Εισβολή «αγνώστων» και άγριο ξύλο στην Πολυτεχνική ΑΠΘ

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αγριο ξύλο με τραυματισμούς προχθές βράδυ στην Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Τριάντα άγνωστοι εισέβαλαν στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων και «έσπασαν στο ξύλο» φοιτητές, την ώρα που εργάζονταν στα μαθήματά τους! «Να καλούν οι φύλακες την Αστυνομία σε τέτοιες περιπτώσεις», ζητεί ο κοσμήτορας της σχολής Νίκος Μουσιόπουλος.

Η συμπλοκή σημειώθηκε κοντά στα μεσάνυχτα, ενώ περίπου 25 φοιτητές εργάζονταν στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων, που λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες τη βδομάδα, με απόφαση της Γενικής του Συνέλευσης. Σύμφωνα με μαρτυρίες, οι δράστες εισέβαλαν φορώντας κουκούλες, κράνη και κρατώντας λοστούς και καδρόνια. Αρχισαν να ξυλοκοπούν τους φοιτητές και να σπάνε ό,τι έβρισκαν μπροστά τους. Ενας φοιτητής κατάφερε να ειδοποιήσει άλλους συμφοιτητές τους από τη Φιλοσοφική Σχολή που προσέτρεξαν να βοηθήσουν. Λίγο αργότερα οι άγνωστοι αποχώρησαν αστραπιαία, όπως εμφανίστηκαν, αφήνοντας πίσω τους αιμόφυρτους ορισμένους φοιτητές, που μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο, και σημαντικές υλικές ζημιές στις υποδομές της σχολής.

«Μετά από ένα 10ήμερο νέων ανούσιων συζητήσεων σχετικά με το άσυλο, και υπό το πρίσμα συμβάντων όπως αυτό, πρέπει επιτέλους να αναλάβουμε τις ευθύνες μας ως προϊστάμενοι ακαδημαϊκών μονάδων του ιδρύματος», αναφέρει σε επιστολή, που κοινοποίησε στους συναδέλφους του, ο κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής Νίκος Μουσιόπουλος.

«Θεωρώ επιβεβλημένο να αποφασίσουμε ότι η παρουσία στον πανεπιστημιακό χώρο οποιωνδήποτε ομάδων, ένοπλων ή μη (με λοστούς και καδρόνια να λογίζονται ως όπλα), με καλυμμένα τα πρόσωπα, αποτελεί λόγο άμεσης παρέμβασης της δημόσιας αρχής. Η ειδοποίηση της τελευταίας πρέπει να γίνεται ακαριαία από το προσωπικό φύλαξης του Πανεπιστημίου, στο οποίο πρέπει να δοθεί σχετική εξουσιοδότηση», προτείνει.

«Το ότι δεν υπήρξε νεκρός φοιτητής μας, κατά τη χθεσινή (σ.σ. προχθεσινή) νέα έξαρση της βίας, που από μόνη της αποτελεί πρόδηλη κατάλυση του ασύλου, είναι ευτυχής σύμπτωση. Πρέπει όμως κάποτε να δραστηριοποιηθούμε, γιατί κάποια μέρα θα σταματήσουμε να έχουμε την εύνοια της τύχης», ανέφερε στην «Ε» ο κ. Μουσιόπουλος.
Ν.ΦΩΤ.

https://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=112178






Τι λετε γι'αυτο; εγω πιστευω ειναι καθαρη προβοκατσια για την καταργηση του ασυλου τωρα που το συζητανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Καλά στο ΑΠΘ συνηθίζονται αυτά.Φέτος έχει γίνει άλλες 3-4 φορες παρόμοιο σκηνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Καλά στο ΑΠΘ συνηθίζονται αυτά.Φέτος έχει γίνει άλλες 3-4 φορες παρόμοιο σκηνικό.

ποτε και που?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
ποτε και που?

