Πολιτικός Μηχανικός ή Φυσικός;

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
και γιατί τότε τους φαίνονται δύσκολα και «φτύνουν» αίμα για πτυχίο; :)

Δεν ξέρω. Ας μας πει κάποιος φυσικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ρε αλανια. Μη συγκρινεται την εμβαθυνση των μηχανικων με των φυσικων στο αντικειμενο της φυσικης. Θα συμφωνησω με τον Civilara. Ας πουμε οι φυσικοι δεν κανουν ουτε το 10% του ηλεκτρομαγνητισμου- ηλεκτρομαγνητικων πεδιων που κανουν οι ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Ας μας πει κάποιος φυσικός.

δεν θέλεις να απαντήσεις στο προηγούμενο ποστ γιατι δεν έχεις τι να απαντήσεις.. προφανώς σε ενοχλεί ότι οι τεχνολογικές επιστήμες δεν είναι θεμελιώδεις αλλά παράγωγες της επιστήμης της φυσικής. Άσε ξέρω δεν περιμένω απάντηση.Όσο για τη δυσκολία των σχολών αυτών τις οποίες προσπαθείς να απαξιώσεις ( σαν κλασσικός π/μ με φουσκωμένο κεφάλι) να σε πληροφορήσω ότι δεν έχεις ιδέα αγόρι μου, άντε ρίξε κάνα μπετό τώρα και άσε την επιστήμη για τους επιστήμονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
δεν θέλεις να απαντήσεις στο προηγούμενο ποστ γιατι δεν έχεις τι να απαντήσεις.. προφανώς σε ενοχλεί ότι οι τεχνολογικές επιστήμες δεν είναι θεμελιώδεις αλλά παράγωγες της επιστήμης της φυσικής. Άσε ξέρω δεν περιμένω απάντηση.Όσο για τη δυσκολία των σχολών αυτών τις οποίες προσπαθείς να απαξιώσεις ( σαν κλασσικός π/μ με φουσκωμένο κεφάλι) να σε πληροφορήσω ότι δεν έχεις ιδέα αγόρι μου, άντε ρίξε κάνα μπετό τώρα και άσε την επιστήμη για τους επιστήμονες

Εσύ δηλαδή δεν είσαι κλασικός φυσικός-οτι θές με φουσκωμένο κεφάλι?
Νομίζεις πως η φυσική είναι η μεγαλύτερη επιστήμη και το παίζεις και ο γαμαωκαιδερνω επιστήμονας.
Οι φυσικοί λογοδοτούν στους μαθηματικούς και οι μαθηματικοί στον Θεό.
Πολύ σοφή πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
@ στεφγκολ
Καταρχάς ψυχραιμία.
προφανώς σε ενοχλεί ότι οι τεχνολογικές επιστήμες δεν είναι θεμελιώδεις αλλά παράγωγες της επιστήμης της φυσικής.
Μήπως σύμφωνα με την ιστορία η ανάπτυξη των μαθηματικών - φυσικής έγινε καθαρά για λόγους εφαρμογής στην καθημερινότητα;
Μήπως πλέον τα μαθηματικά και η φυσική για να αναπτυχθούν είναι μονόδρομος να επενδύσουν στις τεχνολογικές εξελίξεις (Η/Υ, ραδιοτηλεσκόπια, κτλ);
Επίσης ρε στεφγκολ, αφού είσαι φυσικός και υποτιμάς τους μηχανικούς για πες μου κάτι: Στο Cern τους μηχανικούς τι τους θέλετε; Γιατί δεν τα κάνετε όλα μόνοι σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
δεν θέλεις να απαντήσεις στο προηγούμενο ποστ γιατι δεν έχεις τι να απαντήσεις.. προφανώς σε ενοχλεί ότι οι τεχνολογικές επιστήμες δεν είναι θεμελιώδεις αλλά παράγωγες της επιστήμης της φυσικής. Άσε ξέρω δεν περιμένω απάντηση.Όσο για τη δυσκολία των σχολών αυτών τις οποίες προσπαθείς να απαξιώσεις ( σαν κλασσικός π/μ με φουσκωμένο κεφάλι) να σε πληροφορήσω ότι δεν έχεις ιδέα αγόρι μου, άντε ρίξε κάνα μπετό τώρα και άσε την επιστήμη για τους επιστήμονες

Αν οι επιστήμονες είναι σαν κι εσένα να αρχίσουμε να την κλαίμε την επιστήμη από τώρα. Καμία απολύτως απαξίωση, εσύ το εξέλαβες έτσι γιατί είσαι προκατειλλημένος και έχει κολλήσει στο μυαλό σου ότι οι μηχανικοί δεν κάνουν φυσική και δεν είναι επιστήμονες. Πρόβλημα σου αγόρι μου, δεν θα σου αλλάξω εγώ τα κολλημένα σου μυαλά. Και ναι οι τεχνολογικές επιστήμες είναι παράγωγες όχι μόνο της φυσικής αλλά και των μαθηματικών, της χημείας, της βιολογίας και γενικά όλων των θετικών επιστημών. Το ότι τα τμήματα φυσικής είναι δύσκολα το ξέρω και δεν χρειάζονται άτομα σαν κι εσένα για να το ισχυριστούν και μάλιστα με λάθος τρόπο. Είναι κρίμα να γεμίζουμε αστοιχείωτους "επιστήμονες" που το μόνο που τους νοιάζει είναι να υποβαθμίζουν άλλους επιστήμονες για να αναδείξουν την επιστήμη τους. Αντε να ρίξεις καμιά ματιά στους οδηγούς σπουδών των πολυτεχνικών τμημάτων και μετά έλα να μου πεις αν είναι επιστήμονες ή όχι...άσχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Civilara. Κοίτα λίγο το προφίλ του. Λέει (το υπογράφω αυτό) ότι είναι μηχανολόγος μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Το είδα. Αν είναι στα αλήθεια μηχανολόγος μηχανικός τότε έχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης ο άνθρωπος.
Καλά. Και ένας μηχανολόγος από ΙΕΚ, μηχανολόγος μηχανικός λέει ότι είναι. Επίσης λέει κάτι για ανοιχτό πανεπιστήμιο, οπότε ας μην του δίνουμε πολύ σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ναι είμαι μηχανολόγος μηχανικος του εθνικου μετσόβειου πολυτεχνείου, αυτό θα έπρεπε να σας λέει και κάτι, ξέρω για τι πράγμα μιλάω. Απαξίωσες τις σχολές φυσικής όταν είπες ότι δεν εμβαθύνουν και όταν είπες ειρωνικά ότι ας μας πει κάποιος φυσικός γιατί φτύνει αίμα να τελειώσει, λοιπόν για να τελειώνουμε, λίγο σεμνότητα δεν βλάπτει, ο καθένας στον τομέα του . Όσο για τα κολλημένα μυαλά το δευτερό μου χαρτί θα είναι από φυσικό τμήμα, επίσης έίμαι και διπλωματούχος πιανίστας, αν ξέρεις πολλά κολλημένα μυαλά σαν τα δικά μου , μπράβο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ναι είμαι μηχανολόγος μηχανικος του εθνικου μετσόβειου πολυτεχνείου, αυτό θα έπρεπε να σας λέει και κάτι, ξέρω για τι πράγμα μιλάω. Απαξίωσες τις σχολές φυσικής όταν είπες ότι δεν εμβαθύνουν και όταν είπες ειρωνικά ότι ας μας πει κάποιος φυσικός γιατί φτύνει αίμα να τελειώσει, λοιπόν για να τελειώνουμε, λίγο σεμνότητα δεν βλάπτει, ο καθένας στον τομέα του . Όσο για τα κολλημένα μυαλά το δευτερό μου χαρτί θα είναι από φυσικό τμήμα, επίσης έίμαι και διπλωματούχος πιανίστας, αν ξέρεις πολλά κολλημένα μυαλά σαν τα δικά μου , μπράβο σου.

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει ολόκληρη μελέτη για το γιατί οι φυσικοί φτύνουν αίμα για να πάρουν πτυχίο....

Επίσης είναι αδύνατον να εμβανθύνουν σε όλους τους τομείς της φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ναι είμαι μηχανολόγος μηχανικος του εθνικου μετσόβειου πολυτεχνείου, αυτό θα έπρεπε να σας λέει και κάτι, ξέρω για τι πράγμα μιλάω. Απαξίωσες τις σχολές φυσικής όταν είπες ότι δεν εμβαθύνουν και όταν είπες ειρωνικά ότι ας μας πει κάποιος φυσικός γιατί φτύνει αίμα να τελειώσει, λοιπόν για να τελειώνουμε, λίγο σεμνότητα δεν βλάπτει, ο καθένας στον τομέα του . Όσο για τα κολλημένα μυαλά το δευτερό μου χαρτί θα είναι από φυσικό τμήμα, επίσης έίμαι και διπλωματούχος πιανίστας, αν ξέρεις πολλά κολλημένα μυαλά σαν τα δικά μου , μπράβο σου.

Δεν απαξίωσα κανένα. Όταν οι πολιτικοί μηχανικοί κάνουν 25 μαθήματα μηχανικής και οι φυσικοί 5 τότε έχω το δικαίωμα να πω ότι δεν εμβαθύνουν στη μηχανική όσο οι πολιτικοί μηχανικοί, όταν οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί κάνουν 20 μαθήματα στον ηλεκτρομαγνητισμό και οι φυσικοί 5-6 τότε έχω το δικαίωμα να πω ότι οι φυσικοί δεν εμβαθύνουν στον ηλεκτρομαγνητισμό όσο οι ηλεκτρολόγοι και πάει λέγοντας. Το γιατί τα φυσικά τμήματα είναι δύσκολα τμήματα το ξέρουν οι φοιτητές τους καλύτερα από τον καθένα. Λέω απλά πράγματα και όποιος νομίζει ότι λέω ψέματα να έχει τα αρ****α να με αντικρούσει με χειροπιαστά στοιχεία, αλλά δε λέω. Καταλαβαίνεις τι λέω στεφγκολ? Μπράβο σου που έχεις δίπλωμα πιανίστα και συγχαρητήρια. Είναι όμως άσχετο με το θέμα μας. Αίτερον αικάτερον. Μπορεί να έχεις 100 διπλώματα και να είσαι ο πιο κολλημένος άνθρωπος του κόσμου. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει ολόκληρη μελέτη για το γιατί οι φυσικοί φτύνουν αίμα για να πάρουν πτυχίο....

Επίσης είναι αδύνατον να εμβανθύνουν σε όλους τους τομείς της φυσικής.

Οι φυσικοί "φτύνουν αίμα" για να πάρουν πτυχίο γιατί κανείς δεν τους το χαρίζει. Τα περισσότερα μαθήματα θέλουν διάβασμα και προσπάθεια που λίγοι είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν μπροστά στην ανέμελη φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι φυσικοί "φτύνουν αίμα" για να πάρουν πτυχίο γιατί κανείς δεν τους το χαρίζει. Τα περισσότερα μαθήματα θέλουν διάβασμα και προσπάθεια που λίγοι είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν μπροστά στην ανέμελη φοιτητική ζωή.

Είπα το αντίθετο..... Αλλά και στο πολυτεχνείο αίμα φτύνουμε. Δεν είναι επιχείρημα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
όμως καμία φορά τα νούμερα σε πλήθος μπορεί να μην λένε και πολλά πράγματα..σημασία έχει η έκταση και η εμβάθυνση της ύλης (π.χ. δυο εξαμηνίαια μαθήματα φυσικής του Πολυτεχνείου μπορεί να αντιστοιχούν σε ένα εξαμηνιαίο μάθημα φυσικής του Φυσικού, με την ίδια ύλη). Δεν γίνεται εκ φύσεως, εκ λογικής, εκ επιστημονικής δεοντολογίας, ...κτλ το Πολυτεχνείο να διδάσκει περισσότερη φυσική από το όμωνυμο ακαδημαϊκό Τμήμα (Τμ.Φυσικής)...τότε με την λογική σας, δεν καταλαβαίνω την λογική της ύπαρξης Τμημάτων όπως: Φυσικής, Βιολογίας, Μαθηματικών, Γεωλογίας,...κτλ με 4ετή προγράμματα σπουδών διαμορφωμένα με βάση αμερικάνικα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών, ενισχυμένα με majors που αντιστοιχούν σε ερευνητικές περιοχές παγκοσμίου ενδιαφέροντος...:fss:

Με την λογική σας, θα πρέπει στο Πολυτεχνείο να διδάσκεστε και Μαθηματικά περισσότερα από το Τμ.Μαθηματικών. Διδάσκεστε ομολογιακή άλγεβρα, άλγεβρες Lie, γενική τοπολογία και θεωρία συνεχούς, θεωρία δακτυλίων, θεωρία μέτρου και ολοκλήρωσης, αλγεβρική γεωμετρία, κυρτή ανάλυση, συμπλεκτική γεωμετρία...κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πάντως έχω ακούσει σε συνέντευξη στο κανάλι 10 τον πρωην πρύτανη του ΕΜΠ Ν.Μαρκάτο να λέει ότι στο πολυτεχνείο δυσκολεύονται οι φοιτητές περισσότερο σε θέματα φυσικής και μαθηματικών ακόμα και σε θέματα ευκολότερα των εισαγωγικών.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
όμως καμία φορά τα νούμερα σε πλήθος μπορεί να μην λένε και πολλά πράγματα..σημασία έχει η έκταση και η εμβάθυνση της ύλης (π.χ. δυο εξαμηνίαια μαθήματα φυσικής του Πολυτεχνείου μπορεί να αντιστοιχούν σε ένα εξαμηνιαίο μάθημα φυσικής του Φυσικού). Δεν γίνεται εκ φύσεως, εκ λογικής, ...κτλ το Πολυτεχνείο να διδάσκει περισσότερη φυσική από το όμωνυμο ακαδημαϊκό Τμήμα (Τμ.Φυσικής)...τότε με την λογική σας, δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη Τμημάτων όπως: Φυσικής, Βιολογίας, Μαθηματικών, Γεωλογίας,...κτλ με 4ετή προγράμματα σπουδών διαμορφωμένα με βάση αμερικάνικα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών, ενισχυμένα με majors που αντιστοιχούν σε ερευνητικές περιοχές παγκοσμίου ενδιαφέροντος...:fss:

Δηλαδή ο φυσικός κάνει περισσότερη μηχανική και στατική από τον πολιτικό μηχανικό.......


Πάντως έχω ακούσει σε συνέντευξη στο κανάλι 10 τον πρωην πρύτανη του ΕΜΠ Ν.Μαρκάτο να λέει ότι στο πολυτεχνείο δυσκολεύονται οι φοιτητές περισσότερο σε θέματα φυσικής και μαθηματικών ακόμα και σε θέματα ευκολότερα των εισαγωγικών.:no1:

Εξαρτάται από τη φυσική...... Αν μου βάλεις εμένα θέματα οπτικής (τελοιόφοιτος ήμμυ) δεν θα μπορέσω να λύσω... Ηλεκτρομαγνητισμό και ηλεκτρικά κυκλώματα δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Αν βάλω όμως εγώ έναν φυσικό να μοντελοποιήσει ένα σύστημα ηλέκτρικής ενέργεια θα τα βρει σκούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δηλαδή ο φυσικός κάνει περισσότερη μηχανική και στατική από τον πολιτικό μηχανικό.......

ε, τότε ο φυσικός τι διδάσκεται; :hmm:
ας μας πει κάποιος που σπουδάζει φυσικός...

δεν είναι κουλό, το Τμήμα που διδάσκει τις Φυσικές Επιστήμες να είναι ασθενικό στην εμβάθυνση της φυσικής σε σχέση με ένα Τμήμα Πολυτεχνείου (δηλ., την τεχνική εφαρμογή της); :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εγώ όταν τα λέω πάνε να με βγάλουν και troll, τα αντίστοιχα μαθήματα στο πολυτεχνείο έχουν περισσότερο εφαρμοσμένο χαρακτήρα θα έλεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δηλαδή ο φυσικός κάνει περισσότερη μηχανική και στατική από τον πολιτικό μηχανικό.......
Εξαρτάται από τη φυσική...... Αν μου βάλεις εμένα θέματα οπτικής (τελοιόφοιτος ήμμυ) δεν θα μπορέσω να λύσω... Ηλεκτρομαγνητισμό και ηλεκτρικά κυκλώματα δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Αν βάλω όμως εγώ έναν φυσικό να μοντελοποιήσει ένα σύστημα ηλέκτρικής ενέργεια θα τα βρει σκούρα.

Ο φυσικός θα διδαχθεί την φυσική σαν σύνολο και με όλο το υπόβαθρο που την συνοδεύει σε κάθε τομέα. Προφανώς και δεν είναι δουλειά του να κάνει στατική Ι,στατική ΙΙ ή να φτιάχνει super ηλεκτρικά κυκλώματα.
Μπορεί όμως να καταλάβει τις φυσικές αρχές και τους νόμους που διέπουν ΟΛΑ όσα χρησιμοποιούν οι εφαρμοσμένες επιστήμες φορμαλιστικά όπως συμβαίνει στην περίπτωση των ΗΜΜΥ ή των πολιτικών μηχανικών.
Ο καθένας στον τομέα του.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο φυσικός θα διδαχθεί την φυσική σαν σύνολο και με όλο το υπόβαθρο που την συνοδεύει σε κάθε τομέα. Προφανώς και δεν είναι δουλειά του να κάνει στατική Ι,στατική ΙΙ ή να φτιάχνει super ηλεκτρικά κυκλώματα.
Μπορεί όμως να καταλάβει τις φυσικές αρχές και τους νόμους που διέπουν ΟΛΑ όσα χρησιμοποιούν οι εφαρμοσμένες επιστήμες φορμαλιστικά όπως συμβαίνει στην περίπτωση των ΗΜΜΥ ή των πολιτικών μηχανικών.
Ο καθένας στον τομέα του.;)

Συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top