Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό που είπε ο καθηγητής είναι σωστό, πιο μεγάλη άνωση δέχεται αυτό που έχει περισσότερο υγρό "απο κάτω του", δηλαδή αυτό που είναι πιο ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalMare

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτό που είπε ο καθηγητής είναι σωστό, πιο μεγάλη άνωση δέχεται αυτό που έχει περισσότερο υγρό "απο κάτω του", δηλαδή αυτό που είναι πιο ψηλά.
Γιατί όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Βλακείες λέω βασικά, αγνόησε το παραπάνω σχόλιό μου.
Τα υγρά με όγκους V1 και V2 είναι ίδια;
Μπερδεύτηκα έτσι όπως το έχεις γράψει :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Και εγώ αυτό που είπε ο καθηγητής λέω, με βάση τη λογική πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γιατη ωμος?
Γιατί A=pvg και αν δεν κάνω λάθος κι εννοείται ότι βρισκόμαστε στη γή, τότε το g γίνεται μικρότερο όσο το ύψος αυξάνεται.

Ή επειδή μάλλον δεν το κατάλαβα κι καλά αυτό που γράφεις αν τα δυό υγρά δεν είναι ίδια τότε αυτό που έχει μεγαλύτερη πυκνότητα.


τω κατάλλαβαις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Γεια! Πριν από λίγο τέλειωσα χημεία.Είχε ένα θέμα που έλεγε: Τι ονομάζεται μείγμα?
Απάντησα ότι είναι είνει μια ουσία που αποτελείται από δύο ή περισσότερα συστατικά. Είναι λάθος? Λέτε να μου κόψει πολύ?:'(
Όποιος μπορεί ας μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γεια! Πριν από λίγο τέλειωσα χημεία.Είχε ένα θέμα που έλεγε: Τι ονομάζεται μείγμα?
Απάντησα ότι είναι είνει μια ουσία που αποτελείται από δύο ή περισσότερα συστατικά. Είναι λάθος? Λέτε να μου κόψει πολύ?:'(
Όποιος μπορεί ας μου πει.
Σωστό είναι αυτό που λές αλλά καλύτερα θα ήταν να αναλύσεις ότι υπάρχουν οι διαλύτες οι διαλυμένες ουσίες και ότι υπάρχουν δυο κατηγορίες μειγματων τα ομογενή κι τα ετερογενή και άμα έιχες χρόνο να έγραφες τι είναι κι αυτά. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Τα έγραψα τα ετερογενή και τα ομογενή. Ήταν το δεύτερο υποερώτημα. Τώρα γι αυτό πόσο θα μου κόψει? Μισή? Μία μονάδα?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τα έγραψα τα ετερογενή και τα ομογενή. Ήταν το δεύτερο υποερώτημα. Τώρα γι αυτό πόσο θα μου κόψει? Μισή? Μία μονάδα?:(
Δεν θα ήταν δίκαιο να σου κόψει κι το παραμικρό,όλες τις μονάδες πρέπει να πάρεις πιστεύω.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αφού έγραψα κοτσάνα κατά κάποιο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σωστό είναι αυτό που λές αλλά καλύτερα θα ήταν να αναλύσεις ότι υπάρχουν οι διαλύτες οι διαλυμένες ουσίες και ότι υπάρχουν δυο κατηγορίες μειγματων τα ομογενή κι τα ετερογενή και άμα έιχες χρόνο να έγραφες τι είναι κι αυτά. :thanks:
όχι όχι δεν πρέπει να γράψεις για τους διαλύτες και τις διαλυμένες ουσίες!!αυτά δεν έχουν σχέση με το μείγμα !

καλά το έχεις γράψει...

Ο ορισμός του βιβλίου λέει

Μείγμα είναι ένα σύστημα που προκύπτει από την ανάμειξη 2 ή περισσότερων συστατικών.Υπάρχουν μείγματα ετερογενή και ομογενή.

ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

αν σου το ζητούσε θα έπρεπε να εξηγήσεις ποια είναι ομογενή και ποια ετερογενή. τι σχέση έχουνε τα διαλύματα,οι διαλυμένες ουσίες και οι διαλύτες

δεν πιστεύω να σου κόψει τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μείγμα ονομάζεται το σύστημα το οποίο προκύπτει από την ανάμειξη δύο ή περισσότερων συστατικών. Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο...Αυτός είναι ο σωστός ορισμός. Βασικά θα σου κόψει στάνταρ αλλά όχι και πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πόσο θα μου κόψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MetalMare

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
λολ δεν σ ειπα εχουμε ενα βουνο απο νερο και το ενα ειναι στον πατο και το αλλο πανο :P:P:P:P:P:P:P
Είναι στο ίδιο δοχείο με υγρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Α= πυκνότητα * όγκος * επιτάχυνση βαρύτητας

|
| ΥΓΡΟ2
|_________________________|
|
| ΥΓΡΟ1
|_________________________|

Η πυκνότητα και ο όγκος είναι ίσα στα 2 υγρά, άρα μας μένει το g.

Πρακτικά, η αλλαγή του g είναι ανεπαίσθητη στη διαφορά απόστασης από το έδαφος που έχουν τα 2 υγρά. Άρα πρακτικά Α1=Α2.

Θεωρητικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχει μια μικρή αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Μίγματα είναι τα σώματα που δεν έχουν σταθερή και καθορισμένη σύσταση και μάλιστα εξαρτώνται από τον τρόπο παρασκευής τους. Έτσι είναι ο ορισμός του μίγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μίγματα είναι τα σώματα που δεν έχουν σταθερή και καθορισμένη σύσταση και μάλιστα εξαρτώνται από τον τρόπο παρασκευής τους. Έτσι είναι ο ορισμός του μίγματος.

Δεν νομίζω πως στη β' γυμνασίου είναι αυτός ο ορισμός του μείγματος!!!

Μην ανησυχείς κορίτσι μου, σωστότατο ήταν αυτό που έγραψες (αν δεν ζητούσε τίποτα παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μίγματα, μικρούλα "stargirl", ονομάζουμε τα υλικά που αποτελούνται από δύο η περισσότερες καθαρές ουσίες. (Καθαρές ουσίες, είναι τα χημικά στοιχεία και οι χημικές ενώσεις). Π.χ. μίγμα είναι η ανάμειξη ρινισμάτων (σκόνης) σιδήρου με θειάφι (κίτρινη σκόνη)...
Τώρα για το πόσο θα σου "κόψει" εξαρτάται απ' το πως θα ερμηνεύσει ο καθηγητής σου τη λέξη "συστατικά"... Εγώ πάντως ακολουθώντας πιστά την ερμηνεία της λέξης (και σε συνδυασμό του μικρού της ηλικίας σου) δε θα σου έκοβα βαθμό. Καλή επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.:D
Αλλά δεν είμαι μικρή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top