Στις 18 Σεπτεμβρίου είχαν γίνει πάλι επεισόδια στο ΑΠΘ και μάλιστα είχαν τραυματιστεί και φοιτητές.

https://totefteri.blogspot.com/2009/09/blog-post_4961.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ή ένα άλλο Σαββατο βράδυ κάψανε ένα αυτοκίνητο πίσω από το αχέπα.
Συμφωνώ με την krou.Σίγουρα προβοκατορικές πράξεις είναι όλα αυτά,είτε από ακροδεξιά στοιχεία είτε από αστυνομικούς.
Δεν είανι δυνατόν όπως αναφέρεται και από την krou μετά από την συζήτηση του ασύλου να γίνεται ένα τέτοιο γεγονός.Είναι κινήσεις από άτομα που θέλουν να ανοίξει ξανά η συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Χρυσαυγίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αγριο ξύλο με τραυματισμούς προχθές βράδυ στην Πολυτεχνική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Τριάντα άγνωστοι εισέβαλαν στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων και «έσπασαν στο ξύλο» φοιτητές, την ώρα που εργάζονταν στα μαθήματά τους! «Να καλούν οι φύλακες την Αστυνομία σε τέτοιες περιπτώσεις», ζητεί ο κοσμήτορας της σχολής Νίκος Μουσιόπουλος.

Η συμπλοκή σημειώθηκε κοντά στα μεσάνυχτα, ενώ περίπου 25 φοιτητές εργάζονταν στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων, που λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες τη βδομάδα, με απόφαση της Γενικής του Συνέλευσης. Σύμφωνα με μαρτυρίες, οι δράστες εισέβαλαν φορώντας κουκούλες, κράνη και κρατώντας λοστούς και καδρόνια. Αρχισαν να ξυλοκοπούν τους φοιτητές και να σπάνε ό,τι έβρισκαν μπροστά τους. Ενας φοιτητής κατάφερε να ειδοποιήσει άλλους συμφοιτητές τους από τη Φιλοσοφική Σχολή που προσέτρεξαν να βοηθήσουν. Λίγο αργότερα οι άγνωστοι αποχώρησαν αστραπιαία, όπως εμφανίστηκαν, αφήνοντας πίσω τους αιμόφυρτους ορισμένους φοιτητές, που μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο, και σημαντικές υλικές ζημιές στις υποδομές της σχολής.

«Μετά από ένα 10ήμερο νέων ανούσιων συζητήσεων σχετικά με το άσυλο, και υπό το πρίσμα συμβάντων όπως αυτό, πρέπει επιτέλους να αναλάβουμε τις ευθύνες μας ως προϊστάμενοι ακαδημαϊκών μονάδων του ιδρύματος», αναφέρει σε επιστολή, που κοινοποίησε στους συναδέλφους του, ο κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής Νίκος Μουσιόπουλος.

«Θεωρώ επιβεβλημένο να αποφασίσουμε ότι η παρουσία στον πανεπιστημιακό χώρο οποιωνδήποτε ομάδων, ένοπλων ή μη (με λοστούς και καδρόνια να λογίζονται ως όπλα), με καλυμμένα τα πρόσωπα, αποτελεί λόγο άμεσης παρέμβασης της δημόσιας αρχής. Η ειδοποίηση της τελευταίας πρέπει να γίνεται ακαριαία από το προσωπικό φύλαξης του Πανεπιστημίου, στο οποίο πρέπει να δοθεί σχετική εξουσιοδότηση», προτείνει.

«Το ότι δεν υπήρξε νεκρός φοιτητής μας, κατά τη χθεσινή (σ.σ. προχθεσινή) νέα έξαρση της βίας, που από μόνη της αποτελεί πρόδηλη κατάλυση του ασύλου, είναι ευτυχής σύμπτωση. Πρέπει όμως κάποτε να δραστηριοποιηθούμε, γιατί κάποια μέρα θα σταματήσουμε να έχουμε την εύνοια της τύχης», ανέφερε στην «Ε» ο κ. Μουσιόπουλος.
Ν.ΦΩΤ.

https://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=112178






Τι λετε γι'αυτο; εγω πιστευω ειναι καθαρη προβοκατσια για την καταργηση του ασυλου τωρα που το συζητανε.


Έλεος.

Είσαι μέσα στη σχολή σου , 00.00 το βράδυ. Διαβάζεις.
Και βλέπεις 30 κουκουλοφόρους , να μπαίνουν και να τα γ#μ*νε όλα.

Μου φαίνεται πολύ γελοίο και στημένο.

