Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
άμα δεν το πιστεύουμε πολύ απλά μην το κάνουμε! ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει από άλλα παιδιά : ρε άσε... με τράβαγαν πρωί πρωί στην εκκλησία και έχασα τον ύπνο μου! τι είναι αυτά ριιιιι;;;;;; :D μαζοποίηση από τα μπουζούκια έως την εκκλησία! εύγε!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Mόνο όσα μας παρουσιάζουν ως αληθινά.




Υγ. τι Μέγας ο Κύριος.
αφήνει παιδιά να αργοπεθαίνουν από καρκίνο
μα δεν λησμονεί να ανάψει μια λαμπάδα κάθε Πάσχα

------------------------------------------------
παιδακια πεθαινουν απο καρκινο οχι εξαιτιας του Θεου αλλα εξαιτιας της μ*****ας του ανθρωπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
παιδακια πεθαινουν απο καρκινο οχι εξαιτιας του Θεου αλλα εξαιτιας της μ*****ας του ανθρωπου...
Ένας γιατρός έλεγε:
Αν η εγχείρηση πετύχει οι συγγενείς λένε: "Ο θεός τον γιάτρεψε".
αν αποτύχει και ο άρρωστος πεθάνει λενε: "Τον φάγανε οι γιατροί".
(έτσι κι εσύ)

Δηλαδή όλα τα καλά οφείλονται στο θεό και όλα τα κακά στους ανθρώπους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ένας γιατρός έλεγε:
Αν η εγχείρηση πετύχει οι συγγενείς λένε: "Ο θεός τον γιάτρεψε".
αν αποτύχει και ο άρρωστος πεθάνει λενε: "Τον φάγανε οι γιατροί".
(έτσι κι εσύ)

λεω αυτο που ισχυει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω με τα λεγόμενα μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να σφαζόμαστε για κάτι το οποίο ουσιαστικά δεν επηρεάζει τις ζωές μας.

Πως ακριβώς δεν επηρεάζει τις ζωές μας;:whistle:

Απλά μένω αμέτοχος,πιστεύω και δεν ερευνάω κρατώντας βέβαια τις επιφυλάξεις μου. Δεν έχει να κάνει με νοημοσύνη ούτε με προσκόλυση σε πρότυπα. Έχει να κάνει με αδιαφορία.

Αδιαφορία. Το καλύτερο.:down:

Αλλά δεν πρόκειται για αδιαφορία όταν πιστεύεις!
Αδιαφορία σημαίνει να μη σε νοιάζει τίποτα και να μη μετέχεις σε τίποτα. Μετέχεις σε κάτι; Είσαι μέρος του.;)
Άσε που το "πίστευε και μη ερεύνα" με την έννοια που είχε παλιότερα (και που τώρα το αλλάζουν ως "πίστευε και μη, ερεύνα!") είναι ό,τι πιο στάσιμο, απαθές, αποβλακωτικό και κατασταλτικό για τη σκέψη έχει σκεφτεί ποτέ άνθρωπος

Ρε συ Δία, αυτά που λες είναι απλά υπερβολές.Σιγά δηλαδή τη διαφήμιση και τα λεφτά που χάνεις από τη μεταφορά.Θα μας τρελάνετε.

Αν μετράς τα πάντα με τα λεφτά και πόσα χάνεις και πόσα κερδίζεις, τι να πω. Το θέμα δεν είναι οικονομικό. Τα έξοδα των δύο πτήσεων δεν είναι τίποτα μπροστά στα καταχρασμένα, κλεμμένα κλπ χρήματα που χάνουμε καθημερινά.
Το θέμα είναι ότι ένα ΚΡΑΤΟΣ στέλνει επίσημη αποστολή με υπουργούς για να παραλάβει μια φλόγα που αμφισβητείται (αν δεν αποδεικνύεται) ότι έχει μεταφυσική προέλευση, και υποδέχεται ένα φανάρι με τιμές αρχηγού κράτους.
Δεν είναι ακριβώς αυτό που αποκαλούμε έκφραση της θρησκευτικής ελευθερίας μια τέτοια κίνηση.

