Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,367 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,607 μηνύματα σε 77,785 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Σοφιστής (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 739 μηνύματα.

O Σοφιστής έγραψε: στις 14:08, 22-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από mikeOmmmm
Λοιπον θα ήθελα καποια συμβουλη. Αν εχεις παρει το C2 θα με βοηθούσες αρκετα.
Ειμαι 15 χρονών και εχω παρει το Β2 με 57/100. Ειναι καλύτερο φετος να διαβάσω για C2 και να δώσω ή να περιμενω μεχρι το πανεπιστιμιο??
Delf B2 ή Sorbonne B2???
Πιστεύω ότι μιας και το σκορ σου είναι χαμηλό δεν πρέπει να δώσεις C2 φέτος γτ δεν θα προλάβεις..Πάω εκ του ασφαλούς και σου προτείνω να δώσεις το Sorbonne C1 αν θες και φυσικά με την προυπόθεση ότι θα διαβάσεις πολύ όχι περιστασιακά.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Loukritia

Φοιτητής

H Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 353 μηνύματα.

H Loukritia έγραψε: στις 14:40, 26-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από mikeOmmmm
Λοιπον θα ήθελα καποια συμβουλη. Αν εχεις παρει το C2 θα με βοηθούσες αρκετα.
Ειμαι 15 χρονών και εχω παρει το Β2 με 57/100. Ειναι καλύτερο φετος να διαβάσω για C2 και να δώσω ή να περιμενω μεχρι το πανεπιστιμιο??
Εγώ σου προτείνω να το δώσεις

Το Β2 το πήρα με 59/100 και παράτησα τα γαλλικά για ένα χρόνο, φέτος έδωσα C2 με 1 ώρα φροντιστήριο την εβδομάδα και το πήρα με 52/100

Δώστο, αρκεί να διαβάζεις και να έρχεσαι σε επαφή με τη γαλλική γλώσσα όσο πιο συχνά μπορείς, εκτός απ'τα βιβλία του φροντιστηρίου ψάξε και για βιβλία γαλλικών στο ίντερνετ

[...]

επίσης διάβαζε γαλλική εφημερίδα και άκου γαλλικό ράδιο στον ελεύθερο χρόνο σου (πέρα από το διάβασμα για το φροντιστήριο).

Το βασικό είναι να αποκτήσεις ευχέρεια στην γλώσσα, σε βαθμό του να μην έχεις πρόβλημα να σκεφτείς στα γαλλικά κατευθείαν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 26-07-10 στις 15:06. Αιτία: όρος #10
Παράθεση

Έφη35891

Φοιτητής

H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε: στις 09:04, 28-07-10:

Χμ...εγώ φέτος έδωσα C2 (και Sorbonne και Dalf) και έκανα προετοιμασία 2 χρόνια. Είναι δύσκολα πτυχία. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Θα είναι καλύτερο νομίζω να πάρεις ένα πτυχίο με μεγαλύτερο βαθμό γιατί και εσύ θα έχεις μάθει καλύτερα τη γλώσσα αλλά θα είσαι και πιο σίγουρος.
Αν θες την γνώμη μου πήγαινε για Sorbonne C1 και μετά (στο πανεπιστήμιο που θα έχεις χρόνο γιατί στο λύκειο τα πράγματα δυσκολεύουν) να δώσεις και τα δύο C2.
Εγώ το μετάνιωσα που τελείωσα φέτος....Θέλω γαλλικάααα!
1
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 08:05, 04-08-10:

παιδια αν καποιος εχει dalf c2 μπορει ναπαρει επαρκεια?η' χρειαζεται στο σορμπον 2?
Παράθεση

Σοφιστής (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 739 μηνύματα.

O Σοφιστής έγραψε: στις 11:34, 04-08-10:

Φυσικά!!! Ανεξάρτητα αν έχεις πάρει ή το Dalf C2 ή το Sorbonne C2 ή και τα δύο παίρνεις επάρκεια+άδεια διδασκαλίας. Όμως νομίζω ότι επιτρέπεται έπειτα από την ηλικία των 18.
Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O mission possible έγραψε: στις 17:16, 04-08-10:

Μπορεις να παρεις το C2 νωριτερα και να βγαλεις επαρκεια αργοτερα
Παράθεση

stefanosK

Φοιτητής

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O stefanosK έγραψε: στις 19:12, 04-08-10:

Και εγώ που έχω πάρει και τα 2 (Sorbonne και Dalf) μπορώ να διδάξω. Μάλιστα έχω 5 παιδιά για ιδιαίτερο. Πάντως είναι δύσκολα πτυχία. Θέλει αρκετή δουλειά και όχι εποφανειακό και βιαστικό διάβασμα. Εγώ διαβάζω ακόμα για το Sorbonne 3 και τελειωμό δεν έχει. Σκέφτομαι μόλις τελειώσω τη σχολή, να πάω Σορβόννη. Θα έίναι μια πολύ καλή εμπειρία!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 20:43, 04-08-10:

παιδια ο,τι και να πουμε η γαλλια οσον αφορα το 1 επιστημονικο πεδιο ειναι καταπληκτικη και οργανωμενη!και ειδικα το πανεπιστημιο της σορβοννης!
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 12:34, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης ο Άλλος
Παιδιά, εγώ πήγαινα σε Ιδιωτικό στην Λεόντειο και τα διπλώματα που έχω λέγονται D.L.F. 1 και D.L.F. 2. Ξέρετε σε τί αντιστοιχούν αυτά; Είχα αποτύχει στο Sorbonne 1 και σκεφτόμουν τώρα να ξαναρχίσω, τα έχω αφήσει βέβαια τα Γαλλικά 4 χρόνια και τα έχω ξεχάσει. Τί συμβουλέυετε όμως, να πάω για Sorbonne 1 ή κατευθείαν για Sorbonne 2? Πού μπορώ να βρώ την ύλη για το καθένα απ' αυτά;
Πρώτη φορά ακουω γι αυτα τα πτυχία. Ελπίζω εδώ που είναι πιο κεντρικά να μας διαφωτίσει κάποιος ή κάποια.
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H angela1 έγραψε: στις 13:05, 26-08-10:

παιδια εγω δινω των δεκεμβριο το Β2 εχετε καποια καλη συμβουλη???
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε: στις 15:41, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από angela1
παιδια εγω δινω των δεκεμβριο το Β2 εχετε καποια καλη συμβουλη???
να εισαι ιδιαιτερως προσετικη στο ακουστικο,στα γραπτα να διαβασεις με προσοχη τα κειμενα και πολλες φορες την ερωτηση πριν απαντησεις,στην εκθεση να μην βγαινεις εκτος θεματος,στο προφορικο να εισαι ανετη και την ωρα που σου δινουν να την χρησιμοποιησεις σωστα!εγω προφορικα ημουν μετριος βαθμολογικα!ακουστικα επιασα 12,5,γραπτα 18,5,εκθεση 21 και δεν το περιμενα γιατι στο φροντιστηριο δεν τα πηγαινα καλα και η κυρια μου εμμεσα ηταν σαν να μου ελεγε οτι δεν θα παω καλα,και δικιο ειχε γιατι δεν προσεχα καθολου,εβγαινα εκτος θεματος,χρησιμοποιουσα φρασεις μικρου επιπεδου!μου αρεσει που θελω και να συνεχισω dalf c1 θα γελασουν και τα τσιμεντα!αλλα αξιζει η προσπαθεια!
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H fragl έγραψε: στις 18:49, 26-08-10:

Έχοντας πετύχει 21 στην έκθεση δεν θα γελάσει κανένα τσιμέντο!Καλή επιτυχία στο C1!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε: στις 20:02, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από fragl
Έχοντας πετύχει 21 στην έκθεση δεν θα γελάσει κανένα τσιμέντο!Καλή επιτυχία στο C1!
πιστεψε με,θα γελασει!δεν το περιμενα το 21!σε ευχαριστω για την ευχη σου αλλα για μενα η εμπειρια θα ειναι σημαντικη αλλα τουλαχιστον θα ηθελα αν δεν παρω το dalf c1 να παρω το κρατικο γ1!εστω!τουλαχιστον για ελλαδα θα ειμαι οκ!
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Σπάρτη) . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H angela1 έγραψε: στις 10:51, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
να εισαι ιδιαιτερως προσετικη στο ακουστικο,στα γραπτα να διαβασεις με προσοχη τα κειμενα και πολλες φορες την ερωτηση πριν απαντησεις,στην εκθεση να μην βγαινεις εκτος θεματος,στο προφορικο να εισαι ανετη και την ωρα που σου δινουν να την χρησιμοποιησεις σωστα!εγω προφορικα ημουν μετριος βαθμολογικα!ακουστικα επιασα 12,5,γραπτα 18,5,εκθεση 21 και δεν το περιμενα γιατι στο φροντιστηριο δεν τα πηγαινα καλα και η κυρια μου εμμεσα ηταν σαν να μου ελεγε οτι δεν θα παω καλα,και δικιο ειχε γιατι δεν προσεχα καθολου,εβγαινα εκτος θεματος,χρησιμοποιουσα φρασεις μικρου επιπεδου!μου αρεσει που θελω και να συνεχισω dalf c1 θα γελασουν και τα τσιμεντα!αλλα αξιζει η προσπαθεια!
ευχαριστω πολυ....εμενα η κυρια μου,μου λεει οτι εαν βαλω τα δυνατα μου θα τα καταφερω....στο φροντηστηριο προσεχω...γιατι ειναι ιδιαιτερο το μαθημα...αλλα και στο σπιτι οταν παω να γραψω ενα τεστ με το που βλεπω τα κειμενα αγχωνομαι....και κανω κατι γραμματα αν αγχωθω αστα να πανε.....

ΥΓ:αυτο για το προφορικο το εχω ξανα ακουσει αλλα δεν ειμαι και πολυ καλη στην υποκριτικη αλλα προσπαθω
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε: στις 11:07, 27-08-10:

ευχαριστω πολυ....εμενα η κυρια μου,μου λεει οτι εαν βαλω τα δυνατα μου θα τα καταφερω....στο φροντηστηριο προσεχω...γιατι ειναι ιδιαιτερο το μαθημα...αλλα και στο σπιτι οταν παω να γραψω ενα τεστ με το που βλεπω τα κειμενα αγχωνομαι....και κανω κατι γραμματα αν αγχωθω αστα να πανε.....

ΥΓ:αυτο για το προφορικο το εχω ξανα ακουσει αλλα δεν ειμαι και πολυ καλη στην υποκριτικη αλλα προσπαθω
ειναι η πρωτη φορα που δινεις εξετασεις του γαλλικου ινστιτουτου?
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H angela1 έγραψε: στις 13:39, 27-08-10:

οχι εχω δωσει και Α1 Α2 Β1 και εχω παρει τα Α1 Α2 μονο
Παράθεση

stefanosK

Φοιτητής

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O stefanosK έγραψε: στις 13:42, 27-08-10:

Μην ανησυχείς. Και το Β1 θα πάρεις. Είναι πολύ εύκολο.
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε: στις 15:28, 27-08-10:

οχι εχω δωσει και Α1 Α2 Β1 και εχω παρει τα Α1 Α2 μονο
στο β1 κοπηκες?αλλα δεν υπαρχει προβλημααν σου εκανε η καθηγητρια υπενθυμηση στην υλη του β1 και μετα μπηκες για β2 πας κανονικα για β2!αλλα εγω στην θεση σου θα ξαναεδινα β1!
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Φοιτητής

H angela1 έγραψε: στις 19:36, 27-08-10:

ξανα εκανα την υλη του β1 αλλα οταν εμαθα οτι δεν περασα ειχα ηδη ξεκινησει την υλη τ β2........
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε: στις 19:38, 27-08-10:

ξανα εκανα την υλη του β1 αλλα οταν εμαθα οτι δεν περασα ειχα ηδη ξεκινησει την υλη τ β2........
γινεται να μου πεις σε καθε ενοτητα πως τα πηγες?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια