Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Dimitris0mg

Νεοφερμένος

Ο Dimitris0mg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ερωτησεις κανω :) ευχαριστω παντος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν ειπα αυτο. Αλλα οσο να'ναι ειναι παραπανω εξοδα, και δυσκολα προσαρμοζεσαι σε μια αλλη χωρα για αρκετο χρονικο διαστημα.
Ο καθενας οπως μπορει βεβαια, αυτο εννοειται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thdim

Νεοφερμένος

Ο thdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ προτείνω σε όλους να πάνε πάντως (αν φυσικά το αντέχουν οι γονείς). Οι εμπειρίες που θα πάρετε (ακόμα και από τα αρνητικά που θα σας τύχουν) είναι ανεκτίμητες. Μόνο άμα ζήσεις 1-2 χρόνια στο εξωτικό μαθαίνεις τη θα πει επαγγελματισμός! επίσης μαθαίνεις και να εκτιμάς τα ωραία της Ελλάδας.

Επίσης μην κολλάτε με την Αγγλία, ρίξτε μια ματιά στα πανεπιστήμια στην Ολλανδία που είναι πιο φθηνά.

Για πληροφορίκή στην Αγγλια που ζήτησε ο Dimitris0mg δες τα παρακάτω.
Προπτυχιακά πληροφορικής στην Αγγλία
Μεταπτυχιακά πληροφορικής στην Αγγλία

Μπορείτε να βρείτε Αγγλόφωνα πανεπιστήμια διάφορες χώρες στην Ευρώπη στον παρακάτω university guide.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Μιας και προτείνεται, για καλό πανεπιστήμιο αγγλία σε σχετικά φτηνή περιοχή τι έχουμε ?? :) κυρίως χρηματοοικονομικά και λογιστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν σκεφτείτε πόσα ξοδεύετε στα φροντιστήρια, αξίζει κάποιος να μην πάει καθόλου φροντιστήρια στις 3 τάξεις του Λυκείου. Με τα χρήματα αυτά σπουδάζεις άνετα στην Αγγλία και κάνεις και χλιδάτη ζωή, και σου φτάνουν και για μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αν σκεφτείτε πόσα ξοδεύετε στα φροντιστήρια, αξίζει κάποιος να μην πάει καθόλου φροντιστήρια στις 3 τάξεις του Λυκείου. Με τα χρήματα αυτά σπουδάζεις άνετα στην Αγγλία και κάνεις και χλιδάτη ζωή, και σου φτάνουν και για μεταπτυχιακά.

Αγαπητέ killbill,

Ξεχνάς κάτι βασικό: οτι και για να πάει κάποιος στην Αγγλία, για να προετοιμαστεί δηλαδή για τις εξετάσεις σεισαγωγής στα ξένα πανεπιστήμια και για να μπορεί να πληροί τα requirements των ξένων πανεπιστημίων, χρειάζεται μια "ενίσχυση" της εκπαίδευσής του...

1ον: πρέπει να ξέρει πολύ καλά εως άριστα την αγγλική γλώσσα (γνώση που δυστυχώς δεν παρέχεται στα ελληνικά δημόσια σχολεία, αλλά για την οποία πρέπει οι γονείς να πληρώσουν είτε σε φροντιστήρια - ιδιαίτερα, είτε σε καλά ιδιωτικά αγγλόγλωσσα ή δίγλωσσα σχολεία).
2ον: πρέπει να έχει καλές σχολικές επιδόσεις
3ον: πρέπει να λάβει μέρος σε κάποιου είδους εξετάσεις, όπως τα GCE ή οι τελικές εξετάσεις του διεθνούς απολυτηρίου (International Baccalaurete) κλπ, για την προετοιμασία των οποίων πάλι οι γονείς πληρώνουν (το πρόγραμμα International Βaccalaureate, π.χ, παρέχεται μόνο από ιδιωτικά σχολεία).
4ον: καλόν θα ήταν να έχει ο μαθητής ένα "βιογραφικό" εμπλουτισμένο με ποικίλες εξωσχολικές δραστηριότητες (γιατί τα παν/μια του εξωτερικού δίνουν σημασία και στη γενικότερη προσωπικότητα του κάθε υποψήφιου φοιτητή), γαι τις οποίες παλι οι γονείς πληρώνουν...

Με άλλα λόγια, δεν είναι καθόλου πιο φθηνή ή πιο εύκολη η προετοιμασία για εισαγωγή σε ξένα παν/μια, τουλάχιστον σε καλά ξένα παν/μια...

Φιλικά,
Lita Athens
-----------------------------------------
θα παω φετος στην αγγλια να σπουδασω αρχιτεκτονικη μιας και δεν περασα εδω..οποιος γνωριζει για την ζωη εκει τις σπουδες ας μου πει οτι ξερει..ακομα ...που να παω..εδιμβουργο ή cardiff?? σαν πολη ποια ειναι καλυτερη/?
σαν πόλη και μόνο το εδιμοβούργο είναι υπέροχο, όπως και όλη η σκωτία..
για το cardif (ουαλία) δεν ξέρω...