Μάλλον τίποτα νεοναζί , ή χρυσαυγίτες παίζει να είναι , ή τέλος πάντων κατακάθια της δεξιάς , που (όπως πάντα:P) βρήκαν μια δημοκρατική διαδρομή για να βάλουν σε εφαρμογή το σχέδιο για την κατάργηση του ασύλου. Δέρνοντας , ποιούς άλλους? αθώους φοιτητές.

Ντροπή και αηδία.:mad:

Το άσυλο μας ανήκει , κάτω τα χέρια σας.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Το άσυλο μας ανήκει, κάτω τα χέρια σας.:mad:

αυτό να πας να το πεις στο μαινόμενο πλήθος των "τραμπούκων"...την ώρα που σε σαπίζουν στο ξύλο...


...στου κουφού την πόρτα...:)

δυστυχώς, κάποιοι άνθρωποι στην ζωή τους, δεν έχουν μάθει να παίρνουν από λόγια, να κάνουν διάλογο, να έχουν δημοκρατικό ήθος,...κτλ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ε εντάξει ήταν και αυτό ένα μεμονωμένο περιστατικό... Βλέπετε και η αστυνομία δεν μπόρεσε να επέμβει για την προστασία του ασύλου... Ήταν απασχολημένη αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
αυτό να πας να το πεις στο μαινόμενο πλήθος των "τραμπούκων"...την ώρα που σε σαπίζουν στο ξύλο...


...στου κουφού την πόρτα...:)

δυστυχώς, κάποιοι άνθρωποι στην ζωή τους, δεν έχουν μάθει να παίρνουν από λόγια, να κάνουν διάλογο, να έχουν δημοκρατικό ήθος,...κτλ...:(


δεν θα μου πεις εσύ που θα το πω ρε, κατάλαβες?

γιατί και αυτοί οι τραμπούκοι που με σαπίζουν , δεν είναι με το μέρος μου.

Ακροδεξιά καθίκια είναι. Αν συμφωνείς με την κατάργηση του ασύλου θα το πω και σε σένα , γιατί έμμεσα , πας μ'αυτούς.

ψευτοδημοκράτες , αυθεντίες τώρα. Μλκιες.

Ούτε δημοκρατία έχουμε , ούτε θεοποιούμε το άσυλο.

Αλλά αν μας το καταργήσουν και αυτό (γιατί αυτό θα γίνει όπως πάει), τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο. Θα είναι και φανερή εταιρική χούντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
δεν θα μου πεις εσύ που θα το πω ρε, κατάλαβες?

γιατί και αυτοί οι τραμπούκοι που με σαπίζουν , δεν είναι με το μέρος μου.

Ακροδεξιά καθίκια είναι. Αν συμφωνείς με την κατάργηση του ασύλου θα το πω και σε σένα , γιατί έμμεσα , πας μ'αυτούς.

ψευτοδημοκράτες , αυθεντίες τώρα. Μλκιες.

Ούτε δημοκρατία έχουμε , ούτε θεοποιούμε το άσυλο.

Αλλά αν μας το καταργήσουν και αυτό (γιατί αυτό θα γίνει όπως πάει), τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο. Θα είναι και φανερή εταιρική χούντα.


απλά κάνω εμετό, με την αναπαραγωγή αυτονόητων δημοκρατικών δικαιωμάτων...:) :sick: γκαστρώθηκα με τα ίδια και τα ίδια...σε μια χώρα του κατιναριού ψάχνοντας να βρει τι της φταίει εδώ και 50 χρόνια...

αν ξέραμε τι σημαίνει άσυλο, θα το είχαμε αντιμετωπίσει εδώ και καιρό...και δεν θα βλέπαμε εφιάλτες περί άλωσής του...

σαν νομοταγής δημοκρατικός πολίτης, έχω δικαίωμα να εκφέρω δημόσια άποψη...εκτός και αν δημοκρατία, είναι να έχουμε όλοι οι πολίτες την ίδια άποψη σωστή ή λάθος, με όλους εκείνους που θεωρούν τον εαυτό τους στιλοβάτη του πολιτεύματος και αλάνθαστο....:)

δημοκρατικό δικαίωμά μου είναι να έχω τις πολιτικές πεποιθήσεις μου όπως δημοκρατικό δικαίωμά μου είναι και η διαφοροποίηση από το πλήθος που θέλει 50 χρόνια να χειροκροτεί και να ψηφίζει ελπίζοντας στα παχιά τα λόγια για την δημοκρατία της επαγγελίας...:)

πριν τσουβαλιάζουμε όλους αδιακρίτως, ας μάθουμε πρώτα να ακούμε και μια διαφορετική άποψη...το διαφορετικό, δεν είναι πάντα κακό...

η ομοιογενοποίηση είναι ύποπτη με στρατευμένους σκοπούς...;)

...κάτι τέτοιες πρακτικές (αλλά και στην πράξη) είχε υιοθετήσει και ο αδίστακτος φασίστας του "λαού" αντικαπιταληστής Στάλιν, όπου όποιος είχε άλλη άποψη με την "ομοιογενοποιημένη" στρατευμένα κοινή γνώμη (πολιτική γνώμη), έφτιαχνε γρανίτες στην Σιβηρία...

δεν ανήκω στα καθίκια που είπες...ούτε στους άλλους....;) ούτε στους παράλλους...ούτε σε αυτούς που θα γελάνε κάποια χρόνια μετά...με την κατάντιά μας, σαν έθνος με ένδοξο πολιτισμό στην πολιτική, ήθος, αξιοπρέπεια, ανθρωπιά, γεναιότητα, αξίες, αρετές, επανάσταση, ευ αγωνίζεσθαι....κτλ...:)

μάλλον έχουμε χάσει τον προσανατολισμό...δεν ξέρουμε ποιος είναι ο εχθρός! δεν γίνεται να είναι άπειροι οι εχθροί...όπως δεν γίνεται να μην είναι πιθανοτικά, ο εχθρός και ο ματαιόδοξος κακομαθημένος, καλοπερασάκιας, υλιστής και τεχνοκράτης εαυτός μας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Το "άσυλο" είναι στην ουσία ένας εθιμοτυπικός νόμος για να θυμόμαστε κάπου κάπου την κληρονομιά των Αγωνιστών του Πολυτεχνείου.
Άσυλο όμως είναι η Δημοκρατία, η Δικαιοσύνη και άλλες αρετές που ανέφερε και ο Νίκος παραπάνω.
Τη στιγμή που είμαστε ανάξιοι να εκμεταλλευτούμε με τον καλύτερο τρόπο την κληρονομιά μας, τότε ας καταργηθεί.
Τη στιγμή που δεν καταλαβαίνουμε τι έχουμε, τότε ας καταργηθεί.
Τη στιγμή που είμαστε διεφθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο, ναι ας καταργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
απλά κάνω εμετό, με την αναπαραγωγή αυτονόητων δημοκρατικών δικαιωμάτων...:) :sick: γκαστρώθηκα με τα ίδια και τα ίδια...σε μια χώρα του κατιναριού ψάχνοντας να βρει τι της φταίει εδώ και 50 χρόνια...

αν ξέραμε τι σημαίνει άσυλο, θα το είχαμε αντιμετωπίσει εδώ και καιρό...και δεν θα βλέπαμε εφιάλτες περί άλωσής του...

σαν νομοταγής δημοκρατικός πολίτης, έχω δικαίωμα να εκφέρω δημόσια άποψη...εκτός και αν δημοκρατία, είναι να έχουμε όλοι οι πολίτες την ίδια άποψη σωστή ή λάθος, με όλους εκείνους που θεωρούν τον εαυτό τους στιλοβάτη του πολιτεύματος και αλάνθαστο....:)

δημοκρατικό δικαίωμά μου είναι να έχω τις πολιτικές πεποιθήσεις μου όπως δημοκρατικό δικαίωμά μου είναι και η διαφοροποίηση από το πλήθος που θέλει 50 χρόνια να χειροκροτεί και να ψηφίζει ελπίζοντας στα παχιά τα λόγια για την δημοκρατία της επαγγελίας...:)

πριν τσουβαλιάζουμε όλους αδιακρίτως, ας μάθουμε πρώτα να ακούμε και μια διαφορετική άποψη...το διαφορετικό, δεν είναι πάντα κακό...

