Έλλειψη Αυτοσυγκέντρωσης

antonysss

Νεοφερμένος

Ο antonysss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έπειτα από πολύ προσπάθεια και αφού δεν μπόρεσα να αντιμετωπίσω το πρόβλημα μόνος μου,αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας.
Είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου και έχω έλλειψη αυτοσυγκέντωσης.
Έχω υψηλούς στόχους και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Έχω κάνει
την αίτηση μου και απλά περιμένω ένα Απολυτήριο Λυκείου με minimum 17.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να συγκεντρωρώ στο διάβασμα μου. Όλη μέρα είμαι στο facebook,χωρίς ουσιαστικό λόγο, και άμα δεν είμαι στον υπολογιστή θα αποφασίσω να κάνω κάτι άλλο για να μην διαβάσω(π.χ. να δω τηλεόραση). Οι βαθμοί μου είναι καλοί στα τετράμηνα(από 17,5+) αλλά στις τελικές εξετάσεις πατώνω γιατί απλά δεν έχω δώσει έμφαση όσο πρέπει στο διάβασμα μου.
Όλο κάτι με αποσυντονίζει και μπορεί να διαβάζω π.χ. Βιολογία και να σκέφτομαι "άραγε,τι γίνεται στο Internet"? .Έτσι μπορεί να ξοδέψω και όλη μου την ημέρα μπροστά από τον υπολογιστή και να μην κάνω τίποτα.
Απλά όταν πάω να διαβάσω,πελαγώνω με αυτά που βλέπω και αποφασίζω να κάνω κάτι άλλο παρά να διαβάσω.
Το πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.Εν τω μεταξύ,δεν μπορώ να μην μπαίνω καθόλου στο Internet γιατί πρέπει να ελέγχο τα e-mail μου(περιμένω μηνύματα από πανεπιστήμια). Σε περίπτωση που δεν είμαι στον υπολογιστή,μπαίνω στο Internet μέσω του κινητού μου κάθε 5 λεπτά.

Το ξέρω ότι το πρόβλημα μου μοιάζει με ενός άλλου μέλους αλλά θα παρακαλούσα να με βοηθήσετε έτσι ώστε να μπορέσω να το αντιμετωπίσω και να επικεντρωθώ στο διάβασμα μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1) Άλλαξε την ιδιότητά σου μιας και λέει (Μαθητής Β'Λυκείου) !
2) Μην νομίζεις οτι είσαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό , έχω και ένα φίλο μου που έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
3) Απλά , αφού έχεις στόχους πρέπει να λες ΟΧΙ στο pc !
Πες στον εαυτό σου ... θα κάτσω να διαβάσω και μετά θα μπω στο Internet !
4) Πηγαίνεις Φροντιστήριο ?? (Αν όχι , πιστεύω οτι θα σε βοήθαγε πολύ και θα σε "έστρωνε" !
5) Βάλε προτεραιότητες !
6) Όλα στο μυαλό σου είναι ... "τακτοποίησε" τις σκέψεις σου" , οργανώσου !

Αυτά απο μένα ... μην περιμένεις κανέναν να σου δώσει το "φάρμακο" και να "γίνεις καλά" ! Όλα στο μυαλό σου είναι , αν θέλεις κάτι πραγματικά , το καταφέρνεις ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonysss

Νεοφερμένος

Ο antonysss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
1) Άλλαξε την ιδιότητά σου μιας και λέει (Μαθητής Β'Λυκείου) !
2) Μην νομίζεις οτι είσαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό , έχω και ένα φίλο μου που έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
3) Απλά , αφού έχεις στόχους πρέπει να λες ΟΧΙ στο pc !
Πες στον εαυτό σου ... θα κάτσω να διαβάσω και μετά θα μπω στο Internet !
4) Πηγαίνεις Φροντιστήριο ?? (Αν όχι , πιστεύω οτι θα σε βοήθαγε πολύ και θα σε "έστρωνε" !
5) Βάλε προτεραιότητες !
6) Όλα στο μυαλό σου είναι ... "τακτοποίησε" τις σκέψεις σου" , οργανώσου !

Αυτά απο μένα ... μην περιμένεις κανέναν να σου δώσει το "φάρμακο" και να "γίνεις καλά" ! Όλα στο μυαλό σου είναι , αν θέλεις κάτι πραγματικά , το καταφέρνεις ! :D

Πηγαίνω φροντιστήριο και πραγματικά με στρώνει.Απλά τα σαββατοκύριακα δεν πρόκειται να κάτσω να δώσω βάση στο διάβασμα.Και στη συνέχεια δεν διαβάζω και για το φροντιστήριο.Δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
το προβλημα ειναι οτι εισαι κολλημενος στο πισι..
μονος πρεπει να ξεκολλησεις απο αυτο..
σκεψου οτι εχεις ενα στοχο να πραγματοποιησεις και για να καταφερεις πρεπει να κανεις κατι για αυτο.. δλδ διαβασμα!!
πρεπει να πεισεις τον εαυτο σου οτι ειναι ανουσιο ολη την ωρα να εισαι στον υπολογιστη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω που εχω το πισι πανω στο γραφειο που διαβαζω, εχω κολλησει αυτα στην οθονη:




Ενημερωτικα, το πισι μου εχει να ανοιξει 2 μηνες. Μπαινω ιντερνετ απο το πισι του αδερφου μου ή το κοινοχρηστο οταν θελω να ξεσκασω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αν δεν χρησιμοποιεί κανείς άλλος internet στο σπίτι σου, παίρνεις τηλέφωνο στον isp σου και το κόβεις αμέσως... Τα mail σου μπορείς να τα ελέγχεις από net cafe... Όταν πληρώνεις με την ώρα είναι αλλιώς, δεν κάνεις εύκολα κατάχρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις φωτογραφιες στ πσ σου με το πανεπιστημιο που θελεις να περασεισ.....ε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
και μην ξεχνάς ότι φέτος πηγαίνεις τρίτη λυκείου. ΦΕΤΟΣ θα προσπαθήσεις. αν δεν τα καταφέρεις, θα πρέπει να χασεις μια χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
καθορισε τις ωρες που θα εισαι πσ...και αν σου ερθει μειλ και το δεις λιγο μετα δε θα ρθει το τελος του κοσμου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top