αλλά λογικά δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει η πόλη, αλλά η ποιότητα των παν/μιων...
-----------------------------------------
δεν ξέρω για τα παν/μια στο cardiff, παντως στο edinburgh, υπάρχουν αρκετά παν/μια, όπως το παν/μιο του εδιμβουργου, το παν/μιο herriot-watt, το παν/μιο nappier και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα. Τώρα τελευταία αποφάσισα να πάω να σπουδάσω στο εξωτερικό και έχω βλέψεις για Μεγάλη Βρετανία. Είμαι χαμένος, ψάχνω σε ιστοσελίδες και δεν μου λύνονται οι απορίες . Τις παραθέτω παρακάτω :


1) τα δίδακτρα του πανεπιστημίου τα πληρώνουμε ? (υπόψη ότι το εισόδημα δεν ξεπερνάει τις 15000 χιλιάδες ευρώ το χρόνο)

2) πόσο ειναι το κόστος διαβίωσης ; ( το μηνιαίο)

3) που θα μένω ; υπάρχουν αξιοπρεπείς φοιτητικές εστίες ? (γιατί δεν μπορώ να πληρώνω και ενοίκιο)

4) τι χρειάζεται για να μπω σε κάποιο πανεπιστήμιο ; κοιτάνε βαθμό λυκείου ή πανελληνίων ;
5) θα δώσω εκεί εξετάσεις;

6) υποτροφία μπορώ να πάρω;

7) τα πανεπιστήμια εκτός Λονδίνου ειναι εξίσου καλά σε επίπεδο με αυτά του Λονδίνου ή το επίπεδο κατεβαίνει δραματικά ;

υγ1: το πανεπιστήμιο που θέλω να ειδικεύεται στα οικονομικά και στην διοίκηση επιχειρήσεων
υγ2: αγγλικά δεν έχω κανένα πτυχίο
υγ3: στο σχολείο είμαι του 18 και δεν πολυδιαβάζω αν και σκοπεύω να στρωθώ από τώρα εάν θεωρήσω εφικτό να περάσω στο εξωτερικό

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Edit : Παρόμοιο θέμα από το οποίο προήλθε : Εισαγωγή σε Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η πλειοψηφία του φόρουμ ischool είναι μαθητές και κάποιοι υποψήφιοι εξεταζόμενοι στις Πανελλήνιες Εξετάσεις για την εισαγωγή τους στα Ελληνικά «φτωχά και περιφρονημένα» Πανεπιστήμια. Οπότε και δεν έχουν άποψη για να βοηθήσουν. Κάποιοι άλλοι που δοκίμασαν να πάνε εξωτερικό...δεν μάθαμε τελικά τι απέγιναν.

Το θέμα δεν είναι να σπουδάσεις στο εξωτερικό αλλά να σπουδάζεις σε κάποιο αξιόλογο Βρετανικό Πανεπιστήμιο π.χ. Cambridge, Warrick, Leeds, Oxford, Lancaster. Αν είναι να καταλήξεις στο University of Kolopetinitsas UK είναι κρίμα (τζάμπα ηθικός-πνευματικός κόπος και πεταμένα λεφτά χωρίς ανταποδωτικό τέλος αργότερα από την αγορά εργασίας). Βέβαια Βρετανικά Πανεπιστήμια (όπως αυτά που ανέφερα), σε κάθε Τμήμα τους επιλέγουν για φοιτητές ένα ποσοστό της τάξεως 10% (όπως έχω ακούσει) των υποψηφίων. Πάντως, όσο φεύγεις από το Λονδίνο, εκτός από κάποια Πανεπιστήμια (τα οποία έχουν αξιόλογη έρευνα) το επίπεδο πέφτει. Είσαι σε θέση να αξιολογήσεις επιστημονικά τις δημοσιεύσεις του Πανεπιστημιακού Τμήματος που επιθυμείς; Καλύτερα μην ακούς γνώμες άλλων...που κατέληξαν από Αγγλία στον ΟΑΕΔ Ελλάδας. Αυτοί που σπούδασαν έξω διέπρεψαν είναι μια μειοψηφία με ειδικές υποτροφίες, διακρίσεις,...κ.α. (βλ. Α.Φωκάς, καθηγητής μη γραμμικών μαθηματικών στο Cambridge) Η πλειοψηφία των Ελλήνων που σπουδάζει Αγγλία θέτουν ως όνειρο το Cambridge και καταλήγουν τελικά στο Kolopetinitsas αποφοιτώντας άνεργοι (κοροϊδεύοντας τον εαυτό τους και τους γονείς τους με πολυετείς σπουδές=ξύσιμο). Άλλο επίπεδο σπουδών (και δυσκολίας) το Bristol και άλλο το Oxford. Επίσης έχε υπόψιν ότι αν αναζητήσεις Πανεπιστήμιο υψηλού κύρους...οι σπουδές θα είναι απαιτητικές (κάτι το οποίο δεν ξέρεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις εκεί συνθήκες). Επίσης έχε υπόψιν σου και τον χρόνο προσαρμογής στο νέο περιβάλλον (νέες νοοτροπίες,...κ.α.) το οποίο μπορεί ίσως να αποβεί και μοιραίο στις φοιτητικές επιδόσεις σου - υποχρεώσεις σου. Δεν είσαι Βρετανός πολίτης για να έχεις εμπειρίες πως λειτουργεί το Βρετανικό σύστημα. Θα είσαι ένας αλλοδαπός φοιτητής με άλλες εικόνες, απόψεις, νοοτροπίες,...κ.α. και θα πρέπει να προσαρμοστείς σε χρόνο dt στο εκεί περιβάλλον...για να τα πας καλά. Πριν αποφασίσεις να φύγεις για έξω, ψάξ' το από όλες τις πλευρές, αν αξίζει.