η ομοιογενοποίηση είναι ύποπτη με στρατευμένους σκοπούς...;)

...κάτι τέτοιες πρακτικές (αλλά και στην πράξη) είχε υιοθετήσει και ο αδίστακτος φασίστας του "λαού" αντικαπιταληστής Στάλιν, όπου όποιος είχε άλλη άποψη με την "ομοιογενοποιημένη" στρατευμένα κοινή γνώμη (πολιτική γνώμη), έφτιαχνε γρανίτες στην Σιβηρία...

δεν ανήκω στα καθίκια που είπες...ούτε στους άλλους....;) ούτε στους παράλλους...ούτε σε αυτούς που θα γελάνε κάποια χρόνια μετά...με την κατάντιά μας, σαν έθνος με ένδοξο πολιτισμό στην πολιτική, ήθος, αξιοπρέπεια, ανθρωπιά, γεναιότητα, αξίες, αρετές, επανάσταση, ευ αγωνίζεσθαι....κτλ...:)

μάλλον έχουμε χάσει τον προσανατολισμό...δεν ξέρουμε ποιος είναι ο εχθρός! δεν γίνεται να είναι άπειροι οι εχθροί...όπως δεν γίνεται να μην είναι πιθανοτικά, ο εχθρός και ο ματαιόδοξος κακομαθημένος, καλοπερασάκιας, υλιστής και τεχνοκράτης εαυτός μας! ;)

Δε σου είπα να μην εκφέρεις την άποψή σου και να μην είσαι διαφορετικός(btw η άποψή σου δεν είναι διαφορετική , είναι αυτή που ακούω απο τους περισσότερους).

δεν είπα ότι είσαι σαν κι αυτούς , αλλά όταν μου λες:

δυστυχώς, κάποιοι άνθρωποι στην ζωή τους, δεν έχουν μάθει να παίρνουν από λόγια, να κάνουν διάλογο, να έχουν δημοκρατικό ήθος,...κτλ...:(

τότε εσύ με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με τους υπόλοιπους.

και στην τελική εγώ δε σου είπα ότι είσαι φασίστας , αλλά με το να συμφωνήσεις με την κατάργηση του ασύλου , έμμεσα , πας με την άποψη των φασιστών. ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.

Γιατί είδα και τις θέσεις σου στα άλλα τόπικ.

Και ούτε αναρχικοί ήταν οι κουκουλοφόροι που μπήκαν , και αν οι ίδιοι λένε ότι είναι , δεν είναι.;)

Ως υποστηρικτής κάποιων ιδεών και κανενός σχηματισμού και κανενός κόμματος , οφείλω να υπερασπιστώ τις ιδέες μου.

Γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να βγαίνει ο κάθε μαλάκας (δεν αναφέρομαι σε σένα) των ΜΜΕ και να αμαυρώνει ιδεολογίες που είναι ιδανικές.

Αναρχία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ. ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ , ΟΥΤΕ ΤΟ ΞΥΛΟ.

Ούτε τα πρεσβεύει αυτά ο αναρχισμός.

Οι προπαγάνδες των ΜΜΕ τα βαφτίζουν έτσι επειδή δεν τους συμφέρει.

Και όλοι μάθαν ενστικτωδώς να προσταεύουν το δήθεν δημοκρατικό σύστημα το οποίο έχει διαμορφωθεί απο 5 μαλάκες για να προωθεί τα συμφέροντα λίγων και να βγάζει ξανά και ξανά τους ίδιους:
ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ.

Γιατί και η ΝΔ , ΦΑΣΙΣΤΕΣ είναι , και οι πασόκοι , φασίστες είναι.

το εκλογικό δημοκρατικό σύστημα έχει διαμορφωθεί έτσι , ώστε να βγάζει αυτούς.

Και μόλις βλέπετε κόσμο να ξεσηκώνεται έτσι για να αντιδράσει.
Είτε λέτε ότι το κάνει για να χάσει μάθημα.

Είτε ότι όλα είναι υποκινούμενα.

Είτε ότι όλοι είναι ίδιοι (αγνοώντας το γεγονός ότι είμαστε μειοψηφεία ας πούμε)

Είτε ότι εξυπηρετούν (έτσι αόριστα) αρχηγούς άλλους (χωρίς ποτέ να τους κατονομάζετε , επειδή κάποιος χουντόγερος συγγενής που έχει έναν κάδρο με τον βασιλιά σπίτι του , κλάφτηκε ότι στις εποχές του τα πράγματα ήταν καλύτερα και ζούσαν με ανοιχτές τις πόρτες και τους έδινε φαι)

Και τώρα τι υπερασπίζεστε μωρέ?
το υπάρχον σύστημα?
άρα εκλογές , άρα κόμματα , άρα ομαδοποίηση και ατομικά συμφέροντα.

άρα ρουσφέτι , καπιταλισμός και δεν συμμαζεύεται.

και που οδηγεί αυτό??

διαφωνείτε??

τι προτείνετε?? και γιατί καταδικάζετε κάθε είδους πάλη και αγώνα??

γιατί συναινείτε στο να καταργηθεί το άσυλο , ενώ ξέρετε ότι μέσα κρύβονται ΚΑΙ αγωνιστές που είναι μάλιστα και ελάχιστοι.

άρα να καταργηθούν και οι αγωνιστές, άρα και οι αγώνες τους.

Τότε?? τι απέμεινε.

αλλάζει τίποτα?
όχι.


κάθεστε στην θεσούλα σας στο σπιτάκι σας με τα πάντα έτοιμα , και απλά προχωράτε.
ξέρετε με τι στόχο , θα σας πω εγώ αν δεν ξέρετε:

Περιμένετε να πεθάνετε ήρεμα , και να ζήσετε με ασφάλεια και όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα..


ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΣΑΣ περιμένετε με την ΑΠΡΑΞΙΑ.



ελευθερία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δε σου είπα να μην εκφέρεις την άποψή σου και να μην είσαι διαφορετικός(btw η άποψή σου δεν είναι διαφορετική , είναι αυτή που ακούω απο τους περισσότερους).

δεν είπα ότι είσαι σαν κι αυτούς , αλλά όταν μου λες:



τότε εσύ με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με τους υπόλοιπους.

και στην τελική εγώ δε σου είπα ότι είσαι φασίστας , αλλά με το να συμφωνήσεις με την κατάργηση του ασύλου , έμμεσα , πας με την άποψη των φασιστών. ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.

Γιατί είδα και τις θέσεις σου στα άλλα τόπικ.

Και ούτε αναρχικοί ήταν οι κουκουλοφόροι που μπήκαν , και αν οι ίδιοι λένε ότι είναι , δεν είναι.;)

Ως υποστηρικτής κάποιων ιδεών και κανενός σχηματισμού και κανενός κόμματος , οφείλω να υπερασπιστώ τις ιδέες μου.

Γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να βγαίνει ο κάθε μαλάκας (δεν αναφέρομαι σε σένα) των ΜΜΕ και να αμαυρώνει ιδεολογίες που είναι ιδανικές.

Αναρχία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ. ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ , ΟΥΤΕ ΤΟ ΞΥΛΟ.

Ούτε τα πρεσβεύει αυτά ο αναρχισμός.

Οι προπαγάνδες των ΜΜΕ τα βαφτίζουν έτσι επειδή δεν τους συμφέρει.

Και όλοι μάθαν ενστικτωδώς να προσταεύουν το δήθεν δημοκρατικό σύστημα το οποίο έχει διαμορφωθεί απο 5 μαλάκες για να προωθεί τα συμφέροντα λίγων και να βγάζει ξανά και ξανά τους ίδιους:
ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ.

Γιατί και η ΝΔ , ΦΑΣΙΣΤΕΣ είναι , και οι πασόκοι , φασίστες είναι.

το εκλογικό δημοκρατικό σύστημα έχει διαμορφωθεί έτσι , ώστε να βγάζει αυτούς.

Και μόλις βλέπετε κόσμο να ξεσηκώνεται έτσι για να αντιδράσει.
Είτε λέτε ότι το κάνει για να χάσει μάθημα.

Είτε ότι όλα είναι υποκινούμενα.

Είτε ότι όλοι είναι ίδιοι (αγνοώντας το γεγονός ότι είμαστε μειοψηφεία ας πούμε)

Είτε ότι εξυπηρετούν (έτσι αόριστα) αρχηγούς άλλους (χωρίς ποτέ να τους κατονομάζετε , επειδή κάποιος χουντόγερος συγγενής που έχει έναν κάδρο με τον βασιλιά σπίτι του , κλάφτηκε ότι στις εποχές του τα πράγματα ήταν καλύτερα και ζούσαν με ανοιχτές τις πόρτες και τους έδινε φαι)

Και τώρα τι υπερασπίζεστε μωρέ?
το υπάρχον σύστημα?
άρα εκλογές , άρα κόμματα , άρα ομαδοποίηση και ατομικά συμφέροντα.

