Ανατροφή παιδιών και αισθηματικά

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έστω οτι μεγαλώνετε το παιδί σας.
  1. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να φέρει το φίλο/η του στο σπίτι;
  2. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να πάει εκείνο στο σπίτι τους/της φίλου/ης του;
  3. Απο ποιά ηλικία θα τους επιτρέπατε να κοιμηθούν στο ίδιο κρεβάτι; Στο σπίτι σας (αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι);
  4. Απο ποιά ηλικία θα το αφήνατε να κοιμηθεί στο σπίτι του φίλου/ης του;
  5. Τα παραπάνω θα είχαν διαφορετική απάντηση αν επρόκειτο για κορίτσι και διαφορετική αν επρόκειτο για αγόρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
από τα 35 φυσικά. Να έχει ωριμάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
δεν ξερω να σου πω την αληθεια.. ο,τι και να πω τωρα νομιζω οτι θα ειναι τελειως υποκειμενικο.. νομιζω οτι θα εξαρτηθει απο το χαρακτηρα που θα δω οτι εχει διαμορφωσει το παιδι μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έστω οτι μεγαλώνετε το παιδί σας.
  1. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να φέρει το φίλο/η του στο σπίτι;
  2. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να πάει εκείνο στο σπίτι τους/της φίλου/ης του;
  3. Απο ποιά ηλικία θα τους επιτρέπατε να κοιμηθούν στο ίδιο κρεβάτι; Στο σπίτι σας (αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι);
  4. Απο ποιά ηλικία θα το αφήνατε να κοιμηθεί στο σπίτι του φίλου/ης του;
  5. Τα παραπάνω θα είχαν διαφορετική απάντηση αν επρόκειτο για κορίτσι και διαφορετική αν επρόκειτο για αγόρι;

1) πιστέυω απο τα 14-15
2)15;
3)πιστέυω ανάλογα την κατάσταση άλλα όχι 15 πιστέυω παραπάνω, στο σπίτι μου δεν έχω πρόβλημα.
4)κατα τα 16-17 αλλα με σίρμα στους άλλους γονείς
5) ΟΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έστω οτι μεγαλώνετε το παιδί σας.
  1. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να φέρει το φίλο/η του στο σπίτι;
  2. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να πάει εκείνο στο σπίτι τους/της φίλου/ης του;
  3. Απο ποιά ηλικία θα τους επιτρέπατε να κοιμηθούν στο ίδιο κρεβάτι; Στο σπίτι σας (αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι);
  4. Απο ποιά ηλικία θα το αφήνατε να κοιμηθεί στο σπίτι του φίλου/ης του;
  5. Τα παραπάνω θα είχαν διαφορετική απάντηση αν επρόκειτο για κορίτσι και διαφορετική αν επρόκειτο για αγόρι;

1. Μωρέ κι από τα 12-13, αλλά εντάξει, θα προσπαθούσα έμμεσα να ελέγξω την φάση σεξ, πιθανώς κάνοντας αισθητή την παρουσία μου.
2. Λίγο μεγαλύτερο μάλλον, και με συννενόηση με γονείς.
3. Αν το παιδί το φιλοξενούσαμε για διακοπές ας πούμε, και πάλι 12-13, αλλά σε χωριστό κρεβάτι. Αλλιώς στα 16 για ίδιο κρεβάτι.
4. Γύρω στα 16.
5. Όχι, αν και θα ήμουν πιο επιφυλακτική και τυπική σε θέματα επικοινωνίας με γονείς αν είχα γιο για ευνόητους λόγους.

Βέβαια όλα εξαρτώνται και από το στυλ και την ωριμότητα του παιδιού μου. Οι ηλικίες που ανέφερα είναι ενδεικτικές. Και σε καμία περίπτωση δεν θα τα επέτρεπα αυτά αν κάθε μήνα είχε άλλο γκόμενο/α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
1. Απο την ηλικια που εχει φιλο/φιλη! Δεν θα μου αρεσε να εχει καποια σχεση και να ντρεπεται να μου τη γνωρισει η να τη φερει σπιτι...
2.Παρομοιως, αρκει να εμπιστευομουν τον φιλο/φιλη.
3. Αυτο να σου πω με εχει προβληματισει πολυ..Σε διαφορετικα κρεβατια δεν θα ειχα προβλημα, σε οποιαδηποτε ηλικια, αλλα στο ιδιο...χμμ.. Ισως, μια φορα στο τοσο, αν υπαρχει καποιος λογος (π.χ.εχουν βγει και ειναι πιο κοντα το δικο μας σπιτι) απο τα 16 και μετα.. Αλλα και παλι δεν το θεωρω απαραιτητο να γινεται κατι τετοιο οσο εισαι ακομα στο πατρικο σου.
4.Εξαρταται απο το τι πιστευουν οι γονεις του/της φιλου/φιλης, σε συνδυασμο με το 3.
5. Οχι, αλλα θα ανησυχουσα λιγοτερο σε καποιες περιπτωσεις (π.χ. 2) αν ηταν αγορι νομιζω.. Στερεοτυπα. Αλλα θα ειχα φροντισει να μεγαλωσω τα παιδια μου με τετοιο τροπο ωστε να τα εμπιστευομαι σε ο,τι κανουν, ανεξαρτητως φυλου. Γιαυτο και δεν θα ειχα διαφορετικη συμπεριφορα.

