Προπτυχιακό και μεταπτυχιακό ταυτόχρονα

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις δύο μεταπτυχιακά ταυτόχρονα;:hmm:

Μπορείς. Κάνω κι εγώ 2 ταυτόχρονα "Σπουδές στην Εκπαίδευση" και "Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων". Ο λόγος όμως που προέβην σ' αυτή την επιλογή είναι ότι στα εν λόγω τμήματα έχω ένα κοινό μάθημα "Γενικές αρχές Διοίκησης", έτσι δεν χρειαζόμον πρόσθετο διάβασμα. Τον Ιούλιο όμως, επειδή ξεκινάω διπλωματική στο "Σπουδές στην Εκπαίδευση" , έκανα για μια χρονιά αναστολή από το άλλο τμήμα (ΔΠΜ) και θα επανέλθω -Πρώτα ο Θεός- τον Οκτώβρη του 2015 στο ΔΠΜ, που θα έχω τελειώσει με το ΕΚΠ. Η διπλωματική δεν θέλει ανταγωνιστικά ενδιαφέροντα.
Ωστόσο, εγώ καταθέτω απλώς την προσωπική μου εμπειρία. Μπορεί κάποιος/α να είναι πολύ ικανός/ή και να μπορεί να τα συνδυάσει και τα δύο.
Επειδή έτυχε να το κάνω σου λέω ότι επιτρέπεται αλλά θα σου βγει ο (ξέρεις ποιος).

Ναι, έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
BLUE SEA επειδη ενδιαφερομαι για τα 2 αυτα μεταπτυχιακα στο εαπ (ενα θα κανω και αν κληρωθω ποτε) μηπως μπορεις να μου πεις ποσες ωρες αφιερωνεις περιπου για διαβασμα??? πιστευεις οτι μπορει να συνδυαστει προπτυχιακο με μεταπτυχιακο του εαπ?η διδασκαλια πως γινεται??αναγνωση υλικου μονο?? (σορυ για τις πολλες μου ερωτησεις κ ελπιζω να μην εχω βγει off-topic:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
BLUE SEA επειδη ενδιαφερομαι για τα 2 αυτα μεταπτυχιακα στο εαπ (ενα θα κανω και αν κληρωθω ποτε) μηπως μπορεις να μου πεις ποσες ωρες αφιερωνεις περιπου για διαβασμα??? πιστευεις οτι μπορει να συνδυαστει προπτυχιακο με μεταπτυχιακο του εαπ?η διδασκαλια πως γινεται??αναγνωση υλικου μονο?? (σορυ για τις πολλες μου ερωτησεις κ ελπιζω να μην εχω βγει off-topic:redface:)

Θα προσπαθήσω να σε κατατοπίσω.

1)Αρχικά, σύμφωνα με το ΕΑΠ οι 2 θεματικές ενότητες (αντιστοιχούν σε 6 ακαδημαικά μαθήματα) απαιτούν 3 ώρες διάβασμα ημερησίως. Ωστόσο, αυτό είναι υποκειμενικό. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικούς ρυθμούς. Εγώ διαβάζω 6 ώρες κατά μέσο όρο, επειδή με ενδιαφέρει να βγάλω μεγάλη βαθμολογία, καθώς κι επειδή ως άνθρωπος χρειάζομαι πολλές ώρες. Αν ήθελα απλώς να τα περάσω, πιθανότατα θα έφταναν οι 3 ώρες.

2) Το αν μπορεί να συνδυαστεί προπτυχιακό με μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε άλλο εξαρτάται από διάφορους προσωπικούς παράγοντες. Αν κάποιος/α έχει την ικανότητα να αφομοιώνει γρήγορα, σαφώς και μπορεί. Επίσης, αν κάποιος/α δεν ενδιαφέρεται για μεγάλη βαθμολογία, μπορεί να μοιράζει τον χρόνο του σε δύο πανεπιστήμια. Αν όμως κάποιος/α επιθυμεί να βγάλει μεγάλη βαθμολογία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι εύκολο να συνδυάσει σπουδές σε δύο πανεπιστήμια. Ωστόσο, λέω και πάλι ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν πολύ ικανοί/ές φοιτητές/τριες που τα συνδυάζουν και τα δύο. Σφυγμομέτρησε λοιπόν τις δικές σου δυνάμεις και συνθήκες.

3) Για κάθε θεματική ενότητα γίνονται 5 τετράωρες συμβουλευτικές συναντήσεις τον χρόνο, οι οποίες δεν είναι υποχρεωτικές. Επίσης, πρέπει υποχρεωτικά να εκπονήσεις 4 εργασίες, στις οποίες απαιτείται να πιάσεις τη βάση, προκειμένου να σου επιτραπεί να λάβεις μέρος στις εξετάσεις. Εδώ θα κάνω μια διευκρίνιση: Δεν πειράζει αν πάρεις κάτω από τη βάση σε μια εργασία, αρκεί να βγάλεις μέσο όρο 20 (4 * 5) κι από τις τέσσερις. Επίσης, αν συμπληρώσεις 20 μονάδες (λ.χ. γράψεις 7 στην πρώτη, 8 στη δεύτερη, 5 στην τρίτη) τουλάχιστον, μπορείς, αν θέλεις, να μην εκπονήσεις την 4η εργασία. Δεν θα σου συνιστούσα όμως κάτι τέτοιο. Όταν εκπονούνται όλες οι εργασίες, ανταποκρίνεσαι καλύτερα στις εργασίες. Συνακόλουθα, η μη εκπόνηση μιας εργασίας συνεπάγεται απώλεια βαθμών.

4)Κατά κανόνα επικοινωνείς με τους καθηγητές μέσω μαιλ, προκειμένου να λυθούν οι απορίες σου, γιατί δυστυχώς οι 5 συναντήσεις σε κάθε θεματική είναι πολύ λίγες, για να λυθούν όλες μας οι απορίες.

5) Η τιμή για κάθε θεματική είναι 700 ευρώ. Πρέπει να παρακολουθήσεις επιτυχώς 4 θεματικές και να εκπονήσεις επιτυχώς τη διπλωματική, για να πάρεις πτυχίο. Η διπλωματική χρεώνεται σαν μια θεματική ενότητα. Αν θες να σου βγει πιο χαλαρά, μπορείς να τις επιλέγεις μια μια, αλλά σ' αυτήν την περίπτωση ολοκληρώνεις τις σπουδές σου σε 5 χρόνια.

6)Καλό είναι να επεκτείνεσαι και στη μελέτη επιπλέον βιβλιογραφίας σε κάθε θεματική ενότητα (πέρα από τα βασικά εγχειρίδια), για να έχεις σφαιρική άποψη του κάθε επιστημονικού πεδίου.

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη. Όλοι/ες ρωτώντας μαθαίνουμε. Κι εγώ ρώτησα άλλα άτομα, πριν πάρω την απόφαση να κάνω αίτηση. Αν κάπου δεν σε κάλυψα μπορείς ελεύθερα, να με ρωτήσεις ό,τι άλλο θέλεις είτε εδώ είτε μέσω π.μ. Επίσης, μην απογοητεύεσαι, μπορεί να κληρωθείς. Στο ΔΠΜ είναι λιγότερες οι συμμετοχές , οπότε είναι λίγο πιο εύκολο να κληρωθείς. Από τις 20 Οκτώβρη και μετά να μπαίνεις στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΑΠ και να ενημερώνεσαι για τις αιτήσεις. Τότε περίπου βγαίνει η προκήρυξη. Στο www.eap.gr μπορείς να ενημερωθείς για ό,τι σ' ενδιαφέρει. Σου εύχομαι να κληρωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Blue στην Πάτρα πηγαίνεις καθόλου μέσα στη χρονιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Blue στην Πάτρα πηγαίνεις καθόλου μέσα στη χρονιά;
Πάτρα, μόνο στην ορκωμοσία, πρώτα ο Θεός.
Υπάρχουν παραρτήματα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, καθώς και στην Πάτρα. Μας τοποθετεί το ΕΑΠ ανάλογα με τον τόπο κατοικίας. Λ.χ. όλη η Στερεά Ελλάδα παρακολουθεί μαθήματα στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
blue sea....είσαι φοβερή !!!σ ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικη απάντηση...με βοήθησες πάρα πολύ!!:) να σε ρωτήσω κάτι άλλο...γενικά οι καθηγητές απαντάνε γρήγορα στα μειλ, είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν σε περίπτωση δυσκολίας?? ρωτάω γιατί στη δική μου σχολή μερικοί καθηγητές δεν απαντάγανε καν....και κάτι τελευταίο επειδή δεν έχω ιδέα από εξ αποστάσεως εκπαίδευση και δεν έχω φοιτήσει στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, εσύ προσωπικά είσαι ευχαριστημένη από το επίπεδο σπουδών(πιο πολύ με ενδιαφέρει η ΔΠΜ)???( εύχομαι να μην σε έχω ζαλίσει:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
blue sea....είσαι φοβερή !!!σ ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικη απάντηση...με βοήθησες πάρα πολύ!!:) να σε ρωτήσω κάτι άλλο...γενικά οι καθηγητές απαντάνε γρήγορα στα μειλ, είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν σε περίπτωση δυσκολίας?? ρωτάω γιατί στη δική μου σχολή μερικοί καθηγητές δεν απαντάγανε καν....και κάτι τελευταίο επειδή δεν έχω ιδέα από εξ αποστάσεως εκπαίδευση και δεν έχω φοιτήσει στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, εσύ προσωπικά είσαι ευχαριστημένη από το επίπεδο σπουδών(πιο πολύ με ενδιαφέρει η ΔΠΜ)???( εύχομαι να μην σε έχω ζαλίσει:redface:)

Καθόλου δεν με κουράζεις, συναδέλφισσα, ρώτα ελεύθερα κι ό,τι άλλο θέλεις.:)
1) Οι καθηγητές /τριες γενικώς απαντάνε το πολύ μέσα σε ένα 24ωρο.
2) Συνήθως είναι πρόθυμοι/ες, αλλά σαφώς υπάρχουν διαβαθμίσεις ως προς το επίπεδο της προθυμίας.
3)Είμαι εξίσου ευχαριστημένη κι από τα δύο τμήματα κι εύχομαι να κληρωθείς και να είμαστε συμφοιτήτριες. Μην σε φοβίζει το γεγονός ότι είναι εξ αποστάσεως. Θα δεις ότι στην πορεία κι αυτό συνηθίζεται.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
ισχυει ακομα οτι ενας μεταπτυχιακος φοιτητης μπορει ταυτόχρονα να ειναι εγγεγραμμενος και σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, υπάρχει κάποια απαγόρευση ;

Επίσης πασο και δωρεαν συγγραματα θα δικαιούτε ή όχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ισχυει ακομα οτι ενας μεταπτυχιακος φοιτητης μπορει ταυτόχρονα να ειναι εγγεγραμμενος και σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, υπάρχει κάποια απαγόρευση ;

Επίσης πασο και δωρεαν συγγραματα θα δικαιούτε ή όχι ;

οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
το οχι σε ποιο σημειο αναφερεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
ισχυει ακομα οτι ενας μεταπτυχιακος φοιτητης μπορει ταυτόχρονα να ειναι εγγεγραμμενος και σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, υπάρχει κάποια απαγόρευση ;

Επίσης πασο και δωρεαν συγγραματα θα δικαιούτε ή όχι ;

Ένας/μια μεταπτυχιακός/ή φοιτητής/τρια, ναι, μπορεί να είναι εγγεγραμμένος/η και σε προπτυχιακό πρόγραμμα. Έχω συμφοιτητές/τριες που κάνουν αυτόν τον συνδυασμό. Για πάσο τώρα και δωρεάν συγγράμματα δεν γνωρίζω να σου πω. Είναι θέμα σχολής, πιστεύω.

Υ/Γ Απαγόρευση υπάρχει για δύο προπτυχιακά μαζί!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ισχυει ακομα οτι ενας μεταπτυχιακος φοιτητης μπορει ταυτόχρονα να ειναι εγγεγραμμενος και σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, υπάρχει κάποια απαγόρευση ;

Επίσης πασο και δωρεαν συγγραματα θα δικαιούτε ή όχι ;

Ναι, ένας μεταπτυχιακός φοιτητής μπορεί να είναι ταυτόχρονα εγγεγραμμένος σε ένα δεύτερο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (εκτός από αυτό που έχει ήδη τελειώσει). ΄Οχι, δεν δικαιούται ούτε πάσο ούτε δωρεάν συγγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας .

που βασιζετε τα γραφόμενα σας παιδια ; έχειτε γνωστους σας που εχουν κανει κατι αναλογο ή υπάρχει καποιος σχετικος νόμος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας .

που βασιζετε τα γραφόμενα σας παιδια ; έχειτε γνωστους σας που εχουν κανει κατι αναλογο ή υπάρχει καποιος σχετικος νόμος ;

ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ Ν.4009/2-9-2011 άρθρο 80 παράγραφος 10 (ΦΕΚ 195τ.Α΄/6-9-2011)
ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟ Υπουργική απόφαση Φ.5/114196/Β3/4-10-2011 άρθρο 1 παράγραφος 2 (ΦΕΚ 2234τ.Β΄/4-10-2011)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γεια σας!
Πριν λίγες ημέρες είχα μία συζήτηση με μία φίλη μου, τελειόφοιτη του τμήματος Βιολογίας του Α.Π.Θ, η οποία παράλληλα ετοιμάζεται για τις κατατακτήριες εξετάσεις του τμήματος Ιατρικής του πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Η ίδια θέλει -αν με το καλό εισαχθεί στην ιατρική- να ακολουθήσει παράλληλα με τις προπτυχιακές της σπουδές στο συγκεκριμένο κλάδο και κάποιο μεταπτυχιακό από το τμήμα της Ιατρικής ή από το τμήμα Βιοχημεία & Βιοτεχνολογίας του ίδιου πανεπιστημίου. Έχει δείξει μία άριστη πορεία κατά τη διάρκεια των σπουδών της στο πρώτο πτυχίο, εντούτοις εξέφρασα τις επιφυλάξεις μου προς το εγχείρημά της να συνδυάσει ένα δεύτερο, αρκετά απαιτητικό πτυχίο, με μεταπτυχιακές σπουδές ( και ίσως διδακτορικές, όπως άφησε να εννοηθεί). Επειδή φοιτώ και εγώ στο ίδιο τμήμα και με ενδιαφέρει να συνεχίσω τις σπουδές μου στην ιατρική, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας γι'αυτό το θέμα. Είναι εφικτό να συνδυαστεί το πρόγραμμα σπουδών της ιατρικής σχολής με κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό; Μήπως όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα; Σίγουρα έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με τις ικανότητες του ατόμου και κυρίως με τη θέληση που επιδεικνύει. Πάντα όμως υπάρχει και ένα αλλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν γίνεται να προβλέψουμε το μέλλον. Ίσως καταφέρει να τα συνδυάσει και τα δύο με επιτυχία. Ίσως έρθει σε δεύτερη μοίρα το προπτυχιακό (αφού η συνέπεια που απαιτεί ένα μεταπτυχιακό είναι μεγαλύτερη). Βέβαια κι αυτό να γίνει, το μεταπτυχιακό θα διαρκέσει τα πρώτα δύο έτη, άρα στη συνέχεια μπορεί να αφοσιωθεί στην ιατρική.

Πάντως, γενικά, η ακαδημαϊκή καριέρα (όπως αφήνεις να εννοηθεί με την αναφορά σε διδακτορικό), δύσκολα συνδυάζεται με παράλληλες προσηλωμένες προπτυχιακές σπουδές, εκτός αν υπάρχει τρομερή συνάφεια στο αντικείμενο. Εν ολίγοις το θέμα είναι να ξέρει ένας άνθρωπος ακριβώς τι θέλει να κάνει, να το θέτει ως στόχο και να προσπαθεί για αυτό. Μπορεί να τα λέει όλα αυτά έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι, αν δεν πετύχει στις κατατακτήριες, θέλει να έχει ένα plan B.

Εσύ σκέψου εσύ τι θες να κάνεις και μην μπαίνεις στη διαδικασία της σύγκρισης, δεν υπάρχει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top