Βιολογία: Πώς μαθαίνετε τη θεωρία;

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μου πουν όσοι έχουν περάσει από την θετική και έχουν γράψει βιολογία κατεύθηνσης 20 (όχι και 20 αλλά πολύ καλά τελος πάντων) πως μάθανε την θεωρία.

Από ασκήσεις δεν έχω πουθενά πρόβλημα. Την θεωρία όμως δύσκολα μπορώ να την μάθω παπαγαλία ολόκληρη. Εσείς που γράψατε πολύ καλά ξέρατε πριν μπείτε στην αίθουσα για να γράψετε όλο αυτό το βιβλίο απέξω? Και αν ναι πως το μάθατε? Διαβάζοντας το ολη την χρονια ή καθίσατε το πάσχα και το βγάλατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:PΜπορώ να μιλήσω?Είμαι Θετική και δίνω φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μου πουν όσοι έχουν περάσει από την θετική και έχουν γράψει βιολογία κατεύθηνσης 20 (όχι και 20 αλλά πολύ καλά τελος πάντων) πως μάθανε την θεωρία.

Από ασκήσεις δεν έχω πουθενά πρόβλημα. Την θεωρία όμως δύσκολα μπορώ να την μάθω παπαγαλία ολόκληρη. Εσείς που γράψατε πολύ καλά ξέρατε πριν μπείτε στην αίθουσα για να γράψετε όλο αυτό το βιβλίο απέξω? Και αν ναι πως το μάθατε? Διαβάζοντας το ολη την χρονια ή καθίσατε το πάσχα και το βγάλατε?

Μια ειναι η ουσια δεν υπαρχει σωτηρια.
Καταλεξη,αυτολεξει,παπαγαλια,απ'εξω,by heart,νερακι,σαν ποιημα
ειναι οι λεξεις που δηλωνουν Πως πρεπει να τη διαβασεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μια ειναι η ουσια δεν υπαρχει σωτηρια.
Καταλεξη,αυτολεξει,παπαγαλια,απ'εξω,by heart,νερακι,σαν ποιημα
ειναι οι λεξεις που δηλωνουν Πως πρεπει να τη διαβασεις.:P

Δυστυχώς άμα δε θες να χάσεις μονάδες αυτός είναι ο τρόπος.. Είναι ιδιαίτερα αυστηροί οι βαθμολογητές... Αν και το βασικότερο είναι να την κατανοήσεις, η παπαγαλία είναι αναγκαίο κακό για τις ερωτήσεις θεωρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μου πουν όσοι έχουν περάσει από την θετική και έχουν γράψει βιολογία κατεύθηνσης 20 (όχι και 20 αλλά πολύ καλά τελος πάντων) πως μάθανε την θεωρία.

Από ασκήσεις δεν έχω πουθενά πρόβλημα. Την θεωρία όμως δύσκολα μπορώ να την μάθω παπαγαλία ολόκληρη. Εσείς που γράψατε πολύ καλά ξέρατε πριν μπείτε στην αίθουσα για να γράψετε όλο αυτό το βιβλίο απέξω? Και αν ναι πως το μάθατε? Διαβάζοντας το ολη την χρονια ή καθίσατε το πάσχα και το βγάλατε?
Εγώ απέξω τα μαθαίνω πάντως,είναι ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος.Έχεις προσπαθήσει μήπως να ηχογραφήσεις τον εαυτό σου;Εμένα με βολεύει όταν το κάνω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δυστυχώς άμα δε θες να χάσεις μονάδες αυτός είναι ο τρόπος.. Είναι ιδιαίτερα αυστηροί οι βαθμολογητές... Αν και το βασικότερο είναι να την κατανοήσεις, η παπαγαλία είναι αναγκαίο κακό για τις ερωτήσεις θεωρίας.

Eντάξει ρε παιδιά δεν θα σας κόψουν και μόρια αν αντί για μία λέξη χρησιμοποιήσεις ένα συνώνυμο... Δεν είναι και "μπαμπούλες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Δεν ειπαμε αυτο.Αλλα αμ τα χεις αυτολεξει δε θα χεις το αγχος θα μου κοψει το συνωνυμο η οχι.Για μενα η θεωρια δεν πρεπει να χαθει.Καθε μοριο ειναι πολυτιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Συμφωνω. Προσωπικα δεν θελω να ρισκαρω ουτε για μια λεξη. Δυσκολο να εχεις να θυμασαι τοσα πραγματα σε τοσα μαθηματα απεξω, αλλα τι να κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Μα ειναι αδικο απο το θεο να σουκοψει εκει που ειναι το αντικειμενικο,το στανταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Αν και θα ήθελα την άποψη κάποιου που έχει ήδη δώσει εξετάσεις, σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Κι εγώ που έχω δώσει (και ναι, τα πήγα καλά, 96 νομίζω πήρα) τα ίδια θα σου πω. Η θεωρία παπαγαλία, ακριβώς όπως στο βιβλίο. Μάλιστα, συνήθως είναι καλό πριν απαντήσεις σε ο,τι σε ρωτάει να κάνεις μία εισαγωγή, ορίζοντας τις βασικές έννοιες της ερώτησης και τις όποιες βασικές διαδικασίες, πάντα απ'το σχολικό- κάνει την απάντησή σου πιο ωραία.
Όσο για τις συνώνυμες, εξαρτάται. Αν πρόκειται για κάποια βιολογική διαδικασία και την αντικαταστήσεις με συνώνυμη- που όσον αφορά την έκθεση θα ευσταθούσε- προφανώς και θα σου κόψουν. Γενικότερα, καλύτερα είναι να μη ρισκάρεις μαθαίνοντάς τα με δικά σου λόγια, αλλά να ακολουθήσεις το βιβλίο. Ναι, είναι αντιπαιδαγωγικό, αντιεπιστημονικό και πολλά άλλα αντί. Σου εξασφαλίζει όμως μία καλή βαθμολογία στις πανελλήνιες.:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nastasia

Νεοφερμένος

Η @nastasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας!Εγω δινω πρωτη φορα φετος και μπορω να πω πως αν και η βιολγια ηταν (και ειναι) το αγαπημενο μου μαθημα,με εχει κουρασει πολυ...Αρχικα προσπαθησα να την παπαγαλισω αλλα απετυχα...Τελικα ομως διαπιστωσα πως με τις πολλες επαναληψεις τη μαθαινεις οπως τη λεει το βιβλιο θες δεν θες.Παντως πιστευω πως αν την παπαγαλισεις χωρις να την κατανοησεις δεν θα μπορεσεις να γραψεις τις ασκησεις ουτε τις πιο δυσκολες ερωτησεις.Λοιπες συμβουλες καλοδεχουμενες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
θέλω κι εγώ συμβουλές!
τραβάω μεγάλο ζόρι με την βιολογία:(
Προσπαθώ να τα μάθω με δικά μου λόγια γιατί αλλιώς δεν βγαίνει..
:(
αν και δεν έχω απαιτήσεις απ την βιολογία,συμβιβάζομαι και με 12 :mad:
τεσπα,παπαγαλία ΔΕΝ μπορώ να τα μάθω...:nono:
Καμιά άλλη συμβουλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penny1036

Νεοφερμένος

Η Πέννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πρώτα κατανόηση και μετά παπαγαλία...
-----------------------------------------
θέλω κι εγώ συμβουλές!
τραβάω μεγάλο ζόρι με την βιολογία:(
Προσπαθώ να τα μάθω με δικά μου λόγια γιατί αλλιώς δεν βγαίνει..
:(
αν και δεν έχω απαιτήσεις απ την βιολογία,συμβιβάζομαι και με 12 :mad:
τεσπα,παπαγαλία ΔΕΝ μπορώ να τα μάθω...:nono:
Καμιά άλλη συμβουλή;


Όταν δεν μπορούσα να μάθω κάτι παπαγαλία, τότε κλειδωνόμουν σ' ένα δωμάτιο και το 'παιζα "δασκάλα".. και ό,τι είχα να μάθω το έλεγα στους φανταστικούς μου μαθητές (και καλά ότι το παρέδιδα) και μου 'μενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top