Προπτυχιακό και μεταπτυχιακό ταυτόχρονα

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ανάμεσα στα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να κανεις αίτηση για μεταπτυχιακό είναι και αυτό:

[FONT=&quot]9.[FONT=&quot] [/FONT][/FONT][FONT=&quot]Υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου για την μη συμμετοχή του σε άλλο προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.[/FONT]

Οποτε λογικά όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εχω τελειωσει νομικη και με το 10% εχω μεπι στην Παντειο. Θα ηθελα να ρωτησω, μπορω να κανω μεταπτυχιακο στη νομικη ενω ειμαι γραμμενη και στο προπτυχιακο της παντειου;ευχαριστω πολυ όποιον απαντησει

Για να κάνεις μεταπτυχιακό πρέπει να εχεις πάρει πρώτο πτυχίο. Κι αφού έχεις της νομικής...τότε οκ. Η λογική του να εισαι σε ενα μονο πανεπιστημιο (προ/μετά) ειναι να μην τρως εις διπλούν τα λεφτά του προυπολογισμού, αν όμως μιλάμε για μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια όπως η ΑΣΟΕΕ, που ειναι πιο ακριβά κι απ'το να πας στο εξωτερικό, τότε δε μπορώ να καταλαβω πως ευσταθεί αυτό. Ρώτα στη γραμματεια του μεταπτυχιακού που σ'ενδιαφέρει να σου πούνε σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απ'οσο ξερω γινεται να κανεις προπτυχιακο και μεταπτυχιακο ταυτχρονα αρκει βεβαια να εχεις πτυχιο ωστε να μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο. Δεν απαγορευει ο νομος δηλαδη να εισαι και στα δυο προγραμματα οπως απαγορευει να εισαι σε 2 προπτυχιακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εχω τελειωσει νομικη και με το 10% εχω μεπι στην Παντειο. Θα ηθελα να ρωτησω, μπορω να κανω μεταπτυχιακο στη νομικη ενω ειμαι γραμμενη και στο προπτυχιακο της παντειου;ευχαριστω πολυ όποιον απαντησει

Σύμφωνα με το νόμο δεν γίνεται να είσαι εγγεγραμμένος/η σε δύο ή περισσότερα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών ταυτόχρονα. Επίσης δεν επιτρέπεται κάποιος πτυχιούχος να είναι εγγεγραμμένος σε δύο ή περισσότερα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών ταυτόχρονα. Επιτρέπεται όμως να είσαι εγγεγραμμένος σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών και σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
πολυ φασιστικο αυτο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
παιδιά ξέρει κανείς τι ισχύει τώρα? μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα μεταπτυχιακό κ με το 10% και δεύτερο πτυχίο σε άλλο ΑΕΙ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
παιδιά ξέρει κανείς τι ισχύει τώρα? μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα μεταπτυχιακό κ με το 10% και δεύτερο πτυχίο σε άλλο ΑΕΙ? :worry:

Ναι μπορείς. Αρκετοί φοιτητές το κάνουν. Αλλά...
  1. Δεν έχεις το δικαίωμα να μείνεις σε εστία
  2. Τα συγγράμματα τα πληρώνεις, δε τα παίρνεις τζάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
και λογικά εάν δεν κάνεις μεταπτυχιακό και κάνεις μόνο δεύτερο πτυχίο (με το 10%) δεν θα δικαιούσαι ούτε πάσο...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena@

Νεοφερμένος

Η marialena@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
μπορεις πλεον να δωσεις για 2ο προπτυχιακο με το 10 %?δεν εχει καταργηθει πια αυτη η δυνατοτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Επιτρεπόμενες επιλογές: Δύο μεταπτυχιακά, μεταπτυχιακό και προπτυχιακό, διδακτορικό και προπτυχιακό, διδακτορικό και μεταπτυχιακό.

Μη επιτρεπόμενες επιλογές: Δύο προπτυχιακά μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πιστεύετε πως μπορεί κανείς να παρακολουθήσει ικανοποιητικά ένα μεταπτυχιακό ενώ έχει επιλέξει να ακολουθήσει ένα προπτυχιακό πρόγραμμα ταυτόχρονα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μπορεις να πας κατευθειαν να παρακολουθησεις στο μαστερ οπως εχουν κανει πολλα ατομα και μετα σου αποδιδεται τιμητικα το προπτυχιακο. Γιατι να παιδευεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δε νομίζω! :P Δε μιλάω για παρεμφερή επαγγέλματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παντως μπορεις να κανεις αιτηση στο μαστερ ας μην εχεις πτυχιο και στη συνεντευξη θα σε αξιολογησουνε. Εγω εχω συναντησει πολλα ατομα που πηγαν κατευθειαν για μαστερ. Δε τους νοιαζει αυτους πως τα μαθες εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παντως μπορεις να κανεις αιτηση στο μαστερ ας μην εχεις πτυχιο και στη συνεντευξη θα σε αξιολογησουνε. Εγω εχω συναντησει πολλα ατομα που πηγαν κατευθειαν για μαστερ. Δε τους νοιαζει αυτους πως τα μαθες εσυ.

Ναι αλλα πως μελλοντικα λες πχ ειμαι φιλολογος,ειμαι ψυχολογος,γιατρος;; Απο το master; Στα μεταπτυχιακα συνηθως δεχονται πτυχιουχους!!! Και μαλιστα σχολων που οδηγουν σε τετοια μεταπτυχιακα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Θα σου δωσει το τμημα τιμητικα τον τιτλο μετα. Αμα θες σου λεω κ ονοματα στην Ελλαδα που το χουνε κανει και στο εξωτερικο. Παντως αν εννοεις σαν ωρες δε γινεται να πηγαινεις και στα 2 γιατι στο μαστερ ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση, η αλλη σχολη θα χει κι αυτη καποια υποχρεωτικα πχ εργαστηρια. Να διαβαζεις βεβαια και για τα 2 γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αυτο με προβληματιζει!! Θα μου πεις απο τωρα τα σκεφτεσαι;; Nαι .. αλλα αρκετοι επισης εκαναν αυτο που σου λεω!!! Και σκεφτομαι..πως θα επιλεξουν εναν αποφοιτο μιας "ακυρης" σχολης για μεταπτυχιακο;; Αυτο το αποκλειω,βασικα δεν το εχω ξανακουσει.. μονο απο σενα!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Kαταρχην στα μαστερ να ξερεις οτι οι επιλεγεντες θα ειναι απο ετεροκλητες σχολες. Θα δεις μεσα καθε καρυδιας καρυδι. Ενταξει με εξαιρεση καποια πολυ ειδικα αντικειμενα πχ στη χειρουργικη θωρακα δε θα παρουνε φιλολογο. Γενικα ομως αν το ψαξεις προερχονται απο πολλες σχολες. Ομως δεχονται και χωρις πτυχιο. Μπορεις κι απο μαθητης. Θα κανεις αιτηση, θα περασεις απο επιτροπη οπως ολοι και σε καποια μαστερ εχουν βαλει και εξετασεις.Τωρα πως τα μαθες εσυ εφοσον εισαι μαθητης ή εχεις βγαλει ασχετη σχολη δε τους νοιαζει. Εγω παντως εχω συναντησει πολλα ατομα που πηγαν κατευθειαν για μαστερ χωρις πρωτο πτυχιο. Καλα εννοειται πολυ περισσοτερα που καναν μαστερ σε ασχετο τελειως απο αυτο που τελειωσανε, οπως κι εγω αλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αυτο με προβληματιζει!! Θα μου πεις απο τωρα τα σκεφτεσαι;; Nαι .. αλλα αρκετοι επισης εκαναν αυτο που σου λεω!!! Και σκεφτομαι..πως θα επιλεξουν εναν αποφοιτο μιας "ακυρης" σχολης για μεταπτυχιακο;; Αυτο το αποκλειω,βασικα δεν το εχω ξανακουσει.. μονο απο σενα!!!:confused:

Να ξέρεις, σε δουλεύει τόση ώρα και 'συ χαμπάρι δε πήρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Να ξέρεις, σε δουλεύει τόση ώρα και 'συ χαμπάρι δε πήρες :P

Ειπα..ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top