Ελάχιστο ηλικιακό όριο για ταξίδια στην Ε.Ε

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα σου πω κατι που λεω και στην αδερφη μου(που ειναι και 16 χρονων :P )
Αν θες να δεις τι ειναι ανεξαρτησια μαθε να στρωνεις το κρεβατι σου, μαθε να πλενεις τα πιατα, μαθε να βοηθας τη μανα σου στις δουλειες κι οχι να σχεδιαζεις ταξιδακια στο εξωτερικο. Συγνωμη που ειμαι τοσο ωμη μα αυτο που σκεφτεσαι ειναι παραλογο. Κι εγω ελπιζω να τρολλαρεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georged12908

Νεοφερμένος

Ο georged12908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν τρολλάρω και δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται παράλογο ένα παιδί το οποίο έχει τελειώσει το δημοτικό να θέλει να πάει σε ένα μέρος το οποίο απέχει μόλις 2 ώρες από την Αθήνα.Τόσα παιδιά ταξιδεύουν μόνα τους και επίσης ότι μπορεί να μου συμβεί στην Κωνσταντινούπολη δεν μπορεί να μου συμβεί και σε οποιοδήποτε άλλο μέρος; Νομίζω μπορεί. Αυτό που λέω είναι ότι άμα ταξιδεύω συνέχει με κάποιον δεν θα μάθω να ζω μόνος μου. Τώρα άμα τρολλάρω επειδή έγραψα μια απορία μου δεν ξέρω τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νομιζω ασυνοδευτος μπορεις νομιζω μετα τα 17 να ταξιδεψεις. Η εταιρια σε αντιμετωπιζει ως ενηλικα σχετικα με την τιμη του εισιτηριου. Αλλα κοιτα θα στο πω απλα, το να πας στην Τουρκια ασυνοδευτος στα 13 σου (πες οτι σε αφηναν στο αεροπλανο) ειναι απλα υψιστη ηλιθιοτητα. Πρωτον ποσα λεφτα εχεις μαζεψεις και ποσα θα ειχες μαζι σου? Ξερεις τουρκικα? Αν σου τυχει μια στραβη (σε κλεψουν, χτυπησεις, χασεις τη βαλιτσα σου) τι θα κανεις?

Κατσε παιξε κανα FIFA και ασε τα ταξιδια να τα κανεις σε 4-5 χρονια. Και κατα προτιμηση το πρωτο ταξιδι με καποιον που εχει ξαναπαει εξωτερικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ουτε αεροπλανο, ουτε δωματιο σε ξενοδοχειο σου δινουν στην ηλικια που εισαι. Ενταξει και εγω ειχα απαιτησεις απο τους δικους μου αλλα εσυ το παρακανες. Για να μην το επεκτεινουμε παραπερα, οπως το σκεφτηκες, ξεχασε το :p Εχω παει με τους δικους μου και σστην Πολη και σε αλλα μερη, την περιπτωση τη δικη σου δεν την εχω ξανακουσει. Ενα 13χρονο μονο του σε μια πολη 10+ εκατομμυριων μοιαζει καλος μεζες. Αντιδραστικοτητα της εφηβειας ειναι, θα περασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georged12908

Νεοφερμένος

Ο georged12908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
300 ευρώ έχω μαζέψει και μπορεί να είναι αντιδραστικότητα αλλά τι θα έκανες εσύ αν οι γονείς σου σου χάλαγαν το ταξίδι; Αν ήθελες να πας στη θάλασσα η οποία ήταν 5 μέτρα από το ξενοδοχείο και ερχόταν η μάνα σου από πίσω σου λες και είσαι κανένα πεντάχρονο; Στο τελευταίο μου ταξίδι στη Σαντορίνη ούτε μέχρι τη πισίνα του ξενοδοχείου δεν μπορούσα να πάω χωρίς την υπερπροστατευτική μάνα μου από πίσω.Δεν πρέπει να μάθει ότι μπορώ να ανταπεξέλθω μόνος μου σε ένα ταξίδι; Και πες ότι δεν πάω τι θα γίνει; Θα συνεχιστεί πάλι η ίδια κατάσταση.

5. Ηλικιακές κατηγορίες επιβατών

Κατά την αναζήτησή σας θα χρειαστεί να επιλέξετε τον αριθμό των επιβατών που θα ταξιδεύσουν από την κάθε κατηγορία. Μπορείτε να περιλάβετε μέχρι και 8 επιβάτες ανά κράτηση. Οι κατηγορίες είναι οι ακόλουθες:
-Ενήλικες θεωρούνται οι επιβάτες από 12 ετών και άνω.
-Παιδιά θεωρούνται οι επιβάτες από 2 έως 11 ετών. Δεν μπορούμε να εκδώσουμε εισιτήρια μέσω διαδικτύου για ασυνόδευτα παιδιά κάτω των 12 ετών.
-Βρέφη (χωρίς θέση) θεωρούνται οι επιβάτες έως 2 ετών. Κάθε επιβάτης άνω των 12 ετών μπορεί να συνοδεύει ένα βρέφος στην αγκαλιά του.
Προσέξτε ότι είναι πιθανόν μία πτήση να μην διαθέτει ειδικές τιμές για παιδιά ή/και βρέφη στην οποία περίπτωση θα σας δοθεί τιμή για ενήλικα.



6. Ασυνόδευτα παιδιά

Προκειμένου να ταξιδεύσουν παιδιά (ηλικίας 2 έως 11 ετών) που είναι ασυνόδευτα θα ήταν καλύτερα να επικοινωνήσετε μαζί μας τηλεφωνικά. Δεν προσφέρουμε την δυνατότητα έκδοσης εισιτηρίων για ασυνόδευτα παιδιά μέσω διαδικτύου. Στη συνέχεια θα βρείτε ορισμένους γενικούς κανόνες που συνήθως ισχύουν για ασυνόδευτα παιδιά:
-Παιδιά τα οποία είναι άνω των 5 ετών μπορούν να πετάξουν με πτήσεις απευθείας ή με ανταπόκριση χωρίς συνοδό επιβάτη (σημειώστε ότι συνήθως δεν γίνονται δεκτά στην τελευταία πτήση ανταπόκρισης της ημέρας). Η ακριβής ηλικία εξαρτάται από την πολιτική της κάθε αεροπορικής εταιρείας για αυτό θα ήταν σκόπιμο να επικοινωνήσετε και μαζί τους. Πολλές εταιρείες προσφέρουν υπηρεσία συνοδού για παιδιά αυτής της ηλικίας που ταξιδεύουν μόνα τους.
-Παιδιά τα οποία είναι κάτω των 5 ετών δεν μπορούν να πετάξουν αν δεν συνοδεύονται από ένα μεγαλύτερο επιβάτη (συνήθως άνω των 15).
Πολλές αεροπορικές εταιρείες μπορεί να χρεώνουν επιπλέον του εισιτηρίου την υπηρεσία συνοδού για παιδιά που ταξιδεύουν μόνα τους. Οι αεροπορικές εταιρείες συνήθως θέλουν να γνωρίζουν ποιος θα παραλάβει το ασυνόδευτο παιδί στον προορισμό του και απαιτούν την επίδειξη κάποιας ταυτότητας. Αν αυτό δεν είναι δυνατό μπορεί να προκληθούν δυσάρεστες καθυστερήσεις για αυτό είναι καλό να γνωρίζετε τις απαιτήσεις της αεροπορικής εταιρείας. Σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητο να επικοινωνήσετε με την αεροπορική εταιρεία πριν την αγορά κάποιου εισιτηρίου για παιδί που ταξιδεύει χωρίς συνοδό.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να σας γράψω αυτά που διάβασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Κολλησες στο αεροπλανο, δεν καταλαβαινεις οτι το θεμα ειναι το μετα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georged12908

Νεοφερμένος

Ο georged12908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δηλαδή τι εννοείς; Το μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
@georged12908 αγόρι μου καλό η μάνα σου είναι υπερβολική όπως τα περιγράφεις..
Αλλά το να φύγεις να πας σε μια άγνωστη πόλη ολομόναχος δεν είναι λύση..
Μίλα με την μάνα σου και εξήγησε της πως δεν είσαι μωρό παιδί..
Και οι δικοί μου με καταπιέζαν αλλά έφτασε η ώρα που θα ζήσω μόνος.

Δηλαδή τι εννοείς; Το μετά;

Η πόλη είναι επικίνδυνη.. Δεν ακούς ειδήσεις για το τι γίνεται εκεί ;
Έχεις λεφτά να πας, να γυρίσεις έχεις ; Μέρος να μείνεις ; Τι θα φας ; Τι θα κάνεις εκεί;
Υπάρχουν πολλά ερωτηματικά..
Αλλά δεν έχει νόημα να γίνεται τέτοια συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
300 ευρώ έχω μαζέψει και μπορεί να είναι αντιδραστικότητα αλλά τι θα έκανες εσύ αν οι γονείς σου σου χάλαγαν το ταξίδι; Αν ήθελες να πας στη θάλασσα η οποία ήταν 5 μέτρα από το ξενοδοχείο και ερχόταν η μάνα σου από πίσω σου λες και είσαι κανένα πεντάχρονο; Στο τελευταίο μου ταξίδι στη Σαντορίνη ούτε μέχρι τη πισίνα του ξενοδοχείου δεν μπορούσα να πάω χωρίς την υπερπροστατευτική μάνα μου από πίσω.Δεν πρέπει να μάθει ότι μπορώ να ανταπεξέλθω μόνος μου σε ένα ταξίδι; Και πες ότι δεν πάω τι θα γίνει; Θα συνεχιστεί πάλι η ίδια κατάσταση.

300€ δεν σου φτανουν με τιποτα. Κατι τα αεροπορικα, κατι το ξενοδοχειο, δεν θα εχεις λεφτα μαζι σου? Τι θα τρως? Κι αμα σου συμβει τιποτα με τι θα πληρωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
300 ευρώ έχω μαζέψει και μπορεί να είναι αντιδραστικότητα αλλά τι θα έκανες εσύ αν οι γονείς σου σου χάλαγαν το ταξίδι; Αν ήθελες να πας στη θάλασσα η οποία ήταν 5 μέτρα από το ξενοδοχείο και ερχόταν η μάνα σου από πίσω σου λες και είσαι κανένα πεντάχρονο; Στο τελευταίο μου ταξίδι στη Σαντορίνη ούτε μέχρι τη πισίνα του ξενοδοχείου δεν μπορούσα να πάω χωρίς την υπερπροστατευτική μάνα μου από πίσω.Δεν πρέπει να μάθει ότι μπορώ να ανταπεξέλθω μόνος μου σε ένα ταξίδι; Και πες ότι δεν πάω τι θα γίνει; Θα συνεχιστεί πάλι η ίδια κατάσταση.

Αυτό με τα 300 ευρώ τώρα το είδα, χαχαχαχα. Συγγνώμη που θα στο χαλάσω, είναι φθηνή η Τουρκία αλλά όχι και τόσο για να καλύψεις τα πάντα με 300 ευρώ για 3-4 μέρες και να πας και με αεροπλάνο.

Και συγγνώμη που θα στο χαλάσω και πάλι, αλλά όταν μας την δίνει η συμπεριφορά της μάνας/πατέρα/φίλης/φίλου/σκύλου δεν πάμε και τραβάμε το σκοινί ως την άλλη άκρη για να του δείξουμε τι μας ενοχλεί. Είναι ξεκάθαρη αντιδραστικότητα από ένα παιδί που μόλις μπαίνει στην εφηβεία και πιστεύει ότι όλοι είναι εναντίον του. Αν θες πουλάκι μου να μην σε ακολουθεί η μάνα σου στα 5 μέτρα ως υπερπροστατευτική, μάθε να βάζεις πλυντήριο, να συμμαζεύεις το δωμάτιό σου, απόδειξέ της ότι αν σε αφήσει 3 μέρες μόνο στο σπίτι δεν θα κάψεις την κουζίνα, και μετά νομίζω ότι μπορείτε να συζητήστε και σοβαρά για ταξίδια και όλα τα σχετικά. Δεν είναι κουμπί on/off οι γονείς "τώρα σας χρειάζομαι γιατί είμαι μικρός για να τακτοποιήσω το δωμάτιό μου" - "τώρα μεγάλωσα για να κυκλοφορούμε μαζί, άντε και γαμηθείτε φεύγω εξωτερικό" (για τις δικές σου ηλικίες πάντα, μην παρεξηγηθώ κιόλας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Τσαμπα το συζυταμε παιδες, αφου δεν θα τον αφησουν... Εγω οταν τελειωσα το δημοτικο, 12 χρονων, με το ζορι μεχρι την πλατεια πηγαινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ρε φιλε τη μανα σου και τον πατερα σου τους ρωτησες αμα σε αφηνουν να πας; Γιατι και λεφτα να ειχες και αεροπλανο να γινοταν να παρεις σε τετοια ηλικια δε γινεται να παιρνεις μονος σου τετοιες αποφασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τι νομίζεις οτι είναι η Κωνσταντινούπολη, Θεσσαλονίκη; Είναι τεράστια πόλη, με μεγάλες αποστάσεις και επικίνδυνη αν εισαι μόνος σου. Όταν είχα παει, με τους γονείς μου φυσικά, μας είχαν πει να έχουμε τα ματιά μας δεκατέσσερα γιατι μπορει πολυ εύκολα να σου κλέψουν λεφτά, πολύτιμα αντικείμενα. Αυτο που ανεφερες για θαλάσσια σπορτ το είπες για την Κωνσταντινούπολη...; Γιατι δεν νομίζω η Κωνσταντινούπολη να είναι ο απόλυτος προορισμός για τέτοιες δραστηριότητες. Πραγματικά είναι μια πολυ όμορφη πόλη και δεν θα βαρεθείς αν πας με τη μαμα σου να την εξερευνήσετε. Αν θες περιπέτεια, όπως σου είπαν, πάρε τους φίλους σου και πάτε σε μια μακρινή πόλη και διασκεδάστε. Εισαι πολυυυυ μικρός ακόμα. Ασε που ειναι ένα μπέρδεμα το αεροδρομιο. Δεν ειναι καλή ιδέα να πας μόνος σου αν δεν έχεις κάποιον αλλον μαζί σου που να ξέρει. Η πρώτη φορά στο αεροπλάνο για εμενα δεν ήταν και η καλύτερη. Είχαμε καθυστέρηση 3 ωρών και μετα ήρθε ένα καρυδοτσουφλο να μας παει Ιταλία, η απογείωση και η προσγείωση ήταν απαίσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Έχοντας ταξιδέψει αρκετές φορές σε ηλικία 13-15 ετών μόνος μου με αεροπλάνο ανά την Ευρώπη επισκεπτόμενος συγγενείς που σπούδαζαν εκεί, μπορώ να σου πω ότι δεν θεωρείσαι ασυνόδευτος σε αυτή την ηλικία. Φυσικά το πρόβλημα δεν είναι το αεροπλάνο-αεροδρόμιο (τουλάχιστον στην Ελλάδα, γιατί στην Κων/πολη μέχρι και στο bussiness lounge σε κλέβουν), αλλά η πόλη-προορισμός. Η κων/πολη είναι πάρα πολύ μεγαλύτερη από την Αθήνα και πολύ πιο επικίνδυνη. Σε κάθε περίπτωση οι γονείς σου δεν πρόκειται να σε αφήσουν οπότε περαιτέρω ανάλυση είναι άσκοπη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν τρολλάρω και δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται παράλογο ένα παιδί το οποίο έχει τελειώσει το δημοτικό να θέλει να πάει σε ένα μέρος το οποίο απέχει μόλις 2 ώρες από την Αθήνα.Τόσα παιδιά ταξιδεύουν μόνα τους και επίσης ότι μπορεί να μου συμβεί στην Κωνσταντινούπολη δεν μπορεί να μου συμβεί και σε οποιοδήποτε άλλο μέρος; Νομίζω μπορεί. Αυτό που λέω είναι ότι άμα ταξιδεύω συνέχει με κάποιον δεν θα μάθω να ζω μόνος μου. Τώρα άμα τρολλάρω επειδή έγραψα μια απορία μου δεν ξέρω τι να πω.

σοβαρα μιλας τωρα??? ειδες τι εγραψες?
Νομιζω οτι σε ολες τις ελληνικες οικογενειες ειναι οι μαναδες υπερπροστατευτικες ολοι ομως το αντεξαμε. Δεν ειναι κανεις εναντιον σου, μαλλον το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν τρολλάρω και δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται παράλογο ένα παιδί το οποίο έχει τελειώσει το δημοτικό να θέλει να πάει σε ένα μέρος το οποίο απέχει μόλις 2 ώρες από την Αθήνα.Τόσα παιδιά ταξιδεύουν μόνα τους και επίσης ότι μπορεί να μου συμβεί στην Κωνσταντινούπολη δεν μπορεί να μου συμβεί και σε οποιοδήποτε άλλο μέρος; Νομίζω μπορεί. Αυτό που λέω είναι ότι άμα ταξιδεύω συνέχει με κάποιον δεν θα μάθω να ζω μόνος μου. Τώρα άμα τρολλάρω επειδή έγραψα μια απορία μου δεν ξέρω τι να πω.

Εμείς ένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο θέλαμε να κλείσουμε στη Χαλκιδική, για 4 μέρες. Και ο μοναδικός "μαλάκας" που έκλεισε τα 18 από την παρέα έτρεχε όλη μέρα χθες από εφορία σε τράπεζα και πίσω για να καταθέσει 60 ευρώ προκαταβολή. 2 ώρες τον πήρε αυτή η δουλειά.

Το να πας Κωνσταντινούπολη μόνος σου έχει πολύ περισσότερη φασαρία από το "να ανέβεις στο αεροπλάνο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Από 16 και πάνω μπορείς να ταξιδέψεις αεροπορικώς ασυνόδευτος.
Από 18 και πάνω μπορείς να κάνεις όλα τα υπόλοιπα (να κλείσεις εισιτήρια, ξενοδοχείο κλπ).
Επίσης, για να πας στην Κωνσταντινούπολη χρειάζεσαι διαβατήριο και ενδεχομένως βίζα, γιατί η Τουρκία δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά ούτε και στην περιοχή Σένγκεν.

Εν ολίγοις, να ακούς τη μαμά σου :P
Εδώ ακόμη και τα παιδιά άνω των 18 δίνουν αναφορά για το πού θα βρίσκονται στους γονείς τους... Πόσο μάλλον εσύ που είσαι 13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Σε περίπτωση που σοβαρά πας τελικά στα 13 μόνος σου στην Κωνσταντινούπολη,
να σου προτείνω μερικές ακόμα πιο περιπετειώδεις ιδέες για τα επόμενα χρόνια:
Στα 14 μπορείς να πας στη Β.Κορέα. Στα 15 στο Τιμπουκτού.
Στα 16 στην Απχαζία. Στα 17 στο Κασμίρ.
Και στα 18, αν ζεις ακόμα, στην έρημο Ντανακίλ.
Κά-λο τα-ξίδι, ντούντου, ντουντού-doom.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
εγω παντως στα 13 με το ζορι ειχα παει μονοημερη με το σχολειο και για να παω φετος διακοπες τους επρηζα απο περσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top