Δασολογίας & Φυσικού Περιβάλλοντος Θεσ/νίκη

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ακουγεται εδω και πολυ καιρο πως τα επομενα χρονια θα αναπτυχθουν παρα πολυ τα λεγομενα ''πρασινα επαγγελματα''. Πιστευετε πως το τμημα δασολογιας και φυσικου περιβαλλοντος θα εχει επαγγελματικη αποκατασταση;Τα συμβει με αλλα αναλογα επαγγελματα που σχετιζονται με το περιβαλλον;Περιμενω απαντησεις........:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Υπάρχει κανεις που σπουδάζει σε αυτο το τμήμα της Θεσσαλονίκης? Αν ναι ας πει μερικα πράγματα για το πως του φαίνεται η σχολη....:worry:

Βασικά οποιος ξέρει κατι για αυτή την σχολή ας πει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
σχολες φαντασματα,πρασσινα επαγελματα χαχα,εδω δεν εχουμε να φαμε σαν χωρα και θα κοιταξουμε την πρασσινη αναπτυξη ,μην ακουται τον γιωργακη

η πρασσινη αναπτυξη θελει χρημα που μεχρι στιγμης δεν διαθετουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
επειδη τελειωσα εγω αυτο το τμημα θα ηθελα να σας πω μην πατε! ειναι 5 χρονια αυτη η σχολη. εχει για 3 συνεχομενα καλοκαιρια πρακτικη πανω στα βουνα, 67 μαθηματα, ατελειωτα εργαστηρια, να παραδωσεις φυτολογια 200 φυτων+δεντρων και απο βαθμους... αστα να πανε. οσο για την επαγγελματικη αποκατασταση, στο δημοσιο απλα ξεχνα την και στον ιδιωτικο τομεα απλα δεν υπαρχει.μονη σου ελπιδα να φυγεις εξωτερικο σε καμια φινλανδια πχ που εχει ζητηση το επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εσύ την ήθελες αυτήν την σχολή απο την αρχή ή απλά πήγες εκεί λόγω του ότι δεν πέρασες σε κάποια άλλη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
βασικη η σχολη που ηθελα ηταν η γεωγραφια στην αθηνα. αλλα επειδη οι γονεις μου δε θα με στελναν με τιποτα στην αθηνα δηλωσα μονο σχολες στην θεσσαλονικη. στην πορεια ειδα οτι ηταν πολυ ενδιαφερουσα σχολη και μ'αρεσε. αλλα χωρις μεταπτυχιακο δεν εχεις πολλες ελπιδες μετα να βρεις δουλεια.και οχι οποιοδηποτε μεταπτυχιακο. πρεπει να βρεις ενα πολυ ψαγμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Αχ, τι να κάνω που μου αρέσουν τέτοιες σχολές που στην Ελλάδα δεν έχουν και πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση!? :(
Βέβαια να σου πω την αλήθεια πάντα σκέφτομαι μετά το τέλος των σπουδών να ψάξω να κάνω κατι στο εξωτερικο. Σίγουρα κάποιο μεταπτυχιακό και μετά δεν ξέρω....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
στην Ελλάδα τίποτα δεν φύεται...άγονος τόπος για οράματα, δουλειές και επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
οντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εντάξει σίγουρα σε σχέση με άλλες χώρες η Ελλάδα είναι λιγο πίσω σε καποια θέματα, αλλα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να τα αναιρώ όλα. Πιστεύω ότι για κάθε κλαδο υπάρχει και μια θέση εργασίας απλά ίσως να ειναι δύσκολο να βρεθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μόνο αν βγεις στην αγορά εργασίας θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εγω το καταλαβα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πρόκειται για Τμήμα της Γεωπονοδασολογικής σχολής του ΑΠΘ. Οι σχολές γεωπονία-δασολογία-κτηνιατρική (γεωτεχνικά επαγγέλματα) έχουν πολλά μαθήματα με εβδομαδιαία εργαστήρια, που καθιστούν την καθημερινότητα του φοιτητή "κουραστική". Επίσης, στις σχολές αυτές είναι παράδοση να "μοιράζονται" οι καλοί βαθμοί με το σταγονόμετρο (ο πάαααααρα πολύ καλός φοιτητής που παρακολουθεί και διαβάζει όλο το εξάμηνο σχεδόν κάθε μέρα θα βγάλει πτυχίο λίγο πάνω από το 8 8)... Και μιλάμε για σχολή με 5ετές πτυχίο!

Δυστυχώς τα πράγματα για τους Δασολόγους τα τελευταία χρόνια είναι πάααααααρα πολύ δύσκολα. Ο Δημόσιος τομέας έχει προκηρύξει ελαχιστότατες θέσεις, ενώ επίσης και οι συμβάσεις (8μηνα) είναι λίγες (σε μερικές από τις οποίες ζητάνε Δασοπόνους, αφού θεσμοθετιμένα έχουν χαμηλότερο μισθό απο τους Δασολόγους). Στον Ελληνικό ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει χώρος δραστηριότητας αποκλειστικά για Δασολόγους.

Εδώ και 10 χρόνια ιδρύθηκε ακόμα ένα Τμήμα Δασολογίας στο ΔΠΘ (Ορεστιάδα) με αποτέλεσμα η ανεργία του κλάδου να ενταθεί ακόμα περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
το ξερουμε. κατι καινουριο? εσυ τι επαγγελεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
το ξερουμε. κατι καινουριο? εσυ τι επαγγελεσαι?

Κάτι καινούργιο για Δασολόγους? μπαααα. Δύσκολες οι εποχές για πρίγκηπες...
Γεωπόνος-Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής. Από το ΓΠΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ειμαστε πριγκηπες? ολαλα! εσυ βρηκες δουλεια στο αντικειμενο σου? αν ναι πως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ειμαστε πριγκηπες? ολαλα! εσυ βρηκες δουλεια στο αντικειμενο σου? αν ναι πως?

Ναι βρήκα. Δουλεύω από το 2001! Βασικά είμαι απόφοιτος ΓΠΑ "μιας άλλης εποχής" (πήρα πτυχίο το κομβικό έτος 1998). Και λέω κομβικό, γιατί τότε αποφάσισε το ΥΠΕΠΘ με Υπουργό τον κ. Αρσένη να διπλασιαστούν οι προσφερόμενες θέσεις σε ΑΕΙ/ΑΤΕΙ και να ξεπηδήσουν σα μανιτάρια πολλές νέες σχολές σε όλη την επικράτεια. Τις συνέπειες αυτών των 2 γεγονότων τις βιώνετε στο πετσί σας εσείς οι νεώτεροι...

Το πώς? χχχχμμμμμμ απλά δεν έκατσα στα "αυγά μου"! Ενημερωνόμουνα διαρκώς για οποιαδήποτε ευκαιρία εργασίας (διαδίκτυο, εφημερίδες, γραφείο διασύνδεσης σε uni και Δήμο κ.τ.λ. κ.τ.λ.) και έκανα διαρκώς αιτήσεις. Παράλληλα έκανα μεταπτυχιακές σπουδές (2 MSc και PhD) σε Ελλάδα και εξωτερικό. Εδώ βοήθησε το γεγονός, ότι τότε τα μεταπτυχιακά δεν είχαν δίδακτρα. Και φυσικά έψαχνα διαρκώς για υποτροφίες (και βρήκα).

Νομίζω κατάλαβες... αλλά οι καιροί για σας είναι ακόμα δυσκολότεροι... Πολλοί πάντως επιλέγουν τη μετανάστευση, κάτι που το έκανα και εγώ κάποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Προς VouDou

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι και συγνώμη αν γίνομαι αδιακριτή...:redface: Εσύ τι δουλειά κάνεις τωρα?
Απλα ρωτάω γιατί θέλω να μαθαινω γενικά τι επαγγελματα βρίσκει κανείς ανάλογα με το τι σπουδάζει. Βέβαια αν θέλεις απαντάς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
προφανως μπηκε στο δημοσιο.ηταν της τυχερης γενιας. για μας που γεννηθηκαμε μετα το 1980... αστα να πανε. για να μην μιλησω για αυτους που γεννηθηκαν μετα το '90.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Προς VouDou

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι και συγνώμη αν γίνομαι αδιακριτή...:redface: Εσύ τι δουλειά κάνεις τωρα?
Απλα ρωτάω γιατί θέλω να μαθαινω γενικά τι επαγγελματα βρίσκει κανείς ανάλογα με το τι σπουδάζει. Βέβαια αν θέλεις απαντάς.:)

Η τελευταία μου εργασία ήταν μεταδιδακτορικός ερευνητής στο εξωτερικό. Το γράφει και το προφιλ μου (νομίζω)... Τον προηγούμενο μήνα απολύθηκα από τον ελληνικό στρατό (310 λελέ). Ωστόσο, έχω κάνει πολλές δουλειές μέχρι σήμερα (ως γεωπόνος πάντα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top