk/study/informationForInternationalStudents/countryRegion/europeEU/greece.aspx

Να ξέρεις γενικά ότι για να μπεις σε τέτοια πανεπιστήμια (*και για το Warrick το ίδιο θα ισχύει λογικά), δεν αρκεί να πιάσεις το μίνιμουμ των απαιτήσεων. Θα υπάρχουν και πάρα πολλοί άλλοι που θα το πιάσουν, οπότε μπορεί να σου ζητηθεί να δώσεις και εξετάσεις.

Του βαθμούς του Λυκείου, θα τους δουν από το απολυτήριο....τι ερώτηση είναι αυτή.....?Μήπως εννοείς κάτι άλλο....?:hmm:

Οικογενειακή οικονομική κατάσταση και επιστολές, δεν πολυκοιτάνε, για το πρώτο μην ασχοληθείς αφού θα βάλεις ιδιωτική υποστήριξη.

Για υποτροφίες γενικά, δοκίμασε απο εδώ. Το ΙΚΥ δίνει πολύ καλά χρήματα, έξω είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις αλλά στο λινκ που σου έστειλα πιο πάνω έχει και για awards...Δες εδώ για υποτροφίες...

https://www.ekep.gr/Education/ypotrofies_dimosioi2.asp

Ακόμα πάντως και το βιολί και τα ρώσικα, να τα βάλεις! Θα τα βάλεις γενικά στο βιογραφικό σου, είναι πολύ καλό να φαίνεται ότι ασχολείσαι με πολλά ενδιαφέροντα πράγματα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!! Το email μπορώ να το στείλω στα ελληνικά?για το πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι, όχι, στα αγγλικά όλα!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αχ θεέ μου!Δεν ξέρω αγγλικά καθόλου μα καθόλου.Σκοπευω να ξεκινήσω εντατικά μαθήματα για να δώσω το IELTS αλλά προς το παρόν δεν έχω ιδέα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αλήθεια δεν ξέρεις αγγλικά ή απλά δεν τα μιλάς καλά....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
οχ αμα δεν ξερεις αγγλικα δεν μπορεις να πας
και το IELTS ειναι επιπεδο Γ2
δεν μαθαινεις αγγλικα τοσο γρηγορα...
ρε Ρωσια σκεφτηκες να πας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
όντως...Το IELTS είναι πολύ εύκολο για κάποιον που ξέρει αγγλικά...Αλλά αν δεν ξέρεις καθόλου, θα τα βρεις παλούκια.....

μήπως να το αναβάλεις ένα χρόνο....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Βασικά υπάρχει ένα θέμα.Πηρα στο Βρετανικό συμβούλιο και μου είπαν ότι τώρα εφόσον δεν υπάρχει απολυτήριο θα στείλω μόνο το 1ο τετράμηνο.Και επειδή θα έχω καλούς βαθμούς με βολεύει.Ενώ του χρόνου θα στείλω το απολυτήριο και δεν ξέρω αν θα γράψω καλά στις παννελαδικές.Αλλά μέσα σε έναν χρόνο θα μπορέσω να μάθω άπταιστα τα αγγλικά.Και να δώσω τις εξετάσεις πολύ καλά.Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω

Αγγλικά καταλαβαίνω οταν μου μιλάει καποιος.Πιανω το νόημα.Και έχω μια μικρή γνώση σε επίπεδο πολύ μικρό.Δηλαδή απο κανόνες γραμματικής δεν ξέρω τιποτα.Αλλα από λεξιλογιο κάτι κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε ένα χρόνο δεν μαθαίνεις αγγλικά για να πας να σπουδάσεις στην Αγγλία...
Επίσης, αν σε δεχτούν με τους βαθμούς του πρώτου τετραμήνου, θα σου κάνουν conditional offer, δηλαδή θα πρέπει με το απολυτήριό σου να πιάνεις τους όρους που σου έχουν θέσει. Αν δεν γράψεις καλά στις Πανελλαδικές και έχει πέσει ο ΜΟ, απλά δεν θα σε πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δηλαδή ο βαθμός των παννεληνίων φαίνετε στο απολυτήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το απολυτήριο σου έχει αναλυτικά όλους τους βαθμούς των μαθημάτων σου, πανελλαδικών και μη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Νομιζω οτι κανεις focus σε λαθος πραγματα.
Σε ενα χρονο αγγλικα ΔΕΝ μαθαινεις, και αντε το περνας το IELTS πως θα κανεις σπουδες στα οικονομικα χωρις να ξερεις καλα τη γλωσσα?και σε τοσο καλο πανεπιστημιο μαλιστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αφροδίτη μου, μάλλον κάποιος δεν του τα έχει εξηγήσει καλά του παιδιού, δεν φταίει αυτό...Εγώ όταν έλεγα να το αναβάλει, εννοούσα να πάει ένα χρόνο μετά το απολυτήριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εμ αυτό λέω κοπέλα μου.Φετος τον Ιουνιο πέρνω το απολυτήριο.Ξεκινάω από τώρα Αγγλικά.Τον οκτ-νοεμβ του 2011 στέλνω την αίτηση.Και εάν με πάρουν πάω το Σεπτέμβριο του 2012 Αγγλία.Με διάβασμα 2 περίπου χρόνων θα καταφέρω να περάσω το ΙΕΛΤΣ με τον βαθμό που θέλουν.Και εννοείτε ότι θα πρέπει να γράψω καλά παννελαδικές.Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη, δεν το είχα καταλάβει..Ίσως και πάλι είναι λίγος χρόνος για να κάνεις τα αγγλικά που απαιτούνται...Μπορεί να φτάσεις τον βαθμό που θέλουν αλλά αν είναι τυχαίο, δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις μετά στα μαθήματα.
Αφού θες να το δοκιμάσεις, θα πρότεινα αυτά τα δύο χρόνια να μιλάς "μόνο αγγλικά" (υπερβάλλω προφανώς, αλλά θέλω να σου δείξω πόσο εντατικά πρέπει να κάνεις!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πρέπει να γνωρίζεις ότι για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια ισχύει η διαδικασία αιτήσεων μέσω UCAS (University and College Admissions System) μέσω Internet. Αυτό σημαίνει πως για να ξεκινήσεις τις σπουδές σου τον Οκτώβριο του 2011, για παράδειγμα, οφείλεις να έχεις υποβάλλει την αίτηση σου μέχρι μέσα Ιανουαρίου 2011 (εκτός από Oxbridge για τα οποία το deadline είναι 15 Οκωβρίου του 2010 ( bummer...:))). Η αίτηση περιλαμβάνει : α) επιλογή μέχρι 5 πανεπιστημίων στα οποία θα σταλεί η αίτηση, β) το λεγόμενο personal statement ( ένα σύντομο κείμενo 500-550 λέξεων στο οποίο παραθέτεις λόγους που σε ώθησαν να σπουδάσεις το αντικείμενο, τα προσόντα σου που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσουν στις σπουδές, κ.ο.κ.) και γ) πληροφορίες σχετικά με τα πτυχία, το σχολείο που τελείωσες κτλ.. Επιπρόσθετα έγγραφα μπορούν να αποτελέσουν συστατικές επιστολές καθηγητών. Αναλυτικά μπορείς να βρεις πληρέστερες πληροφορίες : https://www.ucas.ac.uk/

Το βασικό σημείο σε όλη τη διαδικασία προετοιμασίας είναι οι επιλογή των πανεπιστημίων (κανε την έρευνα σου, τα site πανεπιστημίων είναι παραπάνω από επεξηγηματικά και θα πρότεινα να επικοινωνήσεις κατευθείαν μέσω e-mail με όσα σε ενδιαφέρουν, δηλώνοντας την εκπαιδευτική φάση που βρίσκεσαι και ζητώντας πληροφορίες και συμβουλές για την περίπτωση σου.) Μέσω UCAS έχεις τη δυνατότητα επιλογής μονάχα 5 πανεπιστημίων ( για Ιατρική 4...:/:), οπότε ψάξ' το διεξοδικότατα!

Αυτό που ενδιαφέρει κυρίως τους καθηγητές εκεί είναι το ενδιαφέρον και το πάθος για το αντικείμενο. Αυτό ψάχνουν κυρίως στον υποψήφιο, δεδομένου , φυσικά, ότι πληρεί τις προϋποθέσεις πτυχίων γλωσσομάθειας, γνωστικού αντικειμένου, κτλ. (αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις για κάθε course στα sites πανεπιστημίων).

Τα περισσότερα πανεπιστήμια εντάσσουν στη διαδικασία επιλογής και τη συνέντευξη. Βέβαια, αυτό το στάδιο ποικίλει ανάλογα με το επιστημονικό αντικείμενο πάντα, καθώς κάποια courses το απαιτούν ενώ άλλα όχι (πάλι θα πρέπει να συγκεκριμενοποιήσεις το αν απαιτείται συνέντευξη ή όχι σε κάθε πανεπιστήμιο). Για Ιατρική, έχε υπόψη σου πως η συνέντευξη είναι υποχρωτική (καθώς τα τελευταία χρόνια ο ανταγωνισμός, και επομένως το επίπεδο των υποψηφίων, έχει ανέβει αρκετά), και πάιζει καθοριστικό ρόλο την επιτυχία της αίτησης σου, καθώς η συζήτηση που περιλαμβάνει έχει ως στόχο να αναδείξει όλα εκείνα τα χαρ/κα που δεν φαίνονται στην αίτηση (πχ. τρόπος σκέψης, συνειδητοποίηση του τι περιλαμβάνει μια ιατρική καρίερα , κ.ά.).

