Μαθήματα κιθάρας στη Γ' Λυκείου:Να συνεχίσω;

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί σχεδόν από την αρχή της χρονιάς: τι να κάνω την επόμενη χρονιά;Εδώ και 7 χρόνια κάνω μαθήματα κιθάρας και έχω φτάσει σε υψηλό σχετικά επίπεδο και ξέρω πως αν σταματήσω θα με πάει πολύ πίσω. Αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα έχω χρόνο να παίζω ώστε να βγάζω κομμάτια και δε θέλω να πηγαίνω απλά στο μάθημα, γιατί όσο να 'ναι είναι και αρκετά τα χρήματα και δε θέλω να κοροιδεύω τους γονείς μου...Τι με συμβουλεύετε να κάνω;:worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί σχεδόν από την αρχή της χρονιάς: τι να κάνω την επόμενη χρονιά;Εδώ και 7 χρόνια κάνω μαθήματα κιθάρας και έχω φτάσει σε υψηλό σχετικά επίπεδο και ξέρω πως αν σταματήσω θα με πάει πολύ πίσω. Αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα έχω χρόνο να παίζω ώστε να βγάζω κομμάτια και δε θέλω να πηγαίνω απλά στο μάθημα, γιατί όσο να 'ναι είναι και αρκετά τα χρήματα και δε θέλω να κοροιδεύω τους γονείς μου...Τι με συμβουλεύετε να κάνω;:worry::confused:
Θα κάνεις για 1 χρόνο απλά 1 ώρα τη βδομάδα μάθημα κιθάρας για συντήρηση και μόνο. Ξέρω πολλούς που αυτό κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως μόνο μία ώρα έκανα από τότε που ξεκίνησα...Απλά σκέφτομαι κατά πόσο θα έχω τη διάθεση να παίζω για να μαθαίνω κομμάτια.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως μόνο μία ώρα έκανα από τότε που ξεκίνησα...Απλά σκέφτομαι κατά πόσο θα έχω τη διάθεση να παίζω για να μαθαίνω κομμάτια.:confused:
Θα έχεις διάθεση. Μάλιστα θα το βλέπεις σαν ένα μικρό ευχάριστο διάλειμμα. (Αν την αφήσεις σε άφησε και αυτή). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Τι τάξη είσαι στο όργανο;
Κάνεις μαθήματα σε ωδείο ή ιδιαίτερα; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Κι εγώ ήμουν στην ίδια ακριβώς θέση με εσένα. Τελικά δεν τη σταμάτησα και δε το μετάνιωσα. Λόγω των μαθημάτων βέβαια, έχανα περίπου ένα μάθημα στα πέντε, αλλά ήταν ευκαιρία για να ξελαμπικάρω από το διάβασμα. Τώρα 1ο έτος στο Πολυτεχνείο συνεχίζω ακόμα με πολύ καλούς ρυθμούς! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω συνεχισα κανονικα μεχρι καποιο σημειο, αλλα επειδη ειχα κανονισει το μαθημα για Κυριακη και συνηθως τις Δευτερες εγραφα, εκανα πολυ πιο λιγα μαθηματα απο αυτα που θα εκανα κανονικα. Σταματησα λοιπον γιατι απο καποιο σημειο και επειτα ενιωθα δυσαρεσκεια στη σκεψη "πωωω εχω και κιθαρα σημερα". Βεβαια στις προβες του συγκροτηματος συνεχισα να πηγαινω γιατι δεν χρειαζοταν καμια παραπανω δουλεια στο σπιτι και τις προβες τις κανονιζαν παντα Παρασκευη βραδυ και μολις τελειωνα το μαθημα πηγαινα εκει πετωντας.
Κιθαρα συνεχιζω να παιζω βεβαια γιατι κανω εδω και πολλα χρονια, οποτε τα δαχτυλα μου αναζητουν τις χορδες τις σε ακυρες ωρες. Φετος εγραψα και τα δυο πρωτα μου κομματια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellinaaA

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
όσα άτομα ξέρω που να παίζουν κιθάρα το θεορούν ένα τρόπο χαλάρωσης και αυτό είναι μπορείνα μην έχεις χρόνο αλλά είναι ςραίο να έχεισ κάτι να ασχολείσαι όταν δεν είσαι με φίλους και έχεις και χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
"πωωω εχω και κιθαρα σημερα".
το θεμα ειναι να μην φτασει κανεις εκει
τη στιγμη που το βλεπει κανεις σαν διαλειμμα ειναι οκ αλλα οταν φτανει σε αυτο το σημειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Συνεχισε τα μαθηματα...Μην το πσαχνεις!!! Δες το σαν ενα διαλειμα απο το διαβασμα ρε παιδι μου.Αντι να πας μια βολτα που λεει ο λογος πηγαινε κιθαρα! Κρατα επαφη μονο αυτο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί σχεδόν από την αρχή της χρονιάς: τι να κάνω την επόμενη χρονιά;Εδώ και 7 χρόνια κάνω μαθήματα κιθάρας και έχω φτάσει σε υψηλό σχετικά επίπεδο και ξέρω πως αν σταματήσω θα με πάει πολύ πίσω. Αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα έχω χρόνο να παίζω ώστε να βγάζω κομμάτια και δε θέλω να πηγαίνω απλά στο μάθημα, γιατί όσο να 'ναι είναι και αρκετά τα χρήματα και δε θέλω να κοροιδεύω τους γονείς μου...Τι με συμβουλεύετε να κάνω;:worry::confused:

Αν στοχεύεις σε υψηλόβαθμη σχολή τότε να σταματήσεις τα μαθήματα και να επικεντρωθείς στα μαθήματα σου. Αν θέλεις να συνεχίσεις συνεχίζεις μετά από 1 χρόνο. Η επιλογή είνα δική σου όμως, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να fullαρεις για τις πανελλαδικές και τα μαθήματα κιθάρας θα είναι ένα βαρίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι θα με επιβαρύνει η κιθάρα αλλά από την άλλη δε θέλω και να φτάσω στο σημείο να λέω "ωχ τι καλά να μην είχα κιθάρα!"...Είναι σίγουρο ότι θα με χαλαρώνει 1 τουλάχιστον ώρα την εβδομάδα αλλά δε θα έχω χρόνο να μελετήσω τα κομμάτια και δε θέλω μόνο να πηγαίνω και να έρχομαι στη σχολή!Γιατί όσο να 'ναι σκέφτομαι και τα λεφτά των γονιών μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κοίτα επειδή και εγώ παίζω εδώ και έξι χρόνια κιθάρα νομίζω ξέρω τι πρέπει να κάνεις. Ακόμα και το υποσυνείδητό σου λέει να μην πας, έτσι δεν είναι; Πιστεύω να το έχεις συνηδειτοποιήσει ότι όλα αυτά τα χρόνια που μαθαίνεις κιθάρα, ότι έχεις μάθει και ότι έχεις καταφέρει να κάνεις έχουν γίνει χάρη στη δική σου προσπάθεια κατά ένα 70% τουλάχιστον ειδικά τα τελευταία χρόνια που έχεις μάθει τόσα νέα πράγματα και έχεις καταλάβει τον τρόπο με τον οποίο χρειάζεται να δουλεύεις. Ο δάσκαλός σου έχει τον ρόλο του καθοδηγού, σου δείχνει τι να κάνεις, σου δίνει συμβουλές, σε ενθαρρύνει. Κατά την προσωπική μου άποψη, φέτος, που θα είναι η τελευταία σου χρονιά στο Λύκειο δεν αξίζει να πας στα μαθήματα κιθάρας μόνο και μόνο για να αποδιοργανώνεσαι από το διάβασμά σου. Αντίθετα, μπορείς να συνεχίσεις να έχεις επαφή με την κιθάρα. Να παίζεις όποτε σου κάνει κέφι για να χαλαρώνεις και όταν θα έχεις τον ελεύθερο χρόνο.Η απόφαση είναι δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω.Να παίζω όποτε θέλω, είτε συγχορδίες είτε παλιά κομμάτια(ώστε να μη χάσω το επίπεδό μου) και να συνεχίσω αργότερα...

Παρεπιπτόντως πάω κιθάρα 7 χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Οκ. Εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά νόμιζα ότι πας τέσσερα χρόνια. Αφού πας εφτά χρόνια τότε δεν θα χρειαζόταν καν να το σκεφτείς αυτό. Είσαι καλή. Είσαι σίγουρη. Αποκλείεται να ξεχάσεις τις γνώσεις σου μόνο επειδή δεν θα πας στα μαθήματα. Άμα εξασκείς μόνη σου την κιθάρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Δηλαδή όποιος μαθαίνει κάποια πράγματα από ένα δάσκαλο και για κάποιο διάστημα σταματήσει τα μαθήματα σημαίνει ότι θα τα ξεχάσει;Ναι, αν δεν ξανασχοληθεί ποτέ στη ζωή του ή αν έχει πολύ αδύνατη μνήμη. Αλλά εσύ απ' ότι κατάλαβα θα συνεχίσεις ξανά τα μαθήματα και την ενασχόληση (σε περίπτωση που σταματήσεις) μετά το σχολείο ή και κατά τη διάρκεια της χρονιάς χωρίς δάσκαλο. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Και εγω εχω το ιδιο ακριβως προβλημα με σενα μονο που κανω πολυ λιγοτερο καιρο μαθηματα.....εγω θα λεγα να μην σταματησεις....αν θεωρεις οτι η μια ωρα την βδομαδα ειναι βαρος γιατι δεν κανονιζει να κανεις μια ωρα στις 15 μερες.........εξαλλου θα ειναι ενας τροπος να ξεφευγεις απ τα μαθηματα σου.....πιστευω οτι ολοι οι μαθητες τις 3ης λυκειου δεν ειναι συνεχεια πανω απο ενα βιβλιο και οτι βρισκουν εστω μια ωρα για τον εαυτο τους ετσι και συ αυτη της ωρα θα μπορεις να κανεις εξασκηση (δεν εννοω στο ωδειο αλλα στο σπιτι σου)....και αν δεις απο γεναρη που θα πλησιαζει και ο καιρος οτι αυτη η μια ωρα σε καθηστερει απ το διαβασμα σταματας τελειως.....τεσπα κανε οτι νομιζεις οτι θα ειναι καλυτερο για σενα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Μου δώσατε μια πολύ καλή ιδέα τελικά!Ίσως θα μπορούσα να ξεκινήσω,να κάνω μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά να σταματήσω.Έτσι θα είναι μικρότερο το διάστημα της αποχής και των κενών!Τι είναι καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην Τρίτη Λυκείου ακόμα και η μία ώρα είναι σημαντική για το διάβασμα. Τι μέρα και τι ώρα υπολογίζεις ότι θα έχεις μάθημα; Μπορείς να το κανονίσεις εσύ; Συμπέφτει μήπως με ώρα που θα πας φροντιστήριο; Πας φροντιστήριο; Πάρε καλύτερα μία απόφαση από την αρχή της χρονιάς για να μην έχεις ενδοιασμούς στη μέση της για το τι θέλεις να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εννοείται!Στα μαθήματα κάνω ιδιαίτερα αλλά κιθάρα πάω ωδείο.Τώρα που το αναφέρεις είναι ένα πρόβλημα και το πρόγραμμα γιατί η καθηγήτρια της κιθάρας μου έχει συγκεκριμένες ώρες και μέρες...Αλλά αυτό θα το κανονίσω στην αρχή της σχολικής χρονιάς.Θα το συζητήσω πάντως και με την καθηγήτριά μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
προτεινω να την συνεχισεις...αμα την αφησεις, θα ξεχασεις να την συνεχισεις στο πανεπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top