Η επίσημη θρησκεία του κράτους είναι ο ορθόδοξος χριστιανισμός, να σας ενημερώσω κιόλας επ'αυτού.

Επίσημη θρησκεία του κράτους δεν υπάρχει. Δεν είμαστε μουτζαχεντίν.

Υφίσταται επικρατούσα θρησκεία μόνο.
Άνοιξε ένα σύνταγμα πριν σπεύσεις να ενημερώσεις.

παιδακια πεθαινουν απο καρκινο εξαιτιας της μ*****ας του ανθρωπου...

Really;
Είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο καρκίνος είναι αποτέλεσμα γενετικών μεταλλάξεων, και στο βαθμό που αυτές δεν επηρεάζονται από ανθρωπογενείς παράγοντες, δεν μπορούμε να λέμε ότι ο καρκίνος έχει κατά κανόνα ανθρώπινη προέλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εμένα με τρελαίνουν όλοι αυτοί που είναι τοσο αφοσιωμένοι στην πίστη και νηστευουν αυτες τις μέρες μέχρι ορίων, που πιστεύουν όλα τα θαύματα(απατεωνίες) του χριστιανισμού σαν πρόβατα, που πηγαίνουν στις εκκλησίες, προσκυνάνε τις εικονες(αυτό δεν είναι ειδωλολατρία???????), και όλα αυτά γιατί??? ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!! Και μετά περιμένουμε αυτή η χώρα να πάει μπροστά, όταν ο καρκίνος της χώρας που λέγεται εκκλησία δεν πρόκειται να αποβληθεί ποτε. Και αυτό λόγω των αμέτρητων πιστών που πιστευουν σαν ζώα όλα τα παραμύθια αυτής της ανόητης θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
------------------------------------------------
παιδακια πεθαινουν απο καρκινο οχι εξαιτιας του Θεου αλλα εξαιτιας της μ*****ας του ανθρωπου...

Σωστά, μιας και το DNA μέσα στα κύτταρα, όταν μεταλλάσεται και προκαλεί καρκίνο, ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το τί κάνουν οι άνθρωποι ή αν πιστεύουν ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εμένα με τρελαίνουν όλοι αυτοί που είναι τοσο αφοσιωμένοι στην πίστη και νηστευουν αυτες τις μέρες μέχρι ορίων, που πιστεύουν όλα τα θαύματα(απατεωνίες) του χριστιανισμού σαν πρόβατα, που πηγαίνουν στις εκκλησίες, προσκυνάνε τις εικονες(αυτό δεν είναι ειδωλολατρία???????),
Ουδείς υποχρεώνει τον πιστό σε οποιαδήποτε άσκηση και η νηστεία είναι άσκηση.
Παρά την αντίθεσή σου στην νηστεία, πιστεύω ότι θα έβλεπες ποιο θετικά μια άσκηση γιόγκα, ή έναν Ινδό γκουρού, ή ακόμα έναν σαμάνο να κάνει (τα μαγικά του). Δηλαδή, θέλεις να μας πείς ότι τα αμέτρητα θαύματα που αναμφισβήτητα έχουν συμβεί, είναι απατεωνίες, σύμφωνα με τη ρήση σου.
Κανείς στον χριστιανισμό δεν είναι πρόβατο.
Όλοι έχουν το αυτεξούσιο, που σημαίνει ότι είναι ελεύθεροι να πράξουν και όχι δεσμευμένοι από κάτι.
Αλλά, για να συνειδητοποιήσεις νεαρέ, χρειάζεται όχι μόνο γνώση, αλλά και θέληση να προσεγγίσεις αλήθειες. Οσον αφορά στο Αγιο Φώς, μοναχά αν το δεις και βιώσεις, μονάχα τότε θα μπορείς δικαιωματικά, τόσο να το απορρίψεις, όσο και να το δεχθείς. Γιατι πάντα θα υπάρχει και αυτή η περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Οσον αφορά στο Αγιο Φώς, μοναχά αν το δεις και βιώσεις, μονάχα τότε θα μπορείς δικαιωματικά, τόσο να το απορρίψεις, όσο και να το δεχθείς. Γιατι πάντα θα υπάρχει και αυτή η περίπτωση.