Ένα επιπλέον σημείο, στο οποίο θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη σημασία, είναι τα qualifications που ζητά το κάθε πανεπιστήμιο για το course που σε ενδιαφέρει (υπογραμμίζω : προσοχή πoικίλουν ανά πανεπιστήμιο). Σε πολλά αρκεί το Απολυτήριο ( βαθμός περίπου πάνω από 18.5 ,αλλά πάλι για απαιτητικά course ζητούν παραπάνω). Αν ενδιαφέρεσαι, ωστόσο, για τα πλέον αρτιότερα πανεπιστήμια (όπως UCL, Imperial College, King's College ( στο Λονδίνο) ή Oxbridge ή University of Southampton ή Exeter, κ.ά.) ζητούν επιπλέον και 2-3 A-Levels ( ή GCE's όπως είναι αλλιώς γνωστά) σε σχετικά με το επιλεγόμενο course μαθήματα. Αναφορικά με τα A-levels, είναι πτυχία που αποκτά κανείς μετά από 2 χρόνια προετοιμασίας ( οι εξετάσεις είναι "σπασμένες" ανάμεσα σε 1ο-2ο χρόνο), αλλά με σοβαρό και εντατικό διάβασμα, δίνεται η δυνατότητα του ενός χρόνου. Το γνωστικό επίπεδο δεν είναι απαραίτητα υψηλότερο σε βάθος συγκριτικά με τις Πανελλήνιες, αλλά σίγουρα σε εύρος ύλης. Διαπραγματεύεσαι, δηλαδή, περισσότερες πτυχές του επιστημονικού αντικειμένου αλλά σε σχετικά "επιφανειακό" επίπεδο. (Μην φανταστείς το βάθος της Ανάλυσης στα Μαθηματικά Γ' Λυκείου ή την ανάλυση του γενικότερου κεφαλαίου της Γενετικής στη Βιολογία αντίστοιχα.) Απλά, η δυσκολία τους έγκειται στην κριτική ικανότητα του μαθητή, καθώς με τόσο εύρος ύλης, επικρατούν συνδιαστικού τύπου ερωτήσεις. Γενικά, δεν είναι δυσκολότερες από τις Πανελλήνιες [περίπου ίδιας δυσκολίας απλά με διαφορετικού τύπου ύλη), αλλά απαιτούν εξίσου σκληρή προετοιμασία. Ας μην αναλωθώ, όμως, αλλό σε αυτό το θέμα. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για κάποιο course που απαιτεί A-levels, you 're more than welcome to ask for details, μιας και εγώ από Σεπτέμβρη του '11 (καλώς εχόντων των πραγμάτων και μπω σε Ιατρική σχολή εδώ) ξεκινάω. Εφόσον ενδιαφέρεσαι για Ιατρική : Τα minimum requirements (στις περισσότερες σχολές) είναι: α) ένα άριστο Απολυτήριο (19/20) [βέβαια κορυφαίες σχολές στο Λονδίνο όπως UCL & Imperial College, δεν δέχονται πλέον το απολυτήριο και απαιτούν ΙΒ (International Baccalaureate) ή Α-Levels], β) συνήθως απαιτούνται επιπρόσθετα 2-3 A-Levels [μόνο στο King's College London δέχονται μόνο με Απολυτήριο (θεωρητικά) , αλλά και πάλι νομίζω πως ένα Απολυτήριο σε αίτηση για Ιατρική στο Ην.Βασίλειο σε μειώνει δεδομένου του υψηλού ανταγωνισμού] και γ) ένα όσο το δυνατόν ισχυρότερο βιογραφικό, όπως προανέφεραν και άλλα παιδιά. Αναφορικά με το τελευταίο, διακρίσεις σε Πανελλήνιους διαγωνισμούς, συμμετοχή σε ομάδες σχολικών εργασιών ή και εξωσχολικές δραστηριότητες (μουσική, αθλητισμός, κοκ.) είναι ιδιαίτερης βαρύτητας, καθώς αποτελούν χαρακτηριστικά καθαρά προσωπικά που είναι απαραίτητα για να ξεχωρίσεις μεταξύ άριστων (σε γνωστικό-επιστημονικό επίπεδο) υποψηφίων.

