Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,840 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,199 μηνύματα σε 78,670 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 392 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H angela1 έγραψε: στις 22:04, 08-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από crine
εγω εχω να ασχοληθω με τα γαλλικα απο τον ιουνιο απο τοτε δλδ που εδωσα και τελειωσε το φροντηστηριο για γαλοκαιρι. τν αλλη εβδομαδα ξεκιναω και η αληθεια ειναι οτι ειμαι πλ αγχωμενη... καλη επιτυχια λοιπον...
σε καταλαβαινω!!! επισης
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

lebron15

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O lebron15 έγραψε: στις 14:56, 09-09-10:

Σαν γλωσσα ειναι δυσκολη; Στα αγγλικα εχω ενα αρκετα καλο επιπεδο,αυτο μπορει να με βοηθησει;
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 17:58, 09-09-10:

Aσφαλώς και θα σε βοηθήσει!

Linguists estimated that between 35 and 60 percent of all English nouns are of French origin.

Στο wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/English_language

διαβάζουμε επίσης

A survey by Joseph M. Williams in Origins of the English Language of 10,000 words taken from several thousand business letters gave this set of statistics:[82]

French (langue d'oil): 41%
"Native" English: 33%
Latin: 15%
Old Norse: 2%
Dutch: 1%
Other: 10%

Tα γαλλικά έχουν και πολύ απλή σύνταξη (όπως τα ιταλικά και τα ισπανικά) . Επιπλέον τονίζονται στη λήγουσα όλες οι λέξεις. Όσο για την προφορά, το πρόβλημα με τα 3 ένρινα είναι πανεύκολο γιατί υπάρχει κανόνας και οι λέξεις που έχουν ένρινα φωνήεντα είναι κατά 90% ίδιες στα αγγλικά και τα ιταλικά.
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 21:11, 09-09-10:

τα αγγλικα και τα γαλλικα για μενα ειναι 2 αλληλοβοηθουμενες γλωσσες!αν αγονεις κατι απο την μια το βρισκεις στην αλλη!
1
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H angela1 έγραψε: στις 20:07, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
τα αγγλικα και τα γαλλικα για μενα ειναι 2 αλληλοβοηθουμενες γλωσσες!αν αγονεις κατι απο την μια το βρισκεις στην αλλη!
Συμφωνώ!!!
Παράθεση

<<ευα>>

Μαθητής Γ' λυκείου

H <<ευα>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H <<ευα>> έγραψε: στις 18:36, 15-11-10:

εχω μια απορια σχετικα με τα βιβλια που διδασκομαστε στο γυμνασιο... στην α΄γυμνασιου και στν δευτερα καναμε το A' ton tour το Α1 και φετος στη γ' γυμνασιου μας εδωσαν το Action. fr-gr 3... το θεμα ειναι οτι αυτο που διδασκομαστε φετος ειναι πολυ δυσκολο σε σχεση με το παλιο...οποιος γνωριζει κατι ας μου πει, μηπως το 2ο βιβλιο ειναι πολυ πιο ανεβασμενο το επιπεδο σε σχεση με το 1ο???
1
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H angela1 έγραψε: στις 21:24, 16-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από <<ευα>>
εχω μια απορια σχετικα με τα βιβλια που διδασκομαστε στο γυμνασιο... στην α΄γυμνασιου και στν δευτερα καναμε το A' ton tour το Α1 και φετος στη γ' γυμνασιου μας εδωσαν το Action. fr-gr 3... το θεμα ειναι οτι αυτο που διδασκομαστε φετος ειναι πολυ δυσκολο σε σχεση με το παλιο...οποιος γνωριζει κατι ας μου πει, μηπως το 2ο βιβλιο ειναι πολυ πιο ανεβασμενο το επιπεδο σε σχεση με το 1ο???
εχω διαβασει τα βιβλια σας εχω εναν φιλο μου 3η γυμνασιου και κανει και αυτος αυτο τ βιβλιο το οποιο ειναι κρατικο και καινουριο,και ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το παλιο σας!!!1
Παράθεση

<<ευα>>

Μαθητής Γ' λυκείου

H <<ευα>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H <<ευα>> έγραψε: στις 14:08, 17-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από angela1
εχω διαβασει τα βιβλια σας εχω εναν φιλο μου 3η γυμνασιου και κανει και αυτος αυτο τ βιβλιο το οποιο ειναι κρατικο και καινουριο,και ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το παλιο σας!!!1
οντως... αντε να δουμε φετος τι θα γραψουμε στις εξετασεις...
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H angela1 έγραψε: στις 11:15, 06-12-10:

παιδια να ρωτησω κατι ποια ειναι τα πλεονεκτημα για την δημιουργια εφημεριδας;;;;
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Χημεία Τροφίμων - εκπα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,850 μηνύματα.

O Chemwizard &quot;Science, bitch!&quot; έγραψε: στις 11:38, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από angela1
παιδια να ρωτησω κατι ποια ειναι τα πλεονεκτημα για την δημιουργια εφημεριδας;;;;
Γεια σου.Σου προτείνω να γίνεις λίγο πιο σαφής.Σκέφτεστε να δημιουργήσετε εφημερίδα?Θέλεις ιδέες σχετικά για έκθεση ή για προφορικά?Σε ρωτώ γιατί ίσως θα είναι καλύτερα η ερώτηση να μετακινηθεί.

(Γαλλικά δε μιλάω υπ'όψην)
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H angela1 έγραψε: στις 16:06, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Γεια σου.Σου προτείνω να γίνεις λίγο πιο σαφής.Σκέφτεστε να δημιουργήσετε εφημερίδα?Θέλεις ιδέες σχετικά για έκθεση ή για προφορικά?Σε ρωτώ γιατί ίσως θα είναι καλύτερα η ερώτηση να μετακινηθεί.

(Γαλλικά δε μιλάω υπ'όψην)
σε εκθεση,σε ενα επισημο γραμμα θελω τα θετικα μιας εφημεριδας!1
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,129 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 16:13, 06-12-10:

1. Ποικιλία θεμάτων.
2. Δυνατότητα επεξεργασίας κάποιου άρθρου.
3. Μαθαίνεις σχετικά με την επικαιρότητα
4. Μπορείς να τη διαβάσεις όποτε θέλεις, όσες φορές θέλεις.
5. Υπάρχει εποπτικό υλικό (εικόνες)
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H angela1 έγραψε: στις 16:30, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
1. Ποικιλία θεμάτων.
2. Δυνατότητα επεξεργασίας κάποιου άρθρου.
3. Μαθαίνεις σχετικά με την επικαιρότητα
4. Μπορείς να τη διαβάσεις όποτε θέλεις, όσες φορές θέλεις.
5. Υπάρχει εποπτικό υλικό (εικόνες)

ευχαριστω πολυ
Παράθεση

Princesse folle

Νεοφερμένος

H Princesse folle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Princesse folle έγραψε: στις 10:16, 30-12-10:

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες! Η ερώτησή μου σχετίζεται με τις pronoms toniques: ήθελα να ρωτήσω αν τις χρησιμοποιούμε γενικά και στον γραπτό λόγο ή μόνο στον προφορικό;
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε: στις 23:24, 05-01-11:

μα και βέβαια κα στον γραπτό λόγο... π.χ. αν θές να αντικαταστήσεις με COI και έχεις tenir a, croire a, penser a, faire attention a, songer a (a grave) h verbes pronominaux μόνο με pronomes toniques πορείς. (α) Το ίδιο ισχύει όταν θές να αντικαταστήσεις ένα πρόσωπο με en (β).

α) Il a fait attention a la classe. -----> Il a fait attention a elle.
β) Notre bonheur depend de nos enfants -----> Notre bonheur pedend d'eux.
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 12:55, 06-01-11:

περιεργες οι αντικαταστασεις!και πολυπλοκες καποιες φορες!
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε: στις 19:15, 06-01-11:

παιδιά συγνώμη για τα ορθογραφικά : δεν είναι κα αλλά και, δεν είναι πορείς αλλά μπορείς, δεν ειναι pedend alla depend.
Παράθεση

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O DontLike έγραψε: στις 13:59, 09-01-11:

Λοιπόν παιδία,άυριο όπως ξέρουμε όλοι αρχίζουν τα σχόλια και στο φροντιστήριο μου θα γράψουμε μια έκθεση με θέμα
"Έχεις έναν φίλο που μένει στην χώρα σου και πρέπει να του πείς πώς πέρασες τις διακοπές"
Αν έχετε όρεξη και δεν βαρίεστε,σας παρακαλώ βοηθήστε με.Δεμ θέλω κατι το δύσκολο 5-6 γραμμές αν μπορείτε.
Θα το εκτιμίσω πολύ!!!
Ευχαριστώ

α και κάτι αλλό αν έχετε τα θέματα που έπεσαν τον μάιο του 2009 η του 2010 καλύτερα.αν μπορείτε στείλτε τα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 09-01-11 στις 14:02. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

gorgonokoritso (zenia....)

Πολύ δραστήριο μέλος

H zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H gorgonokoritso έγραψε: στις 14:32, 09-01-11:

κατ'αρχήν, άλλο πράγμα να σου δώσει κάποιος μερικές ιδέες και άλλο να σου γράψει την έκθεση..
πρέπει να το προσπαθήσεις μόνος σου για να μάθεις και τα λάθη σου και να δεις και πού δυσκολεύεσαι
εν συνεχεία, ζήτησες κάποια θέματα αλλά δεν διευκρίνισες ποιο επίπεδο θες...
απ'όλα αυτά συμπεραίνω ότι μάλλον θα δώσεις εξετάσεις για δίπλωμα
ένας λόγος παραπάνω για να προσπαθήσεις μόνος σου την έκθεση
συγνώμη για το μίνι κήρυγμα, τη γνώμη μου εξέφρασα
Παράθεση

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O DontLike έγραψε: στις 14:34, 09-01-11:

καταλαβάινω έχεις δίκιο έχω γράψει μια μικρή εκθεσούλα αλλά θα ήθελα να προσθέσω και κατί άλλο γι αυτό ζητάω βοήθεια...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vicky13, RedDemon

Βρείτε παρόμοια