Ελάχιστο ηλικιακό όριο για ταξίδια στην Ε.Ε

petit_94

Νεοφερμένος

Ο petit_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ξερει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν έχεις ταυτότητα, δε νομίζω να υπάρχει θέμα. Εντός Schengen δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με διαβατήριο, αν εισαι ανηλικος, μπορεις να ταξιδεψεις όποτε θέλεις γιατι στην έκδοση ζητάνε και έγκριση κηδεμόνα, εγώ έχω ταξιδέψει έτσι σε χωρα Σένγκεν ως ανήλικος, για ταυτότητα μόνο, ναι μεν ειναι το ίδιο αν εισαι 18 και άνω, αλλά δεν ξέρω μήπως επιβάλλεται και κάποια άδεια εξοδου απο τη χώρα απ'το γονιό ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχω ταξιδέψει μόνος ως ανήλικος μόνο με ταυτότητα εντός Σένγκεν πάντως και δεν υπήρχε πρόβλημα. Προς/από Γερμανία συγκεκριμένα, δε θυμάμαι να χρειάστηκε κάτι ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το όριο ειναι η ενηλικίωση ή κάποιο μικρότερο όριο (πχ. 14 ή 16 ετών) πάντως σιγουρα υπάρχει κάποιο όριο κάτω απ'το οποιο δε μπορεις απλα να πάρεις ενα αεροπλάνο και να φυγεις. Αν εχεις διαβατηριο ολα αυτα λυνονται βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χμ θυμάμαι ότι τα παιδιά που δε συνοδεύονται από κηδεμόνα έχουν κάτι καρτελίτσες κτλ και τα πηγαινοφέρνουν από και προς το αεροπλάνο αεροσυνοδοί, δεν πάνε μόνα τους. Οπότε ναι, από κάποια ηλικία και πάνω λογικά μπορείς να ταξιδέψεις τελείως μόνος σου.

petit_94, γιατί δε ρωτάς σε κάποια αεροπορική εταιρία; Θα ξέρουν λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α, ναι, οντως. Ειχα δει κατι παιδάκια με καρτελες στο στηθος "I am a Junior Traveller, my name is..............and my final destination is............" φευγοντας απ'το ελ βενιζέλος. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petit_94

Νεοφερμένος

Ο petit_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
οκ!θα το ψαξω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
τι ειναι το Σενκεν ρε παιδια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συνθήκη ελεύθερης μετακίνησης πολιτών, δικαστικής συνεργασίας και πληροφοριών στην οποία ανήκουν ως πλήρη μέλη οι περισσότερες χώρες της ΕΕ και κάποιες άλλες χώρες της Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ημουν αρκετα κωλοφαρδη και λιγες μερε πριν φυγουμε για Βουδαπεστη, η Ουγγαρια μπηκε στο Σενκεν. :p (πριν 2 χρονια)
Αλλα δεν ειχε σημασια γιατι ηδη ειχαμε διαβατηρια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το όριο ειναι η ενηλικίωση ή κάποιο μικρότερο όριο (πχ. 14 ή 16 ετών) πάντως σιγουρα υπάρχει κάποιο όριο κάτω απ'το οποιο δε μπορεις απλα να πάρεις ενα αεροπλάνο και να φυγεις. Αν εχεις διαβατηριο ολα αυτα λυνονται βεβαια.
για μόνος σου δεν ξέρω αν μπορείς να ταξιδέψεις σε μικρές ηλικίες...
πάντως, εγώ ταξίδεψα πρώτη φορά στα 6 μου με αεροπλάνο στο εξωτερικό, αλλά είχα διαβατήριο και τους γονείς μου μαζί...:P

όσο για τη συνθήκη σένγκεν, επιτρέπει να ταξιδεύεις από χώρες που την έχουν υπογράψει σε άλλες που επίσης την έχουν υπογράψει μόνο με ταυτότητα... έτσι νομίζω... πάντως, προσωπικά έχω πάντοτε και το διαβατήριό μου μαζί...
-----------------------------------------
Με διαβατήριο, αν εισαι ανηλικος, μπορεις να ταξιδεψεις όποτε θέλεις γιατι στην έκδοση ζητάνε και έγκριση κηδεμόνα, εγώ έχω ταξιδέψει έτσι σε χωρα Σένγκεν ως ανήλικος, για ταυτότητα μόνο, ναι μεν ειναι το ίδιο αν εισαι 18 και άνω, αλλά δεν ξέρω μήπως επιβάλλεται και κάποια άδεια εξοδου απο τη χώρα απ'το γονιό ή κάτι τέτοιο.
πράγματι, για να βγάλεις διαβατήριο σε ηλικία κάτω των 18, ζητούν υπογραφή - έγκριση και των δυο γονέων / κηδεμόνων... τουλάχιστον στην ελλάδα... δεν ξέρω τι ισχύει αν είσαι υπήκοος άλλου κράτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
πράγματι, για να βγάλεις διαβατήριο σε ηλικία κάτω των 18, ζητούν υπογραφή - έγκριση και των δυο γονέων / κηδεμόνων... τουλάχιστον στην ελλάδα... δεν ξέρω τι ισχύει αν είσαι υπήκοος άλλου κράτους...

Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα κράτη, αν κρίνω από το ότι για να βγάλω ολλανδικό διαβατήριο έπρεπε να υπογράψουν οι κηδεμόνες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georged12908

Νεοφερμένος

Ο georged12908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά με λένε Γιώργο και είμαι 13 χρονών.Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη μόνος μου και θα κάτσω 2-3 ημέρες.
Έχω διαβάσει στις ιστοσελίδες πολλών αεροπορικών εταιρειών (aegean,..)ότι άνω των 11 ετών θεωρείσαι ενήλικας.Και φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που θεωρείσαι ενήλικας δεν χρειάζεσαι υπογραφές γονέων απλά κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει την ηλικία σου (ταυτότητα,διαβατήριο).Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστό αυτό.Επίσης επειδή δεν έχω ταξιδέψει ξανά με αεροπλάνο, θέλω να μάθω
πως είναι η διαδικασία.Δηλαδή χρειάζεται να κλείσω το εισιτήριο από το ίντερνετ ή μπορώ να το πάρω κατευθείαν από το αεροδρόμιο.
Και αν το κλείσω από το ίντερνετ που το παραλαμβάνω μετά στο αεροδρόμιο.Είναι μεγάλο το αεροδρόμιο πως θα ξέρω που να πάω.Και όταν πάρω το εισιτήριο που θα πάω μετά; Πώς θα ξέρω σε ποιο αεροπλάνο να μπω; Μέχρι το αεροπλάνο πως θα πάω; Τι είναι το check-in;
Θα έχω πρόβλημα με την αστυνομία της Ελλάδας η της Κωνσταντινούπολης; Όταν προσγειωθεί το αεροπλάνο τι θα κάνω; Μπορεί να σας κούρασε το μεγάλο κείμενο αλλά έχω πολλές απορίες.Σας παρακαλώ απαντήστε μου.

Υ.Γ: Δεν θα με πάει κάποιος στο αεροδρόμιο,θα πάω μόνος μου και δεν θα με περιμένει κάποιος στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης να με πάρει!!! Ευχαριστώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κατ' αρχας εξηγησε μου γιατι να πας σε μια ξενη και τοσο μεγαλη οσο η Κων/πολη πολη μονος σου.Εγω ειμαι 18 και το καλοκαιρι θα κανω μαλιστα το πρωτο μου ταξιδι με αεροπλανο κι οχι μονη αλλα με τη νονα μου. Ολες αυτες οι αποριες που εχεις θα σου λυθουν αν ρωτησεις καποιον που εχει ξαναμπει σε αεροπλανο, εγω θα ειμαι σε θεση να σου πω σε 3 μηνες :P παντως οταν τα ξαδερφια μου ερχονταν απο Ν.Υ. στην Ελλαδα και ηταν στην ηλικια σου, αν δεν μπορουσαν να ερθουν με τους γονεις τους, ΠΑΝΤΟΤΕ ειχαν συνοδο.

Σκεψου απλα οτι ειναι ενα μεγαλο ταξιδι και σιγουρα επικινδυο για ενα μικρο παιδι, ειδικα οταν ειναι και ολομονοναχο.
(Σε παρακαλω εξηγησε μου πως επεισες τους γονεις σου να κανεις κατι τετοιο :P )

btw εχεις διαβατηριο? αν οντως πας Κωνσταντινουπολη θα σου χρειαστει... νομιζω οτι θα χρειαστεις και visa αλλα δεν ειμαι σιγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georged12908

Νεοφερμένος

Ο georged12908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν τους έχω πείσει ακόμα.Είναι χωρισμένοι οι γονείς μου,ο πατέρας μου μένει Θεσσαλονίκη και εγώ μένω με την μάνα μου.Της το είπα χθες το απόγευμα και νόμιζε ότι της κάνω πλάκα.Μετά που της εξήγησα μου είπε θα το συζητήσουμε αύριο το μεσημέρι.Διαβατήριο δεν έχω,ούτε βίζα αλλά έχω ταυτότητα.Το ταξίδι αυτό θέλω να το κάνω για να δω πως είναι να ταξιδεύω μόνος μου,χωρίς βοήθεια από τη μάνα μου και επίσης γιατί όποτε πάμε ταξίδι μαζί με τη μάνα μου άλλα πράγματα θέλω να κάνω εγώ (βουτιές στη θάλασσα,θαλάσσια σπορ) και η μάνα μου θέλει να βλέπει αξιοθέατα.Έχω μαζέψει γύρω στα 300 ευρώ αν και ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα πάω.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Περίμενε 5 χρονάκια και μετά ξανασκέψου το.Αν όντως κάνεις το ταξίδι δεν θα είναι η πτήση το μεγαλύτερο πρόβλημα.Πως θα μετακινείσαι σε μια χαοτική πόλη ολομόναχος;Πως θα συνεννοείσαι;Εγώ με το σχολείο είχα παει Κων/Πολη και με το ζόρι πήγαινα 2 τετράγωνα πιο κάτω για να πάρω πατατάκια. Δεν θα το ευχαριστηθείς γιατί δεν θα έχεις ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ειναι επικυνδυνα ενα παιδι μονο του στη Τουρκια, πολυ επικυνδυνα, σκεψου το καλυτερα! Γιατι δεν πας σε κανενα ομορφο ελληνικο νησι, παλι με αεροπλανο αν θες, που θαχουν και παρτυ ολη μερα? Να ξερεις και τη γλωσσα αφου θασαι μονος σου, και ασε το εξωτερικο μονος σου για μετα το σχολειο :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ρε φιλος 13 χρονων και μονος και δη στην Τουρκια νομιζω οτι ειναι πολυ risky :P εγω πχ φευγω σημερα για Γιαννιτσά και αύριο ξεκινάμε θερινό σχολείο φυσικής, το οποίο είναι μια ανάλογη εμπειρία όπως κι εσύ που θες να πας κάπου μόνος σου. Δε θα σε αποθαρρύνω γιατί κι εγώ θέλω να πάω στην Πόλη αλλά λόγω ηλικίας και περισσότερο λόγω χώρας θα σου έλεγα να μην πας. Αν θες τόσο πολύ να πας κάπου πήγαινε Βέλγιο/Αυστρία/ξερω γω κάπου ήρεμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά με λένε Γιώργο και είμαι 13 χρονών.Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη μόνος μου και θα κάτσω 2-3 ημέρες.
Έχω διαβάσει στις ιστοσελίδες πολλών αεροπορικών εταιρειών (aegean,..)ότι άνω των 11 ετών θεωρείσαι ενήλικας.Και φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που θεωρείσαι ενήλικας δεν χρειάζεσαι υπογραφές γονέων απλά κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει την ηλικία σου (ταυτότητα,διαβατήριο).Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστό αυτό.Επίσης επειδή δεν έχω ταξιδέψει ξανά με αεροπλάνο, θέλω να μάθω
πως είναι η διαδικασία.Δηλαδή χρειάζεται να κλείσω το εισιτήριο από το ίντερνετ ή μπορώ να το πάρω κατευθείαν από το αεροδρόμιο.
Και αν το κλείσω από το ίντερνετ που το παραλαμβάνω μετά στο αεροδρόμιο.Είναι μεγάλο το αεροδρόμιο πως θα ξέρω που να πάω.Και όταν πάρω το εισιτήριο που θα πάω μετά; Πώς θα ξέρω σε ποιο αεροπλάνο να μπω; Μέχρι το αεροπλάνο πως θα πάω; Τι είναι το check-in;
Θα έχω πρόβλημα με την αστυνομία της Ελλάδας η της Κωνσταντινούπολης; Όταν προσγειωθεί το αεροπλάνο τι θα κάνω; Μπορεί να σας κούρασε το μεγάλο κείμενο αλλά έχω πολλές απορίες.Σας παρακαλώ απαντήστε μου.

Υ.Γ: Δεν θα με πάει κάποιος στο αεροδρόμιο,θα πάω μόνος μου και δεν θα με περιμένει κάποιος στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης να με πάρει!!! Ευχαριστώ!:D

Πρώτον είναι σκέτη αυτοκτονία να προγραμματίζεις ένα ταξίδι στο εξωτερικό, ολομόναχος, στην ηλικία των 13 ετών, και χωρίς να ξέρεις ούτε τα στοιχειώδη όχι μόνο για την διαβίωση στην πόλη που πηγαίνεις, αλλά και της μετακίνησής σου μέχρι εκεί. Δεύτερον, το ότι η αεροπορική εταιρία θα σε αφήσει να μπεις στο αεροπλάνο χωρίς κηδεμόνα, δεν σημαίνει ότι θα σε αφήσει ασυνόδευτο. Δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσεις στο γκισέ να αγοράσεις εισιτήριο με την ταυτότητά σου και να σου το εκδόσουν αν δεν είναι κάποιος άλλος μαζί σου. Και αν δεν είναι, πληρώνεις έξτρα και έχεις συνοδό μέσα στο αεροπλάνο.

Αν θες να κάνεις την επανάστασή σου και να δεις πώς είναι να ζεις μόνος και ανεξάρτητος, βρες έναν κοντινό προορισμό στην πόλη σου, πάρε το ΚΤΕΛ, μάζεψε και 2-3 φίλους και πηγαίνετε να κάτσετε 4-5 μέρες, πιείτε, κάντε καμάκι μέχρι αηδίας, ξεροψηθείτε στον ήλιο, παίξτε το γκόμενοι στα 10χρονα και μετά γυρίστε πίσω ξένοιαστοι. Ένα ταξίδι στο εξωτερικό και με την δική σου άγνοια για τα στοιχειώδη, το τελευταίο που θα σου παρέχει είναι η αίσθηση της ανεξαρτησίας.

p.s. Μένω έκπληκτη με τον εαυτό μου που κάθομαι και απαντάω σοβαρά σε κάτι τέτοια. Ελπίζω να τρολλάρεις με τα ποστ σου.

btw εχεις διαβατηριο? αν οντως πας Κωνσταντινουπολη θα σου χρειαστει... νομιζω οτι θα χρειαστεις και visa αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Όχι δεν θέλει ούτε διαβατήριο ούτε βίζα! Θα πάω εγώ τον Αύγουστο στην Τουρκία 1 μήνα και θα είμαι μόνο με την ταυτότητά μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top