Τα λάθη του εκπαιδευτικού συστήματος

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτό που λες δεν το ήξερα αλλά θυμάμαι παλιότερα ένας σε ένα άλλο φόρουμ που είπε: είναι σωστό να μην περάσει κάποιος στην σχολή που θέλει για να γίνει γιατρός επειδή κόπηκε στην ιστορία?
Το 2000 έδιναν πανελλήνιες 14 μαθήματα!!!! Ακόμα και θρησκευτικά!!!! Απο το 2001 ως το 2004 έδιναν 9 μαθήματα (τα 4 κατευθυνσης, έκθεση και τα 4 γενικής που τωρα διαλέγουμε το 1). Το ΑΟΘ ήταν 10ο μάθημα. Μέχρι το 2000 ήταν οι δέσμες που έδιναν 4 μαθήματα αλλά σε υπερτεράστια ύλη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Για μένα ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα είναι το ότι κάθε χρόνο στο σχολείο κάνουμε Αγγλικά κ' Γαλλκά την πρώτη τάξη!Δεν προχωράμε!
Αποτέλεσμα:Χάμενες ωρες διδασκαλίας κ' φυσικά χαμένες ώρες του Θεού στα φροντιστήρια όπου οι γονείς πληρώνουν χρησάφι!!
Εγώ κάνω 6 ώρες την βδομάδα Αγγλικά + 2 ώρες Γαλλικά
Αγγλικά πάω 5η και Γαλλικά Β'1
Για σκεφτείτε!Θα είχα από τα Αγγλικά κάθε Δευτέρα, Τετάρτη κ' Παρασκευή 2 ώρες(σύνολο 6 ώρες) + από τα Γαλλικά κάθε Τρίτη 2 ώρες, σύνολο 8+το διάβασμα διάβασμα κι'άλλο ελεύθερο χρόνο όπου θα μπορούσα να τον αξιοποιήσω σε εξοσχολικές το δραστηριότητες + καλύτερη προετοιμασία για το σχολείο!

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο. Εγώ έμαθα Αγγλικά από τις ώρες του σχολείου, και μετά από ένα ή δύο χρόνια έκανα φροντιστήριο. Παίζει να ήμουν η μόνη που ενδιαφερόταν για το μάθημα στην τάξη βέβαια, όλοι οι άλλοι τα είχαν ξανακούσει - εγώ ζήλευα που δεν ήξερα κι έτσι πρόσεχα. :P
Θα μπορούσαν να είναι επιλογής τα μαθήματα ξένων γλωσσών, αλλά σίγουρα δεν είναι 'χαμένες ώρες διδασκαλίας'.
(ένα θέμα είναι βέβαια ότι από τη στιγμή που θα γίνονταν επιλογής θα υποβαθμίζονταν τελείως στο σημερινό σύστημα, και κάποιος που θα είχε ανάγκη να παρακολουθήσει αυτά τα μαθήματα δεν θα μπορούσε γιατί "δεν θα είχε αρκετούς μαθητές")
.

Θεωρώ πολύ σημαντικό το ότι μπορούν όλοι να διδαχτούν -τα βασικά τουλάχιστον- μιας ξένης γλώσσας στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teh

Νεοφερμένος

Ο teh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως καλλιστα θα θυσιαζα τις ωρες θρησκευτικων για μαθηματικα ή για κατι ενδιαφερον. Η Αντιγονη δεν πιστευω πως μου προσφερει κατι στη θετικη κατευθυνση.

Αντι για το μαθημα των κειμενων, θα μπορουσαν να μας εδιναν διαφορα βιβλια να τα διαβαζουμε. Δεν χρειαζεται να ειναι 1000 σελιδες μυθιστορημα στην καθαρευουσα...
Στο δημοτικο θυμαμαι μας εδιναν κατι βιβλια. Φερναμε και εμεις δικα μας και τα μοιραζομασταν στην ταξη. Στο γυμνασιο ξαφνικα επαψε αυτο. Ακομα θυμαμαι ενα απο τα βιβλια που διαβαζαμε στην εκτη. "Το καπλανι της βιτρινας" λεγοταν. Ενας συνδυασμος του μαθηματος των Κειμενων με βιβλια και μυθιστορηματα που διεγειρουν το ενδιαφερον των μαθητων θα ηταν αρκετα ευχαριστο μαθημα.

Το μαθημα της ιστοριας μου φαινεται παρα πολυ σημαντικο αλλα δυστυχως διδασκεται πολυ ανορθοδοξα, χωρις εικονες και βιντεο ενω η τεχνολογια το επιτρεπει ανετα πια.
Με τα καινουρια λαπτοπ που εδωσαν στα παιδια, ποιο το προβλημα; Υπαρχει και βιντεοπαιχνιδι με την υλη της ιστοριας της δευτερας λυκειου ρε αδερφε. Το παιζα για καμποσο καιρο το καλοκαιρι χωρις να ξερω πως θα εχω μεσαιωνικη ιστορια φετος και απο τις εικονες που εχω απο το παιχνιδι, η ιστορια μου φαινεται παχνιδακι πια. Δεν απομνημονευω τιποτα με το ζορι. Τα εχω στο μυαλο μου ξεκαθαρα.

Μην μιλησω για ΣΕΠ...απο που περιμενουν να μαθω εγω τι μαθηματα εχει η καθε κατευθυνση; Ή τι κλαδους και τι σχολες εχει το καθε επαγγελμα;

Οσο για τα βιβλια...της χημειας κατευθυνσεως τουλαχιστον ειναι αισχρο! Εχει ενα παραδειγμα ( το πολυ 2 ) σε καθε κεφαλαιο. Το λυσσαρι ποιος καθυστερημενος το φτιαξε; Αν ανοιγω το λυσσαρι για να καταλαβω μεθοδολογια (κατι το οποιο δεν προσφερουν τα βιβλια) και ο τυπας που το φτιαξε εχει σαν απαντηση: "Η απαντηση ειναι απλη." ή αν μου δινει μονο τυπους τι να το κανω ρε φιλε; Εγω πιστευω πως πρεπει να δημιουργηθει ενα επισημο λογισμικο και να προσφερεται σιναμα με τα βιβλια.

Οι καθηγητες μας δεν ειναι και τοσο ασχημοι...(με εξαιρεση την χημικο και την μαθηματικο μας). Ειδικα περσυ ειχαμε εναν καθηγητη απιστευτο στα μαθηματικα.

Τεσπα...εξαρτιομαστε και απο τα φροντιστηρια πια...σιγα τη δωρεαν παιδεια.

(Σημειωση: Απο το βιβλιο φυσικης γενικης, ειμαι αρκετα ικανοποιημενος παντως..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Τα λάθη του συστήματος τα γνωρίζουμε όλοι. Μερικά παράδειγμα, ας κειτάξουμε στην Α λυκείου πόσες ώρες τη βδομάδα γίνονται μαθηματικά φυσική χημεία και Αρχαία, ας κειτάξουμε τα εφτάωρα επι καθημερινής βάσεως, ας δούμε και λιγό την περιττή και υπέρβολική ύλη... Αυτά είναι προβλήματα απο πάντα δεν εμφανίστηκαν τώρα. Τώρα για τα λάθη κάποιων καθηγητών δε φτάνουν ούτε 10 χρόνια για να τα συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
το βασικο προβλημα κατα τη γνωμη μου ειναι η εξετασιομανια.καθε μαθητης εχει στοχο τις εξετασεις σε οποιοδηποτε επιπεδο.αυτο νομιζω ειναι λαθος.αν δουμε για παραδειγμα τι γινεται στην γ λυκειου θα διαπιστωσουμε οτι σε βασικα μαθηματα οπως στα μαθηματικα και στη φυσικη το κακο εχει παραγινει.ασκησεις,ασκησεις,ασκησεις και δε συμμαζευεται.αντι να κατσουμε να κανουμε τον μαθητη να καταλαβει τι ειναι αυτο που διαβαζει,απαιτουμε να το χρησιμοποιησει για να περασει στο πανεπιστημιο.

αλλο προβλημα ειναι η ελλειψη αξιολογησης στους εκπαιδευτικους.θα πρεπει να γινει αμεσα.τελος θα πρεπει να αποκοπει εντελως το σχολειο απο την τριτοβαθμια εκπαιδευση.εξετασεις απο καθε τμημα χωριστα,αυτο ειναι το σωστο,για να επιλεγουν οι μαθητες που θελουν να μπουν κι οχι να μπαινουν οπου να ναι επειδη εκαναν ενα λαθος στις πανελληνιες.

κι αλλα πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θα πρεπει να αποκοπει εντελως το σχολειο απο την τριτοβαθμια εκπαιδευση....
Αυτό το λένε πολλοί αλλά δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή να γυρίσουμε όπως ήταν παλιά τον καιρό του πατέρα μου που άλλη ύλη κάνανε στο σχολείο και άλλη δίνανε στις πανελλήνιες? Κάτι άλλο? Ας εξηγήσουν όσοι (σαν την ΚΝΕ) πετάνε ένα γενικόλογο σύνθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
εννοω να τελειωνεις το σχολειο και να εχεις ενα υποβαθρο σε ολα τα μαθηματα.και υστερα ,αφου εχεις αποφασισει τι θες να γινεις,να πηγαινεις και να κανεις μια αιτηση στην αντιστοιχη σχολη και να εξεταζεσαι εκει για να αποφασισει η ιδια η σχολη αν μπορεις να συνεχισεις.η υλη αυτης της εξετασης θα πρεπει να περιλαμβανει την υλη του σχολειου καθως και κατι περισσοτερο στην κατευθυνση που επιλεγεις.

υ.γ.πρωτη φορα με χαρακτηριζουν κνιτη.θα γελανε και οι πετρες τωρα.ωραιος εισαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
υ.γ.πρωτη φορα με χαρακτηριζουν κνιτη.θα γελανε και οι πετρες τωρα.ωραιος εισαι!
Δεν σε χαρακτήρισα κνίτη. Να τι έγραψα:
Αυτό το λένε πολλοί αλλά δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή να γυρίσουμε όπως ήταν παλιά τον καιρό του πατέρα μου που άλλη ύλη κάνανε στο σχολείο και άλλη δίνανε στις πανελλήνιες? Κάτι άλλο? Ας εξηγήσουν όσοι (σαν την ΚΝΕ) πετάνε ένα γενικόλογο σύνθημα.

Το "σαν" δεν σημαίνει ταύτιση. Μεταξύ των πολλών που πετάνε το σύνθημα της αποδέσμευσης των εξετάσεων από το σχολείο είναι ΚΑΙ η ΚΝΕ. Δεν γνωρίζω τις πολιτικές σου απόψεις και ούτε θέλω να τις μάθω, άρα άσε τις πέτρες στην ησυχία τους.

Στο θέμα μας τώρα:
εννοω να τελειωνεις το σχολειο και να εχεις ενα υποβαθρο σε ολα τα μαθηματα.και υστερα ,αφου εχεις αποφασισει τι θες να γινεις,να πηγαινεις και να κανεις μια αιτηση στην αντιστοιχη σχολη και να εξεταζεσαι εκει για να αποφασισει η ιδια η σχολη αν μπορεις να συνεχισεις.η υλη αυτης της εξετασης θα πρεπει να περιλαμβανει την υλη του σχολειου καθως και κατι περισσοτερο στην κατευθυνση που επιλεγεις.
Αυτό δεν ίσχυε παλιά? Δηλαδή άλλη ύλη στο σχολείο και άλλη για το πανεπιστήμιο? Και το πανεπιστήμιο θα κάνει τις δικές του εξετάσεις? Από αυτά που ακούω από φοιτητές μόνο αδιάβλητες δεν θα ήταν οι εξετάσεις αυτές!!! Αυτό που μπορώ να δω σαν μαθητής είναι ότι το μόνο που κρατάει ακόμα το λύκειο από την διάλυση είναι οι πανελλήνιες. Επειδή έχουμε συζητήσει το θέμα αυτό με πολλούς καθηγητές θα σου πω την άποψη αυτών που πραγματικά δουλεύουν στο σχολείο και αγαπούν τη δουλειά τους: Πιστεύουν ότι το λύκειο πρέπει να προετοιμάζει τους φοιτητές και οι καθηγητές να αξιολογούνται συνέχεια. Θεωρούν ότι οι εξετάσεις είναι εκείνες που βάζουν τον μαθητή στο δρόμο του διαβάσματος. Λένε ότι τώρα έχουμε τις λιγότερες εξετάσεις από ποτέ και γιαυτό υπάρχουν πολλοί μαθητές που αδιαφορούν. Μας λένε ότι από τότε που καταργήθηκαν οι πανελλήνιες στη Β το επίπεδο έχει πέσει πάρα πολύ. Οι άλλοι καθηγητές που βαριούνται στην τάξη είναι εκείνοι που λένε όλο για εξεταστικοκεντρικούς χαρακτήρες και για αποδέσμευση του λυκείου από τις εξετάσεις. Των καθηγητές που δουλεύουν τη γνώμη θα πιστέψω και όχι αυτόν που τη μέρα που έχει πολλές ώρες μάθημα μας παρακινεί να ζητήσουμε περίπατο. Δηλαδή από αυτά που βλέπω και από τις γνώμες των καθηγητών που εμπιστεύομαι νομίζω ότι αυτό που λένε αποδέσμευση των εξετάσεων από το σχολείο θα είναι λάθος. Τουλάχιστον έτσι νομίζω τώρα. Αν μετά από άλλες εμπειρίες αν αλλάξω γνώμη δεν το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
δηλαδη μου λες οτι εγω που ζηταω αποδεσμευση ειμαι απο τους τεμπεληδες καθηγητες που σας παρακινουν για εκδρομες οποτε εχω πολλες ωρες.η μηπως θα παιξεις παλι το παιχνιδι με το "σαν" που δε σημαινει ταυτιση? μη τα βλεπεις μονοπλευρα τα πραγματα,ειναι η δευτερη φορα που με χαρακτηριζεις κι αυτο δεν ειναι καλο για σενα.

