Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παίδες θέλω να κάνω αίτηση σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας μέσω του Ucas.com αλλά στο education δεν έχει το σχολείο μου! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fleck

Νεοφερμένος

Ο fleck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παίδες θέλω να κάνω αίτηση σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας μέσω του Ucas.com αλλά στο education δεν έχει το σχολείο μου! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Θα σου αντιπρότεινα να κοιτάξεις καλύτερα πρώτα τους οικονομικούς δασμούς πρωτού πας Αγγλία... έχει ακριβήνει πολύ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Πόσο είναι περίπου τα δίδακτρα στα πανεπιστήμια της Αγγλίας?

Τι σχολές έχουν εκεί? Θέλω να πω πανεπιστήμια, κολλέγια, κτλ


Γενικά αν κάποιος απο εδώ μέσα έχει σπουδάσει ή σπουδάζει στην Αγγλία ας δώσει κάποιες πληροφορίες σε αυτό το thread για το τι διαδικασίες έκανε για να πάει εκεί. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά, ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτό το θέμα... Τι απαιτήσεις έχουν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας? Αν ξέρει κάποιος ας μας βοηθήσει.... Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoupal

Νεοφερμένος

Η zoupal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα παω φετος στην αγγλια να σπουδασω αρχιτεκτονικη μιας και δεν περασα εδω..οποιος γνωριζει για την ζωη εκει τις σπουδες ας μου πει οτι ξερει..ακομα ...που να παω..εδιμβουργο ή cardiff?? σαν πολη ποια ειναι καλυτερη/?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
καλυτερη σχολη παντος εχω ακουσει ειναι του Εδιμβουργου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Το εδιμβουργο ειναι πιο παλιο απο το Καρντιφ.Αλλα απ'οτι κοιταξα νομιζω οτι το καρντιφ ειναι το καλυτερο.Για κοιτα αυτα τα λινκς:

καρντιφ
https://www.independent.co.uk/news/e...ation-az-of-universities-cardiff-1280780.html

https://www.whatuni.com/degrees/university-uk/Cardiff-University-ranking/3958/page.html

εδιμβουργο
https://www.whatuni.com/degrees/university-uk/Edinburgh-College-Of-Art-ranking/14977/page.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το εδιμβουργο ειναι πιο παλιο απο το Καρντιφ.Αλλα απ'οτι κοιταξα νομιζω οτι το καρντιφ ειναι το καλυτερο

Δεν ξερω προσωπικα αλλα τα site με τις καταταξεις των πανεπιστημιων λενε οτι το εδιμβουργου ειναι ανωτερο, δεν θελω να σε επηρεασω ομως... Ψαξε στο google και θα δεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δεν ξερω προσωπικα αλλα τα site με τις καταταξεις των πανεπιστημιων λενε οτι το εδιμβουργου ειναι ανωτερο, δεν θελω να σε επηρεασω ομως... Ψαξε στο google και θα δεις...
Που το ειδες αυτο καλε?Στο site ελεγε πως η διδασκαλια στο καρντιφ ειναι ιδιαιτερα εκτιμημενη (εκτος απο τα αλλα που ελεγε) τωρα αυτο με το εδιμβουργο μου λες που το ειδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Που το ειδες αυτο καλε?Στο site ελεγε πως η διδασκαλια στο καρντιφ ειναι ιδιαιτερα εκτιμημενη (εκτος απο τα αλλα που ελεγε) τωρα αυτο με το εδιμβουργο μου λες που το ειδες?

Δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια το ειχα δει σε ενα τοπικ εδω και ειμαι 100% οτι το πανεπιστημιο του Εδιμβουργου ηταν καλυτερο... Κατσε θα το ψαξω και θα σου πω
-----------------------------------------
Εβρικα!!!!! να και τα αποτελεσματα : https://www.webometrics.info/top6000.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ναι ειδα αυτο που λες.Δεν ξερω το κριτιριο με τα οποια τα καταταξαν αλλα για να ειναι πρωτο το Cambridge πρεπει να ειναι καλα κατανεμημενα.Τεσπα ας κανει ενα research και η ζουπαλ να αποφασισει.Γενικα για να βγαλει μια σωστη αποφαση πρεπει να παει να δει και τα δυο αν γινεται, ωστε να επιλεξει το καλυτερο ως προς την διδασκαλια και το περιβαλλον του πανεπιστημιου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τωρα θα παω 3 λυκειου κ σκεφτομαι να παω αγγλια να σπουδασω και γι'αυτο ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται χαρτια να εχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
τωρα θα παω 3 λυκειου κ σκεφτομαι να παω αγγλια να σπουδασω και γι'αυτο ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται χαρτια να εχω
Μωβ, πράσινα και κίτρινα "χαρτιά" να έχουν οι γονείς σου και όλα τα άλλα είναι περιττά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ansem

Νεοφερμένος

Ο Ansem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
επίσημο site για βοήθεια μαθητών και υποβολής αιτήσεων
www.ucas.com

University Rankings
https://extras.timesonline.co.uk/tol_gug/gooduniversityguide.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι είναι το Bachelor, το master κ το degree?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα κατα ρχας!
δεν ξερω αν το εχει θυξει αλλος αυτο το θεμα,απλα οταν αρχισα να ψαχνω για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο,πηγα σε μια ενημερωτικη εκδηλωση του βρετανικου συμβουλιου και στο ενημερωτικο φυλλαδιο του london metrolotian university εγραφε,οτι υπαρχει δυνατοτητα να μεταφερεις credits απο προηγουμενες σπουδες και να συνεχισεις εκει στο δευτερο η τριτο ετος
Αυτολεξει¨-Advanced entry(2nd or 3rd year)-if you wish to transfer credit from your current university studies to start in the second or third year of a degree,you nedd to apply in the usual way stating which year you are applying for,You will also need to send in a photocopy of your relevant transcipts both in original and an official english translation.An admissions tutor will then compare your previous studies to that of the london metropolitan programme and make an offer based on their assessment.We evaluate your application to the university on your academic merits but also your personal statement and any relevant work and experience you may have
Εν ολιγοις,σπουδαζεις πχ φυσικοθεραπεια,εισαι στο δευτερο ετος,κανεις αιτηση με οτι μαθηματα εχεις κανει και αν εχεις καλους βαθμους σε παιρνουν στο δευτερο η στο τριτο ετος,εκει?Ακουγεται πολυ ενδιαφερον,ξερει κανενας τιποτα?Το χει κανει καποιος?Θα ρωτησω και στο βρεττανικο συμβουλιο οταν ανεβω αθηνα.εγω σπουδαζω στο τει πληροφορικης και μεσων μαζικης ενημερωσης και θα με ενδιεφερε να εισαχθω σε καποιο προγραμμα digital media,που εχει τα ιδια,μαθηματα με την σχολη μου.Για πειτε τιποτα!περιμενω γνωμες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris0mg

Νεοφερμένος

Ο Dimitris0mg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλησπερα θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με σπουδες στην αγγλια... Καταρχην ξερει κανεις ποια πανεπιστημια ειναι καλα για πλληροφορικη? και τι χρειαζομαι για να μπω? μεσο ορο η βαθμο σε καποια μαθηματα...!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Παρακατω θα βρεις μια λιστα με ολα τα πανεπηστημια της Μ.Βρετανιας,ριξε μια ματια:
https://spoudes-agglia.gr/list.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
να ξερεις βεβαια δεν ειναι ολα καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Και η Μεγαλη Βρετανια δεν ειναι Θεσσαλονικη πχ, να μπορει να πηγαινοερχεται η μανουλα μια φορα το μηνα για να σε ταιζει, ουτε μπορεις να κανεις εσυ ενα ταξιδι τσακ μπαμ για να δεις τους γνωστους και φιλους σου.
Δεν ειναι ολα οσο ευκολα οσο ακουγονται. Και γιατι απο φετος σκεφτεσαι Αγγλια; Οι πανελληνιες στον καδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top