Πώς πείθεις τους γονείς να δουν το προβλημα τους;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ανάγκη νέου θέματος. Μπορείτε να συνεχίσετε τη σχετική συζήτηση σε κάποιο από τα πολλά θέματα που έχουμε περί κατάθλιψης, όπως:
Όταν η κατάθλιψη παραφυλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

volt

Νεοφερμένος

Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Συμφωνείς τουλάχιστον οτι διαφωνούμε; :eek:

Δεν θέλω να επεκταθώ οπότε δεν χρειάζετε να ανοιχτεί νέο θέμα :)

Αν σε ενδιαφέρει κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο γύρω απο ψυχολογικές ασθένειες
(τα είδη, τα αίτια, τα συμπτώματα και τι φαρμακευτικές αγωγές υπάρχουν μέχρι τώρα)
και αν τελικά σε ενδιαφέρει να ξέρεις θα σου στείλω μερικές σελίδες ώστε να ενημερωθείς
πλήρως γύρω απο το θέμα... ;)

Μια φιλική συμβουλή: Όταν εκφράζεις την άποψη σου είσαι σίγουρη οτι είναι βάσιμη
και να μην κάνεις διάλογο μόνο και μόνο για να επιμείνεις και να υπερυσχύσει η δική σου... :no:

:closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μια φιλική συμβουλή: Όταν εκφράζεις την άποψη σου είσαι σίγουρη οτι είναι βάσιμη
και να μην κάνεις διάλογο μόνο και μόνο για να επιμείνεις και να υπερυσχύσει η δική σου... :no:

Δε γνωριζω, εαν η Μαιντ στην οποια απευθυνεσαι σε καταλαβε, εγω παντως οχι...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

volt

Νεοφερμένος

Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν υπαρχει χαπι που θα σε κανει ευτυχισμενο και θα σου διωξει την καταθλιψη.

Αναφέρομαι κυρίως στην παραπάνω πρόταση, δεν το λες αυτό αν το έχεις περάσει, γιαυτό της είπα να είναι βάσιμη η άποψη της και να μην κάνει διάλογο μόνο και μόνο για να επιμείνει στην άποψη της...

...για τον λόγο αυτό έβαλα έναν υπερσύνδεσμο στην απάντηση μου ώστε να ενημερωθεί λίγο γύρω απο το θέμα.

Αν έχει περάσει μια τέτοια φάση και έχει κάνει κάποια αγωγή (η ίδια ή φιλικό/συγγενικό πρόσωπο) απο την οποία δεν είδε καμία βελτίωση τότε αποδέχομαι πλήρως την άποψη της, αν όμως δεν την έχει αγγίξει καθόλου το θέμα (της κατάθλιψης) και αναφέρεται στο ότι δεν υπάρχουν αγωγές για την καταπολέμιση αυτής της νόσου και ότι η λύση είναι ο ίδιος ο ασθενής τότε επιμένει λανθασμένα στην άποψη της οπότε δεν αξίζει να συνεχιστεί τουλάχιστον απο την δική μου πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ειμαι απολυτως σιγουρη για πως εννοει τη φραση αυτη η Μαιντ, αλλα το σιγουρο ειναι πως δεν υπαρχουν χαπια που να μοιραζουν ευτυχια.
Επισης, η φαρμακευτικη αγωγη βοηθαει παρα πολυ στο να επανελθει κανεις πληρως στην προτερη ζωη του ή εστω να πλησιασει αρκετα, ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι. Τωρα εαν αυτο θα τον κανει ευτυχισμενο ειναι αλλο θεμα και δεν εχει να κανει με αυτο που συζηταμε.
Ενας ψυχωτικος π.χ ισως να νοιωθει πολυ πιο ευτυχισμενος (βρισκομενος στον κοσμο του) απο εμενα που δεν πασχω (θελω να πιστευω βεβαια) απο καποια ψυχικη ασθενεια.

"...τότε επιμένει λανθασμένα στην άποψη της οπότε δεν αξίζει να συνεχιστεί τουλάχιστον απο την δική μου πλευρά."
Τωρα επ αυτου...Διαλογο δεν κανουμε μονο οταν συμφωνουμε μεταξυ μας...

Εαν δεν εχεις διαθεση να συνεχισεις την οποια συζητηση το καταλαβαινω και ειναι σεβαστο. Αλλα οταν υποστηριζεις οτι η αποψη της ειναι λαθος, καλο θα ηταν να το αποδειξεις κιολας και ποιος καλυτερος τροπος απο εκεινον μεσω διαλογου.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νεραιδουλα αν θες γινε ο μεταφραστης μου, γιατι η δεν εξηγω καλα η μιλαω κινεζικα κι οχι τιποτε αλλο τακουω κιολας που τολμησα να διαφωνησω.
Οχι, αγωγη δεν εχω παρει δοξα τω θεω, σφιζω απο υγεια. Ξανα ειπα :mad:πως εχω φιλικο κυκλο και εχω δει απο πολυ κοντα. Δυο παραδειγματα εδωσα ανθρωπε, εσυ τι μας εδωσες? Μια αποψη χωρις καν παραδειγμα. χωρις καν επιχειρηματα. Εχεις προσωπικη ιστορια να καταθεσεις? Σε ακουω.
Α. παραθεσε μας και κανενα λινκ που να αιτιολογουν οσα λες.

Ο ενας ειπα πεθανε επειδη δε γουσταρε παρα τα χαπια και τις κλινικες να ζει, του την εδινε η ζωη, και η αλλη εξακολουθει να κανει τον βιο αβιωτο στα παιδια της. Αν ειδα αποτελεσματα? Οχι, κανενα. Τα χαπια την καλμαρουν αλλα για λιγο.
Α θες κι αλλο ενα? Ναι, αλλο ενα. Κοπελα 3 χρονια μικροτερη απο μενα, σουπερ κοριτσι εκανε αποπειρα αυτοκτονιας και ειχε καταθλιψη για 6 μηνες επειδη πεθανε σε τροχαιο ο φιλος της, παρατησε σχολες και τα παντα. Αργησε πολυ να το ξεπερασει και πηγαινε σε ψυχιατρο για κανα δυο χρονια.
Πριν λιγο καιρο που πηγα να τη δω σε ενα μπαρακι που δουλευει ξερεις τι μου πε? - ολα ειναι στο μυαλο μας, ο γιατρος ηταν ενα κινητρο, εγω εκανα δουλεια μεμενα, δε βοηθησαν τα χαπια αλλα ΕΓΩ και ειμαι καλα- κοριτσακι που περασε τα χιλια μυρια και τη μαζευαμε.

Αυτο που πιστευω σιγουρα ειναι πως ενα χαπι, οπως εξηγησε η νερ οπως ειπα κι εγω επισης (το ειπα, να πεις πως δε το πα η ερμη?) ειναι πως δε θα σε κανει χαρουμενο, εκτος αν ειναι εκσταση κι αυτο για λιγο. Η ευτυχια σου δεν ειναι μονιμη οπως και να χει. Η ευτυχια ειναι μεσα μας και η καταπολεμηση του καθε προβληματος ερχεται πρωτα απο μεσα μας. Η φαρμακευτικη αγωγη λειτουργει συμπληρωματικα. Ακομα και γριπη να χεις και αντιβιωση να παιρνεις, αμα θες να νιωθεις αρρωστος θα εισαι, δε μπα να παιρνεις 500 χαπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ας μην περιοριστούμε στην κατάθλιψη και τις συγγενικές της καταστάσεις, μια που έχουμε άλλα θέματα γι' αυτό ειδικά.

Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις που ο "ασθενής" αρνείται να παραδεχτεί την "αρρώστια" του ή έστω να δεχτεί βοήθεια, όπως για παράδειγμα ο αλκοολισμός και άλλα σωματικά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Και εκτος απο αυτό...ας εστιασουμε στον τροπο με τον οποιο "πρεπει" να συμπεριφερθεις σε τετοιου ειδους ατομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και εκτος απο αυτό...ας εστιασουμε στον τροπο με τον οποιο "πρεπει" να συμπεριφερθεις σε τετοιου ειδους ατομα...

Για να γινει αυτο ομως θα πρεπει κανεις να γινει πιο συγκεκριμενος, διοτι ο χειρισμος/τροπος διαφερει απο προβλημα σε προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Θα τους ταρακουνούσα.

Θα έκανα κάτι ή θα έλεγα κάτι
που θα τους έφερνε σε δύσκολη θέση.

"Αν μέχρι την Δευτέρα δεν με ακολουθήσετε στον γιατρό
φεύγω από το σπίτι, ( αν όχι, θα πήγαινα σε σπίτι φίλου μέχρι νεωτέρας )
αφήνω την δουλειά μου ( αν όχι, θα έπαιρνα μία βδομάδα άδεια -κρυφά- και θα τους
κοίταγα στα μάτια κάθε μέρα, όλη μέρα )κοκ "


Αν δεν έπιανε και αυτό θα έφερνα τον γιατρό σπίτι.


Αν δεν έπιανε ούτε αυτό θα ζητούσα την συνδρομή
κρατικών υπηρεσιών.
( δεν ξέρω ποιους, δεν μου έχει συμβεί )




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
κάνε τους μια ερώτηση, που θα τους αγγίξει..., πες τους πως αν εσύ ήσουν στη θέση τους και δε δεχόσουν να δεις κάποιον ειδικό, θα ήθελαν να μείνεις στην ίδια θέση και όχι να μάθεις τί συμβαίνει....
πολλές φορές για να καταλάβουμε κάτι, πρέπει να μπούμε στη θέση του άλλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Α οκ...γιατι εγω ειχα στο μυαλο μου πολυ πιο περιπλοκες και δυσκολες καταστασεις...
Εν προκειμενω δε διαφωνω...

Μη νομίζεις ότι κι αυτές οι καταστάσεις είναι εύκολες. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος σχιζοφρενής ας πούμε για να μιλήσουμε για χαμηλή ποιότητα ζωής. Πάντως είναι σίγουρα ευκολότερο για την οικογένεια να παρέμβει όταν το άτομο έχει συνειδητοποίηση της κατάστασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Άλλο το σωματικό και άλλο το ψυχικό πρόβλημα.Διαφορετικές καταστάσεις, διαφορετική αντιμετώπιση.
Σχετικά με το σωματικό: οι άνθρωποι από μια ηλικία και μετά, είτε πηγαίνουν στο γιατρό με το που θα φτερνιστούν είτε δεν πηγαίνουν με τίποτα. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Αν δεν πηγαίνουν καθόλου υπάρχει πρόβλημα. Εκεί ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης είτε σέρνεις τον άλλον στο γιατρό είτε τον αφήνεις να φτάσει στο αμήν και να πάει μόνος του. Τώρα πώς θα κρίνει κανείς το πόσο σοβαρή είναι μια κατάσταση ή όχι και πόσο μάλλον να τον πας με το ζόρι στο γιατρό, είναι ένα θέμα.
Αυτή η κατηγορία συνήθως αρνείται να αποδεχτεί ότι γερνάει/γέρασε και ίσως φοβούνται κιόλας τα αποτελέσματα των όποιων εξετάσεων οπότε προτιμά να στρουθοκαμηλίζει.
Η διπλωματία καλή είναι αλλά αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει απαιτείται να γίνεις σκληρός και να επιβληθείς.