EDIT Συμφωνω με underwater, προφανως μιλαω για καποια σχεση και οχι "σχεση" του ενος μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με το ευούλι, ότι αυτά θα εξαρτηθούν και από το ίδιο το παιδί, την ωριμότητα του, την ορθότητα της σκέψης του και την αναμεταξύ μας σχέση. Το μόνο σίγουρο είναι πως τις ίδιες αγωνίες θα έχω είτε αποκτήσω κόρη είτε γιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
..... ότι αυτά θα εξαρτηθούν και από το ίδιο το παιδί, την ωριμότητα του, την ορθότητα της σκέψης του και την αναμεταξύ μας σχέση. Το μόνο σίγουρο είναι πως τις ίδιες αγωνίες θα έχω είτε αποκτήσω κόρη είτε γιο.

με καλυπτει απολυτα αυτη η απαντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πιστεω πως αυτα ερχονται απο μονα τους, δεν ειναι κατι που μπορει καπιος να πει πριν κανει κανει παιδια οτι στης ταδε ηλικιες θα τον αφηνει να κανει το ταδε πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε καλα, δεν ειπαμε να εχεις κανονισει απο πριν τι ακριβως θα κανεις και ποτε θα το κανεις, αλλα μια γενικη ιδεα, γραμμη πλευσης, θα την εχεις! Δηλαδη αν το παιδι σου ειναι σουπερ ντουπερ ωριμο θα το αφηνεις να κοιμαται στον φιλο του απο τα 12?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ενοουσα αυτο. Απλα αυτα ερχονται απο μονα τους... Γιατι για να φερει κιολας ενα παιδι τον/την φιλο/φιλη του σπιτι παει να πει οτι αιστανετε αρκετα ανετα, και για να τον/την φερει να κοιμιθει στο σπιτι του παει να πει οτι αιστανετε ακομα πιο ανετα με τους γονεις του, κατι το οπιο αποκτιετε με τον καιρο, και οταν αιστανετε αρκετα ανετα το παιδι μαλλον ειναι ωρα να το αφισουν και οι γονεις (ε αμα τωρα το παιδι αιστανετε ετοιμο να κοιμιθουν στο ιδιο κρεβατι στα 12 τοτε κατι δεν παει καλα....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι βρε Κρονε, συμφωνω μαζι σου, αυτα ερχονται με τον καιρο. Βλεπουμε και κανουμε. Απλα νομιζω οτι αυτο που και η Μισελ ηθελε ειναι μια γενικη αποψη πανω στο θεμα. Το οτι θα προσαρμοστει στον χαρακτηρα καθε παιδιου, ειναι δεδομενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
για τα 1,2,3,4

από τη στιγμή που θα καταλάβω ότι έχει την συναισθηματική ωριμότητα να τα κάνει.

για το 5
οχι


γενικα....
Προτιμω να το έχω μέσα στο σπιτι μου να βγαζει τα μάτια του παρά σε ξενοδοχεία αμφιβόλου καθαριότητας ποιότητας εμπιστοσύνης κλπ
Παρα στο πίσω κάθισμα αυτοκινήτου, παρά στις ερημιές και στα σκοτάδια με όλους τους ανώμαλους.
Θα πηγαινω εξω εγω απο το σπιτι με τον μπαμπα και θα πηγαινω θέατρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:clapup: Μπράβο σε όλους! Αν όντως τα πράξετε τα παραπάνω πιστευω οτι θα γίνετε πολύ καλοί γονεις imho! :D

Εγώ πήγα τώρα να γράψω απάντηση, αλλά είδα οτι έγραφα τα ίδια με την κουε, οπότε θα πω απλά: Συμφωνώ 100% με ΚΕ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απο την στιγμη που δω οτι εχει την αναλογη ωριμοτητα.(Γενικη απαντηση στα πρωτα ερωτηματα.Θα αναλυσω λιγο το δευτερο ερωτημα πιο κατω)
Π.χ. αν ερθει στα 15 και μου πει απο εδω η κοπελα μου ή το αγορι μου,ουτε θα θυμωσω ουτε θα τιποτα.Ετσι κι αλλιως,λιγο εξυπνος αν ειναι ο γονιος, το παιδι το ελεγχει (με την καλη εννοια) πολυ καλυτερα και πιο ευκολα,αν εχει κερδισει την εμπιστοσυνη του.(οχι στα ερωτικα μονο!Γενικοτερα!).Και οχι με το να κανω το παιδι μου να κρυβεται απο εμενα και να με φοβαται.
Ετσι κι αλλιως τα παιδια εχουν τον φοβο,μην χασουν την αγαπη των γονιων (απο τοτε που γεννιουνται) δεν σκοπευω να τα τρομοκρατω κιολας.

