Τρώνε γάτες σε φεστιβάλ φαγητού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Τρώνε γάτες σε φεστιβάλ φαγητού!!!

Την οργή των υπευθύνων της Οργάνωσης Προστασίας Ζώων, PETA, προκάλεσε ένα γαστρονομικό φεστιβάλ στην πόλη Κανέτε του Περού, αφού το κύριο έδεσμα ήταν οι γάτες! Οι ντόπιοι θεωρούν ότι τα χαριτωμένα τετράποδα κάνουν καλό στην υγεία τους και μάλιστα ισχυρίζονται ότι έχουν αφροδισιακές ιδιότητες. Έτσι, κάθε χρόνο μαγειρεύουν εκατοντάδες γάτες, με τις οποίες φτιάχνουν διαφορετικές σπεσιαλιτέ.


Students Eat Cat

A group of students from the Danish School of Journalism in Aarhus have posted a picture report of themselves cooking and eating a feral cat on
(Σημείωση από Γιώργος: [highlight]Προσοχή[/highlight], στον παρακάνω σύνδεσμο ακολουθούν ιδιαίτερα ανατριχιαστικές φωτογραφίες!) https://www.themorningstarr.co.uk/2008/06/12/students-eat-cat/


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν δε είσαι χορτοφάγος το παραπάνω ποστ δεν έχει νόημα. Τα αρνιά, τα κουνέλια, οι αγελάδες επίσης σφάζονται για να τα φάμε.... τι ακριβώς σας φαίνεται τόσο ανατριχιαστικό!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Νομίζω το ανατριχιαστικό του πράγματος πρώτιστα οφείλεται στο γεγονός ότι στο δυτικό κόσμο δεν έχουμε μάθει τρώμε γάτες.
Αντιμετωπίζουμε τις γάτες ως κατοικίδια και μάλιστα στις πόλεις που είναι και μέσα στα σπίτια θεωρούνται από πολλούς ως μέλη της οικογένειας (όπως και τα σκυλιά).
Περαιτέρω έχουν ονόματα, οι ιδιοκτήτες ξοδεύουν ένα σωρό χρήματα για διατροφή και κτηνιάτρους,έχουν βιβλιάρια υγείας, υπάρχουν σε ορισμένες χώρες ειδικοί χώροι ταφής, γενικά έχουν τρόπον τινά αποκτήσει ''ανθρώπινη υπόσταση'' οπότε ναι, για μένα είναι ταμπού και ανατριχιαστικό να φας γάτα.
Δεδομένου δε ότι δεν υπάρχουν εργοστάσια σφαγής, επεξεργασίας και πώλησης των, υποθέτω ότι σκότωσαν και έγδαραν μόνοι τους τη γάτα.. ε, αν αυτό δεν είναι ανατριχιαρικό είναι τουλάχιστον σιχαμερό..:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Κατά τον ίδιο τρόπο με τον οποίο εκτρέφουμε-σφαγιάζουμε-καταναλώνουμε τις ιερές για τους Ινδούς αγελάδες.

Το θέμα είναι τί τρώμε ή ότι τελικά κάποιοι, κάποια τα τρώμε?

