Τα λάθη του εκπαιδευτικού συστήματος

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πώς θα είναι σχετικός αφού δεν γνωρίζει άλλο επάγγελμα πέραν από αυτό που κάνει (εκπαιδευτικός); Πάντως, όλα τα επαγγέλματα πέραν από το δικό μας, όταν τα βλέπουμε, μας φαίνονται «γνωστά», «εύκολα»,...κ.α. κάτι που απέχει χιλιόμετρα από την εργασιακή πραγματικότητα. Το κάθε επάγγελμα έχει τα μυστικά του, τις «ξεχωριστές» προοπτικές του, τα θετικά και τα αρνητικά του, ...κ.α. πολλά, τα οποία δεν τα γνωρίζει ο κάθε άσχετος, άλλου επαγγελματικού πεδίου!
Για να σου διδαξει καποιος κατι και σε 25 παιδια ή οσα τελοσπαντων ειναι πρεπει να εχει σπουδασει εκπαιδευτικα. το θεμα ειναι ποιον καθηγητη σου βαζουν να σου κανει αυτο το μαθημα. ε ολοι εχουν μια γενικη αποψη των αλλων επαγγελματικων πεδιων και με τι συσχετιζονται.βασικα οχι ολοι ολοι...αλλα τη στιγμη που κατι τετοιο το διδασκει ενας καθηγητης απλος, του σχολειου, τουλαχιστον πρεπει να ειναι καποιος που μπορει να ξεχωρισει τα πραγματα και να βγαλει την ουσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Λάθος Νο1: Οι υποψήφιοι του 5ου επιστημονικού πεδίου εξετάζονται πανελλαδικά σε 1 μάθημα παραπάνω από τους υπόλοιπους υποψηφίους. Το γεγονός αυτό είναι αντιδημοκρατικό και άδικο (κατ' εμέ πάντα).

Λάθος Νο2: Για να περάσεις π.χ. ιατρική εξετάζεσαι σε μαθηματικά και φυσική κατεύθυσης. Απαράδεκτο. Θα έπρεπε να υπάρχουν 4 κατεύθυνσεις, όσες και τα επιστημονικά πεδία (τα πεδία 2 και 4 μπορούν να συγχωνευτούν σε 1) και κάθε κατεύθυνση να αντιστοιχεί μόνο σε 1 πεδίο. Όλοι οι υποψήφιοι, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης, θα έδιναν πανελλήνιες εξετάσεις στον ίδιο αριθμό μαθημάτων (με αυτό το σκεπτικό).

Λάθος Νο3: Τα σχολικά βιβλία είναι ανεπαρκή για τις πανελλήνιες εξετάσεις. Το επίπεδο των θεμάτων στις πανελλήνιες εξετάσεις είναι υψηλότερο από εκείνο των σχολικών βιβλίων με αποτέλεσμα η ιδιωτική εκπαίδευση που παρέχουν τα φροντιστήρια να είναι αναπόφευκτη. Ακόμα και αν κάποιος δεν πάει φροντιστήριο θα αγοράσει κάποιο βοηθητικό βιβλίο γιατί το σχολικό βιβλίο είναι ανεπαρκές. Τα σχολικά βιβλία πρέπει να είναι έτσι διαμορφωμένα με λυμένα παραδείγματα και άλυτες ασκήσεις ώστε ο υποψήφιος που το έχει μελετήσει και έχει λύσει τις ασκήσεις του να είναι σε θέση να γράψει το απόλυτο άριστα (20).