Υ.Σ.: Επειδή είμαι φοιτητής σε Πανεπιστήμιο στην Ελλαδιστάνα και εν δυνάμει επιστήμονας (πτυχιούχος), τι δεν σε τραβάει εδώ (αν επιτρέπεται); :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Όταν λες πως δεν έχεις πτυχίο στα αγγλικά,τι ακριβώς...Δεν ξέρεςι αγγλικά ή τα έχεις σαν mother language πχ και δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνεις μαθήματα με αποτέλεσμα να μην έχεις πτυχίο;
Εγώ πιστεύω πως όποιος είναι μάγκας το παλεύει με τις πανελλήνιες,και το εξωτερικό εκεί θα είναι,για μετα[τυχιακά ή οτιδήποτε άλλο.Αν τώρα αποτύχει με τις πανελλήνιες,ζυγίζει κάπως τα πράγματα,μεταξύ της δεύτερης χρονιάς και της φυγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Εγώ σπούδασα στην Αγγλία (μπάτσελορ και μάστερ), αλλά μιας και έχουν περάσει κοντά δέκα χρόνια από τότε, δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ ως προς το οικονομικό.:P Ωστόσο, μπορείς να διαλέξεις μερικά πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν και να ψάξεις στα site τους για τις εστίες και το κόστος διαβίωσης στην περιοχή. Συνήθως είναι πολύ επεξηγηματικά.

Για να περάσω, είχα κάνει ένα ετήσιο foundation (υπάρχουν και συντομότερα προγράμματα) και μέτρησαν οι βαθμοί των εκεί μαθημάτων, καθώς και το απολυτήριο και το δίπλωμα γλωσσομάθειας. Γενικά, είναι καλό να κάνεις κι εσύ κάτι τέτοιο, για να μπεις στο κλίμα. Όμως αν τα αγγλικά σου δεν είναι καλά, άρχισε να τα εξασκείς από τώρα, αλλιώς θα δυσκολευτείς πολύ με τα ακαδημαϊκά συγγράμματα.

Ως international student έχεις προτεραιότητα στις εστίες, τουλάχιστον την πρώτη χρονιά. Τις υπόλοιπες μπορείς πάλι να μείνεις σε εστία ή να νοικιάσεις ένα σπίτι με φίλους σου, που είναι λίγο πιο οικονομικό. Να νοικιάσεις μόνος σου, όντως δεν παίζει. Οι εστίες κατά κανόνα είναι πολύ καλές και καθαρές και οι τιμές παίζουν ανάλογα με τις παροχές.

Το κόστος διαβίωσης εξαρτάται από την πόλη, αλλά μπορείς πολύ εύκολα να βρεις μια part-time δουλειά για επιπλέον έσοδα.

Για το πολιτισμικό σοκ που αναφέρθηκε, οι international students έρχονται μια εβδομάδα νωρίτερα, για να γνωρίσουν τους χώρους του πανεπιστημίου και τον τρόπο ζωής στην ξένη χώρα. Με την έναρξη των μαθημάτων γίνεται το freshers' week για όλους τους πρωτοετείς.
Γενικά η ενημέρωση είναι πολύ καλή και εμάς μας είχαν δώσει βιβλιαράκια για τα πάντα, απ' το πώς λειτουργούν τα λεωφορεία, μέχρι ποια είναι τα σούπερ μάρκετ. Εκτός από τα παραπάνω, θα έχεις και έναν personal tutor, με τον οποίο μπορείς να συζητάς όποιο προσωπικό πρόβλημα σε απασχολεί, οπότε υπάρχει αρκετή κατανόηση για τα προβλήματα προσαρμογής των ξένων φοιτητών.

Όσο για την επιλογή του πανεπιστημίου, διάλεξε ένα που να είναι καλό στον τομέα σου και μην παρασύρεσαι από βαρύγδουπα ονόματα. Καμιά φορά τα λιγότερο ονομαστά πανεπιστήμια κάνουν καλύτερη δουλειά, ακριβώς γιατί θέλουν να αναδειχθούν.;) Το πανεπιστήμιο στο οποίο έκανα το μάστερ μου έχει καλό όνομα, αλλά στο επίπεδο σπουδών ήταν... μάπα το καρπούζι. Αντίθετα το πρώτο μου πανεπιστήμιο είχε πολύ καλές θεωρητικές σχολές, αν και φημίζεται περισσότερο για τις θετικές επιστήμες.

