Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Μην πάρεις ό,τι γράψω for granted. Θα δεις ό,τι θυμάμαι από την απλή αναφορά του καθηγητή πέρυσι καθώς και δικές μου σκέψεις.

Ισχύει πως (1).

Ισχύει επίσης: .

Θέτω . Έτσι έχω: .

Όμως .

Έτσι τελικά .


Ξαναλέω, μην βασιστείς πλήρως σε αυτήν την απόδειξη. Μπορεί να υπάρχουν λάθη. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος καλύτερα να περιμένεις να απαντήσει κανένας πιο σχετικός. :)
και εγω σκευτικα αυτη την αποδειξη την πρωτη φορα που διερωτηθηκα αλλα μολις την εδειξα στον καθηγητη μου μου ειπε πως δεν ισχυει με την καμια............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ο δικός μας ο καθηγητής έτσι μας το είπε/ Τώρα δεν ξέρω παιρετέρω τι γ΄νεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Nα ξερετε πως στα μαθηματικα υπαρχει παντα μια αποδειξη(εκτος απο τα αξιωματα)!!!τιποτα δεν ειναι μετέωρο!!

υπαρχει το θεωρημα της μη πληροτητας


Ο Γκέντελ τελικά καταλήγει στην εξής διατύπωση για το θεώρημα της μη πληρότητας: κάθε σύστημα αξιωμάτων περιλαμβάνει προτάσεις τις οποίες δεν μπορούμε να διερευνήσουμε αν είναι αληθείς ή ψευδείς, με τα μέσα που μας δίνει το ίδιο το σύστημα. Με άλλα λόγια, για να μπορέσουμε να αποδείξουμε τις αξιωματικές αυτές προτάσεις πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ένα άλλο σύστημα αξιωμάτων ακόμα πιο ευρύ, που να περιέχει το προηγούμενο. Έτσι όμως, μένουμε και πάλι με την αδυναμία μας να αποδείξουμε το ευρύτερο αυτό σύστημα, και χρειαζόμαστε κάτι ακόμα ευρύτερο. Τελικά φαίνεται ότι η γνώση μας για το κάθε τι πάντα θα απαιτεί περισσότερα στοιχεία, που αναγκαστικά θα μας δίνονται μόνο απ' έξω από το υπό μελέτην σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
και εγω σκευτικα αυτη την αποδειξη την πρωτη φορα που διερωτηθηκα αλλα μολις την εδειξα στον καθηγητη μου μου ειπε πως δεν ισχυει με την καμια............

Γιατί να μην ισχύει παρακαλώ; Τί ακριβώς παραβιάζει η απόδειξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς δεν παραβιάζει κανεναν απολύτως κανόνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς δεν παραβιάζει κανεναν απολύτως κανόνα

Ε τότε γιατί να μην ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αυτο λέμε οτι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μηπως υπαρχει θεμα με ορισμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Μπα συμφωνα με τουσ ορισμούς αποδεικνύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
και εγω σκευτικα αυτη την αποδειξη την πρωτη φορα που διερωτηθηκα αλλα μολις την εδειξα στον καθηγητη μου μου ειπε πως δεν ισχυει με την καμια............

Θα την μάθει του χρόνου στο γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
μην τρελένεστε!απλά δεχτείτε το σαν δεδομένο !δεν είστε σε θέση ούτε να το αποδείξετε ουτέ τίποτα!!!!!!!!!! καλή η αμφισβήτηση και γόνιμη αλλά ........................... στην ώρα του κάθε πράγμα !!!!!!με το μηδέν υπάρχει μεγάλο θέμα στα μαθημάτικα , γενικά σε εμάς άλλοι καθηγητες θεωρούν ότι είναι φυσικός και μετρούν 0,1,2,3 ................. κτλ ενώ άλλοι λεν ότι δεν είναι κ ξεκινούν από το ένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
αυτη η ιδιοτητα ειναι ενα θεωρημα και γι αυτο δεν υπαρχει εξηγηση...το ρωτησα στον μαθηματικο μας και ουτε αυτος ηξερε γιατι...απλα ειπε οτι εφοσον ειναι μια απο τις σος ιδιοτητες στις δυναμεις,θα πρεπει να το θυμομαστε ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δεν υπάρχει εξήγηση στα αξιώματα και σε κάποια θεωρήματα (που κανονικά δεν θα έπρεπε να λέγονται θεωρήματα αλλά εικασίες) που δεν έχουν αποδειχθεί ως τώρα.

Τα θεωρήματα κατά κανόνα αποδεικνύονται, όπως και αυτό εδώ. Ήδη το έχουμε αποδείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
πως το εχετε αποδειξει???πειτε το και σε μενα...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Δες πρώτη σελίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
αυτη η ιδιοτητα ειναι ενα θεωρημα και γι αυτο δεν υπαρχει εξηγηση...το ρωτησα στον μαθηματικο μας και ουτε αυτος ηξερε γιατι...απλα ειπε οτι εφοσον ειναι μια απο τις σος ιδιοτητες στις δυναμεις,θα πρεπει να το θυμομαστε ετσι...
καλα ε...ρωτησες το μαθηματικο σου και σου ειπε πως ειναι αξιωμα????????ποποπο εγω παντως αν ανακαλυπτα πως δεν ειναι αξιωμα αλλα εχει μια χαρα αποδειξη(οπως και εγινε εδω) θα τον γιαουρτονα και θα τον πεταγα να τον φανε τα σκυλια.....
ειναι αλλο να σου πει δε μπορω να στη πω γιατι δεν θα τη καταλαβεις(που δε νομιζω να συμβαινει αυτο) και αλλο να σου πει δεν υπαρχει αποδειξη το δεχομαστε ετσι...

το λεω αυτα γιατι θυμαμαι και γω πεντακαθερα εκεινη την ημερα στην β γυμνασιου που ρωτησε ενα κοριτσακι γιατι ισχυει αυτο και της ειπε ετσι ειναι και μαθε το.....
την αποδειξη τελικα την εμαθα την επομενη χρονια και δεν ηθελα ουτε να τον φτυσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Μαθηματικοι της πλάκας. Αστα. Λιγοι αξιζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Υπαρχει αποδειξη μην τρελενεστε δεν ηρθε ουρανοκατεβατο.. αλλα με την ευκαιρια για να μην ανοιξω αλλο θεμα γιατι το ειναι απροσδιορηστη μορφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ορίζεται το άπειρο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Nα λοιπόν που από μικρό και α΄πο τρελό μαθαίνεις την αλήθεια...
Νόμιζα ότι ήταν αξίωμα και δεν είχε απόδειξη:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top