άρα ρουσφέτι , καπιταλισμός και δεν συμμαζεύεται.

και που οδηγεί αυτό??

διαφωνείτε??

τι προτείνετε?? και γιατί καταδικάζετε κάθε είδους πάλη και αγώνα??

γιατί συναινείτε στο να καταργηθεί το άσυλο , ενώ ξέρετε ότι μέσα κρύβονται ΚΑΙ αγωνιστές που είναι μάλιστα και ελάχιστοι.

άρα να καταργηθούν και οι αγωνιστές, άρα και οι αγώνες τους.

Τότε?? τι απέμεινε.

αλλάζει τίποτα?
όχι.


κάθεστε στην θεσούλα σας στο σπιτάκι σας με τα πάντα έτοιμα , και απλά προχωράτε.
ξέρετε με τι στόχο , θα σας πω εγώ αν δεν ξέρετε:

Περιμένετε να πεθάνετε ήρεμα , και να ζήσετε με ασφάλεια και όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα..


ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΣΑΣ περιμένετε με την ΑΠΡΑΞΙΑ.



ελευθερία σε όλους.

Λέτε τα ίδια πράγματα και οι δύο.
Απλώς ο ένας είναι μετριοπαθής και ο άλλος παθιασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δ
δεν είπα ότι είσαι σαν κι αυτούς , αλλά όταν μου λες:

δυστυχώς, κάποιοι άνθρωποι στην ζωή τους, δεν έχουν μάθει να παίρνουν από λόγια, να κάνουν διάλογο, να έχουν δημοκρατικό ήθος,...κτλ...:(

συγγνώμη φίλε, αυτό το σχόλιο, δεν απευθυνόταν σε σένα...αλλά σε αυτούς που προκαλούν ζημιές και αίσθηση τρομοκρατίας, κοινωνική αβεβαιότητα, εφαρμόζουν νόμους του Μέρφυ*, εκμηδενίζουν τα πάντα (π.χ. άσυλο) και δεν αντιπροτείνουν κάτι για την κοινωνική βελτίωση...παρά μόνο γίνονται αισθητοί στην κοινωνία, με πρωτόγονα μέσα αυτοϊκανοποίησης της κοινωνικής κακίας που έχουν (τυφλό ξύλο παντού και πάντα) υιοθετώντας νόμους της ζούγκλας...

* όταν τα πράγματα είναι άσχημα άφησέ τα να γίνουν χειρότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Λέτε τα ίδια πράγματα και οι δύο.
Απλώς ο ένας είναι μετριοπαθής και ο άλλος παθιασμένος.

Δεν λέμε τα ίδια , μην με τρελαίνετε...:mad:



συγγνώμη φίλε, αυτό το σχόλιο, δεν απευθυνόταν σε σένα...αλλά σε αυτούς που προκαλούν ζημιές και αίσθηση τρομοκρατίας, κοινωνική αβεβαιότητα, εφαρμόζουν νόμους του Μέρφυ*, εκμηδενίζουν τα πάντα (π.χ. άσυλο) και δεν αντιπροτείνουν κάτι για την κοινωνική βελτίωση...παρά μόνο γίνονται αισθητοί στην κοινωνία, με πρωτόγονα μέσα αυτοϊκανοποίησης της κοινωνικής κακίας που έχουν (τυφλό ξύλο παντού και πάντα) υιοθετώντας νόμους της ζούγκλας...