Λάθος Νο4: Για να πάρει κάποιος τελειόφοιτος ΓΕΛ απολυτήριο λυκείου πρέπει να δώσει υποχρεωτικά πανελλήνιες εξετάσεις. Μεγάλο λάθος κατά την γνώμη μου. Άλλο απολυτήριο λυκείου και άλλο εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Οι πανελλήνιες εξετάσεις πρέπει να είναι εισαγωγικές εξετάσεις και όχι απολυτήριες εξετάσεις. Θα έπρεπε να ισχύει ένα καθεστώς όπως στα ΕΠΑΛ Β. Όποιος τελειόφοιτος ΓΕΛ δεν επιθυμεί να εισαχθεί σε σχολή τις τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλά να πάρει μόνο το απολυτήριο λυκείου, να εξετάζεται ενδοσχολικά σε όλα τα μαθήματα (απολυτήριες εξετάσεις). Όποιος τελειόφοιτος ΓΕΛ επιθυμεί να είναι υποψήφιος για εισγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση να έχει τη δυνατότητα να επιλέξει αν οι πανελλήνιες εξετάσεις θα είναι και απολυτήριες στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Αν επιλέξει να είναι τότε θα εξετασθεί ενδοσχολικά στα υπόλοιπα μαθήματα. Αν επιλέξει να μην είναι τότε θα εξεταστεί ενδοσχολικά σε όλα τα μαθήματα. Νομίζω ότι αυτό είναι το καλύτερο και δεν κοστίζει τίποτα για να γίνει.

Λάθος Νο5: Ο βαθμός πρόσβασης ενός μαθήματος διαμορφώνεταΙ κατά 30% από τον προφορικό και 70% από τον γραπτό (με προσαρμογή προφορικού όπου απαιτείται). Ο προφορικός βαθμός είναι υποκειμενικός (άλλος καθηγητής είναι αυστηρός, άλλος χαλαρός, άλλος βάζει εύκολα, άλλος δύσκολα κλπ.). Ο μόνος αντικειμενικός δείκτης της απόδοσης ενός υποψηφίου είναι ο βαθμός στις πανελλήνιες εξετάσεις ο οποίος αντιστοιχεί στις ίδιες συνθήκες (ίδια θέματα για όλους) και αυτός θα έπρεπε να είναι ο βαθμός πρόσβασης του μαθήματος.

Λάθος Νο6: Τα ειδικά μαθήματα. Αυτά αποτελούν πρόσθετο φόρτο για τους υποψηφίους που ενδιαφέρονται να εισαχθούν σε σχολή η οποία απαιτεί εξέταση σε ένα ή δύο ειδικά μαθήματα. Είναι άδικο γι αυτούς τους υποψήφιους να εξετάζονται σε περισσότερα μαθήματα από τους υπόλοιπους υποψήφιους (όπως και για τους υποψήφιους του 5ου πεδίου είναι άδικο να δίνουν 1 μάθημα παραπάνω). Μια εναλλακτική λύση θα ήταν το ειδικό μάθημα να το επιλέγει ο υποψήφιος στη θέση του μαθήματος επιλογής γενικής παιδείας και να υπολογίζεται κανονικά στα μόρια του. Σε περίπτωση που απαιτείται εξέταση σε 2 μαθήματα για μία σχολή (π.χ. αρχιτεκτονική-> ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο) τότε θα λαμβάνονται σαν ένα μάθημα με βαθμό το μέσο όρο των δύο μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Λάθος Νο5: Ο βαθμός πρόσβασης ενός μαθήματος διαμορφώνεταΙ κατά 30% από τον προφορικό και 70% από τον γραπτό (με προσαρμογή προφορικού όπου απαιτείται). Ο προφορικός βαθμός είναι υποκειμενικός (άλλος καθηγητής είναι αυστηρός, άλλος χαλαρός, άλλος βάζει εύκολα, άλλος δύσκολα κλπ.). Ο μόνος αντικειμενικός δείκτης της απόδοσης ενός υποψηφίου είναι ο βαθμός στις πανελλήνιες εξετάσεις ο οποίος αντιστοιχεί στις ίδιες συνθήκες (ίδια θέματα για όλους) και αυτός θα έπρεπε να είναι ο βαθμός πρόσβασης του μαθήματος.
εδω συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ. και για αυτο το λογο ακριβως, θα ηταν ενα τεραστιο λαθος η εισαγωγη των μαθητων στην τριτοβαθμια εκπαιδευση να κρινεται απο τους βαθμους του λυκειου,κατι το οποιο αποτελει μια πιθανη αλλαγη του εκπαιδευτικου συστηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
λαθος Νο 6: ΔΕΝ δικαιολογουνται τα βιβλια ξενων γλωσσων στο Λυκειο. Και με την απαιτηση να δινουμε εξετασεις στο τελος για την ξενη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Τα παρακάτω ποστ προήλθαν από το θέμα "Κινητά τηλέφωνα στην τάξη".

