Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

sarah96

Νεοφερμένος

Η Σαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μπορω να σου δωσω μονο για την 4 γιατι δεν εχουμε παει ακομα στην 5.



Να κλινετε τα παρακατω ουσιαστικα>η νησος,ο νομος,το μυστηριον,ο ορκος, η οδος και να συμπληρωσετε τους τονους


Αυτα...!:no1::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimitsaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Διάβασε το ρήμα ειμί,την οριστική ενεστώτα και μέλλοντα και διαβασε και τα 2 κείμενα εμάς μας είχε βάλει το ένα ταξίδι επιστημονικής φαντασίας (ενότητα 4) αλλά επειδή εγω εκείνη την μέρα έλειπα μου έβαλε το κείμενο ο πλούτος της Αττικής γης (ενότητα 5 ).Επίσεις διάβασε τις προσωπικές αντωνυμίες και την β κλίση .Α.... και να διαβάσεις τους τόνους και τα πνεύματα σελ.24 σίγουρα θα έχει μια άσκηση όπως αυτή που σου είπε η sarah96.Τώρα για τους λεξιλογικούς πίνακες και τις παραγωγές ουσιαστικών κάνε ότι νομίζεις .Εμάς μας είχε πει να μην τα διαβάσουμε!!!!

Και καλύ τύχη!!!!!!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oliviaki_alex

Νεοφερμένος

Η oliviaki_alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εσεισ πωσ τα πατε με την α λκιση;;;κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ευκολη η β απο την α κλιση!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
και εγω το ιδιο πιστευω αλλα νταξει με λιγο διαβασμα ολα ειναι ευκολα.προσωπικα οι καταλληξξεις και οι παρατηρησεις στην α κλιση ειανι πιο ευκολες απο οτι στην αλφα.εμεις σημερα μπηκαμε στην αυξηση ευκολη ειναι μαθαμαι να κλινουμε και τον παρατατικο των ρηματα ωραια ηταν.εχω ομως γαι μεθαυριο να μαθω μια σελιδα απο την γραμματικη !!!!!!!!!246 οταν φτασεται στον παρατατικο και τον αοριστο ριξεμια ματια στις προθεσεις γαι τι μας ειπε οτι θα τις χρειαστουμε γαι τον αοριστο!!!


Υ.Γ=1)Καλο διαβασμα
2)εχω να διαβασω και 10 σελ.γραμματικη της νεας ελληνικης
ΑΣΤΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ωχ!καλο κουραγοι!εγω σημερα θα εμπαινα στην αυξηση,αλλα καναμε καταληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Μετα από λίγο καιρό θα σας φαίνοντε πολύ εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
μακαρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Μετα από λίγο καιρό θα σας φαίνοντε πολύ εύκολα...
σε αντιθεση με αυτα που κανετε εσεις φυσικα και θα ειναι πιο ευκολα
χημειες,φυσικες,αριστοφανη,αρχαια,βιολογια!!!
εχω μεγαλυτερη αδελφη και ξερω τι περνατε!!!


καλο κουραγιο και σε εσενα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
συμφωνω με αγγελ α4!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
σε αντιθεση με αυτα που κανετε εσεις φυσικα και θα ειναι πιο ευκολα
χημειες,φυσικες,αριστοφανη,αρχαια,βιολογια!!!
εχω μεγαλυτερη αδελφη και ξερω τι περνατε!!!


καλο κουραγιο και σε εσενα :'(


δεν είναι και δύσκολα αυτά που κάνουμε τώρα.Στο λύκειο να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
που να δείτε και την τρίτη κλίση είναι πολύ δύσκολη:D
(συμβουλή) να μάθετε την α και την β καλά, είναι εύκολες και μπαίνουν και σε διαγωνίσματα ακόμη και στην τρίτη γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimitsaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εμένα πάντως πιο εύκολη μου φαίνεται η τρίτη κλίση δεν ξέρω γιατί μπορεί να φταίει και το ότι φέτος αλλάξαμε καθηγήτρια και μας τα εξηγεί πολύ καλά και τα καταλαβαίνουμε ενώ πέρσι δεν είχα καταλάβει τπτ απορώ πως στο τέλος έγραψα 18 στα αρχαία και νόμιζα πως θα γράψω κάτω από την βάση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ωχ!καταλαβαινω τι εχω να περασω!!!!!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
και οι 2 ειναι αθλιες!!!!...... η 3η βεβαια ειναι αηδιαστικη, και εχει κατι ουσιαστικα που μας τα εδωσε η φιλολογος φετος να τα μαθουμε απ' εξω!!!.... φρικη σας λεω!!!.... αλλα δωστε βαση και ΜΕΓΑΛΗ προσοχη φετος στα ουσιαστικα, και γενικα στα Αρχαια γτ στη δευτερα δεν θελετε να μαθετε τι σας περιμενει!!.... εγω που ειχα κενα απο την πρωτη εκατσα και διαβασα γτ αλλιως :whatever::p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
θελω τη μαμα μου!!!:):wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
πανεύκολες είναι όλες, αφού βέβαια περάσει η πρώτη ψυχρολουσία, δλδ τουλάχιστον τα 2 πρώτα τρίμηνα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
καλα τωρα π κανουμε ολη την 3η νιωθουμε πραγματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
πανεύκολες είναι όλες, αφού βέβαια περάσει η πρώτη ψυχρολουσία, δλδ τουλάχιστον τα 2 πρώτα τρίμηνα :)

ναι καλα οκ και μετα ξυπνησες.....



ηλια σε λυπαμαι!!.....:down::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ναι καλα οκ και μετα ξυπνησες.....



ηλια σε λυπαμαι!!.....:down::down:

αν εσύ κάνεις επιλεκτική ανάγνωση (διαβάζεις δλδ ότι θες να διαβάσεις) , δε σου φταίμε οι υπόλοιποι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top