Έχε επίσης υπόψη ότι το foundation (ή ό,τι παρακολουθήσεις) θα προσπαθήσει να σε σπρώξει στα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζεται, συνήθως αρκετά μέτρια. Κράτα τα σαν πισινή, αλλά κάνε αίτηση και σ' αυτά που σε ενδιαφέρουν. Απ΄όσο ξέρω, είναι δύσκολο να πάρεις υποτροφία και ακόμα πιο δύσκολο να τη διατηρήσεις, αφού πρέπει η βαθμολογία σου να είναι πάνω από 70%, βαθμός που ο μέσος φοιτητής δεν τον βλέπει ούτε με το κυάλι!:P

Αυτά για την ώρα, ελπίζω να δει το θέμα και κανείς με πιο πρόσφατη εμπειρία για να σε διαφωτίσει περισσότερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Υ.Σ.: Επειδή είμαι φοιτητής σε Πανεπιστήμιο στην Ελλαδιστάνα και εν δυνάμει επιστήμονας (πτυχιούχος), τι δεν σε τραβάει εδώ (αν επιτρέπεται); :P

Βασικά πρέπει να είμαι απο τους λίγους Ελληνες που δν τρελένεται με την χώρα του...Δεν μπορώ να πω!Περνάω γ@μ@τ@ και τελεια ιδίως τις διακοπές με τους φίλους μου,γνωρίζω πολύ κοσμο ειμαι γενικά πολυ κοινωνικος,και σαυτό το κλίμα της Ελλαδας σαν συγκυρία βοηθάει πολυ!π.χ. είναι δηλαδή πολύ ωραίο σαν λογική να μπορείς να βγείς Οτι ωρα θες και να συναντησεις καναν φιλο η φίλη να πατε κανεναν καφέ η καμιά βολτα!.........Αλλά απο την άλλη σκέφτεσαι το τι θα γίνεις οταν μεγαλώσεις και συνειδητοποιείς οτι αυτή η στιγμή πλησιάζει και ψάχνεις να βρείς...γιατι νιώθεις οτι θέλεις να εξελιχθείς και να αποκτήσεις εμπειρίες καινούριες και γνώσεις...δηλαδή εγώ δεν θέλω να συνεχιστεί αυτο για την υπολοιπη μου ζωη...το θεωρω πολύ μιζερο.Τα σκέφτηκα όοοολα αυτα και κατάλαβα οτι αυτό που θέλω η ελλαδίτσα δν μπορεί να μου το δώσει.σωστη επαγγελματικη εξιδείκευση,ανάπτυξη πολυδιάστατης προσωπικοτητας,αναδηξή του εαυτού μου μεσα απτο επάγγελμα μου και σε γενικές γραμμές να παω σε μια χώρα που θα έχει την υποδομή,την οργανωση και να εμπνεει το οτι μάγκας ειναι αυτός που θα παρει το πτυχίο του το μεταπτυχιακο του και γω δν ξέρω τι αλλο και να έχει τα κοτσια να μαθαίνει και να εξελίσεται.Και οχι να κάθετε να με τον φραπε του να τα ξύνει και να τον ενδιαφέρει ποσο έληξε ο ΠΑΟ-ΠΑΟΚ χθές.Αυτο ειναι αυτο καταστροφή,παρακμη οπως θες πες το.Φυσικα και δεν λέω οτι ΟΛΟΙ ειναι έτσι αλλά οι περισσότεροι είναι και δυστυχώς αυτο διαφαίνετε σε όλες τις πτυχές της ελληνική κοινωνίας....και ακούω συνεχώς για την ανεπάρκεια της παιδείας και της εκπαίδευσης να ανταπεξέλθει,και το οτι στα πανεπιστήμια γινεται ενα μπάχαλο και οχι μαθημα και τι να κάνω ???? ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (Εστω εκέι ΘΕΛΩ να πιστεύω οτι μπορώ να βρω κατι καλύτερο απο την ελληνική αυτη πραγματικότητα...) ;)

Όταν λες πως δεν έχεις πτυχίο στα αγγλικά,τι ακριβώς...Δεν ξέρεςι αγγλικά ή τα έχεις σαν mother language πχ και δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνεις μαθήματα με αποτέλεσμα να μην έχεις πτυχίο;
Εγώ πιστεύω πως όποιος είναι μάγκας το παλεύει με τις πανελλήνιες,και το εξωτερικό εκεί θα είναι,για μετα[τυχιακά ή οτιδήποτε άλλο.Αν τώρα αποτύχει με τις πανελλήνιες,ζυγίζει κάπως τα πράγματα,μεταξύ της δεύτερης χρονιάς και της φυγής.

Εννοώ οτι δεν έχω ιδέα...Καταλαβαίνω άνετα αλλά δν έχω πάει φροντιστήριο οπότε δν έχω βασικές γνωσεις γραμματικής,συντακτικου....Και γιαυτό που λες δν ξέρω τ ν σου πώ γνώμη σου...μπορώ να περάσω άνετα εκεί που θέλω εδω στην Ελλάδα θέλω να πιστεύω απλώς εάν σπουδάσω σε ένα καλό πανεπιστημιο έξω θα έχω σάφως ποιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση εδω στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό αν θα έχω καλη βαθμολογία.

