Πολεμικές τέχνες

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω εκανα 2 χρωνια tae know do και το παρατησα γιατι βαρεθηκα να κανω την ιδια ρουτινα 3 ωρες την εβδομαδα για 2 χρωνια. Πρωτα θα μαζευομασταν, μετα τρεξιμο, μετα τεντομα τους μυς, μετα καμψεις κυλιακους κ κατι αλλες ασκησεις, μετα προπονουμασταν σε κατι βλακιες και λεγαμε ΧΑΝΑ ΝΤΟΥΛ (αριθμοι στα κορεατικα). τελος βαρουσαμε κατι σαν μαξιλαρια π κρατουσε καποιος για να εξασκησουμε τις μπουνιες κ κλοτσιες. Μερικες φορες εφερναν στρωμα για εξασκηση στις κολοτουμπες (που ειμαι χαλια σε αυτο)
Εσεις κανατε ποτε πολεμικες τεχνες; Ποιες ειναι οι εντοιπωσεις σας και τι κανατε περιπου στις προπονησεις;
Ρωταω γιατι αρχισε να μου λειπει η αισθηση της ευλιγησιας και των εντυπωσιακων κλωτσιων που μπορουσα να κανω μονο εγω στη ταξη(αλλα τωρα δεν μπορω) και σκεφτομαι να αρχισω καμια αλλη πολεμικη τεχνη, αλλα δεν ξερω τι θα μου αρεσε παραπανω... Δεν θελω να σπαταλησω τα λεφτα των γονιων μου σε κατι οπως το tae know do που βαριωμουν να παω στην προπονηση, αλλα πηγαινα μονο κ μονο γιατι το ειχαν πληρωσει. Σκεφτομαι να κανω καρατε, αλλα τωρα τελευταια το κικ μποξινγκ ειναι της μοδας κ το σκεφτομαι κι αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
δεν θα εκανα ποτε
εξαλου αμα χρειαστει να δειρω καποιον τα καταφερνω και μονη μου
προπονουμαι σπιτι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina...

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
έγω κάνω κικ μποξ! είναι τέλειο έχω μαύρη ζώη και πιστευω ότι θα σου αρέσει πολυ!:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω κανω tae-kwon-do 2,5 χρονια.Μαρεσει αρκετα.Δεν το βαριεμαι καθολου.Εμεις οταν πηγαινουμε αρχιζουμε με τρεξιμο για να ζεσταθουμε μετα μπενουμε ζευγαρια παιρνουμε τους στοχους και αρχιζουμε τις κλωτσιες.Στο τελος κανουμε κοιλιακους και ορισμενες φορες πουσαπς.Ασκησεις για μπουνιες που λες εσυ δεν κανουμε.Επισης ορισμενες φορες κανουμε πουμσε[ξερεις εσυ] τις ζωνης μας για τις εξετασεις.Α εχουμε και αγωνιστηκη ομαδα για σπαρινκ και ετσι προετοιμαζομαστε για αγωνες.Εκει βαζει ο δασκαλος οσα παιδια ειναι αρκετα καλα για να κατεβουνε στους αγωνες.Οσο για σενα το βαρεθηκες επειδη πιστευω φταιει ο δασκαλος εφταιγε.Δεν θα εκανε αστεια και σας εκανε προπονηση βαρετη.Εμας ο δασκαλος μας κανει αστεια και προπονηση που σε εμας αρεσει.Τωρα φοραμε και θωρακες για να προπονουμαστε καλυτερα.Εγω παντως λεω να το συννεχισεις το tkd αλλα να αλαξεις σχολη.Σορυ για τα πολλα αλλα εσυ τα ζητησες.;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω εκανα ενα μαθημα καρατε και μετα τα παρατησα:P.Δεν μου αρεσε καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω κανω tae-kwon-do 2,5 χρονια.Μαρεσει αρκετα.Δεν το βαριεμαι καθολου.Εμεις οταν πηγαινουμε αρχιζουμε με τρεξιμο για να ζεσταθουμε μετα μπενουμε ζευγαρια παιρνουμε τους στοχους και αρχιζουμε τις κλωτσιες.Στο τελος κανουμε κοιλιακους και ορισμενες φορες πουσαπς.Ασκησεις για μπουνιες που λες εσυ δεν κανουμε.Επισης ορισμενες φορες κανουμε πουμσε[ξερεις εσυ] τις ζωνης μας για τις εξετασεις.Α εχουμε και αγωνιστηκη ομαδα για σπαρινκ και ετσι προετοιμαζομαστε για αγωνες.Εκει βαζει ο δασκαλος οσα παιδια ειναι αρκετα καλα για να κατεβουνε στους αγωνες.Οσο για σενα το βαρεθηκες επειδη πιστευω φταιει ο δασκαλος εφταιγε.Δεν θα εκανε αστεια και σας εκανε προπονηση βαρετη.Εμας ο δασκαλος μας κανει αστεια και προπονηση που σε εμας αρεσει.Τωρα φοραμε και θωρακες για να προπονουμαστε καλυτερα.Εγω παντως λεω να το συννεχισεις το tkd αλλα να αλαξεις σχολη.Σορυ για τα πολλα αλλα εσυ τα ζητησες.;););)

Η αληθεια ειναι πως εχω να πω μια χαλια ιστορια.
Λοιπον οταν πηγα να γραφτω, ο δασκαλος η μαστερ η κοουτσ(οπως θελεις τελοσ παντων) ηταν ενας συμπαθητικως ανθρωπος π προπονουμουνα και δεν βαριωμουν, αλλα το ευχαριστιωμουν. Απο την αλλη ομως δεν εμαθα κ ξηλο, ολο κατι παιχνιδια με τρεξιμο καναμε. Μετα ομως τον Νοεμβρη 3 μηνες μετα π αρχισα περιπου, Μας πηραν τηλεφονο να μας ενημερωσουν οτι ειχε πεθανει σε τροχαιο (οδηγουσε μεθυσμενος, ηταν Σαββατο) :'(
Τα μαθηματα ξαναρχισαν τον Ιανουαριο, μετα τα Χριστουγεννα. Μετα ηρθε ενας γυμνασμενος πολυ κ δυνατος φαινοταν. Μας εκανε σκληρη προπονηση και ενιωθα πως δυναμονα και στην αρχη μου αρεσε. Αλλα μετα απο λιγο βαρεθηκα να μου φερετε εμενα κ στους αλλους κ αλλες σαν να ημασταν στρατιωτακια. Εβαζε τιμωρια ας πουμε 10 καμψεις αμα σ λυνοταν το κορδονι :( Επισης καθε προπονηση ηταν μια βαρετη ρουτινα, πηγαινα στη προπονηση κ το μονο π σκεφτομουν ηταν να παω σπιτι να κανω μπανιο γιατι βαριομουν π ζουσα.

Σιγουρα με προπονησε καλυτερα ο δευτερος, μας ειχε με πιθαρχεια κι ετσι, αλλα νταξ, πολυ σοβαρος και σκληρος κι ετσι. Ειπαμε να μαθουμε πολεμικες τεχνες αλλα δεν θελουμε να γινουμε κ πρωταθλητες:P

Προς την Κατερινα:
Δεν μου αρεσει το κικ μποξινγκ, μ φαινεται βλακεια. Εγω προτιμω πολεμικες τεχνες της Ασιας, που χρειαζονται πιο πολυ τεχνικη κ οχι αμιαλο ξυλο. Δε λεω πιο ευκολο κ ωραιο ειναι το δευτερο, αλλα δεν νιωθω οτι εχω κατορθωσει κατι, γιατι μετραει πιο πολυ η δυναμη κ οχι τα γρηγορα αντανακλαστικα η η τεχνικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Aν σου αρεσουν οι ασιατικες μαθε ninjutsu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
έγω κάνω κικ μποξ! είναι τέλειο έχω μαύρη ζώη και πιστευω ότι θα σου αρέσει πολυ!:up:

Σιγά μην έχεις και φούξια με ψαράκια πάνω.:ban:

(Αν και τώρα που το σκέφτομαι πιο λογικό είναι να έχεις μια τέτοια :niki:)


Εγώ σκέφτομαι μετά τις πανελληνιες να ξεκινήσω kick boxING:punch:
Θα δούμε όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εκανα κανα 3αρι χρονια καρατε μικροτερος.. νταξ καμια σχεση με αυτα που βλεπουμε στα καρατε κιντ και τον κυριο μιγιαγκι, αλλα λεει αρκετα..
Αν θυμαμαι καλα παντως, το καρατε ειναι καθαρα αμυντικη τεχνη οποτε δεν σου μαθαινουν να σακατευεις τον αλλο στο ξυλο, εχει κυριως αμυντικες κινησεις και μικροαντεπιθεσεις (τουλαχιστον αυτα εκανα εγω μεχρι εκει που ειχα φτασει, για πιο μετα δεν ειμαι σιγουρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Aν σου αρεσουν οι ασιατικες μαθε ninjutsu.

:inlove:

(για το ninjutsu πάει μην χαίρεσαι :P)


Εγώ έκανα παγκράτιο και καράτε, μικρός βέβαια το καράτε, είναι μακράν το μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου. Μόλις τελειώσω θα πάω Muay Thai και Wing Chun
και ότι τύχει μετά από Mcmap, silat, sambo, aikido, taekwondo, hapikido, wrestling, eskrima άλλες σχολές από kung fu, sanda πχ, vale tudo και μπορεί να ξαναρχίσω παγκράτιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimaki78

Νεοφερμένος

Η mimaki78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:inlove:

(για το ninjutsu πάει μην χαίρεσαι :P)


Εγώ έκανα παγκράτιο και καράτε, μικρός βέβαια το καράτε, είναι μακράν το μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου. Μόλις τελειώσω θα πάω Muay Thai και Wing Chun
και ότι τύχει μετά από Mcmap, silat, sambo, aikido, taekwondo, hapikido, wrestling, eskrima άλλες σχολές από kung fu, sanda πχ, vale tudo και μπορεί να ξαναρχίσω παγκράτιο.
Γιώργο , δεν νομίζω οτι όλα τα συστήματα καράτε είναι χάσιμο χρόνου . Δεν ξέρω βέβαια τι αναζητούσες εσύ και για ποιον λόγο δεν σε κάλυψε η σχολή που πήγαινες. Εγώ πάντως στην σχολή που πάω είμαι απολύτως ικανοποιημένη και πραγματικά στεναχωριέμαι που το καράτε είναι τόσο παρεξηγημένο . Εύχομαι μετά απο τόσο καιρό να έχεις βρει κάτι που να σου ταιριάζει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top