Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 440)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Όσον αφορά την "διάκριση" που λέτε ότι κάνει ο θεός μεταξύ καθολικών και ορθόδοξων διαβάστε λίγη ιστορία και απλά σκεφτείτε στο όνομα του θεού οι καθολικοί πόσους φόνους έχουν κάνει. Και εγώ θα σας πω το άλλο, δεν ξέρω καν αν είναι αληθινό το φαινόμενο και ούτε που με νοιάζει αλλά μου έχουν μάθει το πίστευε και μην ερεύνα. Διότι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστέψει κάπου. Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στο δωδεκάθεο οι αρχαίοι Αιγύπτιοι στον Ρα (ήλιο) την Ίσις (θεά της μαγείας) και πολλούς άλλους τέτοιους, οι Ισραηλίτες πίστευαν στον Ένα και μοναδικό θεό που θα τους εξασφάλιζε την γη της επαγγελίας και τους έστελνε το Μάνα εξ ουρανού. Εμείς δηλαδή γιατί να μην πιστέψουμε στον δικό μας Θεό. Μήπως θεωρούμαστε εξυπνότεροι από τους προγόνους μας.? Δεν το νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Έχω να προτείνω και το πίστευε και μη ερεύνα για την βουλή. Πρέπει επιτέλους να βγουν οι κάμερες από εκεί, είναι μόνο λειτουργικά έξοδα. Ευτυχώς δεν υπάρχουν πουθενά αλλού και οι υπουργοί μας δεν αγχώνονται και κάνουν σωστά την δουλειά τους... Πάντως θα το παραδεχτώ, πολύ καλή μπίζινα η εκκλησία... είναι και πολυεθνική αλλά και διαχρονική... δυστυχώς μόνο οι προφήτες έχουν πέσει της αίγλης τους και τώρα τους λέμε αστρολόγους...

Όσον αφορά την "διάκριση" που λέτε ότι κάνει ο θεός μεταξύ καθολικών και ορθόδοξων διαβάστε λίγη ιστορία και απλά σκεφτείτε στο όνομα του θεού οι καθολικοί πόσους φόνους έχουν κάνει. Και εγώ θα σας πω το άλλο, δεν ξέρω καν αν είναι αληθινό το φαινόμενο και ούτε που με νοιάζει αλλά μου έχουν μάθει το πίστευε και μην ερεύνα. Διότι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστέψει κάπου. Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στο δωδεκάθεο οι αρχαίοι Αιγύπτιοι στον Ρα (ήλιο) την Ίσις (θεά της μαγείας) και πολλούς άλλους τέτοιους, οι Ισραηλίτες πίστευαν στον Ένα και μοναδικό θεό που θα τους εξασφάλιζε την γη της επαγγελίας και τους έστελνε το Μάνα εξ ουρανού. Εμείς δηλαδή γιατί να μην πιστέψουμε στον δικό μας Θεό. Μήπως θεωρούμαστε εξυπνότεροι από τους προγόνους μας.? Δεν το νομίζω....
Τα θρησκευτικά σου λένε σε κάποια στιγμή πίστευε ΚΑΙ ερεύνα... Όσο για το αν υπάρχει Θεός δεν γνωρίζω δεν απαντώ, δεν έχει να κάνει ούτε με νοημοσύνη ούτε με επιχειρηματολογία... Τι είναι όμως Θεός? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Ακόμα και αν είναι αληθινή η ιστορία με το άγιο φως ωραία, έρχεται στην Ελλάδα , πληρώνουμε για τη μεταφορά του και μετά τι?
Αλλάζει κάτι στη ζωή μας απ τη στιγμή που ανάβουμε το κερί? Μπαα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ακόμα και αν είναι αληθινή η ιστορία με το άγιο φως ωραία, έρχεται στην Ελλάδα , πληρώνουμε για τη μεταφορά του και μετά τι?
Αλλάζει κάτι στη ζωή μας απ τη στιγμή που ανάβουμε το κερί? Μπαα.

Αυτό είναι το πιο σωστό ερώτημα που έχει τεθεί σε αυτό το θέμα.