βασικα οι ιδιοι δεν σεβονται το μαθημα τους....θελουν να το σεβομαστε? μαζι σου...θα το κανω...μπορουν να με προσεγγισουν με τον καταλληλο τροπο? και ας ειναι βλάκας... λες και το κινητο περιμενουν οι μαθητες για να μην προσεξουν :P και η κοπελα μου ειναι σε αλλο σχολειο :P

Πως δεν το σεβονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πως δεν το σεβονται?

αν το σεβοντουσαν θα το καναν με τροπο εντελως διαφορετικο αυτου που υποδεικνυει το υπ.παιδειας ... και θα το καναν με τον δικο τους τροπο οπως το φανταζονται οτι θα πρεπε να γινει...και οχι οπως τους "επιβαλλεται"

(κα πολλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
βασικα οι ιδιοι δεν σεβονται το μαθημα τους....θελουν να το σεβομαστε? μαζι σου...θα το κανω...μπορουν να με προσεγγισουν με τον καταλληλο τροπο? και ας ειναι βλάκας... λες και το κινητο περιμενουν οι μαθητες για να μην προσεξουν :P και η κοπελα μου ειναι σε αλλο σχολειο :P

Εγώ από ότι βλέπω στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον όσοι καθηγητές υπήρξαν, πάντα μα πάντα κάποιοι εκμεταλλεύονταν τον τρόπο τους. Όποιος κι αν ήταν αυτός.

Αν δε προσέχει τότε κανείς, ο καθηγητής πώς να μπορέσει να κάνει και μάθημα και να το σεβαστεί κιόλας;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ από ότι βλέπω στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον όσοι καθηγητές υπήρξαν, πάντα μα πάντα κάποιοι εκμεταλλεύονταν τον τρόπο τους. Όποιος κι αν ήταν αυτός.

Αν δε προσέχει τότε κανείς, ο καθηγητής πώς να μπορέσει να κάνει και μάθημα και να το σεβαστεί κιόλας;;)

μα οι μαθητες φταινε αν δεν προσεχουν? οκαυ φταινε ...ο καθηγητής-παιδαγωγος τι κανει για αυτο?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
αν το σεβοντουσαν θα το καναν με τροπο εντελως διαφορετικο αυτου που υποδεικνυει το υπ.παιδειας ... και θα το καναν με τον δικο τους τροπο οπως το φανταζονται οτι θα πρεπε να γινει...και οχι οπως τους "επιβαλλεται"

(κα πολλα)

Το μονο που τους επιβαλλεται ειναι να τελειωσουν την υλη σε καποιο χρονικο διαστημα.
Κατα τα αλλα ο καθε καθηγητης κανει το μαθημα με τον δικο του τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
μα οι μαθητες φταινε αν δεν προσεχουν? οκαυ φταινε ...ο καθηγητής-παιδαγωγος τι κανει για αυτο?:/:

Αν σας βγάζει έξω με απουσία, ''μα θα μείνω από απουσίες!'' Και δεν κερδίζει και τίποτα.
Αν σας κρατήσει μέσα και με απουσία ακόμα, αρχίζει και γίνεται χαμός, φασαρίες κτλ. Άσε το ''Και μέσα και με απουσία;''

Μόνο αν 'ρθει ο διευθυντής ξέρω γω ή αν ο καθηγητής είναι του φόβου κάθονται οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, παναγίτσες.
Αλλά αυτό είναι λύση; Ο φόβος;

Μιλάω μέσα από αυτά που βιώνω εγώ έστω ως μαθήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αν σας βγάζει έξω με απουσία, ''μα θα μείνω από απουσίες!'' Και δεν κερδίζει και τίποτα.
Αν σας κρατήσει μέσα και με απουσία ακόμα, αρχίζει και γίνεται χαμός, φασαρίες κτλ. Άσε το ''Και μέσα και με απουσία;''

Μόνο αν 'ρθει ο διευθυντής ξέρω γω ή αν ο καθηγητής είναι του φόβου κάθονται οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, παναγίτσες.
Αλλά αυτό είναι λύση; Ο φόβος;

Μιλάω μέσα από αυτά που βιώνω εγώ έστω ως μαθήτρια.

βιωνω εντελως διαφορερετικες καταστασεις... :D
ουτε κνς με εκφοβιζει ουτε αυτη ειναι η λυση ...και σαν προεδρος της ταξης εχω στενες σχεσεις με την διευθυντρια οποτε ειμαι κομπλε :P
οι μαθητες καθονται ησυχοι αν ο καθηγητης εμπνεει,αν κανει ενδιαφερον το μαθημα,αν ειναι κοντα στους μαθητες...

Το μονο που τους επιβαλλεται ειναι να τελειωσουν την υλη σε καποιο χρονικο διαστημα.
Κατα τα αλλα ο καθε καθηγητης κανει το μαθημα με τον δικο του τροπο.

ετσι νομιζεις? τους επιτρεπεται να πανε σε καθε μαθημα επισκεψη οπουδηποτε? και η υλη που πρεπει να βγαλουν...που υποχρεουνται να βγάλουν...μονο και μονο αυτο (που πολλοι ειναι αντιθετοι στην διδασκομενη υλη) δειχνει οτι δεν ειναι ικανοί να απαιτουν τον σεβασμο μου,..για μενα τουλαχιστον δεν ειναι αρκετο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
βιωνω εντελως διαφορερετικες καταστασεις... :D
ουτε κνς με εκφοβιζει ουτε αυτη ειναι η λυση ...και σαν προεδρος της ταξης εχω στενες σχεσεις με την διευθυντρια οποτε ειμαι κομπλε :P
οι μαθητες καθονται ησυχοι αν ο καθηγητης εμπνεει,αν κανει ενδιαφερον το μαθημα,αν ειναι κοντα στους μαθητες...

Έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό. Αργότερα, όμως, θα μάθεις πως δεν θα είναι όλοι τόσο ελαστικοί, ούτε και θα έχεις ''τα μέσα!'' και την εύνοια των ''μεγάλων'';)

Στο τελευταίο συμφωνούμε. Μη τα περιμένουμε όλα, όμως, απ τον καθηγητή ε;
Αν δε του δοθεί η ευκαιρία από τους μαθητές να κάνει με τον τρόπο του το μάθημά του, πώς θα εμπνεύσει;
Όπως τις σχέσεις είναι. Και πρέπει να δίνει και να παίρνεις! Και απ' τις δυο πλευρές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό. Αργότερα, όμως, θα μάθεις πως δεν θα είναι όλοι τόσο ελαστικοί, ούτε και θα έχεις ''τα μέσα!'' και την εύνοια των ''μεγάλων'';)

Στο τελευταίο συμφωνούμε. Μη τα περιμένουμε όλα, όμως, απ τον καθηγητή ε;
Αν δε του δοθεί η ευκαιρία από τους μαθητές να κάνει με τον τρόπο του το μάθημά του, πώς θα εμπνεύσει;
Όπως τις σχέσεις είναι. Και πρέπει να δίνει και να παίρνεις! Και απ' τις δυο πλευρές.:)

το πως θα εμπνευσει ειναι δικη του δουλεια ...και οχι δικη μου... ουτε εχω καμια ευνοια :P πλακα εκανα...απλως ολοι οι καθηγητες μου με συμπαθουν... το ιδιο και η διευθυντρια...και αυτο γιατι δεν δημιουργω ουτε προβληματα ουτε προκαλω με την συμπεριφορα μου... :) οποτε το β'ενικο που μιλας νομιζω ειναι πολυ ατοπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
το πως θα εμπνευσει ειναι δικη του δουλεια ...και οχι δικη μου... ουτε εχω καμια ευνοια :P πλακα εκανα...απλως ολοι οι καθηγητες μου με συμπαθουν... το ιδιο και η διευθυντρια...και αυτο γιατι δεν δημιουργω ουτε προβληματα ουτε προκαλω με την συμπεριφορα μου... :) οποτε το β'ενικο που μιλας νομιζω ειναι πολυ ατοπο...

Για να κάνει τη δουλειά του όμως πρέπει να υπάρχουν και οι ανάλογες συνθήκες!! Αυτό λέω.
Οκ, και εμένα με συμπαθούν οι καθηγητές αυτό όμως δε μου δίνει το δικαίωμα να ασχολούμαι με το κινητό μέσα στην τάξη ή να κάνω φασαρία πχ.
Είναι σαν να εκμεταλλεύομαι την συμπάθειά τους. Γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Προσωπικά μισώ τους Έλληνες καθηγητές σχεδόν όσο μισώ τα σχολιαρόπαιδα, οπότε δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί ποτέ στη ζωή μου να πάρω τέτοιου είδους απόφαση.
Προς το παρόν όποιος δεν γουστάρει να παρακολουθήσει το μάθημα, ας πάρει ένα μικρό βαθμό στη "συμμετοχή" (αφού δεν ασχολείται), ένα μεγάλο βαθμό στη "συμπεριφορά" (αφού δεν ενοχλεί) και ας τον αφήσουμε να μας δείξει τις γνώσεις του στο διαγώνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Για ποιο μαθημα ακριβως αναφερεσαι...Ετσι για να ξερουμε για τι μιλαμε??

Για... τα περισσότερα; Αν δε σου αρέσει ένα μάθημα τί ελπίδες έχεις να μάθεις κάτι από αυτό; Ποιό το νόημα;

Πήγαινε στο https://www.khanacademy.org/ . Διαλέγεις όποιο μάθημα σου αρέσει και το βρίσκεις ενδιαφέρον. Στο σχολείο πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις τα μαθήματα που αποφάσισαν για σένα.

Δε σου αρέσουν τα αρχαία; Χαχαχαχαχα! Δικό σου πρόβλημα. Αποφασίσαμε ότι πρέπει να κάνεις 2-3 ώρες αρχαίων την εβδομάδα για τα επόμενα 6 χρόνια σου.

Σου αρέσει η μουσική; Θέλεις να μάθεις να παίζεις πιάνο; Αχ, τι κρίμα, το υπουργείο παιδείας αποφασίζει ότι δεν χρειάζεται να μάθεις πιάνο στο σχολείο.

Δυσκολεύεσαι με την φυσική; Αχ ρε γαμώτο τί κρίμα. Αντί να σου κάνουμε επανάληψη σε ότι δεν καταλαβαίνεις, και τουλάχιστον να καταλάβεις τί είναι η βαρύτητα και οι δυνάμεις της φύσης, αποφασίσαμε ότι πρέπει να κάνεις differential εξισώσεις με επιτάχυνση και ταχύτητα επιπέδου πανεπιστημίου. Δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα πλέον; Πρόβλημά σου. Δεν καταλαβαίνεις καν τί σημαίνει (a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2; Τέλεια, ώρα για διαφορικές εξισώσεις.

Για μένα ισχύει το 1ο και το 2ο παράδειγμα, αλλά για πολλά παιδιά στο σχολείο μου ίσχυε το 3ο παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Να θυμισω οτι η υποχρεωτικη εκπαιδευση στην ελλαδα ειναι μεχρι και το γυμνασιο...Κανεις δεν σου βαζει το μαχαιρι στον λαιμο να πας λυκειο. Τι να κανουμε...Δεν κανουν για ολους τα γραμματα...

Οταν φερεσαι με ασεβεια...Μην περιμενεις να σου φερονται με σεβασμο σε ανταλλαγμα...
Εαν ημουν καθηγητης, και εβλεπα καποιον που δεν θελει να παρακολουθησει το μαθημα, θα του ελεγα να περασει εξω ΧΩΡΙΣ απουσια. Δεν θελει που δεν θελει να παρακολουθησει...Τουλαχιστον ας αφησει τους λιγους που ενδιαφερονται.
Και μερικοι δεν εχουν λεφτα για φροντιστηριο οποτε αυτα που ακουνε στο σχολειο τα ακουνε για πρωτη φορα...

για αυτο θα σουν αποτυχημενος...δουλεια σου θα ηταν να κανεις τους ΠΑΝΤΕΣ να προσεχουν...
καθηγητης ειναι αυτος που βλεπει τους μαθητες του να γινονται καλυτεροι απο αυτον...
σωστα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πρόβλημά σου. Δεν καταλαβαίνεις καν τί σημαίνει (a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2; Τέλεια, ώρα για διαφορικές εξισώσεις.

Οκ, αυτό που λέω μπορεί να παρεξηγηθεί λιγάκι. Προφανώς δε λέω να μη διδάσκονται διαφορικές εξισώσεις. Λέω να διδάσκονται ως μάθημα επιλογής σε αυτούς που το θέλουν και έχουν κλίση. Σε κάθε τάξη, ένα 10% είναι έτοιμο να κάνει παραγώγους και ολοκληρώματα από 1η Λυκείου, ένα 50% κάνει κουτσά στραβά τις ασκήσεις της ημέρας και ένα 40% δεν καταλαβαίνει *τίποτα* στα μαθηματικά, το έχει χάσει από καιρό. Και όλοι αυτοί διδάσκονται στο ίδιο επίπεδο. GENIUS PLAN.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ωραια ποσοστα εδωσες ρε φιλε..Φαινεται το εχεις ψαξει το θεμα! Οι παραγοντες που μπορουν να επιρεασουν ενα παιδι και να "το χασει " καθως και ενα παιδι "να το εχει " ειναι παρα πολλοι . Αυτα τα group δυνατων και αδυναμων μαθητων τα κανουν τα φροντιστηρια και εγω προσωπικα δεν βλεπω αποτελεσμα. Αλλα για να δω σε τι θεμα γραφω .Κινητα τηλεφωνα στην ταξη. Ολα off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Φυσικα και να τιμορούνται. Αν δεν συμμορφώνεται το παιδί με τους απλούς κανόνες του σχολείου-οχι κινητο κατα τη διαρκεια σχολικων ωρων- πως θα συμμορφωθεί με τους νόμους του κράτους οταν μεγαλώσει;

Μη σώσει και συμμορφωθεί,σε καμία εξουσία,ποτέ και πουθενά.

Θεωρώ το εκπαιδευτικό σύστημα τον πλέον άρρωστο και αλλοτριωτικό θεσμό,τον πιο ύπουλο σύμμαχο του σημερινού status quo,ακριβώς επειδή θεωρείται απ'την πλειονότητα ωφέλιμος και ότι επιδέχεται βελτιώσεις.Απ'αυτή τη σκοπιά βρίσκω θεμιτή κάθε πράξη απειθαρχείας,περιφρόνησης,καταστροφής και γελοιοποίησης του σχολείου,ως αυθόρμητη έκρηξη καθαρής οργής μιας υγειούς μειοψηφείας εντός των σχολείων που αρνείται πεισματικά να δεχτεί αυτή τη βίαιη ποδηγέτηση του νου τους.

Μπουρλότο και φωτιά,στα σχολικά κελιά.

ρρ παιδια το παραχέσαμε το 9εμα (σορρυ για την εκφραση κι ολας )ελεος πια !!!έχουμε γεμίσει 6 σελίδες με σχόλεια !!!χαχαχα :D

διόρ9ωση 7 σελίδες :)

Με σχόλια θα έλεγα ότι γέμισε,που να χωρέσουν ολόκληρα σχολεία μέσα σε ένα pc :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top