Εγώ σπούδασα στην Αγγλία (μπάτσελορ και μάστερ), αλλά μιας και έχουν περάσει κοντά δέκα χρόνια από τότε, δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ ως προς το οικονομικό.:P Ωστόσο, μπορείς να διαλέξεις μερικά πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν και να ψάξεις στα site τους για τις εστίες και το κόστος διαβίωσης στην περιοχή. Συνήθως είναι πολύ επεξηγηματικά.

Για να περάσω, είχα κάνει ένα ετήσιο foundation (υπάρχουν και συντομότερα προγράμματα) και μέτρησαν οι βαθμοί των εκεί μαθημάτων, καθώς και το απολυτήριο και το δίπλωμα γλωσσομάθειας. Γενικά, είναι καλό να κάνεις κι εσύ κάτι τέτοιο, για να μπεις στο κλίμα. Όμως αν τα αγγλικά σου δεν είναι καλά, άρχισε να τα εξασκείς από τώρα, αλλιώς θα δυσκολευτείς πολύ με τα ακαδημαϊκά συγγράμματα.

Ως international student έχεις προτεραιότητα στις εστίες, τουλάχιστον την πρώτη χρονιά. Τις υπόλοιπες μπορείς πάλι να μείνεις σε εστία ή να νοικιάσεις ένα σπίτι με φίλους σου, που είναι λίγο πιο οικονομικό. Να νοικιάσεις μόνος σου, όντως δεν παίζει. Οι εστίες κατά κανόνα είναι πολύ καλές και καθαρές και οι τιμές παίζουν ανάλογα με τις παροχές.

Το κόστος διαβίωσης εξαρτάται από την πόλη, αλλά μπορείς πολύ εύκολα να βρεις μια part-time δουλειά για επιπλέον έσοδα.

Για το πολιτισμικό σοκ που αναφέρθηκε, οι international students έρχονται μια εβδομάδα νωρίτερα, για να γνωρίσουν τους χώρους του πανεπιστημίου και τον τρόπο ζωής στην ξένη χώρα. Με την έναρξη των μαθημάτων γίνεται το freshers' week για όλους τους πρωτοετείς.
Γενικά η ενημέρωση είναι πολύ καλή και εμάς μας είχαν δώσει βιβλιαράκια για τα πάντα, απ' το πώς λειτουργούν τα λεωφορεία, μέχρι ποια είναι τα σούπερ μάρκετ. Εκτός από τα παραπάνω, θα έχεις και έναν personal tutor, με τον οποίο μπορείς να συζητάς όποιο προσωπικό πρόβλημα σε απασχολεί, οπότε υπάρχει αρκετή κατανόηση για τα προβλήματα προσαρμογής των ξένων φοιτητών.

Όσο για την επιλογή του πανεπιστημίου, διάλεξε ένα που να είναι καλό στον τομέα σου και μην παρασύρεσαι από βαρύγδουπα ονόματα. Καμιά φορά τα λιγότερο ονομαστά πανεπιστήμια κάνουν καλύτερη δουλειά, ακριβώς γιατί θέλουν να αναδειχθούν.;) Το πανεπιστήμιο στο οποίο έκανα το μάστερ μου έχει καλό όνομα, αλλά στο επίπεδο σπουδών ήταν... μάπα το καρπούζι. Αντίθετα το πρώτο μου πανεπιστήμιο είχε πολύ καλές θεωρητικές σχολές, αν και φημίζεται περισσότερο για τις θετικές επιστήμες.

Έχε επίσης υπόψη ότι το foundation (ή ό,τι παρακολουθήσεις) θα προσπαθήσει να σε σπρώξει στα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζεται, συνήθως αρκετά μέτρια. Κράτα τα σαν πισινή, αλλά κάνε αίτηση και σ' αυτά που σε ενδιαφέρουν. Απ΄όσο ξέρω, είναι δύσκολο να πάρεις υποτροφία και ακόμα πιο δύσκολο να τη διατηρήσεις, αφού πρέπει η βαθμολογία σου να είναι πάνω από 70%, βαθμός που ο μέσος φοιτητής δεν τον βλέπει ούτε με το κυάλι!:P

Αυτά για την ώρα, ελπίζω να δει το θέμα και κανείς με πιο πρόσφατη εμπειρία για να σε διαφωτίσει περισσότερο.:)

Ευχαριστω !!! :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Όσο για την επιλογή του πανεπιστημίου, διάλεξε ένα που να είναι καλό στον τομέα σου και μην παρασύρεσαι από βαρύγδουπα ονόματα. Καμιά φορά τα λιγότερο ονομαστά πανεπιστήμια κάνουν καλύτερη δουλειά, ακριβώς γιατί θέλουν να αναδειχθούν.;) Το πανεπιστήμιο στο οποίο έκανα το μάστερ μου έχει καλό όνομα, αλλά στο επίπεδο σπουδών ήταν... μάπα το καρπούζι. Αντίθετα το πρώτο μου πανεπιστήμιο είχε πολύ καλές θεωρητικές σχολές, αν και φημίζεται περισσότερο για τις θετικές επιστήμες.
Ακριβώς. Τόσο το όνομα του πανεπιστημίου, αλλά και το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιο στο τομέα που σκοπεύεις να σπουδάσεις έχει σημασία. Για αυτό σου προτείνω να κοιτάξεις τα rankings των times, guardian κλπ.

