Βοήθημα Μπάρλα για τα Μαθηματικά Προσανατολισμού

litl

Νεοφερμένος

Ο litl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ειμαι νεος και εχω προβλιμα

Πήρα τον μπάρλα για το φροντιστήριο κι έχω μια άσκηση στην οποία πρέπει να βρούμε το πεδίο ορισμού

f(x)= 3/2ημx+3

f(x)=ln(e^x -1)

Στον μπάρλα είναι σελίδα 82
ασκηση 3 vi
ασκηση 4 ii

παιδια οποιος μπορει,του ειμαι υποχρεος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

variax

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Για την άσκηση 4 αν είσαι Β΄Λυκείου δεν μπορείς να τη λύσεις ακόμα.
Για την άσκηση 3 πρέπει: 2ημx + 3 0 το οποίο ισχύει πάντα (αφού -1 ημx 1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Πρεπει
αρα το πεδιο ορισμου της f ειναι το Α=(0,+οο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litl

Νεοφερμένος

Ο litl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και επίσης ήταν απόλυτα κατανοητά και ευτυχώς δεν ήταν κάπως έτσι
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=R3OdLy5cMnY[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Γίνετε κάποιος να μου σκανάρει τις ασκήσεις 4-5 από την 25 σελ, 13-14 από την 26σελ από τα βοήθημα του Μπάρλα (παλιά έκδοση). Όχι λυμένες...εγώ θα τις λύσω. Όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.....ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galois01

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γίνετε κάποιος να μου σκανάρει τις ασκήσεις 4-5 από την 25 σελ, 13-14 από την 26σελ από τα βοήθημα του Μπάρλα (παλιά έκδοση). Όχι λυμένες...εγώ θα τις λύσω. Όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.....ευχαριστώ.

Φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στον Α' τόμο. Αν είναι έτσι τότε έχουμε

4 σελ. 25

Να βρείτε τον μιγαδικό z για τον οποίο ισχύει


5 σελ. 25

Να βρείτε τους πραγματικούς χ,y για τους οποίους ισχύει
α)

β)

γ)


13 σελ. 26

Να εκτελέσετε τις πράξεις
α)

β)

γ)


14 σελ. 26

Να γράψετε στη μορφή α+βi τους αριθμούς

α)

β)

γ)

δ)

ε) όπου cos=συν και sin=ημ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ευχαριστώ.....:thanks::thanks::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orientation

Νεοφερμένος

Η orientation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο Μπαρλας εχει πολυ καλη συλλογη ασκησεων...εμενα με βοηθησε πολυ!Καλη επιτυχια να εχεις και καλο διαβασμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Ο Μπαρλας εχει πολυ καλη συλλογη ασκησεων...εμενα με βοηθησε πολυ!Καλη επιτυχια να εχεις και καλο διαβασμα:P
έχεις δίκιο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ο Μπαρλας εχει πολυ καλη συλλογη ασκησεων...εμενα με βοηθησε πολυ!Καλη επιτυχια να εχεις και καλο διαβασμα:P

Ευχαριστώ.
Απλά δεν πρόλαβα να το πάρω και είναι σήμερα τετάρτη...άρα κλειστά τα βιβλιοπωλεία....άσε που βγάζει και κάθε χρόνο άλλες εκδόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Tα βοηθήματα του Μπάρλα είναι από τα καλύτερα. Εχει πολλές και διαφορετικές ασκήσεις διαβαθμησμένης δυσκολίας και καλύπτει όλη τη γκάμα των ασκήσεων που υπάρχουν. Οταν φτάσεις στο επίπεδο να μπορείς να λύνεις τις δυσκολότερες ασκήσεις του τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στις εξετάσεις, θα πας και στη 1:30 ώρα θα τα έχεις ξεπετάξει όλα. Καλή επιτυχεία και μην έχεις άγχος, όλα θα πάνε καλά και του χρόνου θα είσαι φοιτήτρια εκεί που θέλεις:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ο Μπάρλας είναι αγάπη <3
Να'ναι καλά το φιλαράκι που μου'δωσε τσαμπέ και τυος 2 τόμους =)
GL!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ποιος μπορεί να με βοηθήσει με αυτήν:

Αν Z E C w=2z - 1 / iz + 1
Να βρείτε τον γεωμετρικό τόπο των εικόνων του z που ισχύει w e I
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αφού w e I τότε w = -w(συζυγης) <=>............
και όπου z = x + yi

κανε πράξεις και νομίζω θα βγεί!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitriS4Real

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ελπίζω hale να έχεις δίκιο όσον αφορά τις ασκήσεις του Μπάρλα γιατί υπάρχουν μερικές που μου φαίνονται απίστευτα δύσκολες και χρειάζομαι αρκετή ώρα για να τις λύσω..Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι πως αν είναι έτσι οι ασκήσεις ενός βοηθήματος πώς ειναι δυνατόν να λύσω αυτές των πανελληνίων και αγχώνομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Ελπίζω hale να έχεις δίκιο όσον αφορά τις ασκήσεις του Μπάρλα γιατί υπάρχουν μερικές που μου φαίνονται απίστευτα δύσκολες και χρειάζομαι αρκετή ώρα για να τις λύσω..Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι πως αν είναι έτσι οι ασκήσεις ενός βοηθήματος πώς ειναι δυνατόν να λύσω αυτές των πανελληνίων και αγχώνομαι..
Για την ακρίβεια υπάρχουν ασκήσεις που είναι πολύ δυσκολότερες από των πανελληνίων. Μην ανυσηχείς και εγώ τα ίδια έλεγα πέρσι (δε μπορούσα να τις λύσω όλες) και στις πανελλήνιες στη μιάμιση ώρα είχα τελειώσει! Γενικά τα μαθηματικά θέλουν καθημερινή εξάσκηση, τόσο στη θεωρία αλλά πολύ περισσότερο στις ασκήσεις!


Υ.Γ. Μη θεωρείτε ότι οι ασκήσεις των πανελληνίων είναι τα "αγγούρια" που δε λύνονται, απλά είναι λίγο δυσκολότερες από αυτές του σχολικού βιβλίου. Κατά τη διάρκεια της σεζόν θα λύσετε πολύ δυσκολότερες.....

Καλή επιτυχεία!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Για την ακρίβεια υπάρχουν ασκήσεις που είναι πολύ δυσκολότερες από των πανελληνίων. Μην ανυσηχείς και εγώ τα ίδια έλεγα πέρσι (δε μπορούσα να τις λύσω όλες) και στις πανελλήνιες στη μιάμιση ώρα είχα τελειώσει! Γενικά τα μαθηματικά θέλουν καθημερινή εξάσκηση, τόσο στη θεωρία αλλά πολύ περισσότερο στις ασκήσεις!


Υ.Γ. Μη θεωρείτε ότι οι ασκήσεις των πανελληνίων είναι τα "αγγούρια" που δε λύνονται, απλά είναι λίγο δυσκολότερες από αυτές του σχολικού βιβλίου. Κατά τη διάρκεια της σεζόν θα λύσετε πολύ δυσκολότερες.....

Καλή επιτυχεία!!!!:)

Μακαρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ελπίζω hale να έχεις δίκιο όσον αφορά τις ασκήσεις του Μπάρλα γιατί υπάρχουν μερικές που μου φαίνονται απίστευτα δύσκολες και χρειάζομαι αρκετή ώρα για να τις λύσω..Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι πως αν είναι έτσι οι ασκήσεις ενός βοηθήματος πώς ειναι δυνατόν να λύσω αυτές των πανελληνίων και αγχώνομαι..


Βοήθημα του Μπάρλα είχα και εγώ για τη δευτέρα γυμνασίου!!!! Δεν ήταν απλά δύσκολο αλλα είχε και ασκήσεις που λύνονταν με τρόπους που δεν έχαμε μάθει π.χ σύστημα κ.α. Εγώ προσωπικά φέτος θα πάρω άλλο βοήθημα γιατι αυτό με μπέρδεψε πολύ!!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ποιο καλό παιδάκι μπορεί να μου λύσει αυτή?

Αν Re(1/z)= 1/4

1) Αν Im(z)= 1 να βρείτε τον Re(z)

Δεν έχω λύσει ξανά να μου δίνουν ξεχωριστά το ένα και ξεχωριστά άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εστω z=x+yi οπότε Im(z)=1 <=> y=1 , Re(z)=; <=> x=;
άρα z=x+i <=> 1/z=1/(x+i) <=> Re(1/z)=Re(1/(x+i)) <=> 1/4=Re[(x-i)/(x+i)(x-i)] <=> 1/4=Re[(x-i)/(x^2+1)] <=> 1/4=x/(x^2+1) <=> x^2+1=4x <=> x^2-4x+1=0 λύνοντας την εξίσωση βγαίνει χ1=2+2*ρίζα3 και χ2=2-2*ρίζα3

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top