Βοήθημα Μπάρλα για τα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως εννοεί τα Σ-Λ και τις αντιστοιχίσεις που δεν τις έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πιαδιά όποιοι χρησιμοποιούν το βοήθημα αν μπορούν ας ανεβάσουν τις λύσεισ των ερωτήσεων γιατί δεν υπάρχουν καποιοες πουθενά κ έχω μπερδευτεί.ευχαριστώ

TΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ οχι των ασκησεων ειπαμε!!!τα σ-λ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αμα θες μπορεις να μας πεις ποια εχεις καθε φορα και να σου τα διευκρινιζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mina14

Νεοφερμένος

Η mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αμα θες μπορεις να μας πεις ποια εχεις καθε φορα και να σου τα διευκρινιζουμε.

Βασικα την υλη την τελειωνουμε αλλα τις ερωτησεις θεωρειας δεν τις ελεγχουμε στο φροντηστηριο κ μπερδευομαι πολυ στα σ-λ.αν εχει καποιος ορεξη να βοηθησει ας το κανει ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A9ina

Νεοφερμένος

Η A9ina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παντως αν ξερει κανεις αν υπαρχουν πουθενα σε ηλεκτρονικη μορφη ας βαλει ενα λινκ.Γιατι και εμας στο φροντιστηριο μας δινει επιλεγμενες ασκησεις του μπαρλα κ καποιες δεν τις ελενχουμε καν γιατι δεν προλαβαινουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tkdf13

Νεοφερμένος

Ο tkdf13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια χαρά σε όλους! θέλω βοήθεια στο θέμα 67 του Μπαρλά ( σελίδα 398 / B τεύχος ) το έχει κάνει κανεις?? δεν μπορώ να λύσω με τίποτα! δεν μου βγαίνει ο τύπος τις f ....:mad2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευκολο μου φανηκε.

θετεις u=xt αρα t=u/x και du=xdt αλλαζεις και τα ορια του ολοκληρωματος.Επειτα παραγωγιζεις και καταληγεις στην παρασταση f'(x)=1+f(x)/x
αρα xf(x)-f(x)=x δηλαδη xf'(x)-f(x)/x^2=1/x οποτε f(x)/x=lnx+c απο την αρχικη σχεση βρισκεις για χ=1 f(1)=0 οποτε προκυπτει f(x)=xlnx

Ελπιζω κατι να σε βοηθησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tkdf13

Νεοφερμένος

Ο tkdf13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ναι, όντως, εύκολο είναι.. είχα κολλήσει έκανα λάθος ένα πρόσημο! thanks πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για να μην ανοίγω άλλο thread....
Παίζει κανείς να μου γράψει/σκαννάρει εκφωνήσεις ,του Β' Τόμου του Μπάρλα την τελευταία έκδοση, των ασκήσεων
Σ.335, ασκ 55,56
Σ.350, ασκ 159
Σ. 413 θέμα 110

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μπαρλας.......Περιπτωσαρα ο ανθρωπος!!!Θα μου εκανε μαθημα στην 1η Λυκειου αλλα πηρε αποσπαση για Καλαματα.Ο καθηγητης μου στο φροντιστηριο τον ξερει προσωπικα.Αν σας πω πως εγραψε τα βιβλια του θα παθετε πλακα!!!Μιλαμε για σπανια περιπτωση ανθρωπου!!!Ειναι μαγκας ο Τασουλης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Θες να μας πεις?:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Θες να μας πεις?:-)

Παιδια sorry :redface: που αργησα να απανησω αλλα δεν ειχα δει ξανα το θεμα.

Λοιπον ο Μπαρλας καταγεται απο ενα χωριο εξω απο τη Μεγαλοπολη (αν κοιταξετε στα βοηθηματα γραφει απο πιο χωριο ειναι).Καθοταν στο χωριο του ολη μερα κατω απο τον πλατυ ισκιο μιας μουριας και εβγαζε τις ασκησεις που λυνουμε εμεις τωρα.Ειχε και εναν αλλο διπλα του που τις εγραφε σε χαρτι και ελεγχε τις πραξεις.
Ετσι λοιπον κερδιζει καθε χρονο πολλα λεφτα γιατι ειναι μαγκας ο τυπος.Εκει που δινουν οι αλλοι εκδοτικοι οικοι στους συγγραφεις των βιβλιων π.χ. 3? το βιβλιο στο Μπαρλα ο εκδοτικος του οικος του δινει 7? το βιβλιο.
Αν τον δειτε στην Καλαματα κυκλοφορει ολο με πολυτελες αυτοκινητα ! Και εχει ενα υφος του τυπου "Χαλαρααααα" !

Ολα αυτα μου τα εχει πει ο καθηγητης μου (που ειμαστε και καλα φιλαρακια) ,που του τα εχει πει ο ιδιος ο Μπαρλας !
(Μου εχει πει κι άλλα ,αλλά δεν σε εντυπωσιαζουν αν τα πω γραπτως.Αν παρεβρεθω ποτε σε καμια συναντηση ischoolιτων θυμηστε μου να σας τα πω !!! )
Παντως δεν υπαρχει κανενας αλλος μαθηματικος σαν το Μπαρλα απο αποψη εξυπναδας.Ειναι γατα ο τυπος !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μπορει κανεισ να με βοηθησει το 2ο 3ο κ 4ο 8εμα στο Διαγωνισμα του Μπαρλα σελιδα 147??Ειναι επειγον ;) Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αν θες παράθεσε τα θέματα για να σε βοηθήσουμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εστω οι συναρτησεις f,g : R->R οι οποιες ειναι γνησιως αυξουσες (Α) να δειξετε οτι οι συναρτησεισ fog f+g ειναι γνησιως αυξουσες (Β) δινεται η συναρτηση h(x)=f(2x-1)+f(3x-2) xE R (1) να εξετασετε την h ως προς την μονοτονια (2) αν η Cf τεμνει τον ακονα χ'χ στο χ=1 να λυσετε την ανισωση f(2x-1)<-f(3x-2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
:eek:Αυτά τα έχει ο Μπάρλας σε διαγώνισμα Γ' Γυμνασίου;;;;:worry:
Α)ξεκινάς με το g(x) και "βάζεις" F χωρίς να αλλάξει η φορά της ανίσωσης επειδή είναι και η f γνησίως αύξουσα!Για την f+g απλά προσθέτεις κατά μέλη τις σχέσεις που προκύπτουν επειδή είναι γνησίως αύξουσες.
Β)ξεκινώντας από το χ1<χ2,φτιάχνεις το 2χ1-1>2χ2-1 και με τον ίδιο τρόπο φτιάχνεις και την άλλη f.Τα προσθέτεις κατά μέλη και έχεις την h.
2)Ισχύει f(1)=0.Οπότε f(2x-1)+F(3x-2)<f(1).Μετά νομίζω μπορείς να τη λύσεις, διώχνοντας τα f επειδή ξέρεις τη μονοτονία.

Ελπίζω να σε βοήθησα!Αν έχεις κάποια απορία πες μου,γιατί νομίζω ότι δεν τα έγραψα και πολύ καλά:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το πρωτο ερωτημα ειναι ευκολο ,εκμεταλευσου τον ορισμο της αυξουσας και προσπαθησε να φτιαξεις τις συνθετες συναρτησεις που σου δινονται ,κλασσικη ασκηση.(σκεψου απλα ,ειναι ευκολο)

στο δευτερο ερωτημα εκμεταλευσου το πορισμα του πρωτου (αυτο το λεω με επιφυλαξη ,αλλα κατα πασα πιθανοτητα ετσι παει)
το τριτο πια βαριεμαι να το εξετασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
χαχχαχαχα....ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
3η λυκειου ειμαι Ιωαννα ...εχει μεινει απο παλια το Γ γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ιωαννα μιλαω για τον μπαρλα της 3η λυκειου...μηπωσ τα εχεισ κανει???Για να με βοηθησεις λιγο κ στο 2ο κ 3ο θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top