Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 440)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
:hmm:Διάβασα στις ειδήσεις ότι και φέτος θα παιχθεί ξανά η ταχυδακτυλουργική παράσταση του "αγίου" φωτός. Στα Ιεροσόλυμα ο πατριάρχης θα μπει στο καμαράκι και τσαφ θα ανάψει μαγικά η λαμπάδα του. Στη συνέχεια το "άγιο" φως θα μεταφερθεί με αεροπλάνο στην Ελλάδα και θα γίνει υποδοχή με τιμές αρχηγού κράτους!!!
:crazy: Σέβομαι την πίστη του καθενός αλλά δεν μπορώ να δεχθώ να με θεωρούν τόσο βλάκα να πιστεύω τέτοια παραμυθάκια. Όλη η ιστορία είναι μια τεράστια απάτη. Όλοι το ξέρουν και το καταλαβαίνουν αλλά κάνουν την πάπια για να μη θιγεί τάχα η χριστιανική πίστη? Δηλαδή τι πίστη είναι αυτή που στηρίζεται σε απάτες και ψευτομαγείες? Πολύ εύκολα έχει αποδειχθεί με τη χημεία ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ένα τέτοιο "θαύμα". Γιατί δεχόμαστε να μας δουλεύουν έτσι χοντρά?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
αληθεια πως γινεται να διμιουργησεις φωτια απο το τιποτα γιατι δεν ξερω?????Γιατι ο πατριαρχης ελεγχεται πιο πριν πατοκορφα για αναπτηρες για οτιδηποτε....Η χημεια δεν υπολογιζεται μπροστα στην πιστη--Υ.Γ αληθεια τωρα πως γινεται να αναψεις φωτια χωρις να εχεις τιποτα μαζι σου για να σε βοηθησει?...(επιπλεον να προσθεσω στο καμαρακι αυτο μπηκαν και καθολικοι και δεν αναψε η ΄λαμπαδα αυτο πως το εξηγεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν στηρίζεται η Χριστιανική πίστη στο Άγιο Φως.
Για όσους είναι πραγματικοί Χριστιανοί δε θα κλονιστεί η πίστη τους αν μάθουν ότι το Άγιο Φως δεν είναι πραγματικά Άγιο.
Δεν ασχολούνται ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε να ασχολούνται με μικροπράγματα.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%B3%CE%B9%CE%BF_%CE%A6%CF%89%CF%82
https://el.wikipedia.org/wiki/Φωσφόρ....86.CF.89.CF.83.CF.86.CF.8C.CF.81.CE.BF.CF.82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
αναρωτιεμαι ποιος πληρωνει το αεροπλανο και την ολη διαδικασια για αυτη την απατη. Ο φορολογουμενος ελληνας πολιτης να υποθεσω;

(οσο για το αν ειναι ευκολο ή εφικτο να αναψει μονη της η λαμπαδα, ειναι και παραειναι... δεν ειναι λιγα τα χημικα στοιχεια/ενωσεις που αναβουν οταν ερθουν σε επαφη με οξυγονο ή καποιο αλλο στοιχειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
αληθεια πως γινεται να διμιουργησεις φωτια απο το τιποτα γιατι δεν ξερω?????Γιατι ο πατριαρχης ελεγχεται πιο πριν πατοκορφα για αναπτηρες για οτιδηποτε....Η χημεια δεν υπολογιζεται μπροστα στην πιστη--Υ.Γ αληθεια τωρα πως γινεται να αναψεις φωτια χωρις να εχεις τιποτα μαζι σου για να σε βοηθησει?...(επιπλεον να προσθεσω στο καμαρακι αυτο μπηκαν και καθολικοι και δεν αναψε η ΄λαμπαδα αυτο πως το εξηγεις????
Πολύ απλά και με πολλούς τρόπους μπορεί να ανάψει αυτόματα φωτιά. Ένας τρόπος είναι ο φώσφορος. Το φιτίλι της λαμπάδας έχει φώσφορο που έχει βουτηχτεί σε κάποιο υγρό και δεν ανάβει. Σιγά-σιγά το υγρό εξατμίζεται και ο φώσφορος αυτοαναφλέγεται. (Μας το έκανε πέρισι ο χημικός μας στο εργαστήριο). Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Τώρα αν οι λαμπάδες των καθολικών δεν είχαν φώσφορο στις λαμπάδες τους δεν φταίω εγώ. :)