Στο δευτερο που ρωτας τωρα...Σε αυτο δεν μπορω να σου πω με ακριβεια,γιατι δεν ξερω τι επιπτωσεις θα μπορουσε να ειχε η παρουσια του στο σπιτι του αλλου.Ουτε να δημιουργησει προβληματα η οποια παρουσια/εμφανιση του εκει στην φιλη του θελω, αλλα ουτε και να τον δουν γαμπρο-νυφη.
Το λεω αυτο γιατι το γεγονος οτι εγω μπορει να ειμαι "ετσι" και να μην εχω προβλημα με το αν ο 15-16-17 χρονος γιος μου/κορη δεν εχω προβλημα να μου φερουν και να μου γνωρισουν τον φιλο τους,μπορει καλλιστα στο μυαλο του παιδιου μου να του κλειδωθει η ιδεα, κι οτι κανενας αλλος γονιος δεν θα ειχε προβλημα.
Και οπως και η κουε 1000 φορες να εχω εναν χωρο και να τους τον "παραχωρω" ή μαλλον να τον εχει το παιδι μου, για τις ερωτικες του στιγμες, παρα ολα τα παραπανω...Ειναι πολυ επικινδυνα και παιζουν χοντρες μαμακιες και το ξερω απο πρωτο χερι.

Τωρα για το αν θα ηταν αγορι η κοριτσι ε;Για εμενα οχι...Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχουν σωστη επικοινωνια με εμενα,να τους εχω μαθει και να εχουν μαθει τα σημαντικα ζητηματα πανω στον ερωτα και να ειναι προσεκτικα!
Με λιγα λογια η επικοινωνια αναμεσα σε εναν γονιο και το παιδι του ειναι το Α και το Ω.

Αυτα!Παω να φαω!Καλη μου ορεξη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θα πηγαινω εξω εγω απο το σπιτι με τον μπαμπα και θα πηγαινω θέατρο...
Μου ακούγεται σωστά. Στην πράξη όμως…θα έρθει το παιδί και θα σου πει «μαμά πηγαίνετε κανένα θέατρο γιατί έχω πρόγραμμα σήμερα?» αυτό δεν πάει με πρόγραμμα. (Ξεχνάτε πώς ήμασταν εμείς στα 18-20? Όπου ναʼναι…)
Και άντε... μια, δυο, τρεις προγραμματισμένες... στο τέλος θα πας εσύ στα ξενοδοχεία και στις ερημιές...:P

Γενικά πιστεύω ότι είναι κάτι που ρυθμίζεται στην πορεία, ανάλογα με το χαρακτήρα κάθε παιδιού. Πάντως όχι στο σπίτι μου μέσα. Δεν μπορείς, ρε παιδί μου, να είσαι οκ όταν ξέρεις ότι το παιδί σου δίπλα κάνει ότι κάνει…δεν μπορώ καν να σκεφτώ ότι το παιδί μου εχει σεξουαλική ζωή.… Πριν πέσετε να με φάτε, σας λέω ότι θεωρώ εντελώς φυσιολογικό να εχει, αν έρθει η βιολογική ώρα. (μου φαίνεται με περιμένουν δύσκολες μέρες…εδώ χάνω τα λόγια μου και δεν ξέρω πώς να πω τι σκέφτομαι…:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, γιατί το να κοιμηθούν μαζί το βλέπετε μόνο ως ευκαιρία για σεξ; Είναι κάτι πολύ όμορφο, και δεν νομίζω οτι ένα ζευγάρι κοιμάται μαζί μόνο γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, γιατί το να κοιμηθούν μαζί το βλέπετε μόνο ως ευκαιρία για σεξ; Είναι κάτι πολύ όμορφο, και δεν νομίζω οτι ένα ζευγάρι κοιμάται μαζί μόνο γι'αυτό.

Εεεεετσι ακριβως!Εγω πρωτα το βλεπω ετσι!;) :thumbup:
Ειναι οτι πιο ομορφο ενα ερωτευμενο ζευγαρι να κοιμαται αγκαλια!Οτι πιο ομορφο,γλυκο και τρυφερο!;) :inlove: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top