Μαθήματα το Πάσχα;

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γεια σας παιδες!! καλες διακοπες και καλο πασχα!!
αυτο ευχομαστε απο σημερα εμεις..τα παιδια..γιατι αλλοι δεν ξεουν απο αργιες και γιορτες.
αρχικα παω β λυκειου (θεωρητικη κατευθυνση) και κανω εξω φροντηστηριο 3 φορες την εβδομαδα τα γνωστα μαθηματα (αρχαια αγνωστο, γραμματικη, λατινικα και εκθεση) αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι για ποιον λογο να κανουμε μαθημα τωρα το πασχα?????? δεν υπαρχει λογος επαναληψεις ηδη κανουμε γιατι..........γιατι...........δεν αντεχω αλλο και το κανουμε ολοι παραπονο....
μηπως ειναι το οικονομικο θεμα για τα φροντιστηρια?? αυτο πρεπει να σταματησει (εννοειται πως οχι στην γ λυκειου) αλλα αυτο που κανουν πραγματικα δεν το κατανοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
μηπως ειναι το οικονομικο θεμα για τα φροντιστηρια??
Το βρήκες!!! Αν δεν σου κάνουν μάθημα στις διακοπές πώς θα σου πάρουν όλο το μηνιάτικο? Αν κάνατε μόνο 2 βδομάδες τον Απρίλιο δεν θα παραπονιόσουν που θα έπρεπε να πληρώσεις όλο το μήνα? Και πώς θα βγουν τα έξοδα του φροντιστηρίου? (ενοίκια, καθηγητές, γραμματείς, διαφήμιση κλπ)?
Πάντως γενικά χορεύουμε όπως μας παίζουν τα φροντιστήρια: Πάρα πολλές ώρες (Β λυκείου 15-16 και κάποιος εδώ κάνει 22ώρες!!!) ώρες σε κάνουν να είσαο όλη μέρα στο δρόμο και που δεν σου αφήνουν χρόνο να διαβάσεις μόνος σου αλλά ούτε για ψυχαγωγία (και ύστερα λένε φταίει το σύστημα!!!). Σαμποτάρουν την τεχνολογική 1ος κύκλος για να μην κάνουν τμήματα πολλά. Σου δημιουργούν όλο και πιο πολύ άγχος για να κρέμεσαι από αυτούς. Και εμείς σαν πρόβατα τους ακούμε και κάνουμε ότι μας λένε.
Αν θέλεις τη γνώμη μου (και μπορείς οικονομικά) κάνε αυτό που κάνω εγώ: Διάβαζε μόνος σου (πάρε από το σχολείο σου όσα μπορεί να σου δώσει) και κάνε πολύ λίγες ώρες ιδιαίτερο για έλεγχο, καθοδήγηση και συμπλήρωμα. Φέτος κάνω 1μισι ώρα έκθεση από την αρχή της χρονιάς και το Φεβρουάριο άρχισα 2+2 μαθηματικά και φυσική για ύλη Γ λυκείου (μέχρι τώρα γυμνάσιο και Α, Β λυκείου δεν έχω ποτέ κάνει φροντιστήριο ούτε ιδιαίτερο). Και του χρόνου έτσι κάπως σαν φέτος θα συνεχίσω: 5-7 ώρες ιδιαίτερο το πολύ. Όσο μάθημα και να σου κάνουν δεν αξίζει όσο το διάβασμα που θα κάνεις μόνος σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Το βρήκες!!! Αν δεν σου κάνουν μάθημα στις διακοπές πώς θα σου πάρουν όλο το μηνιάτικο? Αν κάνατε μόνο 2 βδομάδες τον Απρίλιο δεν θα παραπονιόσουν που θα έπρεπε να πληρώσεις όλο το μήνα? Και πώς θα βγουν τα έξοδα του φροντιστηρίου? (ενοίκια, καθηγητές, γραμματείς, διαφήμιση κλπ)?
