Κινέζικα

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι δωρεάν αυτό που λες..
Εγώ κοιτάζω και εδώ : https://www.confucius.aueb.gr/index.htm
Το έχεις δεί;

Εγώ αναφερόμουν στο ΕΚΠΑ.Δεν ήξερα πως είχε κι η ΑΣΟΕΕ.Αν είσαι φοιτητής στο συγκεκριμένο ΑΕΙ είναι δωρεάν αλλιώς πληρώνεις,αυτό έγραψα.:)

https://www.uoa.gr/to-panepistimio/yphresies-panepisthmiakes-monades/didaskaleio-3enwn-glwsson.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
μπορει τωρα να ειμαστε ρατσιστες και μολις βλεπουμε κινεζο να θελουμε να τον πλακωσουμε στο ξυλο,σε λιγα χρονια ομως για αυτους θα δουλευουμα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.$h@rk

Νεοφερμένος

Ο Mr.$h@rk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για το Ινστιτούτο Κινεζικής Κομφούκιος ΑΣΟΕΕ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Θα ηθέλα πολύ να μάθω κινέζικα..

έχει προσπαθήσει κανείς, είναι εύκολο, ή μάλλον πόσο δύσκολο είναι?
υπάρχουν φροντιστήρια, πόσο καιρό θα μου πάρει μέχρις ότου να αποκτήσω ένα ικανοποιητικό επίπεδο, αντίστοιχο με το lower στα αγγλικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ILHM

Νεοφερμένος

Η ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
και εγω την ιδια ερωτηση εχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Υπάρχουν φροντιστήρια. Βέβαια μιλάμε για τρελές τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ILHM

Νεοφερμένος

Η ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τι τιμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μια συμμαθήτρια που είναι κινέζα και απ‘ ότι μας έχει πει και δείξει μιλάμε για μια πολύ δύσκολη γλώσσα. Ας μην αναφερθώ στη γραφή και τα 24.000 ιδεογράμματα που υπάρχουν. Έχουν τελείως διαφορετική δομή και σύνταξη από τις ευρωπαικές γλώσσες και γενικά αυτές του δυτικού κόσμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koulianof 11

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος Κούλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγω εκανα κινεζικα για 1 χρονο μεσω ιντερνετ απο την εταιρεια Master D! Δεν ειναι 24000 τα ιδεογραμματα αλλα 1000-2000 για τον απλο κοσμο και 5000 για τους λογιους..(Εννοω ποσο ξερει να μιλα ο καθενας) Το καθε ιδεογραμμα ειναι και λεξη αλλα υπαρχουν και λεξεις με 2, 3 ή 4 ιδεογραμματα.. Υπαρχει το HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi) που ειναι το κινεζικο ινσδτιτουτα για την γλωσσα και εχει 6 πτυχια αντιστοιχα των Α1 Α2 Β1 Β2 Γ1 Γ2. Οι προφορικες εξετασεις μπορουν να ειναι εντελως διαφορετικη ημερομηνια (ακομα κα μηνες διαφορα) απο την γραπτη....Η συνταξη ειναι πολυ ευκολη καθως δεν υπαρχουν πολλοι συνδεσμοι, προσδιορισμοι και τα λεγομενα "στολιδια" που εχουν οι δυτικες γλωσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ILHM

Νεοφερμένος

Η ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
https://www.siountri.gr/el/kinezika/kinezika.html αυτό βρήκα αν ενδιαφέρεσαι! Βεβαια δε γνωρίζω τιμές αλλα μπορείς να πάρεις ένα τηλεφωνάκι!

Ναι να σου πω την αληθεια και εγω εκει ειχα καταληξει αν ηταν να μαθω μια "ασυνηθιστη " γλωσσα για εμας τους ευρωπαιους πχ αραβικη , κινεζικη κτλ....διοτι τα κεντρα που τις διδασκουν δεν ειναι παρα πολλα, μαλιστα ειχα παει σε ενα, το οποιο ελεγε οτι διδασκε ενα σωρο γλωσσες και οταν πηγα μουπαν οτι επειδη δεν εχουν ζητηση θα κανω ιδιαιτερα στο φροντ,και θα σκαω κανα 30 ευρω την ωρα...(νομιζω ειχα ζητησει μια ευρωπαικη γλωσσα αλλα δεν θυμαμαι ποια-πανε χρονια), φανταστειτε για τα κινεζικα ποσα θα θελανε.
Εγω εκανα κινεζικα για 1 χρονο μεσω ιντερνετ απο την εταιρεια Master D! Δεν ειναι 24000 τα ιδεογραμματα αλλα 1000-2000 για τον απλο κοσμο και 5000 για τους λογιους..(Εννοω ποσο ξερει να μιλα ο καθενας) Το καθε ιδεογραμμα ειναι και λεξη αλλα υπαρχουν και λεξεις με 2, 3 ή 4 ιδεογραμματα.. Υπαρχει το HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi) που ειναι το κινεζικο ινσδτιτουτα για την γλωσσα και εχει 6 πτυχια αντιστοιχα των Α1 Α2 Β1 Β2 Γ1 Γ2. Οι προφορικες εξετασεις μπορουν να ειναι εντελως διαφορετικη ημερομηνια (ακομα κα μηνες διαφορα) απο την γραπτη....Η συνταξη ειναι πολυ ευκολη καθως δεν υπαρχουν πολλοι συνδεσμοι, προσδιορισμοι και τα λεγομενα "στολιδια" που εχουν οι δυτικες γλωσσες!

και ποια ειναι η εμπειρια σου; μεσα σε ενα χρονο ποσα πραγματα εμαθες; θυμαμαι ειχα επισκεφτει ενα φορουμ και καποιος ειχε πει οτι για να πεις οτι κατεχεις την κινεζικη θα χρειαστουν καμια δεκαρια χρονια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι έχω στα υπόψην μου το διδασκαλείο του Πανεπιστημίου Αθηνών.Αν είναι κάποιος ήδη φοιτητής εκεί είναι δωρεάν,αλλιώς πληρώνεις ένα ποσό το οποίο δε το γνωρίζω...Για φροντιστήριο συγκεκριμένο δεν έχω ακούσει κάτι..αν ψάξεις στο google έχει διάφορα απλά δε τα κατανομάζω για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.Ξέρω δε βοήθησα και πολυ....κι εγώ το ψάχνω...

Αχχ τι ωραία είδα ότι έχει Ιαπωνικά και Κινέζικα και θέλω πολύ να μάθω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
παιδια αυτες οι γλώσσες δε μαθαίνονται με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
παιδια αυτες οι γλώσσες δε μαθαίνονται με τιποτα

Μια κοπελιά απ' το σχολείο μας έκανε ιδιαίτερα και πήρε πτυχίο :)
(Εντάξει, είναι λίγο κολλημένη αυτή με τα Κορεάτικα. Ακούει κορεάτικη ποπ μουσική και έχει γκόμενο Κορεάτη :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μια κοπελιά απ' το σχολείο μας έκανε ιδιαίτερα και πήρε πτυχίο :)
(Εντάξει, είναι λίγο κολλημένη αυτή με τα Κορεάτικα. Ακούει κορεάτικη ποπ μουσική και έχει γκόμενο Κορεάτη :P )

που τον βρήκε το Κορεάτη καλέ!!!:redface:

κι εγώ θέλω να αρχίσω επιτέλους κινέζικα ή κορεάτικα. Η κορεάτικη γλώσσα είναι πιο εύκολη σε σχέση με τη κινεζική που είναι πιο σύνθετη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
που τον βρήκε το Κορεάτη καλέ!!!:redface:

κι εγώ θέλω να αρχίσω επιτέλους κινέζικα ή κορεάτικα. Η κορεάτικη γλώσσα είναι πιο εύκολη σε σχέση με τη κινεζική που είναι πιο σύνθετη γλώσσα.


Συμφωνώ και με το που βρήκε τον Κορεάτη (μήπως έχει να μας δώσει και σε μας κανένα; :redface: )
Εγώ θέλω κορεάτικα ! Η κορεάτικη γλώσσα έχει και αλφάβητο (!) αξιοσημείωτο για μια ασιατική γλώσσα από τις περιοχές εκείνες! Είναι εύκολη σχετικά δηλαδή αν μάθεις τα γράμματα και τον τρόπο τον οποίο τα βάζουν το ένα πάνω στο άλλο τα βρίσκεις κούτσα κούτσα. Για να πω την αλήθεια και εγώ είμαι κολλημένη με την κορεάτικη μουσική αλλά μέχρι ένα σημείο! Δεν είναι φοβερή τόσο πολύ σαν μουσική , αλλά οι χορογραφίες και τα πάντα είναι απίστευτα.
Τέλος πάντων στο θέμα μας. Κορεάτικα και πάλι Κορεάτικα!! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ και θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε κάποιο καλό φροντιστήριο σε αθήνα ..κέντρο.

κανενα σχολιο για τις σχολες καπατου?

Σημείωση Συντονιστή: Σχετικές Απαντήσεις με ονομαστικές τοποθετήσεις δίνονται μόνο σε Προσωπικό Μήνυμα και όχι στο Δημόσιο μέρος του forum. Σε κάθε περίπτωση, δεν επιτρέπεται η (οικονομική) συναλλαγή μεταξύ χρηστών με σκοπό το προσωπικό κέρδος καθώς επίσης και η Διαφήμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
κανενα σχολιο για τις σχολες καπατου?

Μπαρντον; Τι είναι αυτό; Φροντιστήριο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ναι κανει κινεζικα και με βολευει γιατι μενω κοντα...διαφορετικα αν εχετε καποιο φροντιστηριο να μου προτεινετε κεντρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Τα ελληνικά δεύτερη πιο δύσκολη; Και εγώ μπαλαρίνα. :P
Οι έρευνες την κατατάσσουν σε γλώσσα μέτριας δυσκολίας.
Προσωπικά,τα θεωρώ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Τα ελληνικά δεύτερη πιο δύσκολη; Και εγώ μπαλαρίνα. :P
Οι έρευνες την κατατάσσουν σε γλώσσα μέτριας δυσκολίας.
Προσωπικά,τα θεωρώ εύκολα.

Ποιες έρευνες το λένε αυτό; Και εγώ μπαλαρίνα. :P
Αν δεις και από προσωπική εμπειρία από ξένους είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες.. μαζί με Ουγγαρέζικα, Κινέζικα, Ταιλανδέζικα, Ισλανδικά ,Αραβικά κλπ.
Αν δεν είναι μέσα στις 5 πρώτες σίγουρα είναι στις 10..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top