Extra φροντιστήριο στο σχολείο

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σίγουρα, και στο σχολείο μου γινόταν αυτό. Απλά δε βλέπω κάτι αρνητικό στη ΠΔΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
... δε βλέπω κάτι αρνητικό στη ΠΔΣ.
Έχω ακούσει ότι σε πολλά σχολεία γίνεται πολύ καλή ΠΔΣ. Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι αρνητικό στο θεσμό. Αν δουλεύει η ΠΔΣ σωστά και είναι εντάξει οι καθηγητές γιατί να μην έχουμε δωρεάν αυτό που αλλού το πληρώνουμε? Δυστυχώς στο σχολείο μου δεν έχει ΠΔΣ. Σε ένα από τα πρώτα μηνύματα αυτού του θέματος έχω γράψει την πονεμένη ιστορία της ΠΔΣ στο λύκειο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Σε μερικα σχολεια υπαρχουν καθηγητες οι οποιοι διδασκουν μετα το τελος των μαθηματων αλλα σπανια γιατι δεν τους πληρωνει το κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tempo

Νεοφερμένος

Ο tempo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
να ξανακάνω παρέμβαση στην κουβέντα για να αναφέρω ότι συνήθως το πρόβλημα με την ενισχυτική διδασκαλία είναι η αδιαφορία των παιδιών. Τα παιδιά δεν αντιλαμβάνονται ότι έχουν μια ευκαιρία να κάνουν το κάτι παραπάνω ή ότι υπάρχει κάποιος να ακούσει και να απαντήσει στις απορίες τους. Σας το λέω απο προσωπική πείρα ως καθηγητής στην Ενισχυτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
να ξανακάνω παρέμβαση στην κουβέντα για να αναφέρω ότι συνήθως το πρόβλημα με την ενισχυτική διδασκαλία είναι η αδιαφορία των παιδιών. Τα παιδιά δεν αντιλαμβάνονται ότι έχουν μια ευκαιρία να κάνουν το κάτι παραπάνω ή ότι υπάρχει κάποιος να ακούσει και να απαντήσει στις απορίες τους. Σας το λέω απο προσωπική πείρα ως καθηγητής στην Ενισχυτική.
Ναι δυστυχώς. Και αυτοί οι αδιάφοροι μαθητές πάνε κυρίως για να τους λύσουν καμία άσκηση και με αυτό τον τρόπο να ξεγελάσουν τον καθηγητή τους ότι και καλά είναι διαβασμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Συγνωμη για την δικη μου παρεμβαση τωρα αλλα θα ηθελα να σας πω οτι σε σχολεια που ξερω οι μαθητες προθυμοι ειναι αλλα καθηγητες δεν υπαρχουν επειδη δεν πληρωνονται για τις ωρες που προκειται να διδαξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Συγνωμη για την δικη μου παρεμβαση τωρα αλλα θα ηθελα να σας πω οτι σε σχολεια που ξερω οι μαθητες προθυμοι ειναι αλλα καθηγητες δεν υπαρχουν επειδη δεν πληρωνονται για τις ωρες που προκειται να διδαξουν.
μα πως γινεται αυτο? οι καθηγητες που κανουν μαθημα στην ενισχυτικη διδασκαλια δεν ειναι οι καθηγητες του σχολειου αλλα...εξωσχολικοι! οι καθηγητες αυτοι ειναι ωρομισθιοι και εχουν δωσει ΑΣΕΠ απλα δεν επελεγησαν. προφανως οι μαθητες βαριουνταν να κατσουν στην ενισχυτικη και εφευγαν αφηνοντας τους καθηγητες περιμενουν....και ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Noμίζω πως η Μαρία εννοεί ότι είτε δεν τους πληρώνουν, νομίζω ακούστηκε κάτι τέτοιο, είτε τους αμείβουν χαμηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Noμίζω πως η Μαρία εννοεί ότι είτε δεν τους πληρώνουν, νομίζω ακούστηκε κάτι τέτοιο, είτε τους αμείβουν χαμηλά.
πως γινεται σε καποια σχολεια να υπερχει ΠΔΣ και σε αλλα οχι? τελοσπαντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
πως γινεται σε καποια σχολεια να υπερχει ΠΔΣ και σε αλλα οχι? τελοσπαντων...
Οι καθηγητές δεν είναι όλοι τους το ίδιο συνεπείς, το ίδιο και τα παιδιά βέβαια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Οι καθηγητές δεν είναι όλοι τους το ίδιο συνεπείς, το ίδιο και τα παιδιά βέβαια. ;)
δεν το νομιζω...οι καθηγητες της ΠΔΣ εχουν μπει σε αυτες τις θεσεις ως ωρομισθιοι μεχρι να προσληφθουν. δεν ειναι οι καθηγητες του ιδιου του σχολειου που διδασκουν στην ΠΔΣ σε εκεινο το συγκεκριμενο. οι καθηγητες στην ενισχυτικη δεν γνωριζουν τα παιδια του σχολειου που πανε να διδαξουν, ειναι "αγνωστοι" μεταξυ τους. δε ξερω τι παιζει παντως εγω δεν το πολυπιστευω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν το νομιζω...οι καθηγητες της ΠΔΣ εχουν μπει σε αυτες τις θεσεις ως ωρομισθιοι μεχρι να προσληφθουν. δεν ειναι οι καθηγητες του ιδιου του σχολειου που διδασκουν στην ΠΔΣ σε εκεινο το συγκεκριμενο. οι καθηγητες στην ενισχυτικη δεν γνωριζουν τα παιδια του σχολειου που πανε να διδαξουν, ειναι "αγνωστοι" μεταξυ τους. δε ξερω τι παιζει παντως εγω δεν το πολυπιστευω...:hmm:
Τι δεν πιστεύεις; Ότι κάποιοι δεν κάνουν μάθημα; Ε και στις σχολικές αίθουσες δεν το βλέπουμε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Παντως δεν νομιζω τωρα να υπαρχει καποιο σχολειο με ενισχυτικη διδασκαλια.Κατι λενε πως δεν τους πληρωνουν και καταργησαν αυτην την διδασκαλια.Οι μαθητες δεν νομιζω να ειναι τοσο αμελεις γιατι στην εποχη μας τωρα που υπαρχει και η οικονομικη κριση δεν νομιζω να μην αξιοποιησουν την ενισχυτικη διδασκαλια.Αφου προς οφελους τους ειναι καθως δεν πληρωνουν κατι,σε αντιθεση με τα φροντηστηρια που θα πληρωναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εγω εκανα πδσ περυσι 4 φορες ολες κ ολες κ η εμπειρια ηταν αθλια...τις 2 ωρες που εκανα φυσικη την πρωτη φορα ο καθηγητης δεν μ αφηνε να μιλησω κ οταν μ αφηνε με διορθωνε κ ελεγε οτι ελεγα εγω με αλλα λογια και τι δευτερη φορα μου πετουσε διαφορα υπονοουμενα οπως "εσενα τι σ αρεσει? το πανω κατω?"..φυσικα και δεν μ αρεσε η συμπεριφορα του κ δεν ξαναπηγα.. τις αλλες 2 ωρες εκανα μια ωρα εκθεση και μια αρχαια κ ο τυπος μας ελυνε τις ασκησεις κ εκανε συνταξη με το βοηθημα ανοιχτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Αν παρατηρησεις αυτοι που κανουν ενισχυτικη ειναι νεοι και ισως για αυτον τον λογο να χρησιμοποιουν βοηθηματα.Αλλα και μεγαλοι σε ηλικια καθηγητες χρησιμοποιουν.Με αλλα λογια ολοι οι καθηγητες χρησιμοποιουν βοηθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εμεις ειχαμε στην ΠΔΣ (δεν ξερω σε ποιο μαθημα) μια γκομενα(!) ξανθια,ψηλη και πηγαιναν καποια αγορια επιτηδες και της την επεφταν!Μου ειπε μια μερα ενας φιλος μου να παω να δω για πλακα πως ηταν η κατασταση την ωρα του "μαθηματος" και ειχε πραγματικα πολυ φαση!Την καημενη τη γυναικα..:DΘα της μεινει αξεχαστη η φετινη χρονια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν παρατηρησεις αυτοι που κανουν ενισχυτικη ειναι νεοι και ισως για αυτον τον λογο να χρησιμοποιουν βοηθηματα.Αλλα και μεγαλοι σε ηλικια καθηγητες χρησιμοποιουν.Με αλλα λογια ολοι οι καθηγητες χρησιμοποιουν βοηθηματα.
Ναι, όλοι χρησιμοποιούν.
Άλλο να καθήσεις σπίτι σου να προετοιμαστείς για το μάθημά σου διαβάζοντας από το βοήθημα και άλλο να λύνεις μια άσκηση μαθηματικών στο πίνακα με το βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ναι, όλοι χρησιμοποιούν.
Άλλο να καθήσεις σπίτι σου να προετοιμαστείς για το μάθημά σου διαβάζοντας από το βοήθημα και άλλο να λύνεις μια άσκηση μαθηματικών στο πίνακα με το βοήθημα.
Φυσικα!Το καλυτερο ειναι να εχεις το βοηθημα σου ωστε να σε βοηθαει και οταν εχεις μια ασκηση να λυσεις να το συμβουλευσαι οχι να αντιγραφεις την ασκηση γιατι ετσι δε μαθαινεις.Ειναι σαν να κοροιδευεις τον ιδιο σου τον ευατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Φυσικα!Το καλυτερο ειναι να εχεις το βοηθημα σου ωστε να σε βοηθαει και οταν εχεις μια ασκηση να λυσεις να το συμβουλευσαι οχι να αντιγραφεις την ασκηση γιατι ετσι δε μαθαινεις.Ειναι σαν να κοροιδευεις τον ιδιο σου τον ευατο.
Not, δε με κατάλαβες, καθηγητής ΠΔΣ το έκανε αυτό. Το ανάφερε πάνω κάποιος με τα αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Not, δε με κατάλαβες, καθηγητής ΠΔΣ το έκανε αυτό. Το ανάφερε πάνω κάποιος με τα αρχαία.
Ναι,κακο δεν ειναι να το συμβουλευτει αλλα και οχι μπροστα στον πινακα να σηκωνεται με το βοηθημα,ειδικα μπροστα στα παιδια,δεν ειναι σωστο παραδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top