Πάντως γενικά χορεύουμε όπως μας παίζουν τα φροντιστήρια: Πάρα πολλές ώρες (Β λυκείου 15-16 και κάποιος εδώ κάνει 22ώρες!!!) ώρες σε κάνουν να είσαο όλη μέρα στο δρόμο και που δεν σου αφήνουν χρόνο να διαβάσεις μόνος σου αλλά ούτε για ψυχαγωγία (και ύστερα λένε φταίει το σύστημα!!!). Σαμποτάρουν την τεχνολογική 1ος κύκλος για να μην κάνουν τμήματα πολλά. Σου δημιουργούν όλο και πιο πολύ άγχος για να κρέμεσαι από αυτούς. Και εμείς σαν πρόβατα τους ακούμε και κάνουμε ότι μας λένε.
Αν θέλεις τη γνώμη μου (και μπορείς οικονομικά) κάνε αυτό που κάνω εγώ: Διάβαζε μόνος σου (πάρε από το σχολείο σου όσα μπορεί να σου δώσει) και κάνε πολύ λίγες ώρες ιδιαίτερο για έλεγχο, καθοδήγηση και συμπλήρωμα.

Εχεις απολυτο δικιο...εισαι παντος ενας απο τους ελαχιστους που δεν κανουν φροντιστηριο....οταν ξεκινησε η χρονια νομιζα οτι ειμαι η μονη και το χα παρει καπως στραβα γιατι ελεγα μηπως δεν θα εχω αποτελεσμα του χρονου... τελικα αρχισα μονο εκθεση φροντιστηριο και στα υπολοιπα εχω παρει βοηθηματα και λυνω ασκησεις μονη μου.....οσο περνουσε ο καιρος καταλαβα οτι ημουν η καλυτερη (μαλλον δηλαδη θα δειξει) απο οτι βλεπω απο συμμαθητες και φιλους πιο πολυ αγχωνονται παρα μαθαινουν εγω παντος ειχα τα ιδια αποτελεσματα στους ελεγχους με παιδια που τρεχουν σαν τρελα απο το μεσημερι στα φροντηστηρια!!!! Οσον αφορα τις διακοπεες του πασχα ειναι αυτο ακριβως που ειπες απ την μια τωρα λενε μα γιατι αλλα αν δεν εκαναν μαθηματα θα ελεγαν οι γονεις πληρωνουμε και μαθημα δεν κανουν οποτε καλο μαθημα!!!!!!!! :P:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Το βρήκες!!! Αν δεν σου κάνουν μάθημα στις διακοπές πώς θα σου πάρουν όλο το μηνιάτικο? Αν κάνατε μόνο 2 βδομάδες τον Απρίλιο δεν θα παραπονιόσουν που θα έπρεπε να πληρώσεις όλο το μήνα? Και πώς θα βγουν τα έξοδα του φροντιστηρίου? (ενοίκια, καθηγητές, γραμματείς, διαφήμιση κλπ)?
Πάντως γενικά χορεύουμε όπως μας παίζουν τα φροντιστήρια: Πάρα πολλές ώρες (Β λυκείου 15-16 και κάποιος εδώ κάνει 22ώρες!!!) ώρες σε κάνουν να είσαι όλη μέρα στο δρόμο και που δεν σου αφήνουν χρόνο να διαβάσεις μόνος σου αλλά ούτε για ψυχαγωγία (και ύστερα λένε φταίει το σύστημα!!!). Σαμποτάρουν την τεχνολογική 1ος κύκλος για να μην κάνουν τμήματα πολλά. Σου δημιουργούν όλο και πιο πολύ άγχος για να κρέμεσαι από αυτούς. Και εμείς σαν πρόβατα τους ακούμε και κάνουμε ότι μας λένε.
Αν θέλεις τη γνώμη μου (και μπορείς οικονομικά) κάνε αυτό που κάνω εγώ: Διάβαζε μόνος σου (πάρε από το σχολείο σου όσα μπορεί να σου δώσει) και κάνε πολύ λίγες ώρες ιδιαίτερο για έλεγχο, καθοδήγηση και συμπλήρωμα. Φέτος κάνω 1μισι ώρα έκθεση από την αρχή της χρονιάς και το Φεβρουάριο άρχισα 2+2 μαθηματικά και φυσική για ύλη Γ λυκείου (μέχρι τώρα γυμνάσιο και Α, Β λυκείου δεν έχω ποτέ κάνει φροντιστήριο ούτε ιδιαίτερο). Και του χρόνου έτσι κάπως σαν φέτος θα συνεχίσω: 5-7 ώρες ιδιαίτερο το πολύ. Όσο μάθημα και να σου κάνουν δεν αξίζει όσο το διάβασμα που θα κάνεις μόνος σου.
Είμαι αυτός (ή ένας από αυτούς) που κάνουν 21 ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο. Μάλιστα, όσοι φίλοι και συμμαθητές μου είναι της Θετικής, έχουν παραπλήσιο πρόγραμμα με 18 ώρες την εβδομάδα minimum και ορισμένοι κάνουν γύρω στις 30, λόγω σχεδίου. Δεν έχω ακούσει ποτέ να μιλά κάποιος για αυτόν τον Κύκλο της τεχνολογικής και δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητά του, εφ' όσον δε δίνει πρόσβαση σε κάποιες διαφορετικές σχολές.

Όσο για το σχολείο, δεν έχω να πάρω τίποτα γιατί δεν έχει να δώσει τίποτα. Απλά όλοι περιμένουν να περάσει το 15ημερο για να πληρωθούν και εμάς μας έχουν γραμμένους. Και ειλικρινά δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιον με κάτω από 15 ώρες στην Γ' Λυκείου. Προσωπικά, έχω ξεκινήσει ύλη τρίτης Λυκείου σε όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης, τα οποία συνολικά, χωρίς τις ώρες της Β΄, είναι 13 ώρες την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Είμαι αυτός (ή ένας από αυτούς) που κάνουν 21 ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο. Μάλιστα, όσοι φίλοι και συμμαθητές μου είναι της Θετικής, έχουν παραπλήσιο πρόγραμμα με 18 ώρες την εβδομάδα minimum και ορισμένοι κάνουν γύρω στις 30, λόγω σχεδίου. Δεν έχω ακούσει ποτέ να μιλά κάποιος για αυτόν τον Κύκλο της τεχνολογικής και δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητά του, εφ' όσον δε δίνει πρόσβαση σε κάποιες διαφορετικές σχολές. Όσο για το σχολείο, δεν έχω να πάρω τίποτα γιατί δεν έχει να δώσει τίποτα. Απλά όλοι περιμένουν να περάσει το 15ημερο για να πληρωθούν και εμάς μας έχουν γραμμένους. Και ειλικρινά δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιον με κάτω από 15 ώρες στην Γ' Λυκείου. Προσωπικά, έχω ξεκινήσει ύλη τρίτης Λυκείου σε όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης, τα οποία συνολικά, χωρίς τις ώρες της Β΄, είναι 13 ώρες την εβδομάδα.
1) Ξεκινάω από το ότι κάθε επιλογή και κάθε άποψη είναι σεβαστή. Καθένας μας είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει τις καταστάσεις με τον δικό του τρόπο.
2) Λίγη αριθμητική: 34h σχολείο + 21h φροντιστήριο = 45h. (Αν κατάλαβα καλά, μήπως είναι 45+13=58?). Όλη μέρα στους δρόμους. Πότε βρίσκεις καιρό να διαβάσεις, να ξεκουραστείς, να διασκεδάσεις? Και πόσο θα αντέξεις με τέτοιο ρυθμό?
3) Δεν νομίζω ότι με τις πολλές ώρες φροντιστήριο κερδίζεις. Το πιο σημαντικό είναι το δικό σου διάβασμα. Χρειάζεται το φροντιστήριο αλλά δεν είναι το παν. Το φροντιστήριο πρέπει να σε ελέγχει, βοηθά, συμπληρώνει, καθοδηγεί. Τίποτα δεν αντικαταστά τη δική σου μελέτη που με πολλές ώρες φροντιστήριο την περιορίζεις.
4) Ο άλλος κύκλος της τεχνολογικης διαφέρει σε κάποια μαθήματα και για κάποιους είναι πιο βολικός. Αυτοί θα μπορούσαν (όπως εσύ) να πουν "τι χρειάζεται να υπάρχει αυτός που γίνεται?". Το ότι δεν έχεις ακούσει τίποτα γιαυτόν οφείλεται στο ότι η ύπαρξη του δεν συμφέρει τα φροντιστήρια και τον έχουν θάψει. (Και φυσικά τον ξέχασαν και πολλά σχολεία). Υπάρχει θέμα σχετικό στο φόρουμ που θα σου έδινα λινκ αν ενδιαφερόσουν.
5) Το σχολείο μπορεί να μας βοηθήσει και αυτό. Υπάρχουν και καθηγητές που ενδιαφέρονται δεν είναι όλοι ίδιοι. Αλλά και να μην είναι κάποιος καθηγητής καλός εσύ μπορείς να ωφεληθείς διαβάζοντας και σπρώχνοντας τον να ενδιαφερθεί. (Αυτό το πετύχαμε φέτος με τον χημικό). Η (φροντιστηριακή) νοοτροπία κάποιων να απαξιώνουν εντελώς το σχολείο και να κάνουν θεό το φροντιστήριο είναι αυτή που κάνει το σχολείο χειρότερο. Είσαι που είσαι 7 ώρες στο σχολείο, γιατί να μην προσπαθήσεις να ωφεληθείς από αυτό?
6) Να το πω ξεκάθαρα: Νομίζω ότι έχεις επηρεαστεί πολύ από την νοοτροπία των φροντιστηρίων και ίσως είσαι η τέλεια διαφήμιση τους. Απλά σκέψου το.
-- Φιλικά (Νίκος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
1) Ξεκινάω από το ότι κάθε επιλογή και κάθε άποψη είναι σεβαστή. Καθένας μας είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει τις καταστάσεις με τον δικό του τρόπο.
2) Λίγη αριθμητική: 34h σχολείο + 21h φροντιστήριο = 45h. (Αν κατάλαβα καλά, μήπως είναι 45+13=58?). Όλη μέρα στους δρόμους. Πότε βρίσκεις καιρό να διαβάσεις, να ξεκουραστείς, να διασκεδάσεις? Και πόσο θα αντέξεις με τέτοιο ρυθμό?
3) Δεν νομίζω ότι με τις πολλές ώρες φροντιστήριο κερδίζεις. Το πιο σημαντικό είναι το δικό σου διάβασμα. Χρειάζεται το φροντιστήριο αλλά δεν είναι το παν. Το φροντιστήριο πρέπει να σε ελέγχει, βοηθά, συμπληρώνει, καθοδηγεί. Τίποτα δεν αντικαταστά τη δική σου μελέτη που με πολλές ώρες φροντιστήριο την περιορίζεις.
4) Ο άλλος κύκλος της τεχνολογικης διαφέρει σε κάποια μαθήματα και για κάποιους είναι πιο βολικός. Αυτοί θα μπορούσαν (όπως εσύ) να πουν "τι χρειάζεται να υπάρχει αυτός που γίνεται?". Το ότι δεν έχεις ακούσει τίποτα γιαυτόν οφείλεται στο ότι η ύπαρξη του δεν συμφέρει τα φροντιστήρια και τον έχουν θάψει. (Και φυσικά τον ξέχασαν και πολλά σχολεία). Υπάρχει θέμα σχετικό στο φόρουμ που θα σου έδινα λινκ αν ενδιαφερόσουν.
5) Το σχολείο μπορεί να μας βοηθήσει και αυτό. Υπάρχουν και καθηγητές που ενδιαφέρονται δεν είναι όλοι ίδιοι. Αλλά και να μην είναι κάποιος καθηγητής καλός εσύ μπορείς να ωφεληθείς διαβάζοντας και σπρώχνοντας τον να ενδιαφερθεί. (Αυτό το πετύχαμε φέτος με τον χημικό). Η (φροντιστηριακή) νοοτροπία κάποιων να απαξιώνουν εντελώς το σχολείο και να κάνουν θεό το φροντιστήριο είναι αυτή που κάνει το σχολείο χειρότερο. Είσαι που είσαι 7 ώρες στο σχολείο, γιατί να μην προσπαθήσεις να ωφεληθείς από αυτό?
6) Να το πω ξεκάθαρα: Νομίζω ότι έχεις επηρεαστεί πολύ από την νοοτροπία των φροντιστηρίων και ίσως είσαι η τέλεια διαφήμιση τους. Απλά σκέψου το.
-- Φιλικά (Νίκος)
Απαντώ ένα - ένα ξεχωριστά στα ζητήματά σου.
1)Συμφωνώ απολύτως. Είναι μέρος της ιδεολογίας μου.
