Βιολογία - Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

Metallica

Νεοφερμένος

Ο Mpompos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειναι θεμα θεωριας απο το σχολικο σου βιβλιο,ξαναδιαβασε το και δε θα εχεις προβλημα να το απαντησεις:);)
γεια σου φιλε!πως να βρω την απαντηση?δεν μπορω να την βρω!βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Οταν θερμαινεται ορισμενη μαζα νερου απο τους 0 C εως τους 4 C, ο ογκος του νερου συνεχως ελαττωνετε αντι να αυξανεται. Οταν συνεχιστει η θερμανση του νερου, ωστε η θερμοκρασια του να παιρνει τιμες μεγαλυτερες απο τους 4 C, ο ογκος του συνεχως αυξανεται. Παρατηρουμε οτι το νερο παρουσιαζει ανωμαλια στη διαστολη του, με αποτελεσμα ορισμενη μαζα του να εχει τον μικροτερο ογκο στους 4 C και οχι στους 0 C οπως θα συνεβαινε αν διαστελλοταν κανονικα. Να ανακαλεσετε τις γνωσεις σας απο τη φυσικη σχετικα με τον υπολογισμο της πυκνοτητας και να απαντησετε στις ερωτησεις που ακολουθουν.
(σελ. 7)


α) Γιατι επιπλεει ο παγος στο νερο?

β) Ποια ειναι η θερμοκρασια του παγου και ποια η θερμοκρασια του νερου στο βυθο της λιμνης?

γ) Ποια ειναι η σημασια του φαινομενου της ανωμαλης διαστολης του νερου για την επιβιωση των οργανισμων που ζουν στο νερο της λιμνης?

(σελ. 8)

Ο αδερφός μου πάει Γ' Γυμνασίου. Στο τετράδιο εργασιών έδωσε τις εξής απαντήσεις:

α) Όσο λιώνει ο πάγος και η θερμοκρασία του νερού πλησιάζει από τους 0 στους 4 βαθ. το νερό γίνεται όλο και πιο πυκνό. Ο πάγος που έχει θερμοκρασία το πολύ 0 βαθ. είναι πιο αραιός γι΄αυτό και επιπλέει στο νερό.

β) Το νερό φτάνει στη μεγαλύτερη πυκνότητά του στους 4 βαθ. Άρα όσο το νερό ψύχεται γίνεται πιο πυκνό και κινείται προς το βυθό, ενώ το νερό που είναι πιο κρύο από τους 4 βαθ. ή πιο ζεστό ανεβαίνει προς την επιφάνεια. Έτσι ο πάγος μπορεί να έχει θερμοκρασία 0 βαθ. ή και πιο μικρή. Αλλά το νερό στο βυθό δεν μπορεί να έχει θερμοκασία πιο μικρή από 4 βαθ.

γ) Ευνοεί τους οργανισμούς, γιατί η θερμοκρασία του δεν μπορεί να πέσει κάτω από τους 4 βαθ.
Κι επειδή ο πάγος μένει στην επιφάνεια συνεχίζουν να κινούνται στην υπόλοιπη λίμνη που έχει μείνει υγρή οι υδρόβιοι οργανισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallica

Νεοφερμένος

Ο Mpompos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω ρε παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ!!! :):):):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ΒΙΟΛΟΓΙΑ

- Σελ:32
Άσκ:5 (το σταυρόλεξο)
θέλω την ερώτηση 3: Χαρακτηριστικό των οργανισμών αλλά και των οικοσυστημάτων.

και

- Σελ:34
Άσκ:2

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και εμεις τι μπορουμε να κανουμε για αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
να τις λυσουμε....πανε παρε ενα λυσαρι να τελειωνεις κοπελια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι... λες και θυμομαστε τα περσινα... ασε που με ψαξιμο θα τα βρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
ΒΙΟΛΟΓΙΑ

- Σελ:32
Άσκ:5 (το σταυρόλεξο)
θέλω την ερώτηση 3: Χαρακτηριστικό των οργανισμών αλλά και των οικοσυστημάτων.

και

- Σελ:34
Άσκ:2

:thanks:

Με βάση το βιβλίο του αδερφού μου...

ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ: Το 3 είναι η λέξη οργάνωση.

Σελ.34, άσκ. 2: 2 βιοτικοί παράγοντες --> άνθρωπος (το παιδάκι), παπαρούνες
2 αβιοτικοί παράγοντες--> σπιτάκι, έδαφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
o αδελφος σ β δν παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ευχαριστώ jenny!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evina

Νεοφερμένος

Η Eva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μα καλά ρε παιδιά ...Τόσο δύσκολο είναι να πάτε στο περίπτερο της γειτονιάς κ να ζητήσετε το όποιο βοήθημα χρειάζεστε (1 προσφορά της εφημερίδας Έθνος για να μην ψάχνεστε ...)??? Νομίζω γύρω στα 7 ευρώ κανει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
το κανατε θεμα για μια βοηθεια που ζητησε..αν δεν το ξερετε μην απαντατε καλυτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliana

Νεοφερμένος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είναι πολύ καλλίτερο να προσπαθήσει να το βρει ακόμα και ζητώντας βοήθεια από άλλους παρά να πάει να πάρει το βοήθημα...καλό είναι να σκέφτεστε και λίγο χωρίς να θέλετε συνεχώς να τα βρίσκετε όλα "έτοιμα" από τα βοηθήματα...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ρε παιδιά αμάν με τα βοηθήματα...Τζένυ αυτό είναι, και εγώ τα έχω κάνει αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ρε παιδιά αμάν με τα βοηθήματα...Τζένυ αυτό είναι, και εγώ τα έχω κάνει αυτά:)

Κι εγώ του αδερφού μου το βιβλίο άνοιξα :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδια τωρα χρειαζομαι εναν καλο μαθητη (Α)
να μου απαντησει ολοκληρωμενα σε μερικα πi8ανα 8εματα πλιζ!!

1)Να γραψετε πως δρουν οι ειδικοι εσωτερικοι αμυντικοι οργανισμοι και τι παραγουν για να μασ εξασφαλισουν την ανοσια μασ απεναντι σε διαφορεσ ασ8ενειεσ.


2)ποιοι οργανισμοι ονομαζοντε αποικοδομητεσ και ποια η σιμασια τους για το οικοσυστημα?

3)Μ --> επικρατες αλληλομορφο για καστανα ματια
μ --> υπολεοπομενο αλληλομορφο για γαλανα ματια
α) να γινει η διασταυρωση δυο ετεροζυγων γονιων για το χρωμα των ματιων καθως και να σημειωθουν οι γονοτυπικες και φαινοτυπικες αναλογιες .
β) να ορισετε τις λεξεισ¨αλληλομορφο φαινοτυποσς και γονοτυπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top