Δεν στηρίζεται η Χριστιανική πίστη στο Άγιο Φως. Για όσους είναι πραγματικοί Χριστιανοί δε θα κλονιστεί η πίστη τους αν μάθουν ότι το Άγιο Φως δεν είναι πραγματικά Άγιο. Δεν ασχολούνται ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε να ασχολούνται με μικροπράγματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μια αληθινή πίστη δεν μπορεί να στηρίζεται σε ταχυδακτυλουργικά κόλπα ούτε σε έναν θεό που ξεχωρίζει τους καθολικούς από τους ορθόδοξους. :D

αναρωτιεμαι ποιος πληρωνει το αεροπλανο και την ολη διαδικασια για αυτη την απατη. Ο φορολογουμενος ελληνας πολιτης να υποθεσω;
Ποιος άλλος? Τα κορόιδα οι έλληνες φορολογούμενοι!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μέγα-Μπιπ

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για καθήστε ρε παιδιά!!!!!αποκαλείτε το άγιο φως απάτη μόνο και μόνο γιατί δεν μπορεί να αντιληφθεί ο ανθρώπινος νους ένα τέτοιο γεγονός??????
Δηλαδή ΟΚ ο καθένας μπορεί να έχει αμφιβολίες για αυτό αλλά όχι ρε παιδιά να το χαρακτηρίζουμε "ψευτομαγεία" και "τεράστια απάτη" χωρίς να το ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε!!!!!

Υ.Γ.Τέλος Dia όταν κάθεσαι και δημιουργείς συζήτηση σε δημόσιο φόρουμ με τίτλο "Η απάτη με το "άγιο" φως" και το 1ο πράγμα που βλέπει κάποιος είναι να κάθεσαι να αμφισβητείς με τέτοιο τρόπο ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της Χριστιανοσύνης ΟΧΙ φιλαράκι ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ την πίστη ΤΟΥ!!!!! Η αποψή σου είναι σεβαστή αλλά την πίστη δεν τη σέβεσαι!!!!!!:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω ακούσει πως στα πρώτα λεπτά το άγιο φως δεν καίει.Τώρα τι παίζεται γύρω απο αυτό το θέμα μόνο αν βάλουν κάμερες μέσα στο ναό θα δωθεί μια απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Για καθήστε ρε παιδιά!!!!!αποκαλείτε το άγιο φως απάτη μόνο και μόνο γιατί δεν μπορεί να αντιληφθεί ο ανθρώπινος νους ένα τέτοιο γεγονός??????
Δηλαδή ΟΚ ο καθένας μπορεί να έχει αμφιβολίες για αυτό αλλά όχι ρε παιδιά να το χαρακτηρίζουμε "ψευτομαγεία" και "τεράστια απάτη" χωρίς να το ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε!!!!!
Υ.Γ.Τέλος Dia όταν κάθεσαι και δημιουργείς συζήτηση σε δημόσιο φόρουμ με τίτλο "Η απάτη με το "άγιο" φως" και το 1ο πράγμα που βλέπει κάποιος είναι να κάθεσαι να αμφισβητείς με τέτοιο τρόπο ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της Χριστιανοσύνης ΟΧΙ φιλαράκι ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ την πίστη ΤΟΥ!!!!! Η αποψή σου είναι σεβαστή αλλά την πίστη δεν τη σέβεσαι!!!!!!:/::/:
Νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να πω την άποψη μου καθώς αισθάνομαι ότι θίγομαι από την όλη ιστορία. Πρώτον γιατί με θεωρούν βλάκα και μου λανσάρουν τέτοια παραμύθια και δεύτερον γιατί σε καιρό οικονομικής κρίσης πετιούνται τόσα λεφτά γαυτά. Μου φαίνεται αστειο να τα θεωρείς "ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της Χριστιανοσύνης" :P
(Υ.Γ. αν οι διαχειριστές πιστεύουν ότι το θέμα μου δεν έχει θέση στο φόρουμ, δεν έχω αντίρρηση να το διαγράψουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μέγα-Μπιπ

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να πω την άποψη μου καθώς αισθάνομαι ότι θίγομαι από την όλη ιστορία. Πρώτον γιατί με θεωρούν βλάκα και μου λανσάρουν τέτοια παραμύθια και δεύτερον γιατί σε καιρό οικονομικής κρίσης πετιούνται τόσα λεφτά γαυτά. Μου φαίνεται αστειο να τα θεωρείς "ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της Χριστιανοσύνης" :P
(Υ.Γ. αν οι διαχειριστές πιστεύουν ότι το θέμα μου δεν έχει θέση στο φόρουμ, δεν έχω αντίρρηση να το διαγράψουν)

ΟΠΑ ΟΠΑ ΟΠΑ κάτσε γιάτι μάλλον παρεξήγησες όσα έγραψα!!!!!ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως έχεις το δικαίωμα να διατυπώσεις άποψη και "μαγκιά" σου κάτα κάποιο τρόπο που ξεκινάς και τη συζήτηση!!!!Η αντίρρηση μου βρίσκεται στο ότι δεν σέβεσαι(πιστεύω) την πίστη αυτών που πιθανώς πιστεύουν σε αυτό το φαινόμενο...γενικά δεν μπορώ να έχω άποψη για το αν είναι ψεύτικη η ιστορία με το άγιο φως!!!!Άλλα πιστεύω πως η πίστη σε κάποιο θεό έχει να κάνει με πολύ πιο πνευματικά ανώτερα και "εσωτερικά" θέματα του κάθε ανθρώπου!!!!!(το άγιο φως δεν το θεωρώ ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της χριστιαωοσύνης αλλά για την πλειονότητα των πιστών ΕΙΝΑΙ)!!!γι'αυτό ειπά θεωρείται κι όχι θεωρώ(:Ρ)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ΟΠΑ ΟΠΑ ΟΠΑ κάτσε γιάτι μάλλον παρεξήγησες όσα έγραψα!!!!!ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως έχεις το δικαίωμα να διατυπώσεις άποψη και "μαγκιά" σου κάτα κάποιο τρόπο που ξεκινάς και τη συζήτηση!!!!Η αντίρρηση μου βρίσκεται στο ότι δεν σέβεσαι(πιστεύω) την πίστη αυτών που πιθανώς πιστεύουν σε αυτό το φαινόμενο...
:hmm: Τότε συγνώμη που σε παρεξήγησα. Να σου πω λοιπόν και πιο αναλυτικά την άποψη μου: Σέβομαι απόλυτα την Πίστη (κεφαλαίο Π) όλων στο χριστιανισμό. Όμως δεν δέχομαι την "πίστη" (μικρό π και εισαγωγικά) σε ένα τέτοιο φαινόμενο. Νομίζω ότι έτσι υποτιμάται η Πίστη. Δηλαδή ένας θεός χρειάζεται τέτοια παιχνιδάκια? Κάνει διάκριση ορθοδόξων και καθολικών? Η πραγματική Πίστη δεν έχει ανάγκη από τέτοια εφετζίδικα θαυματάκια. Και τα έχω με το κράτος που αγκαλιάζει τέτοια πράγματα. (Με μια αναζήτηση στο google θα βρεις πολλά για το θέμα, την ιστορία του, πατριάρχες που το κατήγγειλαν, πειράματα που το έκαναν κλπ)
:) (Φιλικά - Νίκος)
Υ.Γ. Συμφωνώ απόλυτα με τη φράση σου: *πιστεύω πως η πίστη σε κάποιο θεό έχει να κάνει με πολύ πιο πνευματικά ανώτερα και "εσωτερικά" θέματα του κάθε ανθρώπου* και αυτός είναι τελικά ο λόγος που έβαλα το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