2)Όχι εννοούσα ότι από τις 21 ώρες φροντιστήριο, οι 13 είναι αφιερωμένες στην τρίτη λυκείου. Ξεκουράζομαι το βράδυ όταν τελειώνω το μάθημα, μετά τις 8 δηλαδή και μέχρι τις έντεκα το πολύ χαλαρώνω. Μετά μία με μιάμιση ώρα διάβασμα και ύπνο. Διασκεδάζω όταν είμαι με τους φίλους μου, δηλαδή σε σχολικό περιβάλλον, αλλά και εκτός αυτού. Συγκεκριμένα, βγαίνω κάθε Παρασκευή και Σάββατο, όταν πρόκειται για μία συνηθισμένη εβδομάδα.
3)Οι βάσεις τίθονται από το σχολείο. από τη στιγμή που αυτό είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο, οδηγούμαστε στο φροντιστήριο. Και σίγουρα το προσωπικό διάβασμα είναι αναγκαίο, αλλά χρειάζονται και οι βάσεις.
4) Ενδιαφέρομαι, στείλε μου.
5) Προσπαθώ να ωφεληθώ και να προσέξω ακόμη και τους πιο ανιαρούς καθηγητές γιατί πιστεύω ότι από παντού κάτι παίρνεις, αλλά η κατάσταση είναι τραγική.
6) Σίγουρα - όχι ίσως - είμαι η τέλεια διαφήμιση των φροντιστηρίων. Αλλά στην τελική, όλοι αυτό είμαστε - τουλάχιστον στην πόλη που ζω. Πιθανόν να το ξανασκεφτώ όταν φύγω από εδώ πιο ώριμα.

Α και να μην ξεχαστώ, γιατί ξεφύγαμε κάπως από το θέμα. Έχω μαθήματα Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Φυσική και Έκθεση, γράφοντας παράλληλα μαθηματικά και χημεία μέχρι τη Μ. Τετάρτη + μία ώρα βιολογία την Μ. Πέμπτη και αυτό όντως το θεωρώ υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
D.Gray-man
Ανοίγουν πολλά ζητήματα: Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σιγά-σιγά:
Ξεκουράζομαι το βράδυ όταν τελειώνω το μάθημα, μετά τις 8 δηλαδή και μέχρι τις έντεκα το πολύ χαλαρώνω. Μετά μία με μιάμιση ώρα διάβασμα και ύπνο. Διασκεδάζω όταν είμαι με τους φίλους μου, δηλαδή σε σχολικό περιβάλλον, αλλά και εκτός αυτού. Συγκεκριμένα, βγαίνω κάθε Παρασκευή και Σάββατο, όταν πρόκειται για μία συνηθισμένη εβδομάδα..
Αυτή η 1½ ώρα διάβασμα μου φαίνεται πολύ λίγο αν έχεις υψηλούς στόχους. Νομίζω ότι αν έκανες λιγότερες ώρες φροντιστήριο και τις ώρες αυτές διάβαζες μόνος σου θα είχες καλύτερα αποτελέσματα. Να σου πω το δικό μου πρόγραμμα: Κάνω 5½ ώρες τη βδομάδα ιδιαίτερο σε 3 διαφορετικές μέρες. Πολλές φορές το μεσημέρι 3-5 κοιμάμαι. Αυτά! Τον υπόλοιπο χρόνο διαβάζω όσο θέλω, χαζολογάω στον υπολογιστή όσο θέλω, βγαίνω όσο θέλω.

Οι βάσεις τίθονται από το σχολείο. από τη στιγμή που αυτό είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο, οδηγούμαστε στο φροντιστήριο......Προσπαθώ να ωφεληθώ και να προσέξω ακόμη και τους πιο ανιαρούς καθηγητές γιατί πιστεύω ότι από παντού κάτι παίρνεις, αλλά η κατάσταση είναι τραγική..
Δεν μπορεί όλοι οι καθηγητές στο σχολείο σου να είναι άχρηστοι. Καποιοι θα ξεχωρίζουν. Αυτούς που ξεχωρίζουν αξιοποιείστε τους. Κάποιοι ίσως μπορούν πιο πολλά αλλά το κλίμα και η απαξίωση από εμάς τους μαθητές τους απογοητεύει. Θα σου πω τι έγινε με τον χημικό που μας φέρανε φέτος: Στην αρχή δεν έκανε τίποτα αλλά καθόταν στο τελευταίο θρανίο και κάναμε εμείς το μάθημα. Του μιλήσαμε και τον φέραμε στο φιλότιμο. Και αυτός άλλαξε και άρχισε να διαβάζει, να λύνει ασκήσεις και αποδείχτηκε αρκετά καλός. Σίγουρα το σχολείο δεν φτάνει αλλά αν το αξιοποιήσουμε και δεν το φτύνουμε δικό μας κέρδος είναι.

Ενδιαφέρομαι, στείλε μου.
Στη Γ υπάρχουν δύο κύκλοι τεχνολογικής που έχουν κοινά μαθηματικά και φυσική (και με τη θετική). Ο 1ος (ο αόρατος) που λέγεται τεχνολογία και παραγωγής έχει ηλεκτρολογία και χημεία-βιοχημεία και ο 2ος (ο κοινός) που λέγεται πληροφορικής και υπηρεσιών ΑΟΔΕ και ΑΝΕΦ. Για τον 1ο κύκλο μπορείς να διαβάσεις όλη τη συζήτηση και όλα τα στοιχεία εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48558 Στο σχολείο μου είμαστε 6 παιδιά που το ζητήσαμε για του χρόνου και ο διευθυντής και οι καθηγητές που θα έκαναν τα παραπάνω μαθήματα είπαν ΝΑΙ με χαρά. Κάναμε μια γύρα στα φροντιστήρια και ΟΛΑ μας είπαν τα χειρότερα για αυτήν και προσπάθησαν να μας αλλάξουν γνώμη. Μάλιστα ΟΛΑ μας είπαν ακριβώς τα ίδια λόγια με αυτά που είπες και εσύ: "ότι δεν έχει χρησιμότητα εφ' όσον δε δίνει πρόσβαση σε διαφορετικές σχολές". (Τελικά βρέθηκε φροντιστήριο που θα κάνει τα μαθήματα αυτά αλλά και μάλλον θα έρθουν στο σχολείο μας και μερικά ακόμα παιδιά απο γειτονικά λύκεια ακριβώς για την κατεύθυνση αυτή)

Έχω μαθήματα Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Φυσική και Έκθεση, γράφοντας παράλληλα μαθηματικά και χημεία μέχρι τη Μ. Τετάρτη + μία ώρα βιολογία την Μ. Πέμπτη και αυτό όντως το θεωρώ υπερβολικό.
Είναι υπερβολικό για Β λυκείου. Είπαμε όμως ότι πρέπει να δικαιολογήσουν τα λεφτά που θα πάρουν. (Εγώ τα ιδιαίτερα μου τα σταματάω για 2 βδομάδες. Αν έχω όρεξη θα διαβάζω μόνος μου). Στη Γ εντάξει, εκεί οι διακοπές του πάσχα είναι για μάθημα.

Σίγουρα - όχι ίσως - είμαι η τέλεια διαφήμιση των φροντιστηρίων. Αλλά στην τελική, όλοι αυτό είμαστε - τουλάχιστον στην πόλη που ζω. Πιθανόν να το ξανασκεφτώ όταν φύγω από εδώ πιο ώριμα.
Μην νομίζεις ότι η πόλη σου είναι κάτι διαφορετικό από την υπόλοιπη Ελλάδα. (Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε). Νομίζω ότι πρέπει εμείς να κοιτάμε τι μας συμφέρει πιο πολύ και όχι να παρασυρόμαστε είτε από τα φροντιστήρια είτε από οποιονδήποτε άλλον που έχει τους δικούς του σκοπούς. Μου αρέσει ο διάλογος ακόμα και όταν υπάρχει διαφωνία.

-----Νάσαι καλά - φιλικά - Νίκος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μα ετσι κι αλλιως,,,να φανταστειτε μολις τους ανεφερα οτι εγω δεν θα μπορεσω να παραυρεθω στα μαθηματα την 2η εβδομαδα του Πασχα, δεν ξερετε πως αντεδρασαν κυριως (ο boss) μο ειπαν οτι δεν ξερ τι θα χασω και οτι θα αναπροσαρμοστω..κλπ..κλπ..εγω παντως τις διακοπες θα τις περασω μακρια..και δεν θα κατσω να σκασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Αν δεν είχαμε Τσίρκο Παιδείας, τώρα δεν θα το συζητούσαμε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top