Δυστυχώς στις ζωές μας δεν αλλάζει τίποτα αν και πάμε στην Εκκλησία, αν και ανάβουμε το Άγιο Φως, αν και κάνουμε οτιδήποτε προς εκπλήρωσιν των «θρησκευτικών καθηκόντων». Αφού δεν πιστεύουμε «εξ όλης ψυχής, εξ όλης καρδίας και εξ όλης διανοίας», αφού δεν τηρούμε την εντολή του Χριστού «όστις θέλει οπίσω μου ελθείν απαρνησάσθω εαυτόν και αράτω τον σταυρόν αυτού και ακολουθείτω Μοι», τότε το Άγιο Φως δε μας κάνει τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Έχω να προτείνω και το πίστευε και μη ερεύνα για την βουλή. Πρέπει επιτέλους να βγουν οι κάμερες από εκεί, είναι μόνο λειτουργικά έξοδα. Ευτυχώς δεν υπάρχουν πουθενά αλλού και οι υπουργοί μας δεν αγχώνονται και κάνουν σωστά την δουλειά τους... Πάντως θα το παραδεχτώ, πολύ καλή μπίζινα η εκκλησία... είναι και πολυεθνική αλλά και διαχρονική... δυστυχώς μόνο οι προφήτες έχουν πέσει της αίγλης τους και τώρα τους λέμε αστρολόγους...


Τα θρησκευτικά σου λένε σε κάποια στιγμή πίστευε ΚΑΙ ερεύνα... Όσο για το αν υπάρχει Θεός δεν γνωρίζω δεν απαντώ, δεν έχει να κάνει ούτε με νοημοσύνη ούτε με επιχειρηματολογία... Τι είναι όμως Θεός? :hmm:

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω κάτι αν δεν το δω με τα ίδια μου τα μάτια. Δεν μπορώ όμως κάτσω ο ίδιος και να αναλύσω αλλά κυρίως ούτε να αλλάξω το σύστημα της κοινωνίας που έφτιαξαν οι παππούδες των προπαππούδων των παππούδων μας. Με βαφτίζουν χριστιανό ορθόδοξο οι γονείς μου, όπως εκείνους τους βάφτισαν οι δικοί τους γονείς κ.ο.κ. Γιατί λοιπόν εγώ να αρνηθώ αυτό το πράγμα και να πω δεν υπάρχει θεός και να ψάχνω χίλιες και μια ηλίθιες δικαιολογίες για να το αποδείξω. Στην τελική αν αυτοί που υπηρετούν την εκκλησία το κάνουν με σκοπό το κέρδος και το δικό τους όφελος εμένα αυτό με αφήνει αμέτοχο. Και σας πείραξε το ότι τα λεφτά για τα μεταφορικά έξοδα (πόσο να είναι πια?) πληρώνονται από τον φορολογούμενο πολίτη. Που στην τελική οι περισσότεροι από εμάς θέλουν να βάλουν το άγιο φως σπίτι τους είτε είναι είτε δεν είναι αληθινό. Τα λεφτά που σας έχουν φάει τα λαμόγια οι πολιτικοί που ψηφίζεται, υποστηρίζεται και τους γλίφετε για να σας κάνουν τα ρουσφέτια δεν τα σκέφτεστε. Που μιλάμε για δις ευρώ. Θυμηθείτε Siemens,Βατοπαίδι, υποβρύχια και η λίστα συνεχίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Όσον αφορά την "διάκριση" που λέτε ότι κάνει ο θεός μεταξύ καθολικών και ορθόδοξων διαβάστε λίγη ιστορία και απλά σκεφτείτε στο όνομα του θεού οι καθολικοί πόσους φόνους έχουν κάνει. Και εγώ θα σας πω το άλλο, δεν ξέρω καν αν είναι αληθινό το φαινόμενο και ούτε που με νοιάζει αλλά μου έχουν μάθει το πίστευε και μην ερεύνα. Διότι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστέψει κάπου. Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στο δωδεκάθεο οι αρχαίοι Αιγύπτιοι στον Ρα (ήλιο) την Ίσις (θεά της μαγείας) και πολλούς άλλους τέτοιους, οι Ισραηλίτες πίστευαν στον Ένα και μοναδικό θεό που θα τους εξασφάλιζε την γη της επαγγελίας και τους έστελνε το Μάνα εξ ουρανού. Εμείς δηλαδή γιατί να μην πιστέψουμε στον δικό μας Θεό. Μήπως θεωρούμαστε εξυπνότεροι από τους προγόνους μας.? Δεν το νομίζω....



Και τι σημασία έχει αν ο άλλος είναι καθολικός η όχι;;Μήπως ο Θεός διακρίνει τους καθολικούς απο τους Ορθοδόξους;;Τί ρατσισμός είναι αυτός απέναντι στους καθολικούς;;;Όλοι χριστιανοί δεν είμαστε;

Και όσον αφορά τους φόνους,κάνεις το πολύ μεγάλο λάθος να κατηγορείς τους καθολικούς μόνο.Αλλά τι να περιμένεις με την προπαγάνδα και την εξαιρετική ικανότητα των δικών μας, "αγνών" και "καθαρών" τράγων, που κατάφεραν με εκπληκτικό τρόπο να αποσιωπήσουν και να διαστρεβλώσουν την ιστορία για συμφέρον τους.Είτε πρόκειται για τους φονιάδες πατριάρχες του Βυζαντίου και τους εκμεταλλευτές δεσποτάδες στην Τουρκοκρατία, είτε για τις προσπάθειές τους να καταπνίξουν την επανάσταση του '21 με κάθε μέσο, παρεμβαίνοντας ακόμα και στην παιδεία στην διάρκεια της Τουρκοκρατίας,στους αφορισμούς ενάντια στους αγωνιστές και των ελλήνων διανοουμένων διαφωτιστών της Δύσης (και αυτά όλα τον 18ο-19ο αιώνα) και στην επινόηση θρύλων όπως αυτού του κρυφού σχολείου.Και μετά δείχνουν με το δάκτυλο τους καθολικούς, ενώ οι ίδιο τους έχουν ακριβώς την ίδια λέρα απάνω τους και αυτό όχι κατα την διάρκεια του σκοτεινού Μεσαίωνα, αλλά τους τελευταίους 2 αιώνες.
Μπράβο και συγχαρητήρια στον κλήρο μας!!!

Όσον αφορά τώρα την πίστη είναι στον καθένα να κάνει ότι θέλει,αλλά το να δηλώνει τον 21ο αιώνα ότι "πιστέυει και δεν ερευνά" δείχνει την πλύση εγκεφάλου που έχει υποστεί απο τον κλήρο και το πνευματικό του επίπεδο.

Και για τους αρχαίους: οι περισσότεροι αρχαίοι νοήμονες είτε ήταν άθεοι είτε δεν ασχολούνταν με αυτά.Αν και υπήρχε η τάση στην πίστη,ωστόσο δεν υπήρχε το "πρέπει να πας στην εκκλησία" και ο υπερπβολικός προσυλητισμός που συναντάται στις τρεις μεγάλες μονοθειστικές θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
το θέμα δεν είναι να σκαλίζουμε το παρελθόν για το ποιος έχει διαπράξει τους περισσότερους φόνους. Πρέπει εμείς να γινόμαστε καλύτεροι και να είμαστε εντάξει με τους άλλους και με τον εαυτό μας. το άγιο φως, από όποιον τρόπο και αν προέρχεται είναι μια διαδικασία που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της ανάστασης, δεν μας επηρεάζει εμάς άμα πάρουμε το άγιο φως ή φλόγα από αναπτήρα. αυτή η διαμάχη με τους καθολικούς και τους ορθόδοξους πέρασε. αντί να κοιτάμε τι έκαναν αυτοί καλύτερα να δούμε τα ΔΙΚΑ μας σημερινά χάλια και πως να τα βελτιώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω κάτι αν δεν το δω με τα ίδια μου τα μάτια. Δεν μπορώ όμως κάτσω ο ίδιος και να αναλύσω αλλά κυρίως ούτε να αλλάξω το σύστημα της κοινωνίας που έφτιαξαν οι παππούδες των προπαππούδων των παππούδων μας. Με βαφτίζουν χριστιανό ορθόδοξο οι γονείς μου, όπως εκείνους τους βάφτισαν οι δικοί τους γονείς κ.ο.κ. Γιατί λοιπόν εγώ να αρνηθώ αυτό το πράγμα και να πω δεν υπάρχει θεός και να ψάχνω χίλιες και μια ηλίθιες δικαιολογίες για να το αποδείξω. Στην τελική αν αυτοί που υπηρετούν την εκκλησία το κάνουν με σκοπό το κέρδος και το δικό τους όφελος εμένα αυτό με αφήνει αμέτοχο. Και σας πείραξε το ότι τα λεφτά για τα μεταφορικά έξοδα (πόσο να είναι πια?) πληρώνονται από τον φορολογούμενο πολίτη. Που στην τελική οι περισσότεροι από εμάς θέλουν να βάλουν το άγιο φως σπίτι τους είτε είναι είτε δεν είναι αληθινό. Τα λεφτά που σας έχουν φάει τα λαμόγια οι πολιτικοί που ψηφίζεται, υποστηρίζεται και τους γλίφετε για να σας κάνουν τα ρουσφέτια δεν τα σκέφτεστε. Που μιλάμε για δις ευρώ. Θυμηθείτε Siemens,Βατοπαίδι, υποβρύχια και η λίστα συνεχίζεται.
Σε αυτά συμφωνώ... Όταν τόσα χρήματα πάνε σε όπλα και σε μίζες μένετε όλοι αμέτοχοι, τα μεταφορικά θα κατηγορίσουμε που ούτε μίζα [μεγάλη γιατί ποιος ξέρει...] δεν χωράει? Να ακολουθείς αξίες του χριστιανισμού οκ όχι μόνο την εικόνα και όχι και σε υστερικό βαθμό χάνοντας την ουσία της πίστης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.


Φίλε είναι τεράστιο θέμα γιατί γίνεται αυτό το μπάχαλο...

Άμα πάνε να σου κλέψουν το σπίτι εσύ θα καθίσεις και θα τους κοιτάς να στο ρημάζουν; Δε θα αντιδράσεις;

Άλλωστε πρέπει να ξέρεις ποιοι ξεκινάν αυτές τις επιθέσεις...
Εξάλλου και στο βίντεο που πάει να κοροϊδέψει όταν λέει ότι "εμείς ειρηνικά θα συνεχίσουμε" , βλέπεις ποιος χτυπάει ποιον..δε λέω ότι οι ορθόδοξοι δε βαράν αλλά τί να κάνουν να κάθονται να τους βαράνε;

Όποιος δεν έχει κατέβει σε εκείνα τα μέρη να δει πως είναι τα πράγματα ας κάνει καλύτερα υπομονή για να πάει και μα δει..


Για άλλη μια φορά θα δώσω τις καλύτερες μου ευχές για αυτούς τους μοναχούς που υπερασπίζονται όσο τίποτε άλλο αυτά τα εδάφη!
Έχουμε πολλούς αγίους που τους τιμἀ η Εκκλησία από εκείνα τα μέρη.. Ο Άγιος Φιλούμενος είναι ένα πολύ σύγχρονο παράδειγμα, που δολοφονήθηκε επειδή ήταν ορθόδοξος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Πάντα όμως η αιτία είναι η ίδια:

Βλακείες.. γι'αυτό γέμισε το αγιολόγιο με αγίους; επειδή αυτοί οι μοναχοί σκοτώνονται για λεφτά;


(Πρόσθεσα κάτι λόγια στο μηνυμα μου, πάνω...)

Σε παρακαλώ, δες το βίντεο και δες ποιος βαράει ποιον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω κάτι αν δεν το δω με τα ίδια μου τα μάτια. Δεν μπορώ όμως κάτσω ο ίδιος και να αναλύσω αλλά κυρίως ούτε να αλλάξω το σύστημα της κοινωνίας που έφτιαξαν οι παππούδες των προπαππούδων των παππούδων μας. Με βαφτίζουν χριστιανό ορθόδοξο οι γονείς μου, όπως εκείνους τους βάφτισαν οι δικοί τους γονείς κ.ο.κ. Γιατί λοιπόν εγώ να αρνηθώ αυτό το πράγμα και να πω δεν υπάρχει θεός και να ψάχνω χίλιες και μια ηλίθιες δικαιολογίες για να το αποδείξω.

Τα λεφτά που σας έχουν φάει τα λαμόγια οι πολιτικοί που ψηφίζεται, υποστηρίζεται και τους γλίφετε για να σας κάνουν τα ρουσφέτια δεν τα σκέφτεστε. Που μιλάμε για δις ευρώ. Θυμηθείτε Siemens,Βατοπαίδι, υποβρύχια και η λίστα συνεχίζεται.

Θα βγω λίγο off εδώ:
Κατ' αρχάς τι τραγική ηττοπάθεια είναι αυτή στο πρώτο κομμάτι; Δηλαδή, αν δεν μπορούμε να αλλάξουμε την κοινωνία εμείς η ίδιοι κατά τα πιστεύω μας και προσκολλόμαστε σε πρότυπα του 1900 καλύτερα να αυτοπυροβοληθούμε.
Κι ακόμη κι αν μπεις σε μια τέτοια προγονολατρική "λογική" γιατί σταματάς στο χριστιανισμό; Ο προ-προ-προ-προ-προ-προ-προπάππους του προ-προ-προ-προ-προ-προ-προπάππου του προ-προ-προ-προ-προ-προ-προπάππου σου μπορεί να εξορίστηκε, σκοτώθηκε, βασανίστηκε από νεόφερτους πρωτοχριστιανούς γιατί δε θέλησε να εγκαταλείψει τη φυσιολατρική του πίστη ή τις φιλοσοφικές θεωρίες της αρχαίας Ελλάδας.
Το γιατί να αρνηθείς (ή απλά να αμφισβητήσεις) την ύπαρξη θεού, είναι κάτι που το καταλαβαίνει κανείς μόνος του, δεν μπορεί να στο υποδείξει κανείς, και μάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνεις απ' ότι φαίνεται. Αυτό που όμως πρέπει να σημειώσουμε είναι πως τις ηλίθιες δικαιολογίες που αποτελούν επίφαση αποδείξεων τις παρουσιάζουν κατά κανόνα τα μέλη θρησκειών και οι παπάδες.

Όσο για την τελευταία παράγραφο, καλά αυτά που λες, αλλά οι περισσότεροι από αυτούς που στηρίζουν τέτοιους πολιτικούς τόσα χρόνια είχαν και έχουν τη λογική "ό,τι έκανε κι ο μπαμπάς κι ο παππούς μου, έτσι ξέρουμε εμείς, δε θα αλλάξουμε εμείς τον κόσμο". Σου θυμίζει κάτι;
Α, και το β' πληθυντικό με -ε όχι με -αι.

Άλλωστε πρέπει να ξέρεις ποιοι ξεκινάν αυτές τις επιθέσεις...
Εξάλλου και στο βίντεο που πάει να κοροϊδέψει όταν λέει ότι "εμείς ειρηνικά θα συνεχίσουμε" , βλέπεις ποιος χτυπάει ποιον..δε λέω ότι οι ορθόδοξοι δε βαράν αλλά τί να κάνουν να κάθονται να τους βαράνε;

Για άλλη μια φορά θα δώσω τις καλύτερες μου ευχές για αυτούς τους μοναχούς που υπερασπίζονται όσο τίποτε άλλο αυτά τα εδάφη!

Ξέρεις τι λέγαμε στο δημοτικό, φταίει αυτός που ξεκινάει ένα καυγά, φταίει κι αυτός που συνεχίζει. Το "ποιος ξεκίνησε" κλπ είναι παιδιάστικα πράγματα.
Τώρα, ο χριστιανισμός αν θυμάμαι καλά είναι που έχει την προτροπή "αν σε χτυπήσουν γύρνα και το άλλο μάγουλο".
Οκ, εγώ (ή εκκλησία σε άλλες περιπτώσεις δεν θα το έκανε) δικαιολογώ το να αμυνθείς, αλλά το να αντεπιτεθείς για να βρεις το δίκιο σου την ώρα που υπάρχουν Ισραηλινοί στρατιώτες που προσπαθούν να επιβάλλουν την τάξη και να χωρίσουν τις πλευρές μέσα στον ιερό χώρο, δεν είναι ακριβώς αυτό που περιμένει κανείς από μοναχούς, ανθρώπους του θεού...

Το "υπερασπίζονται" της τελευταίας παραγράφου είναι κάπως στον αέρα. Υπερασπίζονται τα εδάφη από τι; Από τους βάρβαρους; Πιστοί είναι κι οι άλλοι και θέλουν να έχουν το δικαίωμα να επισκέπτονται ένα χώρο που είναι γι αυτούς το ίδιο ιερός με τους ορθόδοξους.

Βλακείες.. γι'αυτό γέμισε το αγιολόγιο με αγίους

Τους αγίους ποιος τους ορίζει ως αγίους;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Τώρα, ο χριστιανισμός αν θυμάμαι καλά είναι που έχει την προτροπή "αν σε χτυπήσουν γύρνα και το άλλο μάγουλο".
Οκ, εγώ (ή εκκλησία σε άλλες περιπτώσεις δεν θα το έκανε) δικαιολογώ το να αμυνθείς, αλλά το να αντεπιτεθείς για να βρεις το δίκιο σου την ώρα που υπάρχουν Ισραηλινοί στρατιώτες που προσπαθούν να επιβάλλουν την τάξη και να χωρίσουν τις πλευρές μέσα στον ιερό χώρο, δεν είναι ακριβώς αυτό που περιμένει κανείς από μοναχούς, ανθρώπους του θεού...
Εγώ πάντως δεν πρόσεξα αντεπίθεση, μόνο εν βρασμού ψυχής αντίδραση μία δυο φορές. αυτοί με τα μπλε και τα κόκκινα χτυπούσαν και τους αστυνόμους και συνέχιζαν. Ίσα ίσα αν δεις καλύτερα το βίντεο και όλο, οι ιερείς με την μαύρη ράσα (που μόλις χτυπήθηκαν), δεν αντέδρασαν καθόλου και περίμεναν την αστυνομία να τους χωρίσει. Μην τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουκάλι κρίμα σε κάποιους που έπραξαν σωστά:(. Τώρα για το ποιος και πως ορίζει άγιο, είναι άλλη ιστορία. Άγιος σαν άνθρωπος όχι σαν "θεός" πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Πάω στοίχημα πως αυτός που έκανε το βίντεο δεν έχει ιδέα ποιος είναι ορθόδοξος μέσα από αυτούς στο βιντεο..
Θα είδε αυτούς που βαράν με θυμιατήρια και ρούχα που μοιάζουν με τα ορθόδοξα και θα τους πέρασε για ορθόδοξους.. Λάθος βιντεάκι φίλε όλο ήθελες να δείξεις και άλλο δείχνεις..

Ασχολείσται κάποιοι τόσο πολύ με την ορθοδοξία κοροιδεύοντας την λες και σας κάνει κακό.. Αφήστε μας τους βλάκες να πιστεύουμε σε κάτι που δεν υπάρχει και μάλιστα να πιστεύουμε χωρίς να ερευνούμε.. Αφήστε μας να χάφτουμε ότι μας λένε .. Έρε κούνια που σας κούναγιε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ασχολείσται κάποιοι τόσο πολύ με την ορθοδοξία κοροιδεύοντας την λες και σας κάνει κακό.. Αφήστε μας τους βλάκες να πιστεύουμε σε κάτι που δεν υπάρχει και μάλιστα να πιστεύουμε χωρίς να ερευνούμε.. Αφήστε μας να χάφτουμε ότι μας λένε ..


Κανένα πρόβλημα... αρκεί να χωριστείται από το κρατοσ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα... αρκεί να χωριστείται από το κρατοσ :confused:

Αυτό υποτίθεται ότι είναι ορθολογιστικός λογίσμος(χααχχααχαχαχαχ)?Ή μήπως είναι είναι απλά ΑΚΥΡΟ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Θα βγω λίγο off εδώ:
Κατ' αρχάς τι τραγική ηττοπάθεια είναι αυτή στο πρώτο κομμάτι; Δηλαδή, αν δεν μπορούμε να αλλάξουμε την κοινωνία εμείς η ίδιοι κατά τα πιστεύω μας και προσκολλόμαστε σε πρότυπα του 1900 καλύτερα να αυτοπυροβοληθούμε.
]
Αυτό που ήθελα να πω με τα λεγόμενα μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να σφαζόμαστε για κάτι το οποίο ουσιαστικά δεν επηρεάζει τις ζωές μας.Γιατί να πιστέψω και γιατί να μην πιστέψω ότι υπάρχει θεός. Άλλωστε ο άνθρωπος από τα αρχαία χρόνια έχει αποδειχτεί ότι έχει την ανάγκη να πιστέψει σε μια ανώτερη δύναμη είτε αυτή είναι θεός είτε αγελάδα. Γιατί να κατακρίνω κάτι όπως το θαύμα του αγίου φωτός και να το χαρακτηρίσω ψεύτικο όταν δεν είμαι μέσα στον ναό για να ξέρω τι ακριβώς γίνεται. Απλά μένω αμέτοχος,πιστεύω και δεν ερευνάω κρατώντας βέβαια τις επιφυλάξεις μου. Δεν έχει να κάνει με νοημοσύνη ούτε με προσκόλυση σε πρότυπα. Έχει να κάνει με αδιαφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα... αρκεί να χωριστείται από το κρατοσ :confused:


Μακάρι να γίνει αυτός ο διαχωρισμός!
Για να καθαρίσουν κιόλας τα πράγματα.

ΥΓ: Τα λεφτά της εκκλησίας όμως να γυρίσουν πίσω... Γιατί όταν μετά το 1820 δόθηκε στο κράτος το 96% της εκκλησιαστικής περιουσίας δόθηκε για να βοηθηθεί ο λαός (και να πληρώνονται και οι παπάδες κάτι που θέλουν να το σταματήσουν τώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top