john93

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
δεν νομίζω πως θεωρούν οι πιστοί πως είναι κάποιο κόλπο,είναι πιο πολύ μια συμβολική η κίνηση.και καλύτερα να τα λες πιο ήρεμα αυτά που θες,μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις,χωρίς αυτό να σημαίνει πως η εκκλησία δουλεύει τους υπόλοιπους Χριστιανούς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γενικά όλα αυτά τα θαύματα, τις ιστοριούλες περί θρησκείας και πίστεως μου είναι δύσκολο έως πολύ να τα πιστέψω. Όπως και οι υπόλοιποι ορθόδοξοι χριστιανοί πιστεύω στο Θεό αλλά δεν χρειάζομαι όλα αυτά τα θαύματα που μας παρουσιάζουν σήμερα, όπως Άγιο Φως ή όταν πηγαίνω σε μερικά ξωκκλήσια και μας δείχνουν με δέος τα παππούτσια του Αγίου που τα φορά και περπατά το βράδυ, για να τονώσω την πίστη μου! Πάτε λίγο μια Κυριακή πρωί στην εκκλησία και δείτε οι περισσότεροι τι ηλικίας είναι; Και απαντώ ευθύς! Υπερήλικες, κοινώς γιαγιάδες και παπούδες. Διαφορετικά άμα δεν ήταν αυτοί ελάχιστοι θα πήγαιναν σήμερα στην εκκλησία, λόγω του ότι οι ενήλικες και τα παιδιά(φοιτητές, μαθητές) έχουν αρκετές υποχρεώσεις! Έτσι λοιπόν μέρος της κοροϊδίας είναι να πιστέψουν αυτοί οι απλοί και ακόμα όχι τόσο πνευματικά μορφωμένοι άνθρωποι(γιατί οι περισσότεροι από αυτούς στην ηλικία μας βίωναν την κατοχή, που σχολείο;) σε κάτι τέτοια "δείγματα" πίστεως για να παρασύρουν και τους υπόλοιπους από εμάς που δύσκολα να πάμε στην εκκλησία!!! Με τη σειρά μας, καθώς αρεσόμαστε να ακούμε ιστοριούλες και ξεχνιόμαστε κατά κάποιον τρόπο από τα προβλήματα και είναι σαν ένα διάλειμμα στην καθημερινότητά μας, τα πιστεύουμε χωρίς να σκεφτόμαστε την ουσία των πραγμάτων.
Αυτή ήταν μια άλλη άποψη, και φυσικα σταμάτησα εδώ γιατί η φιλοσοφία της θρησκείας μπορεί να συνεχιστεί επ άπειρο, αλλά πιστέψτε με δεν αξίζει!!!Και αυτά τα λέω εγώ, που είμαι ένας άνθρωπος βαθιά θρησκευόμενος, που πηγαίνω αρκετά εκκλησία κοκ! Έχω δει κι ακούσει αρκετά!
Και κάτι τελευταίο! Συμφωνώ απόλυτα με κάτι που διάβασα παραπάνω και πιστεύω πως αυτό είναι και το πιο λογικό επιχείρημα πειρί "Απάτης του Αγίου Φωτός": Γιατί οι καθολικοι δεν μπόρεσαν να ανάψουν το Φως και το κάνει μόνο ορθόδοξος ιερέας; Αφού ο Θεός δεν κάνει διακρίσεις;;;
Μην το ψάχνετε....Πραγματικά! Δεν αξίζει!!

Όλα είναι θέμα ψυχολογίας, αυτή επικρατεί παντού!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να ταχθω υπερ η κατα εφοσον δεν εχει αποδειχθει τιποτε ακομα. με το λιγο μυαλο που εχω ομως μπορω να σκεφτω οτι αν το θαυμα ισχυει τοτε ο Θεος θα πρεπει να ειναι πολυ απελπισμενος για να νομιζει οτι με αυτο το γεγονος θα συμμαζευτουμε και θα σταματησουμε τις διακρισεις μεταξυ μας (πώς αλλωστε, εφοσον διακρινει και ο ιδιος καθολικους απο ορθοδοξους και οχι μονο), ενω αν αυτο ειναι μια απατη τοτε οι ιερεις ειναι πολυ γελασμενοι πιστευοντας οτι καποια στιγμη δεν θα αποκαλυφθει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
εγώ πάντως έχω ακούσει πως στα πρώτα λεπτά το άγιο φως δεν καίει.Τώρα τι παίζεται γύρω απο αυτό το θέμα μόνο αν βάλουν κάμερες μέσα στο ναό θα δωθεί μια απάντηση
Εμας μας εφερε ο θρησκευτικος μας στο σχολειο ενα βιντεο που ειχε τραβηξει ενας πολιτης που απο οτι θυμαμαι ηταν ψυχολογος...ε αυτος λοιπον ειχε παει στο Ναο για να παρει το αγιο φως οπως και ολοι οι αλλοι πιστοι και ειχε μαζι του την καμερα για να μαγνητοσκοπησει το ολο θεαμα...παιδια εγω ποτε δεν ημουν υπερ η κατα ολων αυτων των τελετων για τη θρησκεια μας αλλα οταν το ειδα δε μου φανηκε να ειναι ψευτικο...εβγαινε φως σε σχημα μπαλας και εξω απο το ναο, το οποιο τραβηξε η καμερα!!!! και ηταν αληθινο γιατι απο εκει που βγηκε αναψαν οι λαμπαδες των πιστων πριν ακομα βγει ο αρχιεπισκοπος με το αγιο φως!!!δεν ξερω πως μπορειτε να βρειτε το βιντεο αν θελετε να το δειτε, ισως στο google η στο youtube...να σας πω την αληθεια, ουτε κι εγω δεν ξερω πια τι να πιστεψω με ολα αυτα που ακουμε καθημερινα και αφορουν τη θρησκεια, και ειδικα τους ιερεις και ολα αυτα...παντως πιστευω οτι αυτο ηταν αληθινο...περιττο να σας πω οτι αυτος ο ανθρωπος μετα απο αυτο που ειδε στα Ιεροσολυμα εγινε ιερεας...το βιντεο που ειδαμε ηταν απο μια συνεντευξη του στην τηλεοραση...ελπιζω να σας βοηθησα!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Απλώς πολλοί είναι αυτοί που θέλουν να μας κάνουν να έχουμε αμφιβολίες για αυτό το θέμα αλλά και γενικότερα για την Χριστιανοσύνη τέτοιες μέρες.
Λοιπόν όχι κύριοι δεν θα σας περάσει.αν δεν πιστεύετε δικαίωμα σας, αλλά γιατί να προσπαθείτε να μας αλλάξετε αυτά στα οποία πιστεύουμε;

Υ.Γ. Αυτό το γεγονός με το άγιο φως είναι ένα από τα πολλά σημερινά θαύματα που γίνονται ,αλλά πολλές φορές δεν έιμαστε άξιοι να αντιληφθούμε.

Καλή ανάσταση σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
:) Ηρεμείστε φίλοι μου που θέλετε να με λιθοβολήσετε.
Ας έχω το ψευδώνυμο "Δίας" δεν είμαι 12θειστής. Μόνο που δεν καταπίνω ότι μου δίνουν χωρίς να το ψάξω. Σέβομαι την θρησκευτική Πίστη όλων. Νομίζω ότι η Πίστη είναι κάτι πολύ σοβαρό που βγαίνει βαθειά από μέσα μας και δεν μπορεί να στηρίζεται σε ασήμαντα πράγματα. Πιστεύω ότι το να δεχόμαστε σαν θαύματα τέτοια παιχνίδια υποβιβάζουν και την Πίστη και τον Θεό. Ένας θεός που θα κατέφευγε σε ειδικά εφέ και θα ξεχώριζε τους ορθόδοξους από τους καθολικούς θα ήταν πολύ μικρός θεός.
Ο π.Μεταλληνός παραδέχεται ότι το "άγιο φως" είναι απάτη:
https://www.youtube.com/watch?v=pDffNjgrum4&NR=1
Μεταλληνός: "(εντός του κουβουκλίου) υπάρχει η ακοίμητος κανδήλα στον άγιο τάφο. Πιστεύω λοιπόν και καταλήγω, όταν υπάρχει πίστης και χάρις θεού στον συγκεκριμένο (εκάστοτε) Πατριάρχη, γίνετε το θαύμα. Όταν δεν υπάρχει πίστης (και χάρις) μπορεί η κανδήλα (η εντός του κουβούκλιου) να χρησιμοποιηθεί... (για να ανάψει τα κεριά του ο Πατριάρχης) αλλά... υπάρχουν και φαινόμενα έξω... όχι το ανάμα των κεριών, αυτό μπορεί να γίνει και ταχυδακτυλουργικά".
Να τι είπε και ο Αδαμάντιος Κοραής (εδώ δεν υπάρχει video :P)
«Θαύμα αισχροκέρδιας... μηχανουργήματα λαοπλάνων ιερέων» και «ψευδοκαταίβατα φώτα της Ιερουσαλήμ...». «Αναίσχυντη θαυματοποιία... πλάσμα του μεσαίωνα, κατασκευασμένο από σκοταδιστές Καπουτσίνους». «Της Ελλάδος ο κοινός λαός, μωρός ότι πιστεύει το άγιον φως»! «Ιερείς και λαός να καθαρισθώσιν από (αυτό) της δεισιδαιμονίας το όνειδος». ποιμένες (!)... που όμως... πρώτοι αυτοί το (άγιον φως), γέννημα του σκότους (πρέπει) να σβέσωσι και τους τρέχοντας εις θέαν και προσκύνησιν αυτού, να εμποδίζωσιν». Αδαμάντιος Κοραής ΑΤΑΚΤΑ προλεγόμενα Γ΄ τόμου
Να και video με σχετικό πείραμα:
https://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM&feature=related
(Στο google και το youtube μπορείτε να βρείτε πολύ περισσσότερα)

:) ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :)
Υ.Γ. Απλά σκεφτείτε το λίγο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Απλώς πολλοί είναι αυτοί που θέλουν να μας κάνουν να έχουμε αμφιβολίες για αυτό το θέμα αλλά και γενικότερα για την Χριστιανοσύνη τέτοιες μέρες.
Λοιπόν όχι κύριοι δεν θα σας περάσει.αν δεν πιστεύετε δικαίωμα σας, αλλά γιατί να προσπαθείτε να μας αλλάξετε αυτά στα οποία πιστεύουμε;

Υ.Γ. Αυτό το γεγονός με το άγιο φως είναι ένα από τα πολλά σημερινά θαύματα που γίνονται ,αλλά πολλές φορές δεν έιμαστε άξιοι να αντιληφθούμε.

Καλή ανάσταση σε όλους.



αν το άγιο φως δεν είναι θαύμα πρέπει να το αντιμετωπίσεις και όχι να εναποθέτεις τις ελπίδες σου όπως κάνουν και όλοι οι πιστοί σε κάτι που απλός δεν υπάρχει.Να σου πω εγώ πιστεύω πως υπάρχει κάτι γιατί η φύση είναι το τέλειο του τέλειου αλλά δεν ξέρω αν αυτά περί θαυμάτων και αγίου φωτός αληθεύουν.ο καθένας έχει την άποψη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δε διαφωνω οτι οντως μπορει να προκειται και περι απατη ομως το Αγιο φως υπηρχε και πριν ανακαλυφθει αυτη η χημικη ενωση που δειχνει στο βιντεο....και επισης αν δεις αυτο το βιντεο που αναγερω στο προηγουμενο μηνυμα μου, θα διαπιστωσεις και μονος σου οτι βγαινει το φως σε μορφη μπαλας και αιωρειται μεσα στο ναο...και προς θεου δεν σε λιθοβολουμε.Ειμαστε πολιτισμενοι και κανουμε συζητηση.Απλως κι εγω πιστευω οτι αν κατι δεν το καταλαβαινουμε, δεν σημαινει οτι ειναι λαθος. Μπορει εσυ να εχεις δικιο, μπορει εγω, μπορει και κανενας...Απλα σεβομαι την αποψη σου και σου ζηταω να σεβαστεις τη δικια μου. Ουτε καμια κολλημενη με τη θρησκεια ειμαι, ουτε κορη ιερεα...και αν στο τελος αποδειχθει οτι εσυ ειχες δικιο θα σου βγαλω το καπελο...:) καλο πασχα και σε σενα...;)

τελικα το βρηκα το βιντεο που ειχα δει..
https://www.youtube.com/watch?v=VrcVBEHe9d8 για οσους ενδιαφέρονται...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δε διαφωνω οτι οντως μπορει να προκειται και περι απατη ομως το Αγιο φως υπηρχε και πριν ανακαλυφθει αυτη η χημικη ενωση που δειχνει στο βιντεο....και επισης αν δεις αυτο το βιντεο που αναγερω στο προηγουμενο μηνυμα μου, θα διαπιστωσεις και μονος σου οτι βγαινει το φως σε μορφη μπαλας και αιωρειται μεσα στο ναο...και προς θεου δεν σε λιθοβολουμε.Ειμαστε πολιτισμενοι και κανουμε συζητηση.Απλως κι εγω πιστευω οτι αν κατι δεν το καταλαβαινουμε, δεν σημαινει οτι ειναι λαθος. Μπορει εσυ να εχεις δικιο, μπορει εγω, μπορει και κανενας...Απλα σεβομαι την αποψη σου και σου ζηταω να σεβαστεις τη δικια μου. Ουτε καμια κολλημενη με τη θρησκεια ειμαι, ουτε κορη ιερεα...και αν στο τελος αποδειχθει οτι εσυ ειχες δικιο θα σου βγαλω το καπελο...:) καλο πασχα και σε σενα...;)
1) Θα μου επιτρέψεις να επιμένω στην άποψη μου: το "άγιο φώς" είναι σκέτη απάτη.
2) Ίσως αυτοί που τόσα χρόνια κάνουν την απάτη, να την κάνουν γιατί πιστεύουν ότι έτσι ενισχύεται η ορθοδοξία.
3) Ο φόσφωρος και τα άλλα χημικά ήταν γνωστά πολλά χρόνια πριν και οι κινέζοι έφτιαχναν πυροτεχνήματα πριν 3000 χρόνια.
4) Το βίντεο το έιχα δει. Λυπάμαι αλλά δεν δείχνει τίποτα από όσα φαντάστηκε ο άνθρωπος αυτός. Οι "αστραπές" είναι φλας φωτογραφικών μηχανών και η "μπάλα φωτιάς" τα αναμμένα κεριά που κρατάει κάποιος που περπατά στο διάδρομο.
5) Εσύ δεν είσαι κόρη παπά, αλλά εγώ έχω θείο παπά (αδερφό της μητέρας μου) που λέει ότι πρόκειται για χοντρή απάτη.
6) Σέβομαι την άποψη όλων για την θρησκευτική Πίστη, αλλά δεν θεωρώ πίστη το να δέχεται κάποιος να τον κοροιδεύουν τόσο εύκολα.
7) Για μένα η απάτη έχει αποδειχθεί αλλά άλλοι το θεωρούν "θαύμα". Δηλαδή όλοι δεχόμαστε σαν αλήθεια αυτό που θέλουμε.
8 )Εκνευρίζομαι που το κράτος συμμετέχει στο θέατρο αυτο και μάλιστα πετιούνται χωρίς λόγο τόσα χρήματα.
9) Το βασικό ερώτημα που κανένας δεν απαντάει είναι: Αν είναι θαύμα ποιο λόγο θα είχε ο θεός να καταφύγει σε ειδικά εφέ απλής επίδειξης? και τι θεός θα ήταν αν έκανε διακρίσεις μεταξύ ορθοδόξων και άλλων χριστιανών?
10) Χρόνια σου πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να πω την άποψη μου καθώς αισθάνομαι ότι θίγομαι από την όλη ιστορία. Πρώτον γιατί με θεωρούν βλάκα και μου λανσάρουν τέτοια παραμύθια και δεύτερον γιατί σε καιρό οικονομικής κρίσης πετιούνται τόσα λεφτά γαυτά. Μου φαίνεται αστειο να τα θεωρείς "ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της Χριστιανοσύνης" :P
(Υ.Γ. αν οι διαχειριστές πιστεύουν ότι το θέμα μου δεν έχει θέση στο φόρουμ, δεν έχω αντίρρηση να το διαγράψουν)

Εδώ υπάρχουν τόσα εκατομμύρια «βλάκες» που πίστεψαν ότι η Ελλάδα έχει λεφτά. Τι σου φαίνεται λοιπόν πιο πιθανό? Το ότι η χώρα δεν θα χρεωκοπήσει ή το να ανάβει το Άγιο Φως με τρόπο «μαγικό»? Δεν σε είδα να κάνεις topic όπου να εκφράζεις τα παράπονά σου για το γεγονός ότι ένας προδότης χρησιμοποίησε εν γνώσει του ένα τεράστιο ψέμα για να πάρει περισσότερες ψήφους και κατ'επέκταση την εξουσία. Και ξέρεις, έτσι χάνεις περισσότερα λεφτά από αυτά που πάνε στο αεροπλάνο που μεταφέρει το φως. Δεν είδα όμως καμιά διαμαρτυρία τότε για τα λεφτά.

Το να αμφισβητείτε το αν είναι αληθινό σαν γεγονός, το δέχομαι. Το να λέτε ότι δεν θέλετε να φορολογείστε για κάτι τέτοιο, το θεωρώ τουλάχιστον υποκριτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top