Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν πας καθόλου αγγλικά; Ή σταμάτησες μετά απο κάποια τάξη;

Να ξέρω ρε μάναμ τι βοήθεια να δώσω. :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis355

Νεοφερμένος

Ο vasilis355 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πιγενα αλλα σταματισα απο την τριτη ταξη θα μπωρουσες να με βοηθισης επηδη αυριο γραφω;;;??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Πιγενα αλλα σταματισα απο την τριτη ταξη θα μπωρουσες να με βοηθισης επηδη αυριο γραφω;;;??

Εννοεις πηγες μεχρι τριτη κανονικη στα αγγλικα ή μεχρι την τριτη δημοτικου ;
Ο λογος που ρωταω ειναι γιατι αν πηγες μεχρι τριτη κανονικη στο φροντιστηριο εχεις καποιες βασικες γνωσεις ( εννοω ρηματα και καποιο λεξιλογιο) . προσπαθησε να απαντησεις στις ερωτησεις πρωτα στα ελληνικα και μετα αρχισε να τα μεταφερεις στα αγγλικα . Για αποριες στο λεξιλογιο , εδω ειμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis355

Νεοφερμένος

Ο vasilis355 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παω δευτερα γυμνασιου απλα σταματησα στο τελος της 3 δημοτικου στα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ούτε εγώ κατάλαβα ρε μάναμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Παω δευτερα γυμνασιου απλα σταματησα στο τελος της 3 δημοτικου στα αγγλικα

Ωραια , οποτε βασιζομαστε στα αγγλικα που κανετε στο σχολειο . πως ειναι το μαθημα ; κανετε εκθεσεις κ ασκησεις ή ο καθηγητης / καθηγητρια θεωρει δεδομενο οτι ολοι πηγαινουν φροντιστηριο; γιατι σε αυτη την περιπτωση πρεπει να επεμβει ο κηδεμονας σου ! Το μαθημα διδασκεται στο σχολειο κ εχεις δικαιωμα να μαθεις. Σε καμια περιπτωση μη νιωθεις μειονεκτικα επειδη για τους α , β λογους δεν πας φροντιστηριο.
Στην αντιθετη περιπτωση ( δηλαδη σ αυτην που κανετε σωστο μαθημα) ξεκινα σιγα σιγα κ οπως μπορεις να απαντησεις στις ερωτησεις , σε οποιαδηποτε απορια προκυψει ειμαστε εδω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Καλησπερα απο σεπτεμβρη παω με το erasmus βορεια ιρλανδια και ειπα να ξαναθυμηθω τα λιγα αγγλικα που ηξερα απο την 2 λυκειου με το lower. Τι μου προτεινετε να κανω, να ξεκινησω φροντηστηριο/ιδιαιτερα ή να το κανω μονος μου ? Αγγλικα κειμενα διαβασω σχεδον καθημερινα και τα καταλαβαινω(γκουγκλαρο καμια λεξη αμα χρειαστει), το κυριο προβλημα μου πιστευω πως ειναι η ομιλια. Θα μπορουσα να βελτιωσω τις ικανοτητες μου απο το σπιτι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ταινιες χωρις υποτιτλους,διαβαζοντας αρθρα στα αγγλικα για πραγματα που σε ενδιαφερουν πιστευω θα σε βοηθησουν. Εχω δει τα φιλαρακια την σειρα ολους του κυκλους χωρις υποτιτλους και με βοηθησε παρα πολυ! Επισης καθως παιζοντας παιχνιδια pc και μιλωντας αγγλικα μονο μεσα στο παιχνιδι πιστευω ειναι αυτο που με εκανε να μιλαω απιστευτα αγγλικα. Σιγα μην καθεσαι να ξανακανεις ιδιαιτερα τσαμπα ο χρονος και τα λεφτα που θα δωσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπερα απο σεπτεμβρη παω με το erasmus βορεια ιρλανδια και ειπα να ξαναθυμηθω τα λιγα αγγλικα που ηξερα απο την 2 λυκειου με το lower. Τι μου προτεινετε να κανω, να ξεκινησω φροντηστηριο/ιδιαιτερα ή να το κανω μονος μου ? Αγγλικα κειμενα διαβασω σχεδον καθημερινα και τα καταλαβαινω(γκουγκλαρο καμια λεξη αμα χρειαστει), το κυριο προβλημα μου πιστευω πως ειναι η ομιλια. Θα μπορουσα να βελτιωσω τις ικανοτητες μου απο το σπιτι ?

κακά τα ψέμματα, την οποιαδήποτε ξένη γλώσσα τη μαθαίνεις άπταιστα μόνο όταν την μιλάς. κατά τ' άλλα, ταινίες, σειρές χωρίς υπότιτλους και βιβλία αμετάφραστα. ειλικρινά όμως, αν έχεις συγγενή που ζει σε αγγλόφωνη χώρα, άρχισε να μιλάς μαζί του για να εξοικειωθείς. take it easy bro 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μπα δν εχω κανενα συγγενη που να ειναι απο το εξωτερικο. Δεν εχω σκοπο να μιλαω απταιστα αγγλικα απλα να μπορω να συνεννοηθω με αλλους φοιτητες απο το τμημα/erasmus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ε μια χαρά θα συνεννοηθείς, μη φοβάσαι. απλά βάζε να βλέπεις ταινίες και προσπάθησε να επικεντρωθείς στον ήχο, να δεις και τι καταλαβαίνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Πόσος χρόνος πιστεύετε ότι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος σε επίπεδο Proficiency με καθημερινό διάβασμα 2-3 ώρες και 2ώρες/εβδομάδα ιδιαίτερα;ξεκινώντας από σχεδόν μηδενική βάση(ένα ταπεινό Β2 ΚΠΓ πριν 5 χρόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
9-11 μήνες αν και εξαρτάται και από την ποιότητα του διαβάσματος, τις βάσεις που έχεις, πόσο καλά μιλάς/γράφεις/ακούς κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tso 10

Νεοφερμένος

Ο tso 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Πριν απο 6 χρονια τελειωσα τα αγγλικα και πηρα το β2 EDI . Το πιστοποιητικο το πηρα με λιγο διαβασμα και αντιγραφη.Η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσαν τα αγγλικα και κοιταγα μονο να παρω το χαρτι.Επισης αγγλικα δεν ξερω καθολου ουτε γραμματικη εμαθα παρα μονο πολυ βασικες λεξεις γνωριζω αυτην την στιγμη δηλαδη θα ελεγα οτι βρισκομαι σε επιπεδο α1-α2 . Τωρα που σπουδαζω και τελειωνω διοτι βρισκομαι στο 4 ετος μιας σχολης ηρθε η ωρα πιστευω να μαθω καλα αγγλικα διοτι ειναι πολυ χρησιμα και να παρω το proficiency.

Ποσο καιρο πιστευετε οτι θα κανω ωστε να φθασω σε επιπεδο c2?

Ειναι καλυτερο να κανω φροντιστηριο ή ιδιατερα και σε τι τιμες κυμαινονται περιπου?

Επιπλεον εχω ακουσει και για "ευκολα" πιστοποιητικα τα οποια σκεφτομαι να δωσω οπως το ΤΙΕ,TOEIC και για το BULATS το οποιο δεν εχει και προφορικα.Τι εχετε να πειτε για αυτα τα πιστοποιητικα? Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο?

Οσες περισσοτερες γνωμες τοσο περισσοτερο θα με βοηθησετε. Ευχαριστω πολυ. (Συγγνώμη αν έγραψα σε λάθος ενότητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
αν έχεις τόσο χαμηλό επίπεδο, μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις εντατικά μαθήματα και μάλιστα ιδιαίτερα. αν πας σε φροντιστήριο, θα δεις ότι το επίπεδο των άλλων παιδιών θα είναι καλύτερο και ίσως να μην μπορέσεις να συμβαδίσεις. καλύτερα να ξεκινήσεις μόνος σου, να δεις που υστερείς και τι πρέπει να διορθώσεις. οι τιμές εξαρτώνται από το εκάστοτε φροντιστήριο/καθηγητή αλλά πρέπει να έχουν πέσει αρκετά λόγω κρίσης.
όσον αφορά το πτυχίο, αν δεν ενδιαφέρεσαι για Michigan ή Cambrigde (τα οποία θεωρούνται τοπ), μπορείς να δώσεις για το ESB ή ξανά για το EDI. αν δεν θες τα πρώτα δύο, τουλάχιστον πάλεψέ το με το ESB. τ' άλλα δεν είναι τόσο γνωστά και δεν έχουν πολύ κύρος. καλύτερα όμως να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή, θα στα εξηγήσει πιο σωστά και τεκμηριωμένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Επιπλεον εχω ακουσει και για "ευκολα" πιστοποιητικα τα οποια σκεφτομαι να δωσω οπως το ΤΙΕ,TOEIC και για το BULATS το οποιο δεν εχει και προφορικα.Τι εχετε να πειτε για αυτα τα πιστοποιητικα? Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο?
Cambridge ή Michigan. Για μένα δεν υπάρχει άλλο πτυχίο - αν φυσικά θέλεις να μάθεις αγγλικά και παράλληλα να έχεις ένα χαρτί που να μην ντρέπεσαι να το δείξεις.

Το ΤΙΕ είναι πιστοποιητικό μόνο για να κοροϊδεύεις αυτούς που προσλαμβάνουν προσωπικό μέσω ΑΣΕΠ καθώς δεν αναγνωρίζεται σε καμία άλλη χώρα του κόσμου ούτε ευρέως από τον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα - και δικαίως γιατί είναι κουρελόχαρτο.

Το TOEIC δεν φτάνει στο επίπεδο C2 και το BULATS είναι αρκετά δύσκολο.

Προσωπικά θα πρότεινα να κάνεις ιδιαίτερα για 1 -1,5 χρόνο μέχρι να πιάσεις το επίπεδο Β2 και μετά φροντιστήριο για Proficiency σε 2χρονο πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Παιδιά είμαι σε δίλημμα. Είμαι 5ο έτος, και χρωστάω ένα μάθημα για πτυχίο(αν όχι τώρα, μέχρι τον Ιούνιο θα έχω τελειώσει 100%). Από Σεπτέμβριο σκέφτομαι να πάω στρατό για να τελειώνω και με αυτό, και μετά να σχεδιάσω το μέλλον μου. Από Αγγλικά έχω μόνο το Lower, και γενικά τα έχω αφήσει αρκετά χρόνια. Βέβαια το φετινό χειμερινό εξάμηνο, ήμουν για Erasmus στην Αγγλία, οπότε τα ξανά βελτίωσα αρκετά και τα ξεσκόνισα. Τώρα μαζί με την κοπέλα μου σκεφτόμαστε να κάνουμε κάποιες κινήσεις για να φύγουμε αν γίνεται εξωτερικό(Είτε για σπουδές είτε για δουλειά). Το θέμα είναι αξίζει να ξεκινήσουμε μαθήματα για IELTS από τώρα; Το ζήτημα είναι ότι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει κάτι χειροπιαστό για το τι θα κάνουμε, και επίσης το IELTS έχει ισχύ 2 χρόνια και εγώ 1 χρόνο θα χάσω σίγουρα λόγω στρατού. Αξίζει πιστεύετε το κόπο να ξεκινήσουμε μαθήματα ή όχι. Να σημειώσω πως και η κοπέλα μου έχει το ίδιο επίπεδο με εμένα(Lower). Επίσης να σημειώσω ότι τα τελευταία 2 χρόνια έκανα Ισπανικά, και έχω και εκεί το B2(Το κρατικό). Οπότε τι θεωρείτε καλύτερο; Να συνεχίσω μέχρι το Μάιο Ισπανικά και να κυνηγήσω να πάρω ένα C2 ή να ξεκινήσω μαθήματα για IELTS;


Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαρτάται αν θέλεις να φύγεις για ισπανόφωνη ή αγγλόφωνη χώρα.

Αν σε ενδιαφέρουν οι αγγλόφωνες χώρες ή έστω τα αγγλόφωνα πανεπιστήμια, θα πρότεινα να ξεκινήσεις μαθήματα Advanced ή Proficiency για να βελτιώσεις τα αγγλικά σου, και να αφήσεις το IELTS για αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γεα σας.Ψαχνω διαδικτυακα για λεξιλογιο Αγγλικων σε pdf.Ας τις εχει μια-μια τις λεξεις η σε κατηγοριες οχι ασκησεις απο τα γνωστα βιβλια.Υπαρχει κατι γιατι ψαχνω και δεν βρισκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fotagr

Νεοφερμένος

Η fotagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μία ερώτηση..Στο ECCE στο letter μπορούμε να γράψουμε το όνομα μας ή απαγορεύεται;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top