Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κοντόφθαλμος μπορεί να αποκαλεστεί ένας ο οποίος δεν έχει επιχειρήματα για να στηρίξει τα λεγόμενα του. Καλή ώρα κάποιος σαν κι εσας. Τις απόψεις που έχω διαμορφώσει για την μεγαλύτερη απατεωνία στην ιστορία της ανθρωπότητας(βλ.Χριστιανισμός), τις έχω διαμορφώσει μετά απο διάβασμα και αμέτρητες συζητήσεις και διαλόγους, και ακούγοντας γνώμες και απο πολλές πλευρές. Και επίσης είναι τραγικό να βλέπω ΕΛΛΗΝΕΣ, να υποστηρίζουν φανατικά μια ΕΒΡΑΙΚΗ θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Κοντόφθαλμος μπορεί να αποκαλεστεί ένας ο οποίος δεν έχει επιχειρήματα για να στηρίξει τα λεγόμενα του. Καλή ώρα κάποιος σαν κι εσας. Τις απόψεις που έχω διαμορφώσει για την μεγαλύτερη απατεωνία στην ιστορία της ανθρωπότητας(βλ.Χριστιανισμός), τις έχω διαμορφώσει μετά απο διάβασμα και αμέτρητες συζητήσεις και διαλόγους, και ακούγοντας γνώμες και απο πολλές πλευρές. Και επίσης είναι τραγικό να βλέπω ΕΛΛΗΝΕΣ, να υποστηρίζουν φανατικά μια ΕΒΡΑΙΚΗ θρησκεία.

Κρίμα ρε φίλε οι ώρες που ξόδεψες για το διάβασμα περί χριστιανισμού.. γιατί παραμένεις σε λάθος πράγματα..

Δε μπορεί να μη διάβασες για το ότι δε προσκυνούμε το ξύλο, ή ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι Εβραική Θρησκεία αλλά πανανθρώπινη..


Εσύ δηλαδή, που στηρίζεις τα λεγόμενά σου; Σε προσωπικές σου εκτιμήσεις... Δεν έχεις αποδείξεις, απλώς λες έστω ότι είναι κοροιδία ο χριστιανισμός, αποδείξτε μου το αντίθετο. Όταν πάμε να σου αποδείξουμε το αντίθετο εσύ πάλι το ίδιο, έστω ότι δεν είναι θαύμα γιατί έτσι μου λέει η λογική μου..
Τέτοιες έρευνες έκανες; Θεωρώ πως όποιος μελετήσει πραγματικά τις θρησκείες θα έρθει από μόνος του στο χριστιανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Οχι μόνο θα ερθει απο μονος του, θα κλεισει και μικρο πουλμανακι, για να φερει και καμια 50αρια φιλους μαζι. Εσυ που ακριβώς στηρίζεις το ότι δεν προσκυνάτε το ξύλο??? Στα λεγόμενα των χριστιανών. Άρα είναι ήδη άκυρη η αποψη σου. Επίσης που στηρίζεις την απόψη σας ότι η ελληνική θρησκεία ήταν ειδωλολατρεία??? Στα λεγόμενα και πάλι των χριστιανών. Άκυρη στο τετράγωνο η αποψη σου. Οποιοσδήποτε νοήμων και πνευματικά καλλιεργημένος άνθρωπος, καταλαβαίνει πως όλος ο χριστιανισμός είναι ένα παραμυθάκι για αμόρφωτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θέλω να απαντήσω στον καθηγητή που μου έστειλε μια σελίδα πριν. Προχθές αγορασα ένα υπέροχο πολυφωτο στο σαλονι μου. Το ονομάζω και εγώ λοιπόν Άγιο πολυφωτο. Έλα σπίτι μου να το βιώσεις γιατί μόνο έτσι θα καταλάβεις την αξία του. Και επίσης ποια ακριβώς θαύματα είναι αποδεδειγμένα ότι ήταν αληθινά????? τον ανάπηρο που έκανε και καλα ο Ιησούς-ορθοπαιδικος να περπατήσει?? μη μου πείτε πως βρέθηκε χαραγμένη σε μάρμαρο η ακτινογραφία του ανάπηρου. Ειλικρινά είναι θλιβερό εν έτει 2011 να βλέπεις πιστούς τόσο κοντοφθαλμους που αγγίζουν πολλές φορές τα όρια της θρησκοληψειας....
Αρχικά Αλέξανδρε, δηλώνω σκηνοθέτης και αποποιούμαι τον μεγάλο τίτλο του <<καθηγητή>>! Η ασημαντότητα μου δεν μπορεί να τον σηκώσει.