οσο για την κατασταση στα πανεπιστημια,ειναι αλλη συζητηση αυτη και για την καταντια τους φταινε κυριως οι φοιτητες κιαι οχι οι καθηγητες.μην αρχισουμε τωρα να λεμε ιστοριες...

λες "οι εξετασεις ειναι εκεινες που σε βαζουν στο δρομο του διαβασματος" ομως δε βλεπεις οτι αυτο ειναι στην ουσια ενα διαβασμα της παπαγαλιας,της μεθοδολογιας και της βαθμοθηριας,η μηπως οχι? το διαβασμα ομως ειναι πιο αποδοτικο οταν ειναι ευχαριστο και γινεται χωρις αγχος.οταν παρακινειται απο την περιεργεια κι οχι απ την αναγκη για εναν καλο βαθμο.του χρονου που θα δινεις πανελληνιες θα το καταλαβεις.π.χ στα μαθηματικα θα πρεπει να λυνεις συνεχεια ασκησεις για να μη σου ξεφυγει καμια υποπεριπτωση,ενω θα μπορουσες μεσω της ταξης να δεις την υλη μεσα σε ενα πανεμορφο πλαισιο γνωσης και αναζητησης.αλλα εσυ εκει,θα υπολογιζεις ολοκληρωματα μεχρι να παθεις αγκυλωση (...εγω ειχα παθει).κι αν μπεις και σε κανενα μαθηματικο θα δεις οτι τζαμπα ξοδευες τον ιδρωτα σου για βλακειες.

πρεπει το λυκειο να σου δειχνει ολο το δασος για να αποφασισεις που θα πας.τωρα με τις εξετασεις σε αναγκαζει να κανεις σταση σε καθε δεντρο που δε ξερεις που βρισκεται οποτε εισαι χαμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δηλαδη μου λες οτι εγω που ζηταω αποδεσμευση ειμαι απο τους τεμπεληδες καθηγητες που σας παρακινουν για εκδρομες οποτε εχω πολλες ωρες.η μηπως θα παιξεις παλι το παιχνιδι με το "σαν" που δε σημαινει ταυτιση? μη τα βλεπεις μονοπλευρα τα πραγματα,ειναι η δευτερη φορα που με χαρακτηριζεις κι αυτο δεν ειναι καλο για σενα.
Τελικά είσαι παρεξηγησιάρης χωρίς λόγο. Μίλησα καθαρά για τους καθηγητές του σχολείου. Εσύ ξέρω ότι είσαι φροντιστηριακός. Δεν κολλάς σε αυτά που είπα, απλά νομίζω τα βλέπεις πιο απέξω τα πράγματα από τους σχολικούς. Άρα δεν σε χαρακτήρισα αλλά εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα και παρεξηγήθηκες άσχετα και είναι η δεύτερη φορά που το κάνεις και αυτό δεν είναι καλό για σένα καθώς ένας καθηγητής δεν αντιμετωπίζει έτσι τους μαθητές αλλά και αν ακόμα κάνουν λάθος προσπαθεί να τους το εξηγήσει.

οσο για την κατασταση στα πανεπιστημια,ειναι αλλη συζητηση αυτη και για την καταντια τους φταινε κυριως οι φοιτητες και οχι οι καθηγητες.μην αρχισουμε τωρα να λεμε ιστοριες....
Λέω μόνον αυτά που έχω ακούσει από φοιτητές. Αν είμαι λάθος πληροφορημένος διόρθωσε με σε παρακαλώ: Ίσχύουν ή όχι τα μέσα τα κομματικά στο πανεπιστήμιο? Οι καθηγητές δίνουν ή όχι θέματα σε παρατάξεις? Περνάει κάποιος μάθημα αν ο καθηγητής πάρει τηλέφωνο από γραφείο υπουργού ή βουλευτή? Για τα μεταπτυχιακά χρειάζεται ή όχι σημείωμα από κόμμα? Μόνο οι φοιτητές φταίνε και όχι και οι κάποιοι καθηγητές? Σ΄αυτούς θα εμπιστευτούμε τις εξετάσεις? Τουλάχιστον οι πανελλήνιες είναι αδιάβλητες.

λες "οι εξετασεις ειναι εκεινες που σε βαζουν στο δρομο του διαβασματος" ομως δε βλεπεις οτι αυτο ειναι στην ουσια ενα διαβασμα της παπαγαλιας,της μεθοδολογιας και της βαθμοθηριας,η μηπως οχι? το διαβασμα ομως ειναι πιο αποδοτικο οταν ειναι ευχαριστο και γινεται χωρις αγχος.οταν παρακινειται απο την περιεργεια κι οχι απ την αναγκη για εναν καλο βαθμο.του χρονου που θα δινεις πανελληνιες θα το καταλαβεις.π.χ στα μαθηματικα θα πρεπει να λυνεις συνεχεια ασκησεις για να μη σου ξεφυγει καμια υποπεριπτωση,ενω θα μπορουσες μεσω της ταξης να δεις την υλη μεσα σε ενα πανεμορφο πλαισιο γνωσης και αναζητησης.αλλα εσυ εκει,θα υπολογιζεις ολοκληρωματα μεχρι να παθεις αγκυλωση (...εγω ειχα παθει).κι αν μπεις και σε κανενα μαθηματικο θα δεις οτι τζαμπα ξοδευες τον ιδρωτα σου για βλακειες.πρεπει το λυκειο να σου δειχνει ολο το δασος για να αποφασισεις που θα πας.τωρα με τις εξετασεις σε αναγκαζει να κανεις σταση σε καθε δεντρο που δε ξερεις που βρισκεται οποτε εισαι χαμενος.
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες για την κατάσταση που υπάρχει σήμερα. Αλλά δεν συμφωνώ με την αποδέσμευση που πολλοί από διάφορες μεριές ζητάνε. Γιατί να μην βελτιωθεί καλύτερα η κατάσταση στο λύκειο? Για παράδειγμα γιατί η φυσική της Γ να είναι όλη και όλη 4 κεφαλαιάκια αλλά σε αυτά να μας ξεσκίζουν σε ανόητες ασκήσεις-ασκήσεις και πάλι ασκήσεις της αρκούδας? Και να μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο νομίζοντας ότι όλη η φυσική ε'ίναι μόνον ταλαντώσεις-κύματα-στερεό και κρούση? Θα μπορούσε να είχαμε πιο πολύ ύλη αλλά οι απαιτήσεις να ήταν η πραγματική κατανόηση και όχι οι ασκησοασκήσεις. Υπάρχουν τόσα σημαντικά κεφάλαια φυσικής που δεν διδασκόμαστε ποτέ. Αυτό το "οι εξετασεις ειναι εκεινες που σε βαζουν στο δρομο του διαβασματος" δεν είναι δικό μου αλλά λόγια κάποιων καθηγητών που τη γνώμη τους και το παράδειγμα τους σέβομαι. Συμφωνώ να αλλάξουν οι εξετάσεις μορφή αλλά να μείνουν στο σχολείο. Το λύκειο πρέπει να ανέβει και όχι να διαλυθεί.
(Σου απαντώ φιλικά. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις πάλι. :))

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
κατ αρχην δεν ειμαι φροντιστηριακος καθηγητης.εχω περασει στον ασεπ (με εξετασεις!!) και διοριστικα..πριν απ αυτο ημουν φροντιστηριακος.δευτερον το μονο που θελω να διορθωνω ειναι μαθηματικα λαθη και οχι λαθη συμπεριφορων τα οποια αφηνω ελευθερα μεχρι να γινουν κατανοητα απ αυτον που τα διεπραξε.σε ο,τι λοιπον δεν εχει σχεση με μαθηματικα σε θεωρω ισοτιμο και δε θα κανω καμια προσπαθεια να σε διορθωσω αν νομιζω πως κανεις λαθος.θα σου πω μονο τη γνωμη μου.οι νουθεσιες μακρια,μεγαλα παιδια ειμαστε...μη περιμενεις να μαι καθηγητης απεναντι σου...ουτε σε καμια ταξη ειμαστε ουτε σου μιλω live,ουτε μου μιλας στον πληθυντικο(που τον σιχαινομαι), τιποτα.συνομιλητες ειμαστε και διαφωνουμε.μια χαρα δηλαδη!

για την κατασταση στα πανεπιστημια ειπα να μην αρχισω τις ιστοριες και δε θα το κανω.τα παραδειγματα που αναφερεις εχουν γινει πολλακις με την ανοχη και της πολιτειας και των καλων φοιτητων ή καθηγητων.οταν καποιοι απο μας (και γω μεσα) αντιδρουμε ομως αυτοματως χαρακτηριζομαστε αναρχο αυτονομοι,τρομοκρατες,κουκουλοφοροι και τα λοιπα.εχω πλακωθει στο ξυλο με ολα τα κομματοσκυλα στο πανεπιστημιο για αυτα που αναφερεις.αλλα ποτε κανενας δε με εμποδισε να κανω αυτο που γουσταρω πραγματικα.δεν κοπηκα ποτε σε μαθημα λογω διαφορετικων πολιτικων πεποιθησεων.η ουσια φιλε μου ειναι οτι αν θες να κανεις κατι πρεπει να εχεις τα ... να το καταφερεις.τα αλλα τ ακουω βερεσε.αλλα ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα αυτο εχει σημασια.

και βεβαια δε λεω πως αυτη τη στιγμη τα ΑΕΙ ειναι σε θεση να διοργανωσουν εισαγωγικες εξετασεις.λεω ομως οτι θα πρεπει να γινει αυτο καποια στιγμη γιατι αυτο νομιζω πως ειναι το σωστο.τα ΑΕΙ πρεπει να αποφασιζουν ποιους θα παιρνουν για σπουδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
1.Ναι για τη δευτερη ξενη γλωσσα +φωνω κι εγω...μη σας πω κ για την πρωτη!εμμ...δουλεια ειναι αυτα?τσαμπα ωρες?αμαν σιγα ρε σεις...πειτε μου εναν που εμαθε αγγλικα απο το σχολειο ή ακομα χειροτερα γαλλικα/γερμανικα (η ιταλικα οπου υπαρχουν! μας τι προσπαθουν να κανουν?να μας πεισουν να μην παμε φροντιστηρια?
2. επαγγελματικος προσανατολισμος?aha...you are wrong! sorry κιολας αλλα αμα σου βαζουν τον καθε αχετο να κανει κεινο το ριμαδι το Σ.Ε.Π τι θες να γινει?να προσανατολιστεις επαγγελματικα!αυτο μας μαρανε!
3.Μα καλα ειναι στα καλα τους καποιοι καποιοι καθηγητες? ολα τα ειχα ακουσει μεχρι τωρα...βαθμολογω μονο και μονο βαση στο διαγωνισμα ειχα ακουσει, βαθμολογω βαση γνωριμιας εχω ακουσει (παντως οχι απο τον ιδιο τον καθηγητη) αλλα αυτο εδω δεν το ειχα ακουσει:"Ε οπως και να το κανουμε το κοριστι ειναι κοριτσι!δεν μπορεις να του βαλλεις παραπανΩ!!ειναι για να χτυπιεσαι!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
πώς θα μπορούσε να υπάρχει ουσιαστικό Σ.Ε.Π. όταν η αγορά εργασίας αλλάζει συνεχώς και ο διδάσκων είναι ένας απλός δημόσιος υπάλληλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πώς θα μπορούσε να υπάρχει ουσιαστικό Σ.Ε.Π. όταν η αγορά εργασίας αλλάζει συνεχώς και ο διδάσκων είναι ένας απλός δημόσιος υπάλληλος;
Σίγουρα έχεις δίκιο. Όμως θα έπρεπε να μας γίνεται μια ενημέρωση για τα επαγγέλματα έστω και χωρίς να τα συνδέουμε με την αγορά εργασίας. Δηλαδή τι σχολές υπάρχουν, πώς μπαίνεις σ΄αυτές, τι μαθήματα κάνουν εκεί, που μπορούν να δουλέψουν όσοι τελειώνουν κλπ. Στο σχολείο το ΣΕΠ το παίρνει κάποιος άσχετος που του περισσεύουν ώρες και ούτε κάνει τίποτα για ΣΕΠ. Στην Α λυκείου στο σχολείο μου ΣΕΠ μας έκανε ο μαθηματικός που κάτι προσπάθησε να μας κάνει όσες φορές δεν μας έκανε γεωμετρία την ώρα του ΣΕΠ. Μας μίλησε για σχολές, κατευθύνσεις και επαγγέλματα όχι όμως και πολλά. Στο δίπλα τμήμα πήρε ΣΕΠ η γυμνάστρια που ΟΛΕΣ τις φορές τους έδινε μπάλες να παίζουν στην αυλή. Αυτό λέμε ότι το ΣΕΠ όπως γίνεται είναι κοροιδία σκέτη. Δεν θα ήταν καλύτερα να υπήρχε κάποιος ειδικός? (και ας αλλάζει η αγορά εργασίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποια νομίζετε ότι είναι τα λάθη του εκπαιδευτικού συστήματος και των καθηγητών?

Το μεγάλο λάθος του εκπαιδευτικού συστήματος είναι ότι δεν κοιτάει τα λάθη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το μεγάλο λάθος του εκπαιδευτικού συστήματος είναι ότι δεν κοιτάει τα λάθη του.


έγραψες!!! υποκλίνομαι...:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
έγραψες!!! υποκλίνομαι...:clapup::clapup:

Τα αυτόγραφα στο τέλος της παράστασης :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Το βασικο λαθος ειναι οτι εδω και χρονια προσπαθουν να αλλαξουν το εκπαιδευτικο συστημα και παντα ξεκινανε τις αλλαγες απο την τριτη λυκειου ενω θα επρεπε να ξεκινησουν απο πιο πριν!!!!! (μαλλον ειναι λαθος των πολιτικων αυτο):hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το βασικο λαθος ειναι οτι εδω και χρονια προσπαθουν να αλλαξουν το εκπαιδευτικο συστημα και παντα ξεκινανε τις αλλαγες απο την τριτη λυκειου ενω θα επρεπε να ξεκινησουν απο πιο πριν!!!!! (μαλλον ειναι λαθος των πολιτικων αυτο):hmm::/:

Δεν είναι εκεί το θέμα. Το θεμα είναι ότι η εκάστοτε κυβέρνηση κάθε 4 χρόνια αλλάζει κάτι στην παιδεία. Και μέσα σε 3,5 χρόνια δεν γίνεται να φανούν τα αποτελέσματα της προηγούμενης μεταρρύθμισης της προηγουμενης κυβέρνησης. Είναι φαύλος κύκλος η κατάσταση!Μην το ψάχνουμε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Βασικά οι αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα πρέπει να ξεκινήσουν από τον παιδικό σταθμό, δηλ., από το σημείο 0 της μαθητικής ζωής ενός ατόμου. Όπως και τώρα το Πασοκ, αναφέρεται σε τέτοιες αλλαγές...χωρίς να μας λέει αν θα περιμένει η κοινωνία (αντιπολίτευση, επόμενες κυβερνήσεις, κόσμος,...κ.α.) ώστε να δούμε αποτελέσματα στα επόμενα 20 χρόνια της πρώτης φουρνιάς, όταν η πρώτη φουρνιά μαθητών θα έχει μεγαλώσει...ολοκληρώνοντας το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό «πρόγραμμα» για να αποτιμηθούν τα αποτελέσματα και να γίνουν σταθερές διορθώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top