Αποβολές μαθητών λόγω Facebook

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Zed, ειναι αρκετα πιθανο [εως και σιγουρο, απο αυτα που βλεπω], η καθηγητρια να ηταν απο τα πιο αντιπαθητικα ατομα και να μοιραζε αποβολες σαν διαφημιστικα φυλλαδια. Αυτο ομως το βλεπουμε απο την μερια των μαθητων, οι οποιοι επισης δεν δειχνουν να εχουν καταλαβει και την μερια της διευθυντριας, εθελοτυφλωντας στα λαθη της συμμαθητριας τους, και φτιαχνοντας αλλα 4 γκρουπ-απομιμησεις.

Παρολαυτα, αν ετσι εχουν τα πραγματα, σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει την μαθητρια, ουτε θα με κανει να ερθω στην θεση της και να την κατανοησω. Αν ειχε προβληματα με την διευθυντρια της, ας πηγαιναν οι γονεις της στην δευτεροβαθμια. Αν οντως η διευθυντρια μοιραζε αδικαιολογητες αποβολες, πιστεψε με, θα ειχε προβληματα με τον προισταμενο της.

Για το τελευταιο που λες, νομιζω οτι ο παραλληλισμος που κανεις ειναι ακυρος. Ειναι αλλο πραγμα να πεις "Οσοι ακουν Μιχαλη Χατζηγιαννη" ειναι ηλιθιοι [σαφως, αν εσυ ακους ΜΧ νιωθεις προσβεβλημενος, αλλα δεν σε βριζει κανεις με το ονομα σου!!!] και αλλο να πεις "Ο Γιωργος Παπαδοπουλος ειναι μαλακας". Οχι, δεν ειναι χειροτερο. Το να πει καποιος το ονομα σου και διπλα να βαλει εναν χαρακτηρισμο και μαλιστα δημοσια, σε ενα μεσο απο το οποιο αυτο δεν μπορει να σβηστει [!], σε εκθετει και σε στιγματιζει για παντα.

Φαντασου σε καθε αγωνα να εκανες ας πουμε εσυ, ως οπαδος μιας ομαδας, μηνυση σε μερικους χιλιαδες οπαδους αντιπαλης ομαδας επειδη ειπαν πως η μανα σου γαμιεται. Θα γελουσαν και οι πετρες μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Παρολαυτα, αν ετσι εχουν τα πραγματα, σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει την μαθητρια, ουτε θα με κανει να ερθω στην θεση της και να την κατανοησω. Αν ειχε προβληματα με την διευθυντρια της, ας πηγαιναν οι γονεις της στην δευτεροβαθμια. Αν οντως η διευθυντρια μοιραζε αδικαιολογητες αποβολες, πιστεψε με, θα ειχε προβληματα με τον προισταμενο της.

Σε μικρές και κλειστές κοινωνίες δεν είναι εύκολο. Στο λέω επειδή ξέρω κι εγώ παρόμοιο διευθυντή που κάνει τέτοια και κανείς δεν τολμάει να μιλήσει επειδή είναι κλειστή κοινότητα και θα έχει επιδράσεις και στην κανονική τους ζωή, όχι μόνο στην σχολική.

Με την λογική αυτή, αν έφτιαχνε fan page "Οι διευθύντριες των σχολείων στα Χανιά είναι @#$%^&", τότε ήταν καλυμμένη και δεν θα έπαιρνε ούτε ποινή, γιατί δεν θα ανέφερε όνομα συγκεκριμένα και φυσικά δεν θα φαινόταν ο δημιουργός της fan page. Σωστά? Είναι αποδεκτό αυτό δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παρόλο που συμφωνώ μαζί σου γιατί είναι ηλίθιο να θέλουμε να βγάλουμε λάδι και την μαθήτρια (εφόσον έγραψε αυτά τα πράματα), έχω την εξής απορία:
Το ότι η διευθύντρια αυτή προκαλεί την αντιπάθεια έστω και σε ένα άτομο είναι λογικό? Βέβαια, μπορεί να ισχύει και το εξής, που το θεωρώ αρκετά πιθανό. Η μαθήτρια να είχε άκρως προβληματική συμπεριφορά και η διευθύντρια να αναγκαζόταν να δώσει ποινές.

Διαβάζουμε όμως στο group από την δημιουργό: «Δίνει συνέχεια αποβολές και ξεσπάει πάνω σε αθώα παιδάκια... :'(». Αυτό προφανώς δεν το έβγαλε από την φαντασία της και εφόσον ισχύει, σημαίνει ότι η μαντάμ έχει όντως κάλο στον εγκέφαλο. Δεν χρειάζεται να αναλύσω ποιος είναι ο ρόλος του διευθυντή. Ποιος θα πρέπει να είναι δηλαδή, γιατί λίγοι μάλλον τον παίζουν σωστά.

Από κει και έπειτα, καλό είναι να μην μπλέξουμε με τα νομικά, γιατί όπως θίγεται αυτή που την λένε bulldog, έτσι θίγομαι κι εγώ από άλλα group που βρίζουν όσους ακούν την μουσική που μου αρέσει ή που βρίζουν οπαδούς ομάδων κλπ. Και είναι χειρότερο να προσβάλλεις 10.000 και να νομίζεις ότι καλύπτεσαι επειδή βρίζεις ένα σύνολο ανθρώπων με κοινά στοιχεία, παρά να χλευάζεις ένα μόνο άτομο.
Μην ξεχνάς όμως ότι σε αυτή την ηλικία έχουμε μια τάση να τραγικοποούμε πράγματα και καταστάσεις και να ρίχνουμε τις ευθύνες στους άλλους...Δεν μπορεί όλες οι ποινές που έδινε να ήταν τελείως άστοχες και χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Zed, αν καποιος φοβαται να καταγγειλει μια ατασθαλια που εχει προκυψει, το προβλημα ειναι ολο δικο του. Και στο λεω αυτο γιατι και εγω πολλες φορες στο παρελθον φοβομουν να μιλησω, αλλα οταν το εκανα παντα τα πραγματα πηγαν προς το καλυτερο για μενα. Ας μην μεγαλοποιουμε τα πραγματα, υπο το προσχημα της κλειστης κοινωνιας.

Οσον αφορα το ενδεχομενο της 2ης σελιδας που μου παρουσιαζεις, οχι δεν θα ηταν σωστο, αλλα δεν θα μπορουσε να της κανει και κανεις τιποτα: Αυτο ακριβως δεν μπορουν να καταλαβουν οσοι ηρωοποιουν την μαθητρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
μα αυτο ειναι εξοφρενικο! απαγορευουν στους μαθητες να εχουν γνωμη! δε λεω και η μαθητρια δεν επρεπε να γραψει ονοματα ή πληροφοριες που να κανει τους αλλους να καταλαβουν για ποιον μιλαει αλλα και οι δασκαλοι δεν επρεπε να την αποβαλουν! Ο καθενας εχει καποια γνωμη για καποιον και ακομη και αν δεν ειχαν την ιδια γνωμη οφειλαν να την σεβαστουν και να μην αντιδρασουν! Αυτο που εκαναν οι καθηγητες ηταν λες και ειπαν στην μαθητρια: "πρεπει να εχεις την ιδια γνωμη με τους αλλους, μην εχεις αποψη, ουτε κριτικη σκεψη'' κατι που ειναι εντελως φασιστικο και απαραδεκτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
εγω πιστευω πως το λαθος το εχει η μαθητρια που τολμησε να κανει μια πραξη που παει εναντια στην διευθυτρια του σχολειου της...ενταξει ολοι μας μισουμε τους καθηγητες μας αλλα οχι και ετσι...αυτο παραπαει....!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
εγω πιστευω πως το λαθος το εχει η μαθητρια που τολμησε να κανει μια πραξη που παει εναντια στην διευθυτρια του σχολειου της...ενταξει ολοι μας μισουμε τους καθηγητες μας αλλα οχι και ετσι...αυτο παραπαει....!!!!!!

Ρε πάτε καλά... στο Ιντερνετ κάνεις ότι θες και οι επιπτώσεις οφείλουν να είναι ΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ σε κάθε περίπτωση.. Αυτό που κάνανε οι καθηγητές στο εν λόγω σχολείο είναι κατάχρηση εξουσίας.. Είναι ντροπή τους... Αίσχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τραβηγμένη η αποβολη από το σχολείο σίγουρα, όμως ας δούμε λίγο και την άλλη πλευρά. Οι καθηγητές ως επί το πλείστον δεν είναι εξοικειωμένοι με το ίντερνετ και γι' αυτό το λόγο πολλοί μαθητές οι οποίοι έχουν κάτι μαζί τους για διάφορους λόγους ανεβάζουν σε sites τύπου facebook myspace κλπ προσβλητικό υλικό, και μάλιστα πολύ συχνά αρκετά πιο προσβλητικό από απλά groups τύπου "μισώ τον τάδε". Αυτό το θέμα έχει συμβεί αρκετά συχνά εδώ στη Καβάλα και πιστεύω ότι φυσικά και δεν είναι σωστό, αλλά φυσικά και η αποβολή από το σχολείο για τέτοιο παράπτωμα είναι τραβηγμένη. Και για όσους πουν ότι αυτό είναι μορφή σάτιρας και κριτικής, αυτοί οι οποίοι ανεβάζουν τέτοιο υλικό αν όντως το ανεβάζουν γι'αυτό τον λόγω ας το δείξουν επώνυμα στον στόχο της σάτιρας αφού το ανεβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
δεν ξέρω αν είναι σωστό που η μαθήτρια αποβληθηκε από το σχολειο. για κάποιους είναι υπερβολικό και για κάποιους μία σωστή κίνηση. για σκεφτείτε όμως πως θα νιώθατε εσείς αν βρισκόσασταν σε παρόμοια θέση???
θα γινομουν καλυτεροσ καθηγητησ........οι μαθητεσ δεν βριζου χωρισ λογο..βριζουν μονο καθηγητεσ που ειναι στην κοσμαρα τουσ η συγκεντρωνουν στο προσωπο τουσ χαρακτηριστικα που δεν τουσ αρμοζουν για το σκοπο που πρεπει να επιτελουν................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
θα γινομουν καλυτεροσ καθηγητησ........οι μαθητεσ δεν βριζου χωρισ λογο..βριζουν μονο καθηγητεσ που ειναι στην κοσμαρα τουσ η συγκεντρωνουν στο προσωπο τουσ χαρακτηριστικα που δεν τουσ αρμοζουν για το σκοπο που πρεπει να επιτελουν................
Εντάξει μην παίρνεις και όρκο ότι βρίζουν μόνο καθηγητές που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους....Πχ στο σχολείο μου δεν χαιρόμασταν ιδιαίτερα όταν ένας καθηγητής μας έβαζε συνεχώς διαγωνίσματα, οπότε η δυσαρέσκεια ήταν έντονη παρόλο που ο ίδιος ήθελε να εμπεδώσουμε την ύλη, να...να..και γενικά να είναι άψογος στο επάγελμα του...

Νομίζω πως στην πλειονότητα των μαθητών συμβαίνει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
IMHO mode on
Οσο και αν ήταν απρεπής η δημιουργία του συγκεκριμένου group, η ομολογουμένως θολή εικόνα που έχω για το επι ποιών γεγονώτων έχει αρμοδιότητα το σχολείο μου λέει οτι το συγκεκριμένο πράγμα πευτει εκτώς απο την αρμοδιότητά του. Βγάλτε απο την εξίσωση το faceboοk και σκευτείτε το λίγο. Θα ήταν το ίδιο αν κάποιος έβλεπε τη μαθήτρια να κανει graffiti, εκτώς σχολείου, ενα παρόμοιο μύνημα για τη διευθύντρια; Η αν κάποιος την άκουγε να τα λέει σε μια καφετέρια;

Κάποιος που να έχει περισσότερη εμπειρία επι του πώς λειτουργεί το σχολείο ισως με διαφωτίσει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν συμφωνω καθολου.Δηλαδη το παιδι δε μπορει να εκφραστει.Οτι θελει θα πει.Δεν εχουμε διδακτορια, δημοκρατια εχουμε.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν δοκιμάσετε να χρησιμοποιήσετε στην αναζήτηση του facebook τη λέξη "μισώ" (κατά προτίμηση με greeklish) αλλά και τη λέξη "γουστάρω" θα βρείτε σωρεία τέτοιων groups, με προσβλητικό και μη περιεχόμενο.
Μέσα στα πλαίσια του facebook, φαίνεται να είναι μια κακόγουστη και χωρίς έμπνευση (τις περισσότερες φορές) πλάκα και τίποτα παραπάνω.

Με προβληματίζει κι εμένα από την αρχή αυτού του θέματος, αυτό που λέει ο gademis, δηλαδή πού τελειώνει το σχολικό περιβάλλον και αρχίζει η προσωπική ζωή μαθητών, αλλά και καθηγητών.
Με προβληματίζουν τα αποτελέσματα της τιμωρίας που αντί να διαμορφώσουν συνειδήσεις, έπλασαν μιμητές και τελικά εξευτέλισαν την καθηγήτρια στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Προφανώς κανένας δεν βγήκε νικητής από αυτήν την ιστορία...
Με προβληματίζει η άγονη χρήση του διαδικτύου από νέους ανθρώπους που έχουν στα χέρια τους ένα ισχυρό εργαλείο και το αναλώνουν σε ανόητα γκρουπάκια αλλά και η αδιαφορία των μεγαλύτερων να εντάξουν το internet δημιουργικότερα στα πλαίσια της σχολικής κοινότητας.

Βλέπω επίσης πως αυτού του είδους η έκφραση μέσω διαδικτύου, έχει τα χαρακτηριστικά του internet bullying, (βλ. σχετικό θέμα στο e-steki) ακόμη κι αν σε αυτήν την περίπτωση το θύμα είναι μια ενήλικη καθηγήτρια. Σκεφτείτε πώς θα ένιωθε ένα παιδί 14ων ετών, εάν οι συμμαθητές του άνοιγαν ένα group μίσους που συγκέντρωνε μάλιστα ένα σεβαστό αριθμό μελών. (Είδα τέτοια groups στην αναζήτηση που έκανα).

Τα ερωτήματα είναι πολλά. Το μόνο που απέδειξε περίτρανα η περίπτωση αυτή, είναι το χάσμα μεταξύ μαθητών και δασκάλων, μεταξύ εφήβων και ενηλίκων, και την ανάγκη να γεφυρωθεί με κάθε τρόπο, όχι μέσω τιμωρίας, αλλά μέσω διαλόγου και καλής προαίρεσης κι από τις δύο πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εντάξει μην παίρνεις και όρκο ότι βρίζουν μόνο καθηγητές που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους....Πχ στο σχολείο μου δεν χαιρόμασταν ιδιαίτερα όταν ένας καθηγητής μας έβαζε συνεχώς διαγωνίσματα, οπότε η δυσαρέσκεια ήταν έντονη παρόλο που ο ίδιος ήθελε να εμπεδώσουμε την ύλη, να...να..και γενικά να είναι άψογος στο επάγελμα του...

Νομίζω πως στην πλειονότητα των μαθητών συμβαίνει αυτό...
τα πολλα διαγωνισματα οπωσ λεσ..υπο το καθεστωσ που γινονται στο δικο μασ εκπαιδευτικο συστημα , με μονο σκοπο τη βαθμοθηρια δεν αποτελει εκπαιδευτικο μεσ κατα ατην γνωμη μου.πλεον τα διαωνισματα δεν εχουν σκοπο να μορφωσουν τον μαθητη και να κατανοησει ο ιδιοσ που εχει ελειψεισ ,αλλα γινονται υπο συνθηκεσ αγχουσ, γεγονοσ που δεν ειναι ευχαριστο για τον μαθητη..και ετσι καταληγει να βριζει Θεουσ και καθηγητεσ και με το δικιο του...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
το σωστο ειναι οτι δεν επρεπε να το κανει τωρα ολλα ειναι η συνεχεια.αλλα γιατι δεν γγραφουν ενα ονομα γιατι κανουν τετοια γκροθπ στο facebook κανονικα το facebook πρεπει να μπαινει βαθια στο προφιλ του χρηστη και να ειναι και υπευθυνο για τετοι θεματα.αλλα αν ξεραμε τα χαρακτηριστικα του παιδιου και τον τυπο τοτε θα μπορουσαμε να πουμε περισσοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τα πολλα διαγωνισματα οπωσ λεσ..υπο το καθεστωσ που γινονται στο δικο μασ εκπαιδευτικο συστημα , με μονο σκοπο τη βαθμοθηρια δεν αποτελει εκπαιδευτικο μεσ κατα ατην γνωμη μου.πλεον τα διαωνισματα δεν εχουν σκοπο να μορφωσουν τον μαθητη και να κατανοησει ο ιδιοσ που εχει ελειψεισ ,αλλα γινονται υπο συνθηκεσ αγχουσ, γεγονοσ που δεν ειναι ευχαριστο για τον μαθητη..και ετσι καταληγει να βριζει Θεουσ και καθηγητεσ και με το δικιο του...:hmm:
Δεν μίλησα για 1-2 διαγωνίσματα, καθοριστικά εν μέρη για την διαμόρφωση της βαθμολογίας..

Μίλησα για τακτά χρονικά διαστήματα, αλλά ίσως να έπρεπε να τα ονομάσω τεστ!
Αυτό το είχαμε πέρυσι στο ΑΟΔΕ..Δηλαδή 2 φορές την εβδομάδα γράφαμε τεστ...Λογικό να μισήσουμε και το μάθημα και την καθηγήτρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αντιγραφω απο το μπλογκ μου:

Φανταζομαι πως ολοι μαθαμε τις τελευταιες μερες την ειδηση: "Μαθητρια τιμωρηθηκε απο τον συλλογο διδασκοντων του σχολειου της στην Χρυσοπηγη Χανιων με αλλαγη περιβαλλοντος επειδη δημιουργησε ενα γκρουπ στο Facebook το οποιο στον τιτλο του ελεγε οτι μισει την διευθυντρια του σχολειου".

Οι πρωτες μου σκεψεις εμοιαζαν με των περισσοτερων: Δεν ειναι δυνατον να στεκει λογικα, ηθικα, νομικα μια αποβολη ενος μαθητη απλως επειδη εξεφρασε τα αρνητικα του συναισθηματα για την διευθυντρια του σχολειου της, εστω και δημοσια. Το να πεις οτι μισεις καποιον ΔΕΝ μπορει να θεωρηθει συκοφαντια, ουτε εξυβριση, ουτε δυσφημιση, ουτε τιποτα. Ανθρωποι ειμαστε, καποιους αγαπαμε, καποιους συμπαθουμε, καποιους αντιπαθουμε και καποιους τους μισουμε.

Στο κατω κατω, η διευθυντρια του σχολειου ειναι δημοσιος λειτουργος. Οπως εχω το δικαιωμα να βγω στο blog μου, στο facebook, στο ραδιο ή στην τηλεοραση και να εκφρασω τα αρνητικα συναισθηματα μου δημοσια για οποιονδηποτε δημοσιο λειτουργο, ετσι ειχε το δικαιωμα και αυτη η μαθητρια. Καθε ενδεχομενο τιμωριας αυτης της εκφρασης, αποτελει σαφως λογοκρισια, φιμωση, παραβιαση των δημοκρατικων μας δικαιωματων, και τα λοιπα.

...

Ομως, σημερα μπηκα στο επιμαχο γκρουπ του Facebook. Εκτος του τιτλου, ειδα και δυο ακομη πραγματα, στα οποια ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει δωσει την δεουσα σημασια, αλλα, αυτα τα δυο πραγματακια δυστυχως, αποδεικνυουν οτι η μαθητρια εχει ΑΔΙΚΟ.

Πρωτον, η περιγραφη του γκρουπ:


στην οποια υπαρχει η φραση "Επικινδυνο pitbull κυκλοφορει ελευθερο εκει εξω... κινδυνευουμε...".

Αυτο ειναι το πρωτο λαθος της μαθητριας, κατα την γνωμη μου. Ο χαρακτηρισμος "pitbull" σαφως και αποτελει εξυβριση κατα της διευθυντριας. Και φυσικα, εδωσε σε αυτην την γυναικα την ακρη του κουβαριου.

Το δευτερο, ειναι οτι στο γκρουπ υπαρχει ανεβασμενη μια φωτογραφια της διευθυντριας, οχι απο την δημιουργο του γκρουπ αλλα απο αλλο χρηστη, προφανως χωρις την συναινεση της. Φυσικα, η δημιουργος του γκρουπ θα μπορουσε να την αφαιρεσει, αλλα δεν εκανε κατι τετοιο. Ειχε περισσοτερη πλακα ετσι.

Περιδιαβαινοντας στον τοιχο του γκρουπ, ειδα δεκαδες μηνυματα συμπαραστασης στην μαθητρια απο συμμαθητες της, συντοπιτες της, ακομη και εκπαιδευτικους [!], οι οποιοι, με περισσο ζηλο κραδαινουν το λαβαρο της επαναστασης απεναντι στον φασισμο της διευθυντριας.

Το παλιοτερο μηνυμα που εχει μεινει στο γκρουπ ειναι μια ταπεινη και μαλλον εξαναγκασμενη συγνωμη απο την μαθητρια:


...η οποια συγνωμη ομως απ'οτι φαινεται δεν ειναι ικανη να της δωσει πισω την θεση της στο σχολειο της.

Συνεχιζοντας να ενημερωνομαι για το θεμα, μαθαινω πως ο συλλογος διδασκοντων τιμωρησε με αλλαγη περιβαλλοντος την μαθητρια και οχι με μια απλη αποβολη γιατι αν την απεβαλαν το κοριτσι θα εμενε απο απουσιες, οποτε εκριναν την αλλαγη περιβαλλοντος πιο σωστη λυση, για να μην χασει την χρονια η μαθητρια.

Αληθεια, η μαθητρια ειχε ιδεα πως, εκφραζοντας την αποψη της δημοσια θα μπορουσε να συρει τους γονεις της στα δικαστηρια; Γιατι και η διευθυντρια απο μερους της θα μπορουσε μεν να μην την αποβαλλει, αλλα να την μηνυσει για εξυβριση.

Αυτα οσον αφορα την μερια της μαθητριας.

Η καθηγητρια απο την αλλη, θεωρω οτι αντεδρασε υπερβολικα. Δεν λυνονται αυτα τα προβληματα με αποβολες και καταστολη, δεν ριχνεις λαδι στην φωτια, ειδικα οταν εχεις να κανεις με 14χρονα παιδακια που κανουν την πλακα τους. Φυσικα και αφηνω ανοιχτο το ενδεχομενο η εν λογω καθηγητρια να ηταν κακη σαν ανθρωπος, κακη σαν εκπαιδευτικος, να μοιραζε οντως αποβολες και να ξεσπουσε σε αθωα παιδακια, αλλα αυτο δεν δικαιολογει ουτε την μαθητρια, οπως και η πραξη της μαθητριας θα μπορουσε να ειχε τυχει διαφορετικου χειρισμου απο την καθηγητρια.

Απορω γιατι ολοι εστιαζουν στην -λανθασμενη και αντιπαιδαγωγικη ΚΑΙ κατ'εμε!!!- αντιδραση της καθηγητριας και δινουν το αλαθητο του Πάπα στο 14χρονο κοριτσακι. Ενας ανθρωπος 14 χρονων δεν ειναι ηλιθιος. Μπορει να σκεφτει τις συνεπειες των πραξεων του.

Αληθεια, αν καποιος απο ολους αυτους που ωρυονται υπερ του Παπα εεε της μαθητριας ηθελα να πω, εβλεπε ενα γκρουπ στο Facebook αφιερωμενο στην παρτη του, με τον χαρακτηρισμο "pitbull" και με μια φωτογραφια του, τι θα σκεφτοταν; Εγω παντως, δεν θα γελουσα.

Μαλιστα, μετα την αποφαση για αποβολη της μαθητριας, ξεπηδησαν και μερικες απομιμησεις του ιδιου γκρουπ:

Απομιμηση 1
Απομιμηση 2
Απομιμηση 3
Απομιμηση 4

Επισης, δημιουργηθηκε και ενα γκρουπ το οποιο απαιτει "ΝΑ ΑΝΑΚΛΗΘΕΙ Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ 14ΧΡΟΝΗΣ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝ. ΧΡΥΣΟΠΗΓΗΣ ΧΑΝΙΩΝ" και αριθμει ηδη πανω απο 10.000 μελη, μεταξυ αυτων και 2-3 φιλοι μου. Η φωτογραφια του γκρουπ ειναι ο...Χιτλερ, και σε αυτο το γκρουπ οι κραυγες εναντιον της φασιστριας διευθυντριας ειναι ακομη πιο μεγαλες.

Δηλαδη συγνωμη, τι γινεται εδω; Προσεβληθη ενας ανθρωπος, παραβιαστηκαν τα προσωπικα του δεδομενα και επειδη αντεδρασε του ζητανε και τα ρεστα απο πανω;

ΠΟΣΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΙΑ; Μην το παρετε προσωπικα εσεις οι φιλοι μου που γινατε μελη στο γκρουπ, αλλα συγνωμη, το σκεφτηκατε πολυ;

Εν πασει περιπτωσει. Ας γινει αυτο το γεγονος παραδειγμα για ολα τα πιτσιρικια που νομιζουν οτι το Facebook ειναι παιχνιδι, και να μην ποσταρουν κυριολεκτικα ο,τι να'ναι.

Αλλα τι λεω τωρα, ε;

[To πληρες κειμενο με τα λινκ, που δεν εχουν μεταφερθει εδω, καθως και με... φωτογραφικα ντοκουμεντα, εδω: https://sourotiri.blogspot.com/2010/02/blog-post_12.html ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Από πότε είναι επιζήμιο ένας μαθητής να εκφράζει άποψη πίσω από την πλάτη ενός καθηγητή?Πάντοτε σε ολες τις εποχές γινόταν αυτό και φυσικά συνεχίζει να γίνεται...Το γεγονός ότι γίνεται σε site social networking πειράζει? Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω!:eek:

Υ.Γ:Και τί καρφομάνα είναι αυτή που το κάρφωσε κατευθείαν στην διευθύντρια!Ελεος και παλι ελεος!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Απο τοτε που το κανει δημοσια [και μαλιστα σε ενα μεσο οπως στο facebook], με φαρδια πλατια την υπογραφη του, τον χαρακτηριζει "πιτμπουλ" και σηκωνει στο διαδικτυο φωτογραφια του, χωρις την συναινεση του.

Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις, φερε τον εαυτο σου στην θεση της καθηγητριας.

Υ.Γ. Καλοθελητης θα υπηρχε, ουτως η αλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Απο τοτε που το κανει δημοσια [και μαλιστα σε ενα μεσο οπως στο facebook], με φαρδια πλατια την υπογραφη του, τον χαρακτηριζει "πιτμπουλ" και σηκωνει στο διαδικτυο φωτογραφια του, χωρις την συναινεση του.

Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις, φερε τον εαυτο σου στην θεση της καθηγητριας.

Υ.Γ. Καλοθελητης θα υπηρχε, ουτως η αλλως.

Το μόνο σφάλμα για μένα είναι η φωτογραφία που ανεβηκε. Κατα τ'αλλα δεν το βρισκω κακο ολο αυτο. Δηλαδη είναι χειροτερο αυτο απο το π.χ να αναγραφεται στα θρανια το ονομα του ταδε καθηγητη και ασεμνες βρισιες ή να στηνονται πλακες εις βαρος ενος καθηγητη? Δεν νομιζω...κ'ομως σε αυτές τις περίπτωσεις δεν είδα αποβολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top