Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Στα επισημα και υψηλοτερα επιπεδα γαλλικα και αγγλικα μοιαζουν κατα 80% τουλαχιστον. Ισως περισοτερο κι απο τα ισπανικα.
τα γαλλικα ειναι πολυ πιο δυσκολα απο τα αγγλικα και στη γραμματικη και στην προφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
μήπως καποιος που εχει δωσει η ετοιμαζεται για το C2 μπορει να μου διευκρινίσει κάποια πράγματα για την εκθεση;

1) πρέπει να παραθέτουμε σε εισαγωγικά κομματια των κειμένων;
2) μεσα στην εκθεση εσεις πόσες παραγραφους κάνετε (χωρίς πρόλογο επίλογο)
γιατι διάβασα οτι 2 με 3 το πολύ φτάνουν αλλα μου φαίνεται δυσκολο να πιασω τις 700+ λέξεις με τεσσερεις παραγράφους συνολίκα σε όλη μου την έκθεση... εγω θα έκανα 4 ανάπτυξη + 1 παραγραφο προλογο και 1 επιλογο...
τι λετε γίνεται ή καλύτερα οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria801

Νεοφερμένος

Η maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
μήπως καποιος που εχει δωσει η ετοιμαζεται για το C2 μπορει να μου διευκρινίσει κάποια πράγματα για την εκθεση;

1) πρέπει να παραθέτουμε σε εισαγωγικά κομματια των κειμένων;
2) μεσα στην εκθεση εσεις πόσες παραγραφους κάνετε (χωρίς πρόλογο επίλογο)
γιατι διάβασα οτι 2 με 3 το πολύ φτάνουν αλλα μου φαίνεται δυσκολο να πιασω τις 700+ λέξεις με τεσσερεις παραγράφους συνολίκα σε όλη μου την έκθεση... εγω θα έκανα 4 ανάπτυξη + 1 παραγραφο προλογο και 1 επιλογο...
τι λετε γίνεται ή καλύτερα οχι;

Κάνω προετοιμασία για C2 θα δώσω το Μάιο και από όσο ξέρω δεν πρέπει να χρησιμοποιείς αυτούσια κομμάτια των κειμένων πρέπει να κάνεις reformulation! Τώρα για τις παραγράφους είναι ανάλογα με το τι σε βολεύει...Προσωπικά κάνω 4 παραγράφους συνήθως στο κυρίως θέμα μια προλογο και μια επίλογο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
πώς μπορώ να πω: αποτελεί αντικείμενο συζήτησης ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
πώς μπορώ να πω: αποτελεί αντικείμενο συζήτησης ??

(υποκείμενο) constitue un sujet de débat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όλα καλά με τα γαλλικά, αλλά είναι δύσκολο το ακουστικό κομμάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Όλα καλά με τα γαλλικά, αλλά είναι δύσκολο το ακουστικό κομμάτι.

εμένα μου φαίνεται δύσκολο να προλάβω να ετοιμάσω και το compte rendu και το expose σε 1 ώρα.... δεν προλαβαίνω με τίποτα.
εσύ δίνεις το μάιο?
εγώ δήλωσα σήμερα... :redface: εύχομαι να το πάρω...! γιατί τώρα που να το ξαναδίνω του΄χρόνου παράλληλα με πανελλήνιες...;
και μετά θα έχω βγει εκτός φορμας και θα μου πάρει κανένα δυο χρόνια να προσαρμοστώ για εξετάσεις... :/:

αν δίνεις καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
εσύ δίνεις το μάιο?

Σ' ευχαριστώ. Εύχομαι και σ' εσένα τα καλύτερα.
Ναι. Δίνω ΚΠΓ Γ1. Έδωσα και το Νοέμβρη, αλλά κόπηκα επειδή δεν τα πήγα καλά στο ακουστικό κομμάτι και στα προφορικά. Η αλήθεια είναι ότι λόγω υποχρεώσεων με τη σχολή μου δεν μπορούσα να είμαι όσο συνεπής θα ήθελα στη μελέτη των γαλλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ξερεις καποιος ποια η διαβαθμηση των πτυχιων στα γαλλικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ξεκινωντα απ το μηδεν μπορω μεσα σε εννεα μηνες να παρω το β2...κανοντας εντατικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Μην ρωτάς εμένα αλλά τον εαυτό σου πιστεύω ότι αν το θέλεις πραγματικά μπορείς να το κανείς αν και δεν είναι εύκολο να αφομοιώσεις την γλώσσα τόσο γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ποιο θεωρειται το δυσκολοτερο κομματι της εξετασης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Στην έκθεση στο DALF C1 επιτρέπεται να πάρουμε αυτούσιες φράσεις/κομμάτια από τα κείμενα της σύνθεσης για να γράψουμε την έκθεση;; (Γιατί συνήθως πέφτει παρόμοιο θέμα έκθεσης με την σύνθεση.) Αν το κάνουμε αυτό χάνουμε μονάδες από την έκθεση;; Όποιος ξέρει ας απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Στην έκθεση στο DALF C1 επιτρέπεται να πάρουμε αυτούσιες φράσεις/κομμάτια από τα κείμενα της σύνθεσης για να γράψουμε την έκθεση;; (Γιατί συνήθως πέφτει παρόμοιο θέμα έκθεσης με την σύνθεση.) Αν το κάνουμε αυτό χάνουμε μονάδες από την έκθεση;; Όποιος ξέρει ας απαντήσει...
δυστυχως η' ευτυχως δεν επιτρεπεται.πρεπει να χρησιμοποιησεις αυτα που σου δινουν τα κειμενα αλλα με αλλο λεξιλογιο εκτος απο τις λεξεις κλειδια.χανεις πολλες μοναδες αν παρεις αυτουσιες φρασεις απο τα κειμενα.για αυτο ειναι χιλιες φορες καλυτερα να γραψεις γαλλικα α1-α2 παρα και να ειναι ενα προσωπικο σου κειμενο παρα να κλεβεις τις φρασεις των κειμενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ποιο θεωρειται το δυσκολοτερο κομματι της εξετασης?
κοιτα ολα εχουν τις δυσκολιες τους αλλα το δυσκολοτερο κατ'εμε και συμφωνα με τους περισσοτερους εξεταζομενους ,ειναι το ακουστικο.για αυτο απαιτειται μια καλη προετοιμασια πριν δωσεις σε ακουστικο επιπεδο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,826 μηνύματα.
Κι εγω στα ακουστικα ειχα γενικα μικροτερους βαθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε κάποιο σαιτ με ασκήσεις γραμματικής στα γαλλικά. Κανένα βιβλίο ίσως σε pdf...?? Επίπεδο Α2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgezach

Νεοφερμένος

Ο georgezach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα

Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου απαντήσει γιατί εχω ψιλοαγχωθεί...
Αναφέρομαι στις εξετάσεις Sorbonne C2 που θα δώσω την επόμενη εβδομάδα.. Στις ερωτήσεις της λογοτεχνίας υπάρχει ανώτερο όριο λέξεων?? Εγώ όλο τον καιρό έγραφα περιπού στις 4 με 5 σελίδες πραγμα που μου φαινόταν λογικό για 2 ώρες που αρκει.. Απλά στο βιβλίο της Limniati λέει οτι πρέπει να είναι 300 περίπου λέξεις οπως και στις εξετάσεις λέει traitez en 30 lignes... Οποιος ξέρει ας βοηθήσει!!!

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
30 γραμμες θελει αλλα νομιζω ειναι ελαστικοι γιατι κι εγω παντα παραπανω γραφω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top