Τώρα που γίναμε φίλοι, θέλω να σου πω πως, έχεις κάθε δικαίωμα να διαθέτεις τον εαυτό σου σε ωφέλιμες προς αυτόν ενέργειες και βλαβερές.


Είναι καλό, γιατι δεν κάθεσαι αδρανής. Ισως κάποια στιγμή, αντιληφθείς ένα κάτι που θα σε κάνει να αρχίσεις να βλέπεις και κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Αν πάλι δεν συμβεί, ε δε θα χαλάσει και ο κόσμος. Η εσωτερική όραση που διαθέτει ο άνθρωπος, έχει τόσο μεγάλη εμβέλεια, που χαμένος βγαίνει μοναχά αυτός που δεν προσπάθησε να δει.


Επειδή όμως δεν θέλω να μου γράψεις ότι σε ζάλισα και δεν το λέω αλλιώς, θα σου ζητήσω να ψάξεις για τον Ιωάννη τον Δαμασκηνό.
Είναι ένα απειροστό από τα θαύματα. Τώρα μη μου ζητάς και τον λόγο που δεν αναφέρω την ιστορία.
Θέλω να δω αν μπορείς να ψάξεις και σαφώς αναμένω τα συμπεράσματά σου.
Δεν επεκτείνω την συζήτηση. Επίσης, έχεις κάθε δικαίωμα να αμφιβάλεις, ακόμα και λέγοντας τα ποιο κάτω:

Οποιοσδήποτε νοήμων και πνευματικά καλλιεργημένος άνθρωπος, καταλαβαίνει πως όλος ο χριστιανισμός είναι ένα παραμυθάκι για αμόρφωτους.
Ομως θέλω να σου πω οτι ο χριστιανισμός, δεν είναι τόσο απλή υπόθεση.
Ενας αμόρφωτος, ίσως διαθέτει κάτι πολύ ποιο αξιόλογο απο έναν υποτιθέμενο καλιεργημένο. Ισως.

Αποποιούμενος τον βαρύγδουπο τίτλο του καθηγητή,
ταπεινά ένα φιλαράκι.

Μάξιμος ο ασήμαντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλημέρα!



Χαίρομαι που υπάρχουν προβληματισμοί, η αλήθεια είναι πως ο πόνος πολύ δύσκολα μπορεί να κατανοηθεί με προοπτική.
Αλλά είναι άραγε αυτή η ζωή για πάντα ή είμαστε τόσο έξυπνοι ώστε να μπορούμε να κατανοήσουμε όλο τον κόσμο σε αυτά τα λίγα χρόνια που θα ζήσουμε;

Η μήπως απλά δεν θέλουμε να εμπιστευτούμε τον Θεό; Δεν γνωρίζει εκείνος άραγε, όχι τι κάνει ο ίδιος, αλλά τι επιτρέπει να συμβεί; Ο Θεός επιτρέπει στον άνθρωπο να γίνει άγιος αλλά και εγκληματίας. Επιτρέπει στον άνθρωπο να δει και να ταυτιστεί με τον πόνο του συνανθρώπου του αλλά και να αδιαφορήσει ή και να του προκαλέσει επιπλέον κακά. Για όλα μας άφησε ελεύθερους, γιατί μας άφησε ελεύθερους;...ακόμα και να τον σταυρώσουμε;

Δείτε αν θέλετε απο το 2.25 και μετά, μιλάει για το πως βλέπει τον Θεό και για το πρόβλημα του πόνου - Θεού :


Για τον κ. Καλόπουλο δεν έχω κάτι να πω, υπάρχουν άλλοι που σχολιάζουν αυτά που λέει στο internet, αν όμως πιστεύετε ότι η καιόμενη βάτος ήταν κάτι τόσο επιφανειακό όπως αυτό που παρουσιάζει τότε απλά..τι να πω. Αν ηταν έτσι τότε όντως αυτό δεν θα ήταν ο Θεός. Και αν όντως πιστεύετε ότι τα κεριά ανάβουν με αυτό τον τρόπο τότε καλά κάνετε και πιστεύετε πως αυτό δεν είναι Θεός και δεν είναι η Ορθοδοξία και έχετε δίκιο. Γιατί όντως, δεν είναι αυτό.

Μήπως όμως η καιόμενη βάτος ήταν κάτι παραπάνω; Μήπως υπάρχει περίπτωσει να γίνεται το θαύμα στους Αγίους Τόπους; Μήπως υπάρχει περιθώριο αμφιβολίας σε αυτά που λέει και αυτός ο κύριος ; Για εμένα υπάρχει, και το περθώριο αυτό αρπάζω απο τα "μαλλιά"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έχει πλάκα το πως η θρησκεία οδηγεί στην άρνηση της λογικής και την αμπελοφιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν έχει πλάκα, έχει ενδιαφέρον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από alexandros451991;2615244[B:
]Κοντόφθαλμος μπορεί να αποκαλεστεί ένας ο οποίος δεν έχει επιχειρήματα για να στηρίξει τα λεγόμενα του. Καλή ώρα κάποιος σαν κι εσας.[/B] Τις απόψεις που έχω διαμορφώσει για την μεγαλύτερη απατεωνία στην ιστορία της ανθρωπότητας(βλ.Χριστιανισμός), τις έχω διαμορφώσει μετά απο διάβασμα και αμέτρητες συζητήσεις και διαλόγους, και ακούγοντας γνώμες και απο πολλές πλευρές. Και επίσης είναι τραγικό να βλέπω ΕΛΛΗΝΕΣ, να υποστηρίζουν φανατικά μια ΕΒΡΑΙΚΗ θρησκεία.

Tragic το ποστ σου από πάνω ως κάτω.Από όποια πλευρά κι αν προσπαθήσει κανείς να το πάρει, το μήνυμα σου είναι απλά τραγικό, δεν έχω λόγια.
Ήμαρτον δηλαδή, ποιο δίκιο ψάχνεις όταν εκφράζεσαι έτσι?Όταν δε μπορείς να σεβαστείς τις αντιλήψεις των άλλων, ποιος σκατά περιμένεις να σε ακούσει καν!Και αν εγώ είμαι κοντόφθαλμος που πιστεύω αυτά που πιστεύω εσύ είσαι εγωιστής, αλαζόνας και κακόμοιρος που κάθεσαι και βγάζεις χολή πάνω σε ένα λεπτό ζήτημα.Ξερόλα.:mad:

ΥΓ. Παρακαλώ αυτόν που έβαλε αρνητική να μου εξηγήσει γιατί την έβαλε.Όχι για τίποτα άλλο, απλά από περιέργεια!Η γελιότητα σε όλο της το μεγαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μάξιμος ο ασήμαντος.

Ασήμαντος δε ξέρω αν είστε, όμως για να μη χαλάσουμε το χατίρι του φίλου του Αλέκου, κάντε μια επεξεργασία σε "Μάξιμος ο κοντόφθαλμος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έλεος πια!!! Τόσο ανούσια προσπαθείτε να στηρίξετε την άποψη σας? Αυτά δηλαδή τα λέτε επιχειρήματα? Ένα ανόητο βιντεάκι όπου ένα παιδάκι με χαζά παραδείγματα ταπώνει έναν ηλίθιο καθηγητή? Και το χειρότερο? Το βιντεάκι για να δώσει κύρος στη σαχλαμάρα του, μας πετάει ότι το παιδάκι είναι ο Einstein! Δηλαδή, μας περνάτε για βλάκες?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αν είναι να καταλάβεις καλύτερα, η ασημαντότητα μου είναι κάτι το απόλυτα αληθές. Αρα, είναι ανάλογο και το πεδίο της όρασης μου.
Βέβαια έχει να συγκριθεί με όλα όσα δεν είμαι σε θέση να κατανοήσω, άρα κατ’ επέκταση σαφέστατα και όλα όσα δεν είμαι σε θέση να ΔΩ !

Αυτά λοιπόν τα ολίγα καταλογίζω σε εμένα και για άλλη μια φορά η ασημαντότητα μου και κοντοφθαλμικότητα μου φιλικά σας χαιρετά.
Μάξιμος ο ασήμαντος.
Ασήμαντος δε ξέρω αν είστε, όμως για να μη χαλάσουμε το χατίρι του φίλου του Αλέκου, κάντε μια επεξεργασία σε "Μάξιμος ο κοντόφθαλμος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ασήμαντος δε ξέρω αν είστε, όμως για να μη χαλάσουμε το χατίρι του φίλου του Αλέκου, κάντε μια επεξεργασία σε "Μάξιμος ο κοντόφθαλμος".
Αν είναι να καταλάβεις καλύτερα, η ασημαντότητα μου είναι κάτι το απόλυτα αληθές. Αρα, είναι ανάλογο και το πεδίο της όρασης μου.
Βέβαια έχει να συγκριθεί με όλα όσα δεν είμαι σε θέση να κατανοήσω, άρα κατ’ επέκταση σαφέστατα και όλα όσα δεν είμαι σε θέση να ΔΩ !

Αυτά λοιπόν τα ολίγα καταλογίζω σε εμένα και για άλλη μια φορά η ασημαντότητα μου και κοντοφθαλμικότητα μου φιλικά σας χαιρετά.
Μάξιμος ο ασήμαντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Dias γιατί νομίζεις ότι σου κάνω επίθεση; Γιατί γράφεις, ότι σε περνάω για βλάκα;
Δεν προσπαθώ να σου επιβάλω κάτι και συγνώμη αν έδωσα τέτοια εντύπωση.

Το βίντεο δεν το έβαλα για να λύσω όλες τις απορίες που μπορεί να έχεις για τον κόσμο. Δεν γίνονται τέτοια πράγματα.
Μέχρι να πεθάνουμε θα αναρωτιόμαστε. Το βίντεο είναι ένας προβληματισμός πάνω στον Θεό.
Καλό απόγευμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Έλεος πια!!! Τόσο ανούσια προσπαθείτε να στηρίξετε την άποψη σας? Αυτά δηλαδή τα λέτε επιχειρήματα? Ένα ανόητο βιντεάκι όπου ένα παιδάκι με χαζά παραδείγματα ταπώνει έναν ηλίθιο καθηγητή? Και το χειρότερο? Το βιντεάκι για να δώσει κύρος στη σαχλαμάρα του, μας πετάει ότι το παιδάκι είναι ο Einstein! Δηλαδή, μας περνάτε για βλάκες?

Ποιά άποψη να στηρίξουμε ρε φίλε...Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστέψει ή όχι. Κανείς δεν γίνεται να σε πείσει για αυτά τα ζητήματα με επιστημονικά επιχειρήματα και αναρωτιέμαι γιατί επιμένεις τόσο. Όπως η επιστήμη δεν μπορεί και ούτε πρόκειται να δώσει απάντηση σε τόσα "γιατί" έτσι και αυτό που ζητάς είναι αδύνατον. Αν εσύ δεν θές να πιστέψεις κανείς δεν σε εμποδίζει. Μόνος σου έφτιαξες θέμα με τίτλο "η απάτη με το άγιο φώς" προφανώς για να προκαλέσεις αυτούς που πιστεύουν. Μην νομίζεις όμως ότι κάνεις και κάτι το ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Dias γιατί νομίζεις ότι σου κάνω επίθεση; Γιατί γράφεις, ότι σε περνάω για βλάκα;
Δεν προσπαθώ να σου επιβάλω κάτι και συγνώμη αν έδωσα τέτοια εντύπωση.
Το βίντεο δεν το έβαλα για να λύσω όλες τις απορίες που μπορεί να έχεις για τον κόσμο. Δεν γίνονται τέτοια πράγματα.
Μέχρι να πεθάνουμε θα αναρωτιόμαστε. Το βίντεο είναι ένας προβληματισμός πάνω στον Θεό.
Καλό απόγευμα!
(Το -1 δικό μου). Το βιντεάκι είναι μια ακόμα απάτη, συγνώμη ένα ακόμα θαύμα. Η επιστήμη δεν ανακάλυψε ακόμα τη μηχανή του χρόνου, όμως οι θρησκευόμενοι με θαυματουργό τρόπο έμαθαν το πώς ο Einstein στο δημοτικό τάπωνε τους χαζόβιόληδες άθεους καθηγητές του. Και αυτό το βιντεάκι λοιπόν το θεωρείς επιχείρημα? Ναι, όταν το βάζεις είναι σαν να λες "είσαστε βλάκες". Για μένα είναι απάτη το βιντεάκι που για να δώσει κύρος σε ότι ισχυρίζεται, βάζει ότι το παιδάκι είναι ο Einstein. Και αυτός που το βάζει εδώ, συνεχίζει την απάτη. Έλεος πια!!! Βρες ένα σοβαρό επιχείρημα να σου απαντήσω, διαφορετικά σε παρόμοια απλά θα χαμογελάσω.


Υ.Γ. Το θέμα το άνοιξα πέρυσι και επειδή οι θαυματικοί έριξαν το επίπεδο, ζήτησα και κλειδώθηκε. Μάλλον βλέπω και φέτος το θέμα να κλειδώνεται ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πιστεύω πως έχουμε μια όμορφη συζήτηση και ας διαφέρουν οι απόψεις.
Δίας είμαστε και οι δυό και όλοι εδώ μαζί στην αναζήτηση, ας μιλάμε καλά τουλάχιστον μεταξύ μας και ας μην δίνουμε προσωνύμια!
Δεν βλέπω κανένα λόγο να κλείσει το θέμα εκτός αν ο λόγος που το άνοιξες Μεγάλη Βδομάδα ήταν να προκαλέσεις όσους πιστεύουν και απο εκεί και πέρα δεν σε ενδιαφέρει τίποτε άλλο.

Όσο για το βίντεο. Απάντησα ήδη :)
Αν θες να διαβάσεις ας διαβάσεις, απαντήσεις θα βρεις όσο ψάχνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Υ.Γ. Το θέμα το άνοιξα πέρυσι και επειδή οι θαυματικοί έριξαν το επίπεδο, ζήτησα και κλειδώθηκε. Μάλλον βλέπω και φέτος το θέμα να κλειδώνεται ξανά.

Ερώτηση κρίσεως.
Ποιος έριξε το επίπεδο φέτος? (100 μόρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τι επιχειρήματα ψάχνεις βρε Δία; Για εξήγησε λίγο, επιχειρήματα για πoιό πράγμα, για το άν υπάρχει Θεός, η αποδείξεις για το αν το Άγιο Φώς είναι αληθινό; Mήπως παραείναι παιδικές αυτές οι ερωτήσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν βλέπω κανένα λόγο να κλείσει το θέμα εκτός αν ο λόγος που το άνοιξες Μεγάλη Βδομάδα ήταν να προκαλέσεις όσους πιστεύουν και απο εκεί και πέρα δεν σε ενδιαφέρει τίποτε άλλο.
Το θέμα το άνοιξα πέρυσι τέτοια εποχή και τότε ακόμα ψαχνόμουνα. Δεν το έκανα με σκοπό να προκαλέσω κανέναν. Για μένα το ότι το "άγιο" φως είναι απάτη, είναι δεδομένο, δεν είμαι και ο μόνος, πολλοί που έχουν χριστιανική πίστη πιστεύουν το ίδιο. Ακόμα (όπως σε αρχικά μηνύματα γράφτηκε) μεταξύ αυτών είναι και επίσκοποι καθώς και ο Αδαμάντιος Κοραής (τον οποίο κάποιος χαρακτήρισε αιρετικό). Ο σκοπός που έβαλα το θέμα, ήταν να συζητήσουμε κατά πόσο πρέπει το κράτος να συμμετέχει στη θεατρική παράσταση που γίνεται. Αλλά αυτό πολύ ελάχιστα συζητήθηκε.
Τι επιχειρήματα ψάχνεις βρε Δία; Για εξήγησε λίγο, επιχειρήματα για πoιό πράγμα, για το άν υπάρχει Θεός, η αποδείξεις για το αν το Άγιο Φώς είναι αληθινό; Mήπως παραείναι παιδικές αυτές οι ερωτήσεις ;
Για το αν υπάρχει θεός ή όχι το θέμα είναι καθαρά προσωπικό και σίγουρα κανένας δεν μπορεί να το αποδείξει. Για το "άγιο" φως, για μένα η απάτη είναι αποδεδειγμένη (σωστός ο παρακείμενος?) εδώ και αιώνες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Για το αν υπάρχει θεός ή όχι το θέμα είναι καθαρά προσωπικό και σίγουρα κανένας δεν μπορεί να το αποδείξει. Για το "άγιο" φως, για μένα η απάτη είναι αποδεδειγμένη (σωστός ο παρακείμενος?) εδώ και αιώνες.

Προσωπικά δε με απασχολεί αν είναι απάτη ή θαύμα, όμως να σε ρωτήσω, μιας που φαίνεσαι καλά ενημερωμένος, πως/πότε αποδείχτηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top