Σχολεία αρχαίων ελληνικών

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες, αν ξέρετε, σχετικά με εκπαιδευτήρια αρχαίων ελληνικών. Έχω μια φίλη (αμερικάνα) που είναι καθηγήτρια ελληνικών σε σχολείο στην Αμερική και θέλει να έρθει στην Ελλάδα να μάθει και αρχαία ελληνικά. Ξέρει κανείς τίποτα φροντιστήρια, σχολεία και τέτοια;

Το πρόβλημα της υπόθεσης είναι ότι επειδή δουλεύει δεν μπορεί να πάρει άδεια για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα όσο χρειάζονται τα αρχαία σαν γλώσσα για να τα μάθει. Σκέφτηκε λοιπόν ότι μιας και τα πανεπιστήμια στην αμερική προσφέρουν ειδικά προγράμματα που πληρώνουν τα έξοδα του καθηγητή (υπό κάποιες προϋποθέσεις βέβαια) να χρησιμοποιήσει αυτόν τον τρόπο. Αρκεί να υπάρχει κάποιο σχολείο που να μπορεί να βασιστεί σε αυτό. Με το "βασιστεί" εννοούμε ότι το σχολείο που ψάχνουμε να είναι άξιο, ώστε να δεχτεί το πανεπιστήμιο που δουλεύει, να δώσει αυτά τα χρήματα. Ξέρετε κανένα τέτοιο σχολείο; Άν όχι, μπορείτε να μου πείτε
έστω κάποια σχολεία γενικότερα; Και βλέπουμε...

Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
να σε ρωτησω κατι? γιατι το εβαλες στην κατηγορια των αγγλικων? Οσο για σχολεια αρχαιων δεν ξερω κατα ποσον υπαρχουν. Ισως υπαρχουν καποια φροντιστηρια, που φανταζομαι απευθυνονται κυριως σε ελληνες φοιτητες που τους βοηθουν στην εκμαθηση της γλωσσας. Επισης, το διδασκαλειο ξενων γλωσσων που ανηκει στο Πανεπιστημιο Αθηνων αλλα μπορουν κ οσοι δεν ειναι φοιτητες να συμμετασχουν, με λιγο περισσοτερα χρηματα, διδασκει αρχαια ελληνικα κ λατινικα. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσον το επιπεδο ειναι τετοιο που να επιτρεπει την πληρη εκμαθηση της γλωσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
1) Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες. :clapup:
2) Το διδασκαλείο δεν το ήξερα... τι ακριβώς διδάσκει εννοώ. Μήπως τυχαίνει να έχεις κανένα url για περισσότεες πληροφορίες; Το https://didaskaleio.uoa.gr/ δεν λειτουργεί. Βρήκα αυτό https://www.gewponoi.com/fytikh/index.php?topic=109.0
στο ιντερνετ αλλα δυστυχώς δεν έχει ούτε καν ελληνικά, όχι αρχαία κιόλας... Ίσως κάτι άλλο; Όπως και να 'χει πάντως ευχαριστώ. :):)

3) Ναι και εγώ είδα αργότερα ότι το θέμα το έβαλα εδώ κατά λάθος. Είχα 2-3 κατηγορίες ανοιχτές (tabs) και μπερδεύτηκα. Έκλεισα καταλάθος την σωστή και άφησα ανοιχτή την λανθασμένη. Μετά που το είδα ηταν αργά. Και σκέφτηκα ότι ... άντε κάποια σχέση έχει με τα αγγλικά αφού η φίλη μου είναι αμερικάνα....
Αν νομίζει κάποιος mod ότι πρέπει να μεταφέρει αλλού ας το κάνει... Συγνώμη για την αναστάτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top