Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Bo0r3kaki_

Νεοφερμένος

Η Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ευχαριστω .... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
φροντισε να τους μαθεις καλα γιατι η μιση αλγεβρα της β γυμνασιου πανω σε αυτα βασιζεται. Μαθε και τις ιδιοτητεσ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
αυτό το κεφάλαιο δεν το καναμε ακόμα οποτε συγγνωμη αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω..


συγγνωμη αλλα...:(
-----------------------------------------
χρειαζομαι βοηθεια!! δν εχω καταλαβει τιποτα απο αρνητικους κ θετικους αριθμους ... ο καθηγητης μου με ρωτησε και αμεσως καταλαβε πως δν τα καταλαβα ομως δν εκατσε να τα εξηγησει ο ... βλαχος!! μηπως υπαρχει κανενας/καμια που να μπορει να μου τα εξηγησει ?? σας παρακαλω απαντηστε .............. :(
πρωτον δεν εχουμε μπει στο κεφαλαιο καν...οι θετικοι & οι αρνητικοι αρνητικοι αριθμοι ομως ειναι ευκολοι απο οτι ξερω..ε;κανω λαθος;:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
οχι ειναι πανευκολη που εχω κανει μεχρι της προσθεσης και αριθμητικες παραστασεις .τελος και η απαλοιφη(διωξιμο παρενθεσεων ευκολη ειναιμοι δυναμεις δεν νομιζω οτι ειναι κατι το σοβαρο οπως και τα υπολοιπα μην ανυσηχεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
eee οσο μπορουσατε κι εσεις...ευχαρι:thanks:στω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Αντιθέτως και η παραγοντοποίηση = αβ + αγ = α(β+γ).

Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο αν και δεν φαίνεται τόσο για την ώρα.
συμφωνω..αρετα χρησιμο:D..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
τεσπα η επιμεριστικη θα σου χρειαστει πολυ στη β γυμνασιου για αυτο μαθε τη καλα, οχι οτι ειναι κατι δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

my name is jelt

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γιατι να εχουμε λυποθημεισει?
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
οκ..ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristidis

Νεοφερμένος

Ο aristidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
γιατί όποιος αριθμός υψώνεται εις τη μηδενική είναι ίσος με το 1????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ψυχραιμία. :P

Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετική αιτιολόγηση, σκέψου ότι πολλαπλασιάζεται με τον εαυτό του 0 φορές...αλλά αντί για αποτέλεσμα 0 βγάζει 1. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ναι. Είμαι κάθετη ξάροπ. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Και εγώ οριζόντιος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μην πάρεις ό,τι γράψω for granted. Θα δεις ό,τι θυμάμαι από την απλή αναφορά του καθηγητή πέρυσι καθώς και δικές μου σκέψεις.

Ισχύει πως (1).

Ισχύει επίσης: .

Θέτω . Έτσι έχω: .

Όμως .

Έτσι τελικά .


Ξαναλέω, μην βασιστείς πλήρως σε αυτήν την απόδειξη. Μπορεί να υπάρχουν λάθη. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος καλύτερα να περιμένεις να απαντήσει κανένας πιο σχετικός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μην πάρεις ό,τι γράψω for granted. Θα δεις ό,τι θυμάμαι από την απλή αναφορά του καθηγητή πέρυσι καθώς και δικές μου σκέψεις.

Ισχύει πως (1).

Ισχύει επίσης: .

Θέτω . Έτσι έχω: .

Όμως .

Έτσι τελικά .


Ξαναλέω, μην βασιστείς πλήρως σε αυτήν την απόδειξη. Μπορεί να υπάρχουν λάθη. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος καλύτερα να περιμένεις να απαντήσει κανένας πιο σχετικός. :)

Και εγώ αυτό ξέρω.

Αυτή η απόδειξη εξηγεί και γιατί το δεν ορίζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και εγώ αυτό ξέρω.

Αυτή η απόδειξη εξηγεί και γιατί το δεν ορίζεται. :)

Φίλε Αριστείδη (ωραίο όνομα), αφού την εγκρίνει και ο Jimmakos (πιο σχετικός :P) είναι σωστή.

δεν ορίζεται γιατί θα μπει 0 παρανομαστής ε; Καλό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Nα ξερετε πως στα μαθηματικα υπαρχει παντα μια αποδειξη(εκτος απο τα αξιωματα)!!!τιποτα δεν ειναι μετέωρο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
άψογα. μόνο που δεν ισχύει όταν η βάση είναι 0. δηλ 0 στην 0 δεν δίνει 1 αλλά δεν ορίζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristidis

Νεοφερμένος

Ο aristidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αρη με λενε αλλα δε μπορουσα να το βαλω με τιποτα με κανενα υποκοριστικο γιατι ελεγε οτι χρησιμοποιηται ήδη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αρη με λενε αλλα δε μπορουσα να το βαλω με τιποτα με κανενα υποκοριστικο γιατι ελεγε οτι χρησιμοποιηται ήδη....

Για να τα συγκεωτρώσουμε:
α)Έστω α ένας μη μηδενικός πραγματικός. Τότε απο τις ιδιότητες των δυνάμεων λαμβάνουμε για την εξής σχέση . Είναι γνωστό απο το γεγονός ότι το το γινόμενο δύο αντιστόφων είναι ίσο με τη μονάδα αρκεί να μην είναι ισο με 0.

β)Τώρα τι γίνεται με το 0?? Όπως ΄γνωρίζουμε δεν μπορούμε να έχουμε στον παρονομαστή. όμως όταν ο αριθμητής είναι ίσος με το 0, τότε κατι αλλάζει. Το 0/0 έχει άπειρες λύσεις. Άρα προκύπτει ότι το 0 εις την μηδενική έχει άπειρες λύσεισ για αυτό και δεν ορίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top