* όταν τα πράγματα είναι άσχημα άφησέ τα να γίνουν χειρότερα


Ξες , κάνουμε και καμία επισήμανση , παραπάνω υπάρχουν τα λεγόμενά μου σε παράθεση , τι θέλεις να φανταστώ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Αν καταργηθεί το άσυλο θα πετύχουν το σκοπό τους αυτοί που θέλουν να βάλλουν κατά της δημοκρατίας, τέτοιες ενέργεις γίνονται για να τρομοκρατήσουν τους φοιτητές και τον κόσμο ώστε να καταργηθεί το άσυλο. Πόσο λογικό είναι τα ιδρύματα ελεύθερης διακίνησης ιδέων (ναι για τα παν/μια λέω) να μετατραπούν σε κλειστές λέσχες όπου για να μπέις θα πρέπει να χτυπάς κάρτα? Οι φοιτητές οφείλουν να οργανωθούν για να προστατέψουν τα παν/μια.Μόνο οργανωμένοι και ενωμένοι θα μπορέσουν να πετάξουν έξω ακροαριστερούς ακροδεξιούς και ναρκεμπόρους. Για να επιτευχθεί αυτή η ενωποίηση όμως πρέπει να εξαφανιστούν απο τα Παν/μια όλες οι κομματικές νεολέες και τα παπαγαλάκια των κομμάτων που μόνο την διχώνια φέρνουν και την ανούσια αερολογική αντιπαράθεση πάνω σε θέματα ουτοπικού χαρακτήρα.


Αν μπει η αστυνομία στα παν/μια η αν βάλουμε σεκιουριτάδες θα λυθούν όλα τα προβλήματα?
Το πιο θλιβερό θέαμα που έχω δεί ποτέ ήταν το παζάρι ναρκωτικών και η επιτόπου χρήση στον πεζόδρομμο δίπλα στο Πολυτεχνείο της Αθήνας και τους μπάτσους απέναντι να κόβουν κλίσεις για παράνομο παρκάρισμα σφυρίζοντας ανέμελα. Αν δεν κάνω λάθος ο πεζόδρομος δεν είναι άσυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μόνο οργανωμένοι και ενωμένοι θα μπορέσουν να πετάξουν έξω ακροαριστερούς ακροδεξιούς και ναρκεμπόρους.


Σορρυ αλλα εσυ θεωρεις δημοκρατικο αυτο που λεω τωρα για τους ακροαριστερους και ακροδεξιους; Που ειναι η διακινηση ιδεων αν απαγορευεις στους κομμουνιστες τους αναρχικους και για να ειμαι δικαιη ( :P ) και τους ακροδεξιους να εκφραζονται; Αν και συνηθως οι τελευταιοι δεν συνηθιζουν να εκφραζονται στα πανεπιστημια περα απο κινησεις σαν αυτη που συζηταμε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Το "άσυλο" είναι στην ουσία ένας εθιμοτυπικός νόμος για να θυμόμαστε κάπου κάπου την κληρονομιά των Αγωνιστών του Πολυτεχνείου.
Άσυλο όμως είναι η Δημοκρατία, η Δικαιοσύνη και άλλες αρετές που ανέφερε και ο Νίκος παραπάνω.
Τη στιγμή που είμαστε ανάξιοι να εκμεταλλευτούμε με τον καλύτερο τρόπο την κληρονομιά μας, τότε ας καταργηθεί.
Τη στιγμή που δεν καταλαβαίνουμε τι έχουμε, τότε ας καταργηθεί.
Τη στιγμή που είμαστε διεφθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο, ναι ας καταργηθεί.

Δεν εισαι στο πανεπιστημιο για να μιλας ετσι, πρωτα να μπεις και μετα να εχεις άποψη κι αυτο ισχυει για ολους που ειστε ακομη μαθητες. Να διαμορφωσεις αποψη οταν πας να μπεις στη σχολη σου και σε απειλει ο ΜΑΤατζης οτι θα σε λιανισει, πραγμα που θα εκανε και μεσα στο αμφιθεατρο αν δεν υπηρχε το πανεπιστημιακο ασυλο. Ευτυχως η δυστυχως οι μονοι που μπορουμε να εχουμε τεκμηριωμενη αποψη γι αυτο ειμαστε οι φοιτητες των ΑΕΙ, κανενας αλλος. Εσυ πας στο σχολειο σου κι απ'εξω ειναι ο διευθυντης, οχι η διμοιρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απ'οσο ξερω το ασυλο δε θεσπιστικε μετα τη Χουντα υπηρχε απο πολυ παλιοτερα με πιο εθιμοτυπικο χαρακτηρα. Απο το 19ο αιωνα διαβασα καπου.
-----------------------------------------
δειτε εδω https://www.aua.gr/gr/synd/eedip/Nea/2006/Pan_eleyth_06-11-26_Ios.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top