Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

anna-maria1

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ πολυ...
ηταν τελειο...
σιγουρα θα παρω πολυ καλο βαθμο.!
=]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ πολυ...
ηταν τελειο...
σιγουρα θα παρω πολυ καλο βαθμο.!
=]

Έχω περιέργεια να μάθω κι εγώ!
Χαχα να δω τι βαθμό θα μου βάλει η συνάδελφός μου....:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
σιγουρα τον καλυτερο...αλλα ειναι αδικο να τις δινεις Τζενη..ετοιμο το γραμμα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
σιγουρα τον καλυτερο...αλλα ειναι αδικο να τις δινεις Τζενη..ετοιμο το γραμμα...:(
Πιο πολύ το δίνω έτοιμο για να πάρουν ιδέες για επόμενα και να ξέρει πάνω-κάτω τη δομή σε ένα τέτοιο θέμα... ;)

Κρίμα πάντως που άλλοι συνάδελφοι δεν ασχολούνται πιο συστηματικά με μαθητές τους όταν βλέπουν ότι δυσκολέυονται σε ορισμένα πράγματα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-maria1

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν μ το εδωσε ετοιμο... εβαλα κ δικες μ ιδεες...
αλλα επρεπε καποιος να μ κανει λιγο την αρχη...
γιατι δυσκολευομουν...

στις εκθεσεις γενικα παντα δυσκολευομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
δεν μ το εδωσε ετοιμο... εβαλα κ δικες μ ιδεες...
αλλα επρεπε καποιος να μ κανει λιγο την αρχη...
γιατι δυσκολευομουν...

στις εκθεσεις γενικα παντα δυσκολευομαι...

Αν έγραψες και δικές σου ιδέες πέρα από όσα σου έγραψα εγώ, ακόμα καλύτερα :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
δεν μ το εδωσε ετοιμο... εβαλα κ δικες μ ιδεες...
αλλα επρεπε καποιος να μ κανει λιγο την αρχη...
γιατι δυσκολευομουν...

στις εκθεσεις γενικα παντα δυσκολευομαι...


το οτι σου το εδωσε ετοιμο ,σου το εδωσε..!!!
Αν εβαλες δικες σου ιδεες δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-maria1

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Abgase, Verkehr, Unterhaltungsm'o'glichkeiten, Gesch'a'fte...

αυτες ειναι οι αγνωστες λεξεις που εχω...

κ θελω να μου γραψετε πως προφερονται γιατι σε περιπτωση που πω αυτη την ασκηση προφορικα πρεπει να ειμαι σωστη στο πω θα πω τις λεξεις..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Abgase, Verkehr, Unterhaltungsm'o'glichkeiten, Gesch'a'fte...

αυτες ειναι οι αγνωστες λεξεις που εχω...

κ θελω να μου γραψετε πως προφερονται γιατι σε περιπτωση που πω αυτη την ασκηση προφορικα πρεπει να ειμαι σωστη στο πω θα πω τις λεξεις..!

die Abgase = τα καυσαέρια (απ-γκάσε)
der Verkehr = η κυκλοφορία, η κίνηση στους δρόμους (φερκέα)
die Unterhaltungsm'o'glichkeiten = οι δυνατότητες διασκέδασης (ουν-τερχάλτουνγς-μεγκλιχκάιτεν)
die Gesch'a'fte = τα καταστήματα (γκεσέφτε)

:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
:) Γεια σας,
Θέλω να ρωτήσω το weit πως θα γίνει στο συγκριτικό και στον υπερθετικό;

Ευχαριστώ!

Επίσης θέλω να ρωτήσω πότε βάζουμε nicht και πότε kein...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Λογικά weiter als στον Συγκριτικό, και στον Υπερθετικό am weitesten. :]
EDIT: Kein βάζουμε όταν μετά απο το ρήμα (στην κατάφαση) ακολουθεί ουσιαστικό, και nicht όταν δεν υπάρχει ουσιαστικό.:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
:) Γεια σας,
Θέλω να ρωτήσω το weit πως θα γίνει στο συγκριτικό και στον υπερθετικό;

Ευχαριστώ!

Επίσης θέλω να ρωτήσω πότε βάζουμε nicht και πότε kein...


Θετικός: weit

Συγκριτικός: weiter

Υπερθετικός: am weitesten
Βάζουμε το e για λόγους ευφωνίας, μιας και το επίθετο λήγει σε t.



--> Θα βάλεις το nicht όταν η άρνηση είναι για ρήμα, επίθετο ή επίρρημα.

π.χ. Ich schreibe nicht. (Άρνηση στο ρήμα: Δεν γράφω)
Ich bin nicht gut in Mathematik. (Άρνηση στο επίθετο: Δεν είμαι καλός στα μαθηματικά)
Er spricht nicht so gut Deutsch. (Άρνηση στο επίρρημα: Δεν μιλάει τόσο καλά Γερμανικά)

--> Το kein είναι για άρνηση στα ουσιαστικά και πάντα μπαίνει μπροστά από το ουσιαστικό.

π.χ. Das ist kein Bleistift, sondern ein Farbstift. (Αυτό δεν είναι μολύβι, αλλά ξυλομπογιά.)
Ich habe keinen Kuli. (Δεν έχω στυλό.)
Du hast keine Schere. (Δεν έχεις ψαλίδι.)
Er hat kein Buch. (Αυτός δεν έχει βιβλίο.)
Heute habe ich keine Schule. (Σήμερα δεν έχω σχολείο.)
Βέβαια θα πρέπει κάθε φορά να βάζεις σωστά την πτώση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
οκ! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι ερωτήσεις στα γερμανικά...Σας παρακαλώ...Ερωτήσεις για τον υπολογιστή...Π.χ Έχεις υπολογιστή στο σπίτι σου? Κάθεσαι πολλές ώρες στον υπολογιστή? Τι κάνεις συνήθως στο internet? Όσες μπορείτε να σκεφτείτε σας παρακαλώ....!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
θα σου ποσταρω σε λιγο,εχω απο φωτοτυπιες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
θα σου ποσταρω σε λιγο,εχω απο φωτοτυπιες ;)
Ευχαριστώ πάρα πολύ περιμένω...!!!
-----------------------------------------
θα σου ποσταρω σε λιγο,εχω απο φωτοτυπιες ;)
Βρήκες τίποτα τελικά agent Mulder?? Σε παρακαλώ τα χρειάζομαι γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
στις ποσταρω τωρα ;)
-----------------------------------------
λοιπον:

1)welche Erfahrungen hast du selbst mit Computern?
2)wozu brauchst du einen Computer?
3)In welchen Berufen sind Computer und Internet besonders wichtig?
4)Gibt es auch Nachteile,wenn man einen Computer benutzt?Welche?
5)Immer mehr Menchen bleiben zu Hause und arbeiten dort am Computer.Welche Vor und Nachteile hat das,deine Meinung nach?
6)Was haltst du von Menchen,die sich in ihrer Freizeit nur mit dem Computer beschaftigen?
7)Was haltest du davon,dass die Arbeit am Computer in der Schule unerrichtet wird?
8)Welche Probleme kann es geben,wenn Kinder viel am Computer spielen?
9)Welche Vor-und Nachteile hat das Internet?
10)Liest du lieber Zeitund oder informiest du dich uber den Computern?
11)Glaubst du,dass es durch den Computer bald keine Zeitung und Bucher mehr geben wird?
12)Was haltst du davon mit dem Computer eine Fremdsprache zu lernen?


αυτα ελπιζω να φτανουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βρήκα κι εγώ κάποια...είναι σωστά..τσεκαρισμένο:
1.Welche ist deine Meinung über Lernen am Computer?
2.Welche Argumente sprechen für und welche gegen eine Arbeit am Computer .
3.Welche ist ihre persönliche Ansicht über der Arbeit am Computer?
4.Hast du zuhause dein eigenen Computer?
5.Wie oft beschäftigst du dich mit dem Computer?
6.Mit was genau beschäftigst du dich wenn du am Computer sitzt?
7.Spielst du online Spiele oder generell pc Spiele?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μια χαρά οι ερωτησούλες των κοριτσιών βλέπω, παρόλο που έχουν φαγωθεί κάποια γραμματάκια σε λέξεις :P
Ελπίζω να σε κάλυψαν πλήρως Giorgio! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι 5-10 ερωτήσεις στα γερμανικά που να έχουν σχέση με το θέμα ΜΜΕ!!!
π.χ. Με ποιο μέσο σου αρέσει να ενημερώνεσαι, ράδιο, τηλεόραση κτλ.? ? ?
Ακούς συχνά ράδιο?
Σου αρέσει το ίντερνετ και τι ακριβώς σου αρέσει σε αυτό?

...

Σε τέτοιο στυλ να είναι. Αν δεν σας κάνει κόπο κάντε μια προσπάθεια. Θα σας είμαι υποχρεωμένος. Περιμένω απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top