To άγιο φως είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ύπαρξη ή μη θεού. Για το δεύτερο δεν μπορεί να υπάρχει απόδειξη ή όχι, οπότε αναγκαστικά το μόνο που μένει είναι η πίστη.

Για το πρώτο όμως μπορεί να υπάρξει απόδειξη. Η αυταναύφλεξη μπορεί να αποδειχθεί τοποθετόντας κάμερες παντού, αλλά και συμμετοχή επιστημόνων από πολλά διαφορετικά πανεπιστήμια και πολλές διαφορετικές χώρες, οι οποίοι θα είναι παρόν κατά την τελετή.

Η ακαιότητα μπορεί να αποδειχθεί αν ανάψει μεγάλη φωτιά με ξύλα, κάτσουν μέσα άτομα για 5 λεπτά, και βγουν άθικτοι. Τα βίντεο που δείχνουν για 5 δευτερόλεπτα να τους ακουμπάει το φως, δεν είναι απόδειξη.

Το να μπαίνει ΕΝΑ άτομο μέσα και να λέει ότι έγινε αυτανάφλεξη, αλλά δεν επιτρέπεται να μπει κάμερα ή άλλος παρατηρητής, δεν είναι μόνο ύποπτο, είναι γελοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εμένα με τρελαίνουν όλοι αυτοί που είναι τοσο αφοσιωμένοι στην πίστη και νηστευουν αυτες τις μέρες μέχρι ορίων, που πιστεύουν όλα τα θαύματα(απατεωνίες) του χριστιανισμού σαν πρόβατα, που πηγαίνουν στις εκκλησίες, προσκυνάνε τις εικονες(αυτό δεν είναι ειδωλολατρία???????), και όλα αυτά γιατί??? ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!! Και μετά περιμένουμε αυτή η χώρα να πάει μπροστά, όταν ο καρκίνος της χώρας που λέγεται εκκλησία δεν πρόκειται να αποβληθεί ποτε. Και αυτό λόγω των αμέτρητων πιστών που πιστευουν σαν ζώα όλα τα παραμύθια αυτής της ανόητης θρησκείας.
πες τα ρε αλεκο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ψηφίζω "δεν με ενδιαφέρει". Κι ας μην υπάρχει η επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Θέλω να απαντήσω στον καθηγητή που μου έστειλε μια σελίδα πριν. Προχθές αγορασα ένα υπέροχο πολυφωτο στο σαλονι μου. Το ονομάζω και εγώ λοιπόν Άγιο πολυφωτο. Έλα σπίτι μου να το βιώσεις γιατί μόνο έτσι θα καταλάβεις την αξία του. Και επίσης ποια ακριβώς θαύματα είναι αποδεδειγμένα ότι ήταν αληθινά????? τον ανάπηρο που έκανε και καλα ο Ιησούς-ορθοπαιδικος να περπατήσει?? μη μου πείτε πως βρέθηκε χαραγμένη σε μάρμαρο η ακτινογραφία του ανάπηρου. Ειλικρινά είναι θλιβερό εν έτει 2011 να βλέπεις πιστούς τόσο κοντοφθαλμους που αγγίζουν πολλές φορές τα όρια της θρησκοληψειας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Για το πρώτο όμως μπορεί να υπάρξει απόδειξη. Η αυταναύφλεξη μπορεί να αποδειχθεί τοποθετόντας κάμερες παντού, αλλά και συμμετοχή επιστημόνων από πολλά διαφορετικά πανεπιστήμια και πολλές διαφορετικές χώρες, οι οποίοι θα είναι παρόν κατά την τελετή.

Και αυτό γιατί να γίνει; Αφού πάλι και να σας δείξουν ότι είναι θαύμα δε θα πιστέψετε..
Έχετε τόσο μεγάλη έννοια για το αν πιστεύουμε σε κάτι που είναι θαύμα ή απάτη; Για να μας προστατέψετε το κάνετε, να μας βγάλετε από αυτό που εσείς λέτε ανοησία;



alexandros451991, μας θεωρείς όλους εμάς θρησκόληπτους, κοντόφθαλμους και άλλα πολλά.. Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι με τον απόλυτο τρόπο που αντιμετωπίζεις τα πράγματα, μήπως θέτεις εσύ όριο στον εαυτό σου μέχρι που να δεις ;

Μήπως κάποιοι άλλοι είστε τόσο κολλημένοι και όχι εμείς που μας θεωρείται θρησκόληπτους; (δε λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι αλλά τουλάχιστον στο forum δε βρήκα κανένα τέτοιο)


Σας προκαλώ να πάτε στα Ιεροσόλυμα με πλήρη αμφισβήτηση για το ότι είναι θαύμα, να πάτε απλώς για να δείτε.. Και μετά μιλάμε πως θα νιώθετε.. Και θα μου πείτε μετά αν είναι θαύμα ή όχι.. Εκείνη τη στιγμή θαύμα δεν επιτελείται μόνο μέσα στο κουβούκλιο αλλά και έξω από αυτό και έξω από το ναό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
To άγιο φως είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ύπαρξη ή μη θεού. Για το δεύτερο δεν μπορεί να υπάρχει απόδειξη ή όχι, οπότε αναγκαστικά το μόνο που μένει είναι η πίστη.

Για το πρώτο όμως μπορεί να υπάρξει απόδειξη. Η αυταναύφλεξη μπορεί να αποδειχθεί τοποθετόντας κάμερες παντού, αλλά και συμμετοχή επιστημόνων από πολλά διαφορετικά πανεπιστήμια και πολλές διαφορετικές χώρες, οι οποίοι θα είναι παρόν κατά την τελετή.

Μα αν υπάρξει απόδειξη για το πρώτο θα υπάρξει έμμεσα και απόδειξη για το δεύτερο (Στην περίπτωση που η διαδικασία είναι αδιάβλητη και όντως μιλάμε για φαινόμενο που δεν μπορεί να εξηγηθεί από την επιστήμη). Αλλά εγώ σου λέω ότι και πάλι πολλοί θα αμφισβητήσουν την απόδειξη λέγοντας ότι είναι στημένη η επιτροπή κτλπ...Δεν βγαίνει άκρη από αυτά τα θέματα.

Αποψή μου είναι ότι αυτά τα πνευματικά ζητήματα δεν αξίζει να γίνονται αφορμή για να κοντράρονται οι άνθρωποι. Ο φανατισμός και από τις δύο πλευρές μας πάει πίσω. Τοσο δύσκολο είναι να σεβαστούμε την πίστη του καθενός; Στο κάτω-κάτω αυτοί που θέλουν να πιστέψουν στο θαύμα το κάνουν επειδή οι ίδιοι το θέλουν και αυτό τους κάνει να αισθάνονται καλύτερα. Δεν είναι καθόλου άσχημο αυτό.

Και επίσης ποια ακριβώς θαύματα είναι αποδεδειγμένα ότι ήταν αληθινά????? τον ανάπηρο που έκανε και καλα ο Ιησούς-ορθοπαιδικος να περπατήσει?? μη μου πείτε πως βρέθηκε χαραγμένη σε μάρμαρο η ακτινογραφία του ανάπηρου. Ειλικρινά είναι θλιβερό εν έτει 2011 να βλέπεις πιστούς τόσο κοντοφθαλμους που αγγίζουν πολλές φορές τα όρια της θρησκοληψειας....

Μα βρέ φίλε, δεν γίνεται να αποδείξεις ότι ένα θαύμα είναι αληθινό. Πάντα θα εμπλέκεται η ανθρώπινη λογική που θα αμφισβητεί ακόμα και τα πιό προφανή. Εδώ δεν μπορούμε να παραδεχτούμε τα πιό απλά πράγματα στην ζωή μας, θα παραδεχτούμε ολόκληρο Θεό; Μήπως εσύ είσαι κοντόφθαλμος με τα λεγόμενά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Really;
Είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο καρκίνος είναι αποτέλεσμα γενετικών μεταλλάξεων, και στο βαθμό που αυτές δεν επηρεάζονται από ανθρωπογενείς παράγοντες, δεν μπορούμε να λέμε ότι ο καρκίνος έχει κατά κανόνα ανθρώπινη προέλευση.
Εδώ το χάλασες... Είναι κρίμα για τα παιδιά αυτά να λες ότι δεν φταίει η δράση του ανθρώπου κατά κανόνα:/:.
Σωστά, μιας και το DNA μέσα στα κύτταρα, όταν μεταλλάσεται και προκαλεί καρκίνο, ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το τί κάνουν οι άνθρωποι ή αν πιστεύουν ή όχι.
Και πως γίνονται οι μεταλλάξεις αυτές? Η τεράστια ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ τους θα οφείλεται σε ανθρώπινη δραστηριότητα είτε με ιοντίζουσες ακτινοβολίες είτε τοξικές ουσίες. Δεν είναι τυχαίο που στο τσέρνομπιλ, στο ναγκασάκι, στη χιροσίμα τα ποσοστά καρκινοπαθών είναι μεγαλύτερα αλλά και τερατογεννέσεων... Επίσης αναμένετε αύξηση των επιπέδων στη φουκουσίμα και στις γύρω περιοχές. Επίσης και στην ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΜΑΣ σε περιοχές όπου έχουν πεταχθεί στη θάλασσα ραδιενεργά απόβλητα από την ιταλική μαφία παρατητήθηκαν ότι σε διάστημα 30 χρόνων αυξήθηκαν οι αριθμοί των καρκινοπαθών ακόμα και στην Ελλάδα. Μέσα σε αυτά που ζούμε τόσα υλικά μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο (φάρμακα, υλικά, ακτινοβολίες, ουσίες κ.α.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δείτε και αυτό καθώς και αυτά τα αρθράκια για το fraud του "αγίου φωτός".Και δύο βίντεο:



Bonus,δείτε και τον διάλογο θεού-πατριάρχη Ιεροσολύμων :D
-Θεέ μου...
-Έλα, ποιός είναι;
-Εγώ, ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων
-Α, έλα. Άλλαξα κινητό και δεν έχω καταχωρήσει ακόμα όλα τα ονόματα.. Κάτσε να σε αποθηκεύσω...Πατρ.Ιέρο. Οκ! Πως και μας θυμήθηκες λοιπόν;
-Τα τελευταία χρόνια οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να χάνουν την πίστη τους στην ύπαρξη σου και παρά τα ιστορικά ντοκουμέντα που τους παρουσιάζω, αισθάνομαι την αμφισβήτηση στην ψυχή τους.
-Μήπως δεν προσπαθείς αρκετά;
-Όχι προσπαθώ πάρα πολύ, αλλά μετά τα τελευταία θαύματα του υιού σου, έχουν παρέλθει αρκετά χρόνια. Προωθώ διαφημιστικά φυλλάδια, πού προσφέρουν στις τρείς αμαρτίες, τη μία δώρο, αλλά δε βρίσκω την ανάλογη ανταπόκριση. Ο σατανάς, ακολουθώντας την τακτική του dumping, κοντεύει να εξοντώσει τον ανταγωνισμό!
-Στην επιτροπή ανταγωνισμού, απευθύνθηκες;
-Μα φυσικά, αλλά προτάσσουν το επιχείρημα της ελεύθερης αγοράς. Από την άλλη δε μπορώ να απευθυνθώ στους κομμουνιστές για στήριξη, γιατί όπως πολύ καλά γνωρίζεις, αυτοί δεν πιστεύουν στην ύπαρξη σου.
-Ναι, κάτι έχω υπόψη μου. Ποιά είναι η άποψη των σοσιαλιστών;
-Αυτοί, δυστυχώς, αποφάσισαν να ακολουθήσουν μια οικονομική πολιτική πού είναι εκτός της φυσιογνωμίας τους, έως ότου, με τα νεοφιλελεύθερα μέτρα πού έλαβαν, συγκεντρώσουν πλούτο, ώστε να ακολουθήσουν την πολιτική της φυσιογνωμίας τους. Δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με το θέμα μου..
-Και τι προτείνεις;
-Να, δε μπορείς με κάποιο τρόπο να αποδείξεις την ύπαρξη σου;
-Όπως γνωρίζεις, αν και παντοδύναμος, πανάρετος, παντογνώστης, άναρχος και απανταχού παρών, δεν αρέσκομαι στο να επιδεικνύω τις δυνάμεις μου, καθώς με χαρακτηρίζει η μετριοπάθεια και η μετριοφροσύνη. Δεν έδωσα τυχαία, ελεύθερη βούληση στους ανθρώπους. Ούτε είμαι τιμωρός. Όποιος δε με ακολουθήσει, γνωρίζει τις συνέπειες.
-Ναι, παντοδύναμε. Έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ και επαυξάνω, και να με συγχωρεί η μεγαλοσύνη σου, αλλά ο σατανάς έχει αρχίσει να κερδίζει όλο τον κόσμο. Προσφέρει το πρόγραμμα "άρση βαρών" και μεταφέρει τα χρέη των ανθρώπων, από τις αμαρτίες, σε αυτό το προϊόν, με πολύ ευνοϊκούς όρους. Πρέπει να δράσουμε άμεσα. Δε μπορείς, προσωρινά, να κάνεις κάτι εκτός της φυσιογνωμίας σου, ώστε να αναστείλουμε αυτό το κύμα φυγής; Είναι άλλωστε της μόδας..
-Τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου τέκνον μου;
-Να, έλεγα, μήπως, λέω μήπως, θα μπορούσες να προκαλέσεις την αφή μιας λαμπάδας ενώ την κρατώ στο χέρι.
-Μα τον Τουτατή! Τι είναι αυτά πού λες;!;!
-Να με συγχωρεί η παναγιοσύνη σου, αλλά βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση.
-Μα αυτά τα θαύματα τέκνον μου, δε τα κάνει ούτε ο Ιησούς Χριστός;
-Ναι. πραγματικά ντρέπομαι πού προτείνω ένα τόσο φθηνό εγχείρημα, σε σχέση με αυτά πού πραγματικά θα μπορούσε να φέρει εις πέρας η παντοδύναμη φύση σου, αλλά δε θα ήθελα, εξ αιτίας μου, να παρεκκλίνεις κατά πολύ, της φιλοσοφίας σου..
-Τέκνον μου, μα την παναγία, θα κλείσω το τηλέφωνο. Μη με κολάζεις!
-Με φώναξες;
-Όχι ρε Μαρία! Έλεος πια! Έκφραση είναι!
-Συγγνώμη..
-Καταλαβαίνω και ειλικρινά δε θα τολμούσα ποτέ να προτείνω κάτι τόσο κατάπτυστο και χαμερπές, αν δε βρισκόμουνα σε τόσο δυσμενή θέση.
-Λοιπόν, άκου να σου πω τι θα γίνει, ώστε και εγώ να μην εξωκείλω εις ρηχά νερά κι εσύ να επιτύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα..
-Είμαι όλος αυτιά πανίερε μου..
-Χθες στους myth busters, στο discovery channel, έδειξε πως ακριβώς, με απλά γήινα υλικά, μπορεί ο οποιοσδήποτε να προκαλέσει την ανάφλεξη ενός φυτιλιού χωρίς την άμεση χρήση φωτιάς..
-Εξαιρετικό μου ακούγεται..
-Θα χρειαστείς φώσφορο και μία ποσότητα οργανικού διαλύτη.
-Αχά! Γράφω..
-Θα εμποτίσεις στο διάλυμα, φωσφόρου-οργανικής ουσίας, το φυτίλι της λαμπάδας που θα κρατάς. Θα εισέλθεις στον ιερό τάφο της αναστάσεως, του αχαΐρευτου του γιού μου..
-Μα μη τον αποκαλείς έτσι παναγιότατε..
-Μα δεν είδες πως άφησε τον τάφο όταν ανέστη; Ένα μπουρδέλο, μετά συγχωρήσεως. Ήθελα να' ξερα, σε στάβλο γεννήθηκε; (το συγκεκριμένο, διασκευασμένο από κείμενο του αξεπέραστου Αρκά)
-Εξακολουθήστε πανάρετε..
-Τι, λέγαμε; Α, ναι! Θα μπεις λοιπόν μέσα, θα προσποιηθείς ότι μου απευθύνεις μία ειδική προσευχή, να ακούν οι απέξω και θα αναμείνεις έως ότου εξατμιστεί ο οργανικός διαλύτης, και αναφλεγεί ο φώσφορος εξ αιτίας της επαφής του με τον ατμοσφαιρικό αέρα.
-Πραγματικά, θεϊκή σύλληψη παντοδύναμε!
-Ναι, αυτά τα παιδιά στους myth busters, είναι εξαιρετικά..
-Ναι, αλλά με όλο το θάρρος, παντελεήμονα, αν δεν είχες δημιουργήσει τον κόσμο, δε θα υπήρχε ούτε ο φώσφορος, ούτε ο οργανικός διαλύτης, ούτε οι myth busters..
-Δεν έχεις άδικο σε αυτό..
-Και αν κάποιος προσπαθήσει να ελέγξει τη λαμπάδα;
-Θα τον καταγγείλεις ως βλάσφημο και όργανο του σατανά!
-Και, δε θα έχω και άδικο παναγιότατε! Αφού θα τολμήσει να αμφισβητήσει την μοναδική αλήθεια του κόσμου. Εσένα!
-Ναί, ναί! Κοίτα να δεις, επειδή δεν έχω το bluetooth μαζί μου και τα εγκεφαλικά γλοιώματα θερίζουν, θα σε κλείσω τώρα. Πάρε με ξανά όταν τελειώσεις, να μου πεις πως πήγε.
-Μάλιστα παντοδύναμε. Την ευχή σου..
-Ναι, ναι. What ever..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Και επίσης ποια ακριβώς θαύματα είναι αποδεδειγμένα ότι ήταν αληθινά????? τον ανάπηρο που έκανε και καλα ο Ιησούς-ορθοπαιδικος να περπατήσει?? μη μου πείτε πως βρέθηκε χαραγμένη σε μάρμαρο η ακτινογραφία του ανάπηρου. Ειλικρινά είναι θλιβερό εν έτει 2011 να βλέπεις πιστούς τόσο κοντοφθαλμους που αγγίζουν πολλές φορές τα όρια της θρησκοληψειας....


Υπάρχουν και εξωχριστιανικές μαρτυρίες για τα θαύματα του Χριστού. Ο Εβραίος ιστορικός Ιώσηπος (37 μ.Χ. - 100 μ.Χ.) , ο οποίος ήταν σχεδόν σύγχρονος του Ιησού, αναφέρει ότι ο Ιησούς ήταν "παραδόξων έργων ποιητής". Σε ένα άλλο Ιουδαικό βιβλίο που λέγεται Ταλμούδ, οι Εβραίου νομοδιδάσκαλοι του 1ου και 2ου μ.Χ. αιώνα αποκαλούν τον Χριστό "μάγο" πράγμα του υποδηλώνει και πάλι την παραδοχή από μέρους τους, της ύπαρξης θαυμάτων του Ιησού.
Επίσης το γεγονός της διάδοσης και εξάπλωσης του χριστιανισμού μέσα στο εχθρικό περιβάλλον του ιουδαισμού και της ειδωλολατρίας, εξηγείται αν λάβουμε υπόψη τα θαύματα που επιτελούσαν οι Απόστολοι του Χριστού. Αντικειμενικά θα ήταν πολύ δύσκολο να ριζώσει ο χριστιανισμός αν οι άνθρωποι εκτός από το κύρηγμα δεν έβλεπαν και τα θαύματα που επιτελούσαν στο όνομα του αληθινού Θεού οι μαθητές του Κυρίου.
Τα θαύματα επίσης του Χριστού δεν μπορούσε να είναι αποτέλεσμα της φαντασίας των μαθητών Του, γιατί τα θαύματα τα έκανε πάντα σε δημόσιους χώρους, μπροστά σε χιλιάδες ανθρώπους, μεταξύ των οποίων ήταν και πολλού αντίπαλοί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ο "μοναχός" γιατί δεν μας λέει το όνομά του;

Τί έχει να πει για ορισμένους ανθρώπους στους οποίους οι λαμπάδες ανάβουν από μόνες τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Υπάρχουν και εξωχριστιανικές μαρτυρίες για τα θαύματα του Χριστού. Ο Εβραίος ιστορικός Ιώσηπος (37 μ.Χ. - 100 μ.Χ.) , ο οποίος ήταν σχεδόν σύγχρονος του Ιησού, αναφέρει ότι ο Ιησούς ήταν "παραδόξων έργων ποιητής". Σε ένα άλλο Ιουδαικό βιβλίο που λέγεται Ταλμούδ, οι Εβραίου νομοδιδάσκαλοι του 1ου και 2ου μ.Χ. αιώνα αποκαλούν τον Χριστό "μάγο" πράγμα του υποδηλώνει και πάλι την παραδοχή από μέρους τους, της ύπαρξης θαυμάτων του Ιησού.
Επίσης το γεγονός της διάδοσης και εξάπλωσης του χριστιανισμού μέσα στο εχθρικό περιβάλλον του ιουδαισμού και της ειδωλολατρίας, εξηγείται αν λάβουμε υπόψη τα θαύματα που επιτελούσαν οι Απόστολοι του Χριστού. Αντικειμενικά θα ήταν πολύ δύσκολο να ριζώσει ο χριστιανισμός αν οι άνθρωποι εκτός από το κύρηγμα δεν έβλεπαν και τα θαύματα που επιτελούσαν στο όνομα του αληθινού Θεού οι μαθητές του Κυρίου.
Τα θαύματα επίσης του Χριστού δεν μπορούσε να είναι αποτέλεσμα της φαντασίας των μαθητών Του, γιατί τα θαύματα τα έκανε πάντα σε δημόσιους χώρους, μπροστά σε χιλιάδες ανθρώπους, μεταξύ των οποίων ήταν και πολλού αντίπαλοί του.

Το ισλαμ πως ριζωσε; Με θαυματα και αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Το ισλαμ πως ριζωσε; Με θαυματα και αυτο;

Ιερός πόλεμος σου λέει κάτι; Και τα θαύματα που κολλάν με το Ισλάμ;
Αν θέλεις να μάθεις κιόλας είναι αρκετοί μουσουλμάνοι στη Τουρκία που ευλαβούντε αγίους της ορθοδοξίας λόγω θαυμάτων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top