Τομέας Ακτινολογίας και Ακτινοθεραπείας

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
χμμ μαλιστα...σου εχει πει η μητερα σου αν ειναι επικινδυνο ως επαγγελμα απο την αποψη οτι εχει να κανει με ακτινοβολιες???:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τι να σου πω... Είναι προστατευμένοι. Ας πούμε η αξονική τομογραφία πετάει την περισσότερη ακτινοβολία (αν θυμάμαι καλά) και οι Ακτινολόγοι Τεχνολόγοι/Γιατροί, βρίσκονται σε διαφορετικό δωμάτιο και δεν τους αγγίζει. Εκτός αυτού κουβαλάνε ένα μικρό μηχανηματάκι που μετράει την ακτινοβολία που δέχεται κανείς. Νομίζω πως αν μαυρίσει η κάρτα του έχει διαρροή κάποιο μηχάνημα και είναι επικίνδυνο για την υγεία του εργαζόμενου και του ασθενή. Τόσα χρόνια που δουλεύει πότε δεν έγινε αυτό. Και ποτέ δεν έχω ακούσει να έχει κάποιος καρκίνο ή στειρότητα or smth. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αχα....οκ σ'ευχαριστω πολυ για τις χρησιμοτατες πληροφοριες!!!!!!!!;)εισαι υπεροχη!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Να'σαι καλά! Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω πολυ!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδια ειμαι τεχνολογικη κ μ ενδιαφερει τ τμημα αυτο!Η χημεια π εχει ειναι δυσκολη?μπορει καποιςο ν δωσει πληροφοριες γτ απο τ σαιτ τ τμηματος λιγα καταλαβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γνωρίζω πέντε πράγματα από ακτίνες καθ'ότι είμαι επιθεωρητής μη καταστροφικών ελέγχων και αυτή την περίοδο μελετάω τη μέθοδο της ραδιογραφίας,αλλά έχω κάνει και έλεγχο με υπέρηχους σαν μαθητευόμενος στο παρελθόν...
Υπάρχει σαφώς μεγάλη ζήτηση στον κλάδο αυτό...πολλοί από εμάς π.χ. (μηχανολόγοι μηχανικοί) απασχολούμαστε στον ποιοτικό έλεγχο συγκολλήσεων/χυτών κ.λπ. και χρησιμοποιούμε τέτοιες μεθόδους αφού πιστοποιηθούμε πρώτα στην εκάστοτε μέθοδο!Σκεφτείτε πόσα άλλα είδη "ελέγχων" υπάρχουν πέραν του βιομηχανικού και πόσες διαφορετικές ειδικότητες απασχολούνται έτσι...
Οι απόφοιτοι αυτής της σχολής υποθέτω ότι έχουν μεγαλύτερο υπόβαθρο από εμάς τους κοινούς μηχανικούς σε θέματα ραδιολογίας και ακτινολογίας κι έτσι θα τους είναι πανεύκολο να πιστοποιηθούν κατά EN ή ASNT και να βγάλουν καλό μεροκάματο διεξάγοντας τις μεθόδους αυτές όπου χρειάζεται...

Σχετικά με τη σχολή,είναι ένα ακόμη κλασικό παράδειγμα εξειδικευμένου τμήματος Τ.Ε.Ι.!Όποιος διαλέγει τέτοια τμήματα πρέπει να είναι 100% σίγουρος για το τι θέλει να κάνει στη συνέχεια καθ'ότι ναι μεν γίνεται expert σε ένα συγκεκριμένο τομέα (και κατ'επέκταση περιζήτητος σε αυτόν) αλλά περιορίζεται στο αντικείμενο αυτό και μόνο!Μαθηματικά και Φυσική (κυρίως) είναι δεδομένο ότι έχει,όποιος δε την παλεύει με αυτά θα έχει μεγάλο πρόβλημα και σαν φοιτητής και σαν μετέπειτα επαγγελματίας!

