Eβραϊκά - עברית

dandan

Νεοφερμένος

Ο dandan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ξέρει κανείς από σας εβραϊκά;Εγω εχω μαθει αρκετα μονος μου με βιβλια και σιντι και με τη βοήθεια του ιντερνετ.Το καλοκαιρι σκεφτομαι να παω στο Τελ Αβίβ να κανω μαθηματα εβραϊκών .Εχει κανεις ιδέα που μπορω να κανω μαθηματα εκει;Για τους παλλινοστουντες εβραιους υπαρχουν πολλες δυνατοτητες,μπορουν να κανουν δωρεαν μαθηματα στο πανεπιστημιο ,στα λεγομενα τμηματα ουλπαν,ή ακομα και σε κιμπουτς.Για τους μη εβραιους σιγουρα θα υπαρχουν τμηματα στο πανεπιστημιο του Τελ Αβίβ.Κανενας εχει τιποτα ακουστα;Εχει παει κανεις σας Τελ Αβιβ;Αν ναι,πως του φανηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Πως σου φαίνονται; Μπορείς να κάνεις εύκολα προτάσεις; Τι επίπεδο θεωρείς πως έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πως αποφασισες να μαθεις εβραικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dandan

Νεοφερμένος

Ο dandan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το επιπεδο μου υα ελεγα οτι ειναι καπου στο Α2.το βασικοτερο προβλημα δεν ειναι τοσο το αλφαβητο,αλλα το γεγονος οτι δεν γραφονται ολα τα φωνηεντα καθως και μερικα συμφωνα εχουν διαφορετικη προφορα.ετσι πχ η λεξη κολοκυθοπιτα γραφεται κλκθπτ ή καπως ετσι και συ πρεπει να μαντεψεις τα φωνηεντα!καλο;
Εβραϊκα θελησα να μαθω βλεποντας παλια διαφημισεις στο ΜTV europe που ταν στα εβραϊκα και μου χαν κινησει την περιεργεια να καταλαβω τι γραφουν τουλαχιστον!κατα τα αλλα ειναι η μονη δημοκρατικη χωρα στη μεση ανατολη( χωρις θεοκρατικο καθεστως ή καποιον πατερουλη/βασιλια/ κλπ) και παντα ηθελα να την επισκευτω.
שלום
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω ευχομαι αν με αξιωσει ο θεος να γινω θεολογος.στο πανεπιστημιο θα μαθαινω αρχαια εβραικα.πλακα θα εