Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια σας.ξερετε αν αναγνωριζεται απι τον ΑΣΕΠ το C.P.E;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα!@ Μηπως θυμαται καποιος ενδεικτικα καποια θεματα εκθεσεων στο ecce??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
σε εμενα επεσε το βια στα ηλεκτρονικα παιχνιδια και γενικοτερα εθισμος

look https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=54875
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Καλησπερα!@ Μηπως θυμαται καποιος ενδεικτικα καποια θεματα εκθεσεων στο ecce??

Εμένα πρόπερσι αν θυμάμαι καλά είχε πέσει θέμα σχετικά με μία επιχείρηση που θα άνοιγε στη γειτονιά μου (ένας κινηματογράφος) -δεν είχε πουθενά γύρω - και έπρεπε εγώ ως υπεύθυνος του έργου να εξηγήσω τα θετικά της ύπαρξης του, πως θα προωθήσω, κάτι τέτοιο τέλος πάντων... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pashalitsa

Νεοφερμένος

Η pashalitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
το much το χρησιμοποιούμαι όταν το ουσιαστικό ειναι μη αριθμησιμο και το many όταν το ουσιαστικό είναι αριθμήσιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Το παρακάτω όνομα εμφανίζεται στο βιβλίο Inferno του Dan Brown .Πως πιστεύετε ότι προφέρεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Το παρακάτω όνομα εμφανίζεται στο βιβλίο Inferno του Dan Brown .Πως πιστεύετε ότι προφέρεται ;

Βαγιένθα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasiliss

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ηθελα papper test για να κανω εξασκηση για το Michigan. (LOWER)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nimerwt20

Νεοφερμένος

Ο nimerwt20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν είναι δύσκολο να πάρει κάποιος το ΚΠΓ για το Β2? Έχω πάρει το Β1 και σκέφτομαι να διαβάσω μόνος μου για να δώσω και να πάρω το Β2. Είχα δώσει πρίν λίγους μήνες για το ECCE αλλά δεν το πήρα ./
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γιατί να δώσεις για ένα πτυχίο που δεν έχει την αναγνώριση που δηλώνει το "μέγεθός" του; Πρώτον πες μας για ποιο λόγο χρειάζεσαι το Β2. Για σπουδές; Για αναγνώριση στον ιδιωτικό τομέα; Για αναγνώριση στο δημόσιο τομέα; Για προσωπική ικανοποίηση; Γιατί για το καθένα από αυτά ενδείκνυται διαφορετικό πτυχίο. Επίσης, αν έχεις κάνει προετοιμασία για κάποιο πτυχίο (π.χ. το ECCE που έδωσες) δε σημαίνει ότι είσαι έτοιμος για ένα άλλο πτυχίο, πόσο μάλλον ένα πτυχίο με παντελώς διαφορετική δομή.
Επίσης, υπάρχουν και άλλα πτυχία που αντικειμενικά είναι πιο βατά (π.χ. CELC) και αναγνωρίζονται εξίσου στην Ελλάδα και σε πολλές χώρες. Το θέμα όμως παραμένει στο για τι χρήση θες ένα πτυχίο επιπέδου Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν είναι δύσκολο να πάρει κάποιος το ΚΠΓ για το Β2? Έχω πάρει το Β1 και σκέφτομαι να διαβάσω μόνος μου για να δώσω και να πάρω το Β2. Είχα δώσει πρίν λίγους μήνες για το ECCE αλλά δεν το πήρα ./

Εγώ έδωσα το Νοέμβριο 2012 και πήρα το Β2 με βαθμό 87%.Συμφωνώ με τον από πάνω ότι πρέπει να ξέρεις για ποιον σκοπό θέλεις να το δώσεις και ότι η δομή του είναι τελείως διαφορετική από αυτή του ECCE.Εγώ όταν έδινα, όταν περίμενα στο εξεταστικό κέντρο γνώρισα έναν τύπο β λυκείου που το Μάιο είχε δώσει ECCE, δεν το πήρε και το Νοέμβριο έδινε ΚΠΓ Β2. Δεν ξέρω αν το πέρασε πάντως μου είπε ότι του φαινόταν πιο εύκολο από το ECCE.Εγώ θα σου συμβούλευα να κάνεις κάποια past papers που θα βρεις στο ίντερνετ και να δεις πώς σου φαίνεται η δομή των ασκήσεων.Αν θέλεις να προετοιμαστείς μόνη σου, σου προτείνω να κάνεις τα βιβλία που έκανα κι εγώ στα ιδιαίτερα.
https://www.supercourse.gr/KPG.html & https://www.andrewbetsiselt.gr/Kratiko-Exams-B1-B2.htm Αυτό των supercourse έχει περισσότερα τεστ από το άλλο αλλά το άλλο που σου προτείνω είναι πιο δύσκολο. τεσπα Πιστεύω πως είναι πιο εύκολο από τα υπόλοιπα πτυχία επιπέδου Β2 και πολύ φθηνότερο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζεται. Αν το θέλεις όμως για Ελλάδα λογικά θα αναγνωρίζεται αφού είναι του υπουργείου παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nimerwt20

Νεοφερμένος

Ο nimerwt20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά ο σκοπός που το θέλω περισσότερο είναι κυρίως για να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα αλλά και η αναγνώριση από τον ΑΣΕΠ ή τον ΟΑΕΔ για κανέναν διαγωνισμό θέσεων που παίρνεις μόρια, προγράμματα ανεργείας κτλ. Δυστυχώς αν δεν έχεις Β2 αποτελεί βραχνά για μερικά πράγματα. Η αναγνώριση από τον ιδιωτικό τομέα δεν με ενδιαφέρει, ούτε θέλω να είμαι το άτομο με το σουπερ πτυχιο αγγλικών που να τα ξέρει όλα. Έχω 2 φίλους μου που πήραν το ΚΠΓ Β2 με διάβασμα δικό τους χωρίς βοήθεια και με συμβούλεψαν να το δώσω. Τα FCE/ECCE σίγουρα θα είναι ποιό αναγνωρίσιμα αλλά είναι και δύσκολα, πρίν χρόνια ως μαθητής είχα δώσει και το FCE και δε το πήρα, το μόνο που με ενδιαφέρει πλέον είναι να ξέρω ποιό το ευκολότερο πιστοποιητικό Β2 αλλά να έχει και κάποια στοιχειώδη αναγνώριση από το κράτος μην είναι εντελώς σκουπίδι δηλαδή. Σωστό αυτό για την διαφορετική δομή της εξέτασης και οτι θέλει εξάσκηση. Όσο για το CELC δεν το χω ξανακούσει θα το κοιτάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γι αυτά που το θέλεις, τα κρατικά πτυχία αρκούν. Βέβαια, στα μεταπτυχιακά που έχουν να διαλέξουν από έναν πολύ μεγάλο αριθμό υποψηφίων για να καλύψουν πολύ λίγες θέσεις, είναι εντελώς στα όρια οι επιλογές και ανάλογα με την επιτροπή του ΠΜΣ μπορεί να κριθεί υποκειμενικά το οποιοδήποτε ξενόγλωσσο πτυχίο. Τα κρατικά δεν έχουν καμία... αίγλη βέβαια εκτός της χώρας, οπότε για παν ενδεχόμενο θα επέλεγα να κάνω μία παραπάνω προετοιμασία (έστω και μόνη μου) και να δώσω κάποιο άλλο.
Αντικειμενικά πάντως, επιμένω ότι το MSU έχει τα πιο εύκολα tests και σε επίπεδο Β2 (CELC) και σε επίπεδο C2 (CELP). Αν ψάξεις στο internet, ο φορέας του στην Ελλάδα έχει ανεβάσει και κάποια past papers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδιά ο σκοπός που το θέλω περισσότερο είναι κυρίως για να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα
Για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν σε συμφέρει να διαλέξεις το πιο εύκολο πιστοποιητικό, γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι περισσότεροι έχουν ECPE και CPE. Επίσης και για τον ΑΣΕΠ μην το δένεις κόμπο, σήμερα αναγνωρίζουν αυτά, αύριο αναγνωρίζουν κάποια άλλα ή τα μοριοδοτούν διαφορετικά. Ή μπορεί να μην υπάρχει καν ΑΣΕΠ.

Ούτε και χρειάζεται να ανησυχείς ότι θα μάθεις σούπερ αγγλικά επειδή θα πάρεις το ECPE. Μακάρι να ήταν έτσι. Απλά θα μάθεις να μιλάς λίγο καλύτερα από το τσάτρα πάτρα που επαρκεί για να πάρεις ένα πιο εύκολο πιστοποιητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νoμίζω ότι τα κλασικά πιστοποιητικά αγγλικής γλώσσας Lower-Advanced-Proficiency δεν νομίζω να βγουν από την "Ελληνική" μόδα. Όποια μορφή και να έχει ο ΑΣΕΠ ή και να μην υπάρχει ΑΣΕΠ κάτι θα χρειάζεται που να πιστοποιεί την γλωσσική επάρκεια. Τώρα στο εξωτερικό, αυτά τα πιστοποιητικά έχουν "πέραση" μόνο για την εισαγωγή σε κάποιο Πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακές σπουδές: proficiency Cambridge με Α ή Β για κάποια Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια ή ΙΕLTS κατά κύριο λόγο. Σε κάποια (Ολλανδικά) Πανεπιστήμια είχα δει ότι ζητούν και Advanced με Α. Στον εργασιακό χώρο, από όσο γνωρίζω από φίλους μου, δεν δίνουν σημασία. Για να μην πω ότι δεν τα γνωρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στον εργασιακό χώρο, από όσο γνωρίζω από φίλους μου, δεν δίνουν σημασία. Για να μην πω ότι δεν τα γνωρίζουν.
Ποια δεν γνωρίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ποια δεν γνωρίζουν;

του Cambridge, Michigan...είχα μιλήσει τις προάλλες με φίλους μου που έστειλαν CV και πέρασαν από συνέντευξη σε μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες και βιομηχανίες στο Ην.Βασίλειο και δεν είχαν ιδέα για τι είδους πιστοποιητικά αναφέρονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όχι, φυσικά δεν τα γνωρίζουν, αφού μπορούν να δουν πολύ απλά από τη συνέντευξη αν ξέρεις αγγλικά ή όχι. Γενικά στη Βρετανία δεν ασχολούνται με τα χαρτιά και τις πιστοποιήσεις. Και με ECDL να πας, αν θέλουν γνώσεις ΗΥ απλά θα σου βάλουν να κάνεις ένα τεστ για να δουν τι ξέρεις και τι μπορείς να κάνεις.

Το μόνο που σου προσφέρουν τα πιστοποιητικά Proficiency ως προς την εργασία στη Βρετανία, είναι γνώσεις. Από αυτή την άποψη συμφέρει να διαβάσεις και να δώσεις για το πιο δύσκολο πιστοποιητικό που μπορείς και όχι για αυτό που είναι η μεγαλύτερη ξεπέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
του Cambridge, Michigan...είχα μιλήσει τις προάλλες με φίλους μου που έστειλαν CV και πέρασαν από συνέντευξη σε μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες και βιομηχανίες στο Ην.Βασίλειο και δεν είχαν ιδέα για τι είδους πιστοποιητικά αναφέρονταν.

Γιατί στην Ελλάδα υπάρχει κανένας εργοδότης που ζητάει από τον υποψήφιο υπάλληλό του να έχει το πιστοποιητικό ελληνομάθειας επιπέδου Β1,Β2,...???Όταν πας σε μία χώρα για να εργαστείς θεωρείται αυτονόητο ότι ξέρεις την τοπική γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top