Επίσης, όσο για το θέμα της γλώσσας, συνήθως το πιστοποιητικό που ζητάνε είναι το I.E.L.T.S. με βαθμό 6-6.5 / 9. Χωρίς να έχεις την πιστοποίηση για τη γλώσσα θα χρειαστεί να κάνεις foundation.

Tέλος, η περίοδος που γίνονται οι εγγραφές είναι το Σεπτέμβριο / Οκτώβριο πριν τη χρονιά που θα ξεκινήσεις τις σπουδές σου. Μπορείς και να κάνεις εγγραφή και τον Απρίλιο ή Μάη, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σε δεχτούν στο πανεπιστήμιο της πρώτης επιλογής σου.

Ελπίζω να βοήθησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης93

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Απ'ότι ξέρω η επιλογή των αλλοδαπών φοιτητών για βασικές σπουδές γίνεται με αιτήσεις, τις οποίες πρέπει να στείλεις σχετικά νωρίς...θα επικοινωνήσεις με ένα ή πολλά πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν, θα γράψεις βιογραφικό, θα σου πει το καθένα τις προϋποθέσεις που θέτει(πχ πάνω από 18 στο απολυτήριο, τουλάχιστον 18,5 στις πανελλήνιες, proficiency ή κάτι παρεμφερές που να πιστοποιεί ότι ξες τη γλώσσα και οτιδήποτε άλλο που μπορεί να έχει σχέση με τον επιστημονικό τομέα που επέλεξες, μπορεί και τίποτα απολύτως αν είναι ευχαριστημένοι με το βιογραφικό), τέλος θα σε καλέσουν πιθανότατα για interview μπορεί και εξετάσεις. Ένας άλλος τρόπος είναι να σταματήσεις το σχολείο εδώ κάτι που είναι νόμιμο αν έχεις τελειώσει την 3 γυμνασίου και να πας σε ένα college στην Αγγλία και να έχεις ένα χρόνο ή και παραπάνω στη διάθεση σου να προετοιμαστείς για τα λεγόμενα A' levels δηλαδή τις "παν βρετανικές εξετάσεις". Αυτό, δηλαδή όλη η ζωή σου εκέι θα σου στοιχίζει πιστεύω γύρω στα 700-1300 ευρώ το μήνα, βέβαια εξαρτάται και από το college και πόσα μαθήματα επιλέγεις κτλ. Όσο για νοοτροπία φοιτητική ζωή κτλ. είναι θέμα συνήθειας και εν τέλει μόνο με δουλεία θα καταφέρεις να κάνεις σπουδαία πράγματα στη ζωή σου, αν το περιβάλλον κιόλας ενδείκνυται για αυτή τη δουλεία και δεν έχεις άλλους να σε πρήζουν να πιείτε ατελείωτους φραπέδες τα καταφέρνεις και πιο εύκολα. Γιατί νομίζω τίποτα δεν θα αποκομίσεις από μια τέτοια ζωή, θα θυμάσαι απλά ότι περνούσες γενικά "χαλαρά" και αν θέλεις να περάσεις καλά, είμαι σίγουρος ότι μπορείς, όπου και να βρίσκεσαι! Και όταν με το καλό θα γυρνάς για διακοπές στην ελλαδίτσα, τότε είναι που θα τη χαίρεσαι πραγματικά. Πιστεύω πως αξίζει να κάνεις την προσπάθεια γιατί έτσι πως έχουν καταντήσει εδώ τα πανεπιστήμια...δυστυχώς δεν μας βλέπω καλά...Καλή τύχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Βασικά πρέπει να είμαι απο τους λίγους Ελληνες που δν τρελένεται με την χώρα του...Δεν μπορώ να πω!Περνάω γ@μ@τ@ και τελεια ιδίως τις διακοπές με τους φίλους μου...και το οτι στα πανεπιστήμια γινεται ενα μπάχαλο και οχι μαθημα και τι να κάνω ???? ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (Εστω εκέι ΘΕΛΩ να πιστεύω οτι μπορώ να βρω κατι καλύτερο απο την ελληνική αυτη πραγματικότητα...) ;)

...δηλαδή, εγώ που τελείωσα πολύ νέος ένα από τα πιο δύσκολα Τμήματα Ελληνικού Πανεπιστημίου, με τις υπάρχουσες παθογονικές "συνθήκες", ήμουν μαζόχας; Χάθηκαν τα καλύτερά μου χρόνια; Δεν μπορώ να πάω να κάνω λαμπρή ερευνητική-επιστημονική καριέρα στο εξωτερικό, τώρα που έχω στην κατοχή μου πτυχίο Πανεπιστημίου; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω με όσους θέλουν έτσι αβίαστα να πάνε να σπουδάσουν στο σωστά δομημένο εξωτερικό...και καταλήγουν στο University of Kolopetinitsas Uk, αντί σε κάποιο πρωτοκλασσάτο University - Eρευνητικό Κέντρο, διεθνούς κύρους.

Πρόσφατα, έστειλα e-mail σε καθηγητή του Πανεπ.Cambridge, και τον ρώτησα αν κάποιος Έλληνας που θέλει να σπουδάσει εφαρμοσμένα μαθηματικά και μαθηματική φυσική, να προτιμήσει Ελλάδα ή Αγγλία για τον κλάδο αυτόν σε επίπεδο undergraduate (προπτυχιακό); Μου απάντησε, Ελλάδα...και μετά Αγγλία. Μάλιστα μου είπε ότι έχει μείνει (αυτός και άλλοι συνάδελφοι) έκθαμβος από τις διδακτορικές-ερευνητικές επιδόσεις των Ελλήνων πτυχιούχων (από Ελληνικά Πανεπιστήμια) στα Ερευνητικά Ινστιτούτα,...κ.α. του Πανεπιστημίου του. Οι γνώσεις που έχουν αποκτήσει οι Έλληνες (στην Ελλάδα) σε θετικές επιστήμες ή σε τεχνολογικές (πολυτεχνεία, ιατρικές,...) επιστήμες στα πλαίσια βασικού πτυχίου, είναι πολύ προχωρημένες σε σχέση με το γνωσιακό-επιστημονικό εύρος των αντίστοιχων Άγγλων πτυχιούχων (3/4ετή Βρετανικών Bachelors).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα. Τώρα τελευταία αποφάσισα να πάω να σπουδάσω στο εξωτερικό και έχω βλέψεις για Μεγάλη Βρετανία. Είμαι χαμένος, ψάχνω σε ιστοσελίδες και δεν μου λύνονται οι απορίες . Τις παραθέτω παρακάτω :


1) τα δίδακτρα του πανεπιστημίου τα πληρώνουμε ? (υπόψη ότι το εισόδημα δεν ξεπερνάει τις 15000 χιλιάδες ευρώ το χρόνο)

2) πόσο ειναι το κόστος διαβίωσης ; ( το μηνιαίο)

3) που θα μένω ; υπάρχουν αξιοπρεπείς φοιτητικές εστίες ? (γιατί δεν μπορώ να πληρώνω και ενοίκιο)

4) τι χρειάζεται για να μπω σε κάποιο πανεπιστήμιο ; κοιτάνε βαθμό λυκείου ή πανελληνίων ;
5) θα δώσω εκεί εξετάσεις;

6) υποτροφία μπορώ να πάρω;

7) τα πανεπιστήμια εκτός Λονδίνου ειναι εξίσου καλά σε επίπεδο με αυτά του Λονδίνου ή το επίπεδο κατεβαίνει δραματικά ;

υγ1: το πανεπιστήμιο που θέλω να ειδικεύεται στα οικονομικά και στην διοίκηση επιχειρήσεων
υγ2: αγγλικά δεν έχω κανένα πτυχίο
υγ3: στο σχολείο είμαι του 18 και δεν πολυδιαβάζω αν και σκοπεύω να στρωθώ από τώρα εάν θεωρήσω εφικτό να περάσω στο εξωτερικό

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Edit : Παρόμοιο θέμα από το οποίο προήλθε : Εισαγωγή σε Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού

αν και καθυστερημενα, σου απανταω

1. φυσικα και τα πληρωνεις τα διδακτρα, δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο το εισοδημα σου. Τα διδακτρα μεχρι φετος ηταν γυρω στις 3000 λιρες (κ λιγο παραπανω...) αλλα γινονται ΠΟΛΥ εντονες συζητησεις να αυξηθουν αρκετα, και ειμαι σχεδον σιγουρη πως εν τελει θα γινει, πολυ πιθανον απο του χρονου κιολας.
2. Θα ελεγα με εναν προχειρο υπολογισμο πως θες περιπου 800-900 λιρες το μηνα (μαζι με ενοικια), ισως κ παραπανω αν μενεις Λονδινο, επομενως πανω απο 1000 ευρω.
3. Δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες δεν μπορεις να πληρωνεις ενοικιο. Οι εστιες υπαρχουν, ειναι ομως πανακριβες, δηλαδη γυρω στις 400 λιρες κατα μεσο ορο το μηνα, και φυσικα πληρωνεις κ εκει, ανεξαρτητως εισοδηματος.
4. Μπορεις να μπεις κ με απολυτηριο Λυκειου, καποιοι ομως δινουν αγγλικα πτυχια, πχ ΙΒ αλλα αυτο προσφερεται μονο σε ιδιωτικα σχολεια. Κ με απολυτηριο ομως μπαινεις.
5. εξετασεις θα δωσεις κανονικα στο τελος του χρονου, οχι πριν πας.
6. υποτροφιες υπαρχουν, αλλα για να τις διεκδικησεις πρεπει να εχεις πολυ καλους βαθμους κ ακομα κ τοτε ειναι δυσκολο να τις παρεις. τα πανεπιστημια δινουν καποιες φορες οικονομικη ενισχυση (πχ 800 λιρες μια φορα το χρονο, μη φανταστεις καμια τρελη περιουσια) σε φοιτητες που εχουν επιδειξει εξαιρετικες αποδοσεις.
7. τα πανεπιστημια εκτος Λονδινου αναλογα με το πανεπιστημιο ειναι χειροτερα η και καλυτερα. Ελαχιστα πανεπιστημια στο Λονδινο ειναι στη 15αδα με τα καλυτερα της χωρας (UCL, LSE, Imperial, Kings...ισως να ξεχναω κανενα). Πχ τα καλυτερα της χωρας ( κ απο του κοσμου στην 5αδα) ειναι εκτος Λονδινου (Κειμπριτζ κ Οξφορδη)

τωρα να σου πω απλα οτι αν δεν εχεις αγγλικα δεν προκειται να περασεις, εκτος κ αν κανεις μαθηματα. πρεπει να δωσεις ειτε ΤΟΕΦΛ ειτε ΙΕΛΤΣ για να πας, κ πρεπει να εχεις πιασει ενα συγκεκριμενο σκορ.
Αλλα κι εσυ θες να πας αγγλια χωρις να ξερεις αγγλικα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianthi4

Νεοφερμένος

Η Marianthi4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά.. ζητώ απεγνωσμένα βοήθεια..:confused:
Ψάχνω να μαθω γενικότερα για σπουδές στην Αγγλία, αν κάποιος ξέρει για τμήμα διερμηνείας σε κάποιο κολλέγιο ή πανεπιστήμιο ας με ενημερώσει. Και όποιος ξέρει γενικά για σπουδές στην Αγγλία καλοδεχούμενος..!!! :D

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ένα αρκετά καλό σάιτ που ενημερώνει για τις σπουδές στην Αγγλία και γενικότερα για τη ζωή του φοιτητή στη Μεγάλη Βρετανία ειναι αυτό
https://www.spoudes-agglia.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucy

Νεοφερμένος

Η Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για να σπουδάσεις στην Αγγλία πρέπει να έχεις proficiency ή αρκεί και το lower ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
θα παω φετος στην αγγλια να σπουδασω αρχιτεκτονικη μιας και δεν περασα εδω..οποιος γνωριζει για την ζωη εκει τις σπουδες ας μου πει οτι ξερει..ακομα ...που να παω..εδιμβουργο ή cardiff?? σαν πολη ποια ειναι καλυτερη/?
well I know about the life there well If you are going to travel you better chose by train it is more cheaper than bus or taxi...you can buy a weekly ticket wich is costs 20.70 pounds.But for me the best is to buy an aparment around the area.Now somethings I also know is that the university in Bath (It is a tourist area and it is a city but the aparments are too ecxpensive there)wich it realy good but you mey have a small problem if you don't have at list 3 A on Maths and defently you have to know what lesson you will need to have to accept you..For ex. I want to study Psicology Here in Greece to go to the university i need to have done History in England they want Biology..so you must find out what lesson you will need to.
I hope that I help you..for more questions send me a message.

Για να σπουδάσεις στην Αγγλία πρέπει να έχεις proficiency ή αρκεί και το lower ?
You don't need proficiency but you have to look for it because every subject needs a different level in english
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Αρχικά θα ήθελα και εγώ να πω κάποια πράγματα....Τώρα μπαίνω τρίτη Λυκείουκαι έχω όλες τις προοπτικές να γράψω έναν άριστο βαθμό στις πανελλαδικές (τουλάχιστον έτσι μου λένε οι κθηγητές μου).....Θα ήθελα να περάσω αγγλική φιλολογία.....Μέχρι πρόσφατα στο εξωτερικό (Αγγλία) είχα σκοπό να πάω μόνο για μεταπτυχιακό...Όμως αφού αρχικά μου είπε μία φίλη της οικογένειας για τον γιo της που σπούδασε εξωτερικό αποφάσισα να το ψάξω περισσότερο.....Και θα ήθελα να κάνω προπτυχιακό στην Αγγλία στην αγγλική φιλολογία....Είδα sites πολλών πανεπιστημίων και τα πράγματα φαίνονται σαφώς καλύτερα απο ότι στην Ελλάδα (που έπαψε να με εμπνέει να κάνω το οτιδήποτε μετά την αρχή της κρίσης).....Τα λεφτά είναι σχεδόν τα ίδια με αυτά που χρειάζεσαι ως φοιτητής στην Ελλάδα (εφόσον βέβαια μένεις στις εστίες των πανεπιστήμιων που στα περισσότερα οι συνθήκεσ είναι πολύ καλές) εκτός βέβαια αν πας να μείνεις σε κανένα τεράστιο αστικό κέντρο που εκεί θες περισσότερα....Αφήστε που εκεί απο ότι μου είπαν τα πανεπιστήμια σε βοηθάνε πραγματικά να βρεις part-time job και να βοηθάς στα οικονομικά και εσυ...Το μόνο πρόβλημα είναι η απόσταση και ότι δν θα μπορείς να πηγαίνεις στο σπιτάκι σου όσες φορές θα μπορούσες αν σπούδαζεσ στην Ελλάδα.....Πιστεύω αξίζει να το ψάξει κανείς περισσότερο όσον αφορά τις σπουδές στο εξωτερικό γιατί -τουλάχιστον στις θεωρητικές-ανθρωπιστικές επιστήμες- είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί.... Η μόνη απορία που έχω είναι τις γνώσεις που χρειάζομαι στα αγγλικά για να εισαχθώ....Έδωσα το proficiency Michigan και περιμένω αποτελέσματα.....Θα χρειαστώ κάτι παραπάνω απο αυτό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top