Χειρωνακτική vs Πνευματική εργασία. Υπάρχει μέτρο σύγκρισης;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θεωρείτε πως μπορούμε να συγκρίνουμε αυτές τις δυο εργασίες; Μπορεί να χαρακτηριστεί η μια πιο δύσκολη/κουραστική από την άλλη; Ποια η θέση σας στο θέμα;

Προσωπικά, πιστεύω πως μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Αναμφισβήτητα, και η χειρωνακτική και η πνευματική εργασία είναι εξίσου χρήσιμες αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να θέλουμε να συγκρίνουμε ποιος κουράζεται πιο πολύ ή ποια είναι πιο εύκολη. Η μια κούραση είναι κυρίως* πνευματική και η άλλη σωματική. Με βάση ποιο μέτρο θα συγκρίνουμε το πνεύμα με το σώμα;

*Λέω κυρίως, διότι θεωρώ πως σε όλες τις εργασίες συνυπάρχουν αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Το σώμα για μένα είναι ισοδύναμο με το πνεύμα. Όσοι διαλέγουν να αφοσιωθούν μόνο στο ένα είναι μισοί άνθρωποι.
Τώρα πιο συγκεκριμένα, υπάρχει κοινωνικός διαχωρισμός, συνήθως άνθρωποι με πνεύμα είναι πιο ψηλά από ανθρώπους με σώμα και πέφτει πολύ κριτική πάνω τους, ειδικά με τους Νεοέλληνες που το μόνο που θέλουν από τα παιδιά τους είναι να πάνε σε δουλεία του μυαλού, αλλιώς πας οικοδομή με ένα ειρωνικό τόνο στην φωνή τους.

Όσο για την κούραση, πιστεύω είναι ίδια σαν θεωρία που απλά αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, κάποιος μπορεί να μην είχε ποτέ του σχέση με την χειρωνακτική εργασία και ξαφνικά να πρέπει να δουλέψει έτσι όπως δεν δούλεψε ποτέ, σίγουρα θα τα βρει πιο σκούρα, το ίδιο μπορεί να ισχύει και στο άλλο άτομο. Όλα είναι θέμα χρόνου από εδώ και πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι συγκρίνονται, γι' αυτό εκνευρίζομαι κιόλας όταν μου το κάνουν αυτό... για παράδειγμα, αν πω στη μάνα μου "κουράστικα σήμερα" πολύ πιθανό να μου πει "εγώ στην ηλικία σου σηκωνόμουν απο τις 2 το πρωί και μέχρι το απόγευμα ήμουν στο χωράφι, κι εσύ μου λες ότι κουράστικες που πήγες σχολείο και φροντηστήριο?"... μα εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν έχει κουραστεί η ίδια... αυτό είναι, κατά τη γνώμη μου, που δεν καταλαβαίνουν οι άνθρωποι... τι δεν είπα... δεδομένου ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που κάνουν αυτή τη σύγκριση είναι άνω των 40 και έχουν δουλέψει στην παιδική τους ηλικία, αδυνατούν να συνειδητοποιήσουν ότι ναι μεν η ζωή στο γραφείο ή στο σχολείο δεν είναι σαν εκείνη στο χωράφι, αλλά και η ζωή στο χωράφι δεν είναι σαν αυτή στο σχολείο ή το γραφείο...
στη μια δουλειά θα σε πονέσει η μέση, για παράδειγμα, στην άλλη θα σε πονέσει το κεφάλι... είναι το ίδιο να μην μπορείς να κουνηθείς και να μην μπορείς να κρατήσεις τα μάτια ανοιχτά απο τον πονοκέφαλο? όχι... αλλά όπως και να το κάνουμε, και για τα 2, παυσίπονο θες... η κούραση είναι πάνω κάτω η ίδια (μιλώντας για άτομα που πραγματικά δουλεύουν, όχι για κάτι τύπους που περνάνε μια βόλτα απο το γραφείο να πατήσουν 5 τζίφρες και να φύγουν)... απλα χτυπάει αλλου... στη μια περίπτωση δεν έχεις κουράγιο να πας να πιεις ένα ποτήρι νερό και στην άλλη δεν θυμάσαι πόσο κάνει 2+3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εξαρτάται πως την εκλαμβάνεται κανείς τη χειρονακτική εργασία. Κάποιοι π.χ γύρω μας είναι επαγγελματίες χειρονάκτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eutyhia

Νεοφερμένος

Η Eutyhia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
η χειρονακτικη εργασια ειναι αυτη που τις περισσοτερες σου δινει τα προς το ζειν αλλα δεν συγκρινεται με τιποτα με την αναπτυξη του πνευματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top