Ας περάσουμε τώρα στο "επίμαχο" ( και δικαίως,δηλαδή) ζήτημα: το οικονομικό. Τα δίδακτρα σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμια της Μ.Βρετανίας έχουν το κάτω φράγμα των £3,290 ετησίως (περίπου 3.900 ευρώ). Σε κάποια πανεπιστήμια ίσως ανεβαίνουν λίγο, αλλά σίγουρα δεν ξεπερνούν τις 3,500-3,600 λίρες. Αυτά τουλάχιστον θα ισχύσουν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012. Η τωρινή βρετανική κυβέρνηση, όμως, σχεδιάζει να ανεβάσει τα λεγόμενα tuition fees μέχρι τις 9,000 λίρες...(!) ( θα ισχύσει από το 2012). Έχουν δημιουργηθεί έτσι , όπως ίσως θα έχεις ακούσει, μαζικές κινητοποιήσεις μαθητών-καθηγητών για το συγκεκριμένο θέμα, οι οποίες ευελπιστώ να πιάσουν τόπο (αν και δυστυχώς δεν το νομίζω...:/:). Αυτό που πρέπει να συνυπολογίζεις στα συνολικά έξοδα είναι η διαβίωση, η οποία (το ελάχιστο) κυμαίνεται στα 10.000-12.000 ευρώ επιπλέον (...). Πάντως το να δίνω "νούμερα" είναι πολύ σχετικό καθώς παράγοντες που καθορίζουν τα έξοδα διαβίωσης είναι τόσο η πόλη, το πανεπιστήμιο, το αν θα μένεις σε πανεπιστημιακή εστία ή όχι (καμία σχέση με τις περισσότερες ελληνικές), όσο και (αν μη τι άλλο) ο προσωπικός σου τρόπος ζωής.

Σχετικά με τις υποτροφίες, από την λίγη έρευνα που έκανα, επιλογές υπάρχουν. Κυρίως, όμως, από Βρετανικά Ιδρύματα ή και πανεπιστήμια. Αναφορικά με τον τρόπο, συνήθως περιλαμβάνει την εξαιρετική επίδοση σε κάποιες εξετάσεις που δοιργανώνει το Ίδρυμα ή το πανεπιστήμιο, ή ακόμα και στα A-Levels. Στην Ελλάδα, ίσως μέσω του British Council, αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως στηρίζουν μεταπτυχιακές σπουδές. Υπάρχουν και ελληνικά Ιδρύματα φυσικά, αλλά κυρίως για υποτροφίες διπλωματικής , κοκ, και όχι προπτυχιακά. Πάντως ειλικρινά, δεν το έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα των υποτροφιών, οπότε μη σε πάρω και στον λαιμό μου. Μια άλλη επιλογή, ωστόσο, που ίσως σου φανεί χρήσιμη, είναι τα student loans που παρέχονται σαν οικονομική βοήθεια είτε από τα ίδια τα πανεπιστήμια, είτε από εκπαιδευτικούς βρετανικούς οργανισμούς.

Μιας και ενδιαφέρεσαι για Ιατρική, μια επιπρόσθετη εξέταση που ισχύει για τους υποψηφίους (πάλι για λόγους "κοσκινίσματος" δεδομένου του ανταγωνισμού) είναι το UKCAT (UK Clinical Aptitude Test) και το BMAT (Biomedical Admissions Test). Το πρώτο ισχύει για τις περισσότερες σχολές Ιατρική στο Ην.Βασίλειο, ενώ το δεύτερο χρησιμοποιείται από Oxbridge, UCL και Imperial. Για περισσότερες πληροφορίες :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mint

Νεοφερμένος

Η Πανωραία Κοκκίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τα πράγματα είναι όντως καλύτερα στη Μεγάλη Βρετανία, τόσο στις θετικές, όσο και θεωρητικές επιστήμες, κυρίως από άποψη οργάνωσης και υποδομών. στο λονδίνο δυστυχώς τα έξοδα διαμονής και φοίτησης είναι αρκετά, αλλά υπάρχουν αρκετά καλά πανεπιστήμια σε όλο τη μεγάλη βρετανία, ανάλογα με το αντικείμενο που ενδιαφέρει τον καθένα. στην αρχή υπάρχει δυσκολία προσαρμογής (λίγο η διαφορά ώρας, λίγο το κρύο και η συννεφιά, λίγο η αναστάτωση της μετακόμισης και της αλλαγής περιβάλλοντος). γενικά, χρειάζεται αρκετή υπομονή, επιμονή, σωστή συννενόηση και συνεργασία με τους ανθρώπους γύρω και αρκετό διάβασμα και εργασίες. Μπορείς στην αρχή να ζητήσεις από τον επιβλέποντα καθηγητή να σε κατευθύνει-υπάρχουν επίσης ομάδες ψυχολογικής υποστήριξης και τμήματα αγγλικών για νέους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top