Ενδιαφέρουσες απόψεις και περαιτέρω προβληματισμοί υπάρχουν κι εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Γι' αυτό είπα ότι ΔΕΝ έχουμε μάθει να τρώμε γάτες υπό την έννοια ότι ΔΕΝ είναι στην κουλτούρα μας και ΔΕΝ ανήκουν στις διατροφικές μας συνήθειες. Όπως μπορεί να είναι αηδία για άλλους λαούς το κοκορέτσι ή τα καλαμαράκια.
Σε συνδυασμό δε με την αγάπη που τους έχει μεγάλη μερίδα ανθρώπων (βλ.my cat :P) δεν είναι και το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου για κάτοικο της Δύσης να βλέπει την γάτα με πατάτες στο φούρνο (έλεος δλδ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Σκέψου ένα παιδί στην επαρχία που μεγαλώνει με τα αρνάκια στην διπλανή στάνη, τις κότες λίγο παραπέρα, κλπ κλπ....... Είμαστε υποκριτές.... Οι γιαγιάδες μας ξεπουπουλιάζαν τις κότες που σφάζανε λίγο πριν στην αυλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Μην τρελαθούμε τελείως. Ανόμοιες καταστάσεις, ανόμοιες συνθήκες.
Συγκρίνεις εποχές που αν δεν είχαν δικά τους ζώα στο χωριό δεν θα τρώγανε κρέας και θα το βλέπανε μόνο με τα κυάλια με τη σημερινή υπεραφθονία που βρίσκεις τα πάντα έτοιμα στο σούπερ μάρκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Θεωρώ υποκριτικό να μας φέρνει τόση αηδία το να τρώνε κάποιοι γάτες τη στιγμή που εμείς τρώμε άνετα κοτόπουλα, γαλοπούλες, κόκορες, αρνιά, κατσίκια, γουρούνια κλπ. Το θέμα είναι το πώς το βλέπει κανείς, από ποια σκοπιά. Για κάποιον το γουρουνάκι που εμείς σκοτώνουμε είναι ο φίλος του και του βγάζει όνομα. Τι πάει να πει; Δεν επικροτώ να σφάζουμε κανένα ζώο - αλλά αυτή είναι η φύση μας. Όπως δεν μπορώ να εμποδίσω το λιοντάρι να φάει το ελαφάκι. Κάποια πράγματα που είναι στη φύση δεν μπορούμε και δεν πρέπει να τα αλλάξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Το θέτεις υπό την έννοια της χορτοφαγίας νομίζω.
Είναι άλλο το δεν τρώω γενικά κρέας γιατί θεωρώ απαράδεκτες τις συνθήκες σφαγής ή είμαι υπέρ των δικαιωμάτων των ζώων κτλ κάτι πολύ σεβαστό και άλλο το μου είναι νορμάλ να βλέπω μια γάτα στο πιάτο άσχετα αν είναι κάτι που δεν έχω μάθει να τρώω ή ως θέαμα μου είναι άγνωστο.
Αν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβει κανείς, ε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το θέτεις υπό την έννοια της χορτοφαγίας νομίζω.
Είναι άλλο το δεν τρώω γενικά κρέας γιατί θεωρώ απαράδεκτες τις συνθήκες σφαγής ή είμαι υπέρ των δικαιωμάτων των ζώων κτλ κάτι πολύ σεβαστό και άλλο το μου είναι νορμάλ να βλέπω μια γάτα στο πιάτο άσχετα αν είναι κάτι που δεν έχω μάθει να τρώω ή ως θέαμα μου είναι άγνωστο.
Αν είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβει κανείς, ε πάω πάσο.

Ναι μεν είναι το θέαμα άγνωστο αλλά καταντά υποκριτική η δυσφορία εφόσον το να σκεφτεί κανείς ότι αποτελεί διαφορά στο πολιτισμό και τις διατροφικές συνήθειες δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
[FONT=verdana,arial]Πώς κάνεις μία γάτα κεμπάπ;
Βρίσκεις μία γάτα
Παίρνεις μία κατσαρόλα
Τη γεμίζεις με 1 λίτρο νερό
Τη βάζεις πάνω στο μάτι
Κλείνεις το καπάκι
Ανάβεις το μάτι
Μόλις βράσει το νερό
Σηκώνεις το καπάκι
ΚΑΙ-ΜΠΑΠ! Πετάς τη γάτα μέσα..!


:redface:
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φεστιβαλ φαγητου οπου φαγωθικαν γατες... ! Οκ... so what;...! Σε 2 μερες ειναι τσικνοπεμπτη, εμεις οι πολιτισμενοι δυτικοι δεν θα φαμε ενα σορο ζωακια;
Ναι, η PETA λογικο ειναι να αντιδραει απο την στιγμη που ειναι γενικα κατα τις θανατωσεις ζωων, ειτε ειναι για φαι, ειτε ειναι για ρουχα ειτε για οτιδηποτε. Απο την αλλη ομως, το κανενε τοσο θεμα, γιατι;... γιατι κατι μου λεει οτι δεν θα κανουν θεμα και την τσικνοπεμπτη που θα ψηθουν τονοι κρεατος στην Ελλαδα, η το πασχα που πιος ξερει ποσες χιλιαδες αρνακια και κατσικακια την πληρωνουν, η για να παμε και πιο κοντα στην κυρια Pamela Anderson (απλα επειδη αυτην ξερω να εκπρωσωπει συνεχια την PETA), γιατι η χριστουγενιατικη γαλοπουλα δεν πειραζει, και πειραζει ενα φεστιβαλ;

Εμενα δεν μου προκαλει κατι ιδετερο αυτο... Οτι κινιτε τρωγετε... Ετυχε εκει να φανε γατα αντι για κατσικι η κοτοπουλο...
Στην τελικη, σχετικα με το κατοικιδιο, ποσοι εχουν ενυδρια αλλα τρωνε ψαρι;.. Εγω καποτε ειχα κουνελι, αλλα εχω φαει και στιφαδο...
Ρωτηστε αλλωστε τι τρωγανε οι παπουδες σας στην κατοχη... Ο δικος μου οταν βρηκε την ευκαιρια μεχρι και γαΐδαρο εφαγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ρωτηστε αλλωστε τι τρωγανε οι παπουδες σας στην κατοχη... Ο δικος μου οταν βρηκε την ευκαιρια μεχρι και γαΐδαρο εφαγε...

ναι , αλλά στο στέκι δεν συγχωνεύτηκε το mygaidaros


π.σ. σόρυ , όταν αηδιάζω , μου δημιουργείται η ανάγκη να πετάξω μια κοτσάνα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τι πάει να πει; Δεν επικροτώ να σφάζουμε κανένα ζώο - αλλά αυτή είναι η φύση μας. Όπως δεν μπορώ να εμποδίσω το λιοντάρι να φάει το ελαφάκι. Κάποια πράγματα που είναι στη φύση δεν μπορούμε και δεν πρέπει να τα αλλάξουμε.
Δεν είναι "η φύση μας" γιατί έχουμε διαστρεβλώσει πολλά πράγματα από την εποχή που ήταν στη φύση μας να κυνηγάμε με ένα ρόπαλο αρκούδες και γουρούνια. Αν και καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις και συμφωνώ αναφορικά με την διατροφική αξία του όλου θέματος, άσχετα αν το έχουμε μετατρέψει σε κρεοφαγικό υπερκαταναλωτικό πανηγύρι σκευασμάτων που ίιισως περιέχουν κρεας, ας μην επεκταθούμε σε φάρμες μαζικής εκτροφής ζώων , θα φρίξουμε όλοι (θυμάστε τα prions και την σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια νομίζω).
Μπορούμε να αλλάξουμε τις συνθήκες που επικρατούν στις φάρμες εκτροφής και μια μικρή προσπάθεια ξεκίνησε από την έκρηξη με την σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια πριν λίγα χρόνια και τα αναρίθμητα βίντεο δημοσιογράφων που φιλμογραφούσαν αγελάδες να τρώνε κουφάρια νεκρών ζώων και να ζούνε μέσα στα ίδια τους τα περιττώματα. Ούτε αυτό είναι "φυσιολογικό".

Όσο για τις γάτες, έχοντας στο σπίτι ένα μικρό χαριτωμένο ελουροειδές, μου προκάλεσαν εντύπωση (άσχημη) οι εικόνες μόνο και μόνο επειδή δεν έχω συνηθίσει σε παρόμοια θεάματα. Έχω δει να σφάζουν αρνιά, κοτόπουλα να αποκεφαλίζονται και άλλα παρόμοια και δεν τα διαχωρίζω από αυτό. Για να προκαλέσουν μεγαλύτερες αντιδράσεις και να κάνουν αίσθηση πιστεύω ότι έβαλαν φωτογραφίες από τα μέλη της γάτας. Φανταστείτε στο κρεοπωλείο αντί για στρουμπουλά καρτουνογουρουνάκια να είχαν φωτογραφίες με τα κεφάλια τους κι ένα τσεκούρι δίπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
ναι , αλλά στο στέκι δεν συγχωνεύτηκε το mygaidaros


π.σ. σόρυ , όταν αηδιάζω , μου δημιουργείται η ανάγκη να πετάξω μια κοτσάνα :redface:

Πρέπει να είσαι συνεχώς αηδιασμένος...:P

Τίποτα ον τόπικ - σκέψου γρήγορα... Α ευχαριστώ Whitedrum.

Όσο για τις γάτες, έχοντας στο σπίτι ένα μικρό χαριτωμένο ελουροειδές, μου προκάλεσαν εντύπωση (άσχημη) οι εικόνες μόνο και μόνο επειδή δεν έχω συνηθίσει σε παρόμοια θεάματα.

Μα γιατί σου προκαλεί άσχημη εντύπωση η εικόνα του νεκρού γατιού κι όχι του κατσικιού, του αρνιού κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μα γιατί σου προκαλεί άσχημη εντύπωση η εικόνα του νεκρού γατιού κι όχι του κατσικιού, του αρνιού κλπ;

Και των άλλων ζώων μου προκαλεί άσχημη στιγμιαία εντύπωση (έχω δει πτώμα ανοιγμένο, έχω χώσει τη μούρη μου σε ανοιχτό κρανίο στη σχολή , δεν αηδιάζω τόσο εύκολα, ούτε αισθάνομαι αποστροφή). Το ίδιο μου κάνει.

Επίσης δεν μου είπες εσύ κατά πόσο θεωρείς "φυσιολογικό" να εκτρέφονται υπό τόσο άθλιες και ανθυγιεινές συνθήκες τα ζώα με τα οποία τρεφόμαστε κυρίως. Σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου στη "φύση" να τρέφονται με κουφάρια και κόκκαλα αλεσμένα σε σκόνη. Ούτε χρειάζεται να τα στιβάζουμε σαν γαλότσες και να έχουν χωμένα τα κεφάλια τους στα ίδια τους τα περιττώματα, κι όμως στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι γίνεται. Το περιστατικό με τις γάτες καλύτερα ας μας δώσει αφορμή να κατανοήσουμε γιατί μας στεναχωρεί για το συγκεκριμένο ζώο ενώ όχι για τα υπόλοιπα. Όπως προανέφερα για μένα είναι το ίδιο άσχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και των άλλων ζώων μου προκαλεί άσχημη στιγμιαία εντύπωση (έχω δει πτώμα ανοιγμένο, έχω χώσει τη μούρη μου σε ανοιχτό κρανίο στη σχολή , δεν αηδιάζω τόσο εύκολα, ούτε αισθάνομαι αποστροφή). Το ίδιο μου κάνει.

Whitedrum. Θα σου ταρακουνήσω λίγο τις πεποιθήσεις. Όταν εσείς οι γιατροί μιλάτε για κρανία, πτώματα, ανακοπές κτλ στους υπόλοιπους μας προκαλείται λύπη ή αναγούλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Με συγχωρείς φαντασμένε, ήθελα να κάνω όσιο πιο κατανοητό γίνεται στην Himela ότι έχω δει αρκετά πράγματα που θα προκαλούσαν αποστροφή και ότι οι εικόνες με τις γάτες μου προκαλούν το ίδιο "μπλ" στραβομουτσούνιασμα σε φάση "έλεος.μην μου τα δειχνετε δεν με νοιαζει" με τα αρνιά, τα πρόβατα κτλ. Δεν ήτο χάριν ποζεριάς ή "χαχα έχω δει έντερα χαχα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Αν δε είσαι χορτοφάγος το παραπάνω ποστ δεν έχει νόημα. Τα αρνιά, τα κουνέλια, οι αγελάδες επίσης σφάζονται για να τα φάμε.... τι ακριβώς σας φαίνεται τόσο ανατριχιαστικό!:worry:



Γιατί στο μυαλό μου και στην
καρδιά μου τα έχω σε ξεχωριστή θέση.



Ναι μεν είναι το θέαμα άγνωστο αλλά καταντά υποκριτική η δυσφορία εφόσον το να σκεφτεί κανείς ότι αποτελεί διαφορά στο πολιτισμό και τις διατροφικές συνήθειες δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.


Και δεν είναι υποκριτικό!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ainigma

Νεοφερμένος

Ο ainigma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στην Ολλανδία τρώνε Άλογα... έφαγα κι εγώ μια φορά όταν ζούσα εκεί, γιατί μου το προσφέραν ως έδεσμα, παρόλο που εγώ το πρωί που αυτοί δουλεύαν έκανα βόλτες στα λιβάδια τους και μίλαγα με τα άλογά τους που είναι πολλά και πανέμορφα. Περίεργο πράγμα η "ζωή"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top