Δεν ξέρω τι επαγγελματικά δικαιώματα έχουν στην Ελλάδα...αλλά και να ήξερα,δε θα έμπαινα καν στον κόπο να τα περιγράψω καθ'ότι όσοι τελειώνουν τέτοιες σχολές επιβάλλεται να φύγουν στο Εξωτερικό!
Και γενικότερα οι απόφοιτοι θετικών επιστημών χαραμίζονται στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες αυτες αλλα απαντηση στο ερωτημα για την χημεια δν πηρα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Φιλαράκο μου καταρχάς το "δύσκολη" ή "εύκολη" είναι υποκειμενικό,τι θες να σου πω;
Αν δηλαδή σου πω "είναι δύσκολη" δεν θα την επιλέξεις τη σχολή;Μ'αυτά τα κριτήρια θα επιλέξεις τη μετέπειτα πορεία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M.A

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εξηγησα γτ ρωταω!Ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση κ ως γνωστον δν εχω χημεια!Απο την στιγμη που δν ασχολουμαι μ χημεια θα δυσκολευτω?Αυτο ρωτησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εφόσον δέχονται άτομα απ'όλες τις κατευθύνσεις δεν θεωρείται δεδομένο ότι όλοι ξέρουν χημεία οπότε προφανώς και ξεκινάνε απ'τα βασικά στην αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marchos

Νεοφερμένος

Ο Marchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με ενδιαφερει αρκετα η σχολη και θελω να την δηλωσω στο μηχανογραφικο μου αλλα με προβληματιζει οτι εχει μεσα μαθηματικα και ξερω μονο τα βασικα (Ριζες,εκθετικοι αριθμοι κλπ).Αν μπορει να με βοηθησει καποιος...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Παιδια οποιος γνωριζει ας μου πει. Οι εγκυμονουσες ακτινολογοι εργαζονται; υπαρχει προβλημα για το εμβρυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Παιδια οποιος γνωριζει ας μου πει. Οι εγκυμονουσες ακτινολογοι εργαζονται; υπαρχει προβλημα για το εμβρυο;
Λογικά εκείνη την περίοδο θα την αποσπούν σε κάποια γραφειοκρατική εργασία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Παιδια οποιος γνωριζει ας μου πει. Οι εγκυμονουσες ακτινολογοι εργαζονται; υπαρχει προβλημα για το εμβρυο;

κοιταξε να δεις σαν ιατρος η γνωμη μου μετραει πολυ παραπανω απο το να στο πει καποιος που δε ξερει.υπαρχουν δοσεις μετρουμενες σε grays που αν ξεπεραστει υπαρχει κινδυνος μεχρι και για αυτοματη αποβολη εμβρυου.ανοιξε το google και βρες το.δεν πρεπει επουδενει να ξεπεραστει το οριο αυτο.φανταζομαι θα στο χουν πει και θε ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
κοιταξε να δεις σαν ιατρος η γνωμη μου μετραει πολυ παραπανω απο το να στο πει καποιος που δε ξερει.υπαρχουν δοσεις μετρουμενες σε grays που αν ξεπεραστει υπαρχει κινδυνος μεχρι και για αυτοματη αποβολη εμβρυου.ανοιξε το google και βρες το.δεν πρεπει επουδενει να ξεπεραστει το οριο αυτο.φανταζομαι θα στο χουν πει και θε ξερεις.

Δε θα την πανε στο Τσερνομπιλ, με ακτινογραφιες θα ασχολειται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Δε θα την πανε στο Τσερνομπιλ, με ακτινογραφιες θα ασχολειται

εγω φιλε μου δεν ξερω που θα την πανε η ουσια ιεναι ναι κατσει να δει τις δοσεις.υπερηχους κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
κοιταξε να δεις σαν ιατρος η γνωμη μου μετραει πολυ παραπανω απο το να στο πει καποιος που δε ξερει.υπαρχουν δοσεις μετρουμενες σε grays που αν ξεπεραστει υπαρχει κινδυνος μεχρι και για αυτοματη αποβολη εμβρυου.ανοιξε το google και βρες το.δεν πρεπει επουδενει να ξεπεραστει το οριο αυτο.φανταζομαι θα στο χουν πει και θε ξερεις.

Γνωριζω πως οι εγκυμονουσες δεν επιτρεπεται να κανουν ακτινογραφιες και γι αυτο ρωταω τι συμβαινει με τις επαγγελματιες ακτινολογους . Εαν υπαρχει προβλημα τοτε δεν θα επιλεξω τη σχολη , οσο ενδιαφερουσα κι αν φαινεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρ.Π

Νεοφερμένος

Η Μαρ.Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι μαθητρια τριτης Λυκειου και με ενδιαφερει το τμημα Ραδιολογιας- Ακτινολογιας.Σε ενα μπλοκ διαβασα οτι οι σπουδαστες αυτης της ειδικοτητας μπορουν να παρουν μεταπτυχιακο για γιατρος ακτινολογος. Θα ηθελα να ξερω αν ισχυει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Παιδια, το τμημα ραδιολογιας και ακτινολογιας ΤΕΙ λετε να εχει προπτικες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top