Αγαπημένη ταινία των παιδικών μας χρόνων

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποιά ταινία βλέπετε και θυμάστε τα παιδικά σας χρόνια?Ποιά ταινία βλέπατε όταν δεν ξέρατε ανάγνωση και γραφή?Ποιά ταινία σας συγκίνησε ή σας έκανε να γελάσετε τόσο πολύ που μετά από τόοοοσα χρόνια ακόμα την θυμάστε?

Ποιά είναι η αγαπημένη ταινία των παιδικών σας χρόνων? (Μία μικρή ανάλυση για την ταινία θεωρώ είναι απαραίτητη, παρά ένας ξερός τίτλος.)


Ξεκινάω εγώ....
Η αγαπημένη μου ταινία από την παιδική μου ηλικία είναι το "My girl" (Το κορίτσι μου)



Ένα μικρό κοριτσάκι, με τσαγανό που "θέλει" να ανακαλύψει τον κόσμο, να ζήσει όσα ζουν οι μεγάλοι, ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που θέλει είναι λίγη προσοχή από τον πατέρα της και λίγη αγάπη.

Πάντα θα με συγκινεί
η σκηνή που ο καλύτερός της φίλος για να την κάνει χαρούμενη πάει να βρει το δαχτυλίδι που η ίδια είχε χάσει μέσα στο δάσος.:/:


Αυτή η ταινία πλεον αποτελεί μια από τις χαρακτηριστικότερες αναμνήσεις μου από τα παιδικά μου χρόνια.

Υ.Γ: σ'ευχαριστώ που μου την θύμησες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Μια κινέζικη ταινία κινουμένων σχεδίων με τίτλο "Ο πρίγκιπας Νέζα νικά το βασιλιά Δράκο"

https://www.youtube.com/watch?v=GVc4UDc9nAg

Είναι η ιστορία του Νέζα που αυτοθυσιάζεται (συγκεκριμένα αυτοκτονεί) για να κατευνάσει την οργή του βασιλιά Δράκου που επιτέθηκε στο βασίλειο του πατέρα του. Αυτή η σκηνή του θανάτου του Νέζα με είχε στοιχειώσει όταν ήμουνα μικρή, κυρίως επειδή ο ήρωας είναι κι αυτός μικρό παιδί.:worry: Αλλά φυσικά ανασταίνεται, ένας σοφός ή αθάνατος ή κάτι τέτοιο του δίνει κάτι φοβερά μαγικά όπλα και ξεκινάει να νικήσει τον εχθρό του.:D Αξίζει!

Μια άλλη που με είχε ταράξει πάρα πολύ ήταν το... Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο του Παζολίνι.:blink: Όπως καταλαβαίνετε, μιλάμε για την εποχή που υπήρχε μόνο κρατική και δεν είχαμε τον Ιησού από τη Ναζαρέτ κάθε χρόνο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μάγος του Οζ! Ζήλευα τα κόκκινα παπούτσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δυστυχως δεν τις θυμαμαι...
Μαρω με γυρισες πολυ πισω, θα προσπαθησω να θυμηθω!
Αυτη που παρεθεσες ηταν υπεραγαπημενη!!!;)
Παντως εφηβικες κι αγαπημενες επισης παρα πολυ ειναι αυτες!!!

Save the last dance



ο κύκλος των χαμένων ποιητων



κι αυτη που χε soundtrack to gangsta's paradise αλλα δε θυμαμαι τον τιτλο της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Nightmare On Elm Street
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ολες του παλιου ελληνικου κινηματογραφου...Δεν μπορω να ξεχωρισω καποια.Η καθε μια ειχε κατι ξεχωριστο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όπως λέει και η Νεράιδα, οι πρώτες ταινίες που θυμάμαι να έβλεπα (κατ' επανάληψη :P) είναι οι ελληνικές.

Στο σινεμά είδα την πρώτη μου ταινία πριν μάθω να διαβάζω, στον κινηματογράφο "Αθήναιον".
Ο μπαμπάς με κρατούσε στην αγκαλιά του και μου διάβαζε τους υπότιτλους σιγά στο αυτί...
Ήταν όλα τόσο μαγικά! Το σκοτάδι, τα ζωγραφισμένα αστεράκια στο ταβάνι του Αθήναιον και η τρυφερή αγκαλιά του μπαμπά μου...
Κεραυνοβόλος ο έρωτάς μου για τον κινηματογράφο και ξεκίνησε από εκείνη τη μέρα.

Αααα...ναι! Η ταινία ήταν η
Mary Poppins (1964) με την Julie Andrews και τον Dick Van Dyke.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα με το σινεμα δεν κολλησα ποτε κανενα μικροβιο σε αντιθεση με το θεατρο, αλλα 2 ταινιες θυμαμαι απο τα προεφηβικα-εφηβικα χρονια που ειχα δει...και αυτες ηταν: "Επιστροφη στο μελλον" και "Ο Ρομπεν των δασων" με τον Κοστνερ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ο κύκλος των χαμένων ποιητών και το Excalibur (είχα μία τάση πάντα με τις μάχες, τα σπαθιά και τα άλογα)....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εμένα η αγαπημένες μου ταινίες των παιδικών χρόνων ήταν το Ρόκι 4 (ενάντια στο Σοβιετικό μποξέρ) και το Ράμπο (αυτό στο οποίο ο Τζόν είναι στη ζούγκλα και καταρρίπτει ελικόπτερο με βέλος). Επίσης στην ίδια ταινία κατακτά ένα στρατόπεδο με παρέα ένα ελικόπτερο. Ήταν ο παιδικός μου ήρωας, Rrrrambooo



Ναι έβλεπα πχιότητα :P

Υ.Γ. Το gangstas paradise ακούγεται στο "Ασυμβίβαστη γενιά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
η αλεπου και το κυνηγοσκυλο οταν ημουν 7 ετων το ειδα κ ακομα το βλεπω και ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ!!! ΤΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑΙΝΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὸ ξύλο βγῆκε ἀπ' τὸν παράδεισο :P

(Μὴ μὲ παρεξηγῆτε· ἔχω δεῖ τὶς ταινίες τῆς Βουγιουκλάκη ἄπειρες φορες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τα λιονταράκια του κυρ Ηλία, ελληνική σειρά (1984 -1985).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.




υγ. αντίθετα με τα φαινόμενα, αυτη η ταινία παραμένει η πλεον εκλεπτυσμένη αλληγορία υπέρ του διαλεκτικού υλισμού, που μπορει να απολαύσει με το γαλα του ενας δεκάχρονος. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
υγ. αντίθετα με τα φαινόμενα, αυτη η ταινία παραμένει η πλεον εκλεπτυσμένη αλληγορία υπέρ του διαλεκτικού υλισμού, που μπορει να απολαύσει με το γαλα του ενας δεκάχρονος. :redface:

πρωτού το γάλα να γίνει φραπέ

On: Harry Potter :redface:
Οι απίθανοι της Disney
Scooby Doo
Και κάτι άλλο που το έλιωνα, έβλεπα 800 φορές το κάθε επεισόδιο, μια σειρά που λέγεται "Μια φορά κι έναν καιρό... το σώμα μου". https://www.youtube.com/watch?v=Ij5uCjvXX0s Τα είχα σε βιντεοκασέτες (ακόμα τα έχω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Και κάτι άλλο που το έλιωνα, έβλεπα 800 φορές το κάθε επεισόδιο, μια σειρά που λέγεται "Μια φορά κι έναν καιρό... το σώμα μου". https://www.youtube.com/watch?v=Ij5uCjvXX0s Τα είχα σε βιντεοκασέτες (ακόμα τα έχω).

Κι εγώώώ!! είναι πολύ ωραία και μαθαίνεις τόσα πολλά!! Υπήρχε και κάτι αντίστοιχο με την ιστορία νομίζω (ήταν πάλι αυτός ο τύπος με τα μούσια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ΑΡΙΣΤΟΓΑΤΕΣ:D


Λαιδη και Αλητης (1,2)



H παναγια των Παρισιων (1,2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώώώ!! είναι πολύ ωραία και μαθαίνεις τόσα πολλά!! Υπήρχε και κάτι αντίστοιχο με την ιστορία νομίζω (ήταν πάλι αυτός ο τύπος με τα μούσια)

:D Έψαχνα κάποτε αυτά με την ιστορία αλλά δεν τα έβρισκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
ΑΡΙΣΤΟΓΑΤΕΣ:D


Λαιδη και Αλητης (1,2)



H παναγια των Παρισιων (1,2)

ναι ναι όλα όλα είναι αγαπημένα:redface::P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top