Σχετικά με το ψυχικό πρόβλημα ίσως το καλύτερο είναι, για αρχή, να ζητηθεί η συμβουλή ενός ειδικού για το πώς θα χειριστεί η υπόλοιπη οικογένεια το όλο θέμα και πώς θα αντιμετωπίζει τον ασθενή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μη νομίζεις ότι κι αυτές οι καταστάσεις είναι εύκολες. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος σχιζοφρενής ας πούμε για να μιλήσουμε για χαμηλή ποιότητα ζωής. Πάντως είναι σίγουρα ευκολότερο για την οικογένεια να παρέμβει όταν το άτομο έχει συνειδητοποίηση της κατάστασης!

Οχι δε φανταστηκα οτι ειναι ευκολες, αλλα οταν ειναι εφικτη η συνειδητοποιηση της καταστασης, οπως κι εσυ ειπες, ειναι πιο ευκολο...
Οπως κι εαν εχει, ου μπλεξεις με τετοιες καταστασεις...

Αν δεν πηγαίνουν καθόλου υπάρχει πρόβλημα. Εκεί ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης είτε σέρνεις τον άλλον στο γιατρό είτε τον αφήνεις να φτάσει στο αμήν και να πάει μόνος του. Τώρα πώς θα κρίνει κανείς το πόσο σοβαρή είναι μια κατάσταση ή όχι και πόσο μάλλον να τον πας με το ζόρι στο γιατρό, είναι ένα θέμα.

Το ασχημο ειναι οτι πολλες φορες αρνουνται να κανουν εστω και ενα τσεκ απ μια φορα το χρονο, το οποιο μετα απο μια ηλικια επιβαλλεται, ειδικα οταν λογω κληρονομικοτητας μπορει να υπαρχει φοβος και για σοβαρες ασθενειες.
Η μητερα μου π.χ επειδη ειχε να αρρωστησει πανω απο δεκαετια και να παει σε γιατρο, επρεπε να ανεβασει πιεση 16 για να μπει στη διαδικασια να συζητησει για εξετασεις και γιατρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εχω την αίσθηση ότι το ισχυρότερο όπλο που χρειάζεται να έχει κανείς είναι υπομονή...

...με οτιδήποτε και αν εχει να κανει το πρόβλημα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Εχω την αίσθηση ότι το ισχυρότερο όπλο που χρειάζεται να έχει κανείς είναι υπομονή...

...με οτιδήποτε και αν εχει να κανει το πρόβλημα.
:hmm:
Yπομονη αντιμετωπιζοντας το προβλημα, οχι υπομενοντας το!


Συνηθως σ'αυτες τις περιπτωσεις ο μεγαλος προσπαθει να συγκαλυψει το προβλημα που εχει(απ'τους αλλους αλλα κυριως απ'τον εαυτο του) με 1002 τεχνασματα και τις περισσοτερες φορες μπορει να βγαλει και τους αλλους "αρρωστους" για να γλιτωσει απ'το κοπο της θεραπειας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Yπομονη αντιμετωπιζοντας το προβλημα, οχι υπομενοντας το!

Σαφώς...αυτό εννοούσα. Υπομονή για όλα τα τεχνάσματα που μπορει να φερει σαν προφαση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πες τους πως δε θα ήθελαν μία στο εκατομμύριο να είχατε την ίδια συμπεριφορά, απέναντι στα παιδιά σας....
και να σκεφτούν αν θα πρέπει να κληρονομήσεις αυτό το κομμάτι τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Νομίζω ότι ξεκινάει κανείς με την υπομονή και την διπλωματία αλλά καταλήγει στη συνομωσία αλλά και στο ζόρι αν δεν πιάσει τίποτε άλλο.
Αυτό που δεν νομίζω ότι καταλαβαίνουν όλοι είναι ότι ειδικά μετά από κάποια ηλικία στο πλείστο των περιπτώσεων κάθε σωματική αρρώστεια ζει χέρι χέρι είτε με την γεροντική κατάθλιψη είτε με την άνοια (που πολλές φορές είναι πιο χαρωπή :P αλλά μπορεί επίσης να συνδυάζεται με "εμμονές" ή ξεχάσματα που μπορεί να είναι σημαντικά). Και τουλάχιστον με την γεροντική κατάθλιψη τα χάπια φέρνουν εντυπωσιακά αποτελέσματα κι εμένα αυτό δεν μπορεί να μου το αμφισβητήσει κανείς. Τώρα πόση συνομωσία μπορεί να χρειαστεί για να τα πάρει ο αρνητικός ασθενής, και για πόσο θα κρατήσει δε το ξέρω. Ξέρω όμως πως αν ο γέρος γονιός μου είναι να πεθάνει προτιμώ να πεθάνει με το χαμόγελο παρά κοιτάζοντας απογοητευμένα το κενό. Σε αυτό το θέμα δεν με πειράζει η χημεία!:whistle:

Στους εθισμούς δεν ξέρω ούτε μια ιστορία που να λύθηκε χωρίς την συνειδητοποίηση του προβλήματος από τον ασθενή, οπότε εκεί ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει ο γιατρός για το πως βοηθάμε τον ασθενή να συνειδητοποιήσει το πρόβλημα.

Σε εμάς και τα σόγια μας σπανίως έπιασε η διπλωματία οπότε έχω ιστορίες και νταντάς και δεσμοφύλακα. Έχουμε κάτσει έξω από νοσοκομείο 3 να προσπαθούμε να πείσουμε τον τεταρτό ο ένας με το γλυκό, ο άλλος με το βρίσιμο, ο τρίτος με την περιφρονητική σιωπή του. Το ρίξαμε το κάστρο που θυμωμένο μπήκε και... κατέληξε στην εντατική! Και εσώθη!
Εχω φιλοξενήσει για μήνες γιαγιάδες με το πραγματικότατο πρόσχημα ότι δεν γινόταν να μείνουν μόνες τους μέχρι να απηυδήσουν από την "χαρούμενη" οικογενεια μου (7 άτομα - 2 κρεββατοκάμαρες) και να δουν το σωστό (αυτό δεν έγινε για ιατρικό λόγο αλλά πάντα το νοιώθω σαν το καλύτερο στρατηγικό μας σχέδιο, κανένας δεν θα μπορούσε να αντισταθεί).
Και έχω σκεφτεί να αφήσω τον άλλον τελείως μόνο του μέχρι να αναγνωρίσει ότι δεν τα βγάζει πέρα και να δεχθεί βοήθεια.

Ξέρω ότι γίνομαι κακιά αλλά φράσεις όπως:
Εσείς να'στε καλά... εμείς μεγαλώσαμε πιά. (πως να'μαι καλά αφού τον ήδη μη ελεύθερο χρόνο μου τρέχω ή αγωνιώ για σένα που δεν αποφασίζεις να λύσεις ένα πρόβλημα που έχει λύση?)
Εσύ είσαι η προτεραιότητα μας. (και γι'αυτό άλλωστε δίνουμε τόση σημασία στα λόγια σου όταν πέφτεις στα γόνατα και μας λες να πάμε στο γιατρό)
με φρικάρουν τελείως πιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ξέρω ότι γίνομαι κακιά αλλά φράσεις όπως:
Εσείς να'στε καλά... εμείς μεγαλώσαμε πιά. (πως να'μαι καλά αφού τον ήδη μη ελεύθερο χρόνο μου τρέχω ή αγωνιώ για σένα που δεν αποφασίζεις να λύσεις ένα πρόβλημα που έχει λύση?)
Εσύ είσαι η προτεραιότητα μας. (και γι'αυτό άλλωστε δίνουμε τόση σημασία στα λόγια σου όταν πέφτεις στα γόνατα και μας λες να πάμε στο γιατρό)
με φρικάρουν τελείως πιά.

Δεν γίνεσαι καθόλου κακιά. Ίσα ίσα πολύ σωστά τα λες. Αυτές τις φράσεις τις έχω ακούσει και εγώ αμέτρητες φορές και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και τις ξεστομίζουν την στιγμή που δεν γίνεται να μην σε νοιάζει η κατάστασή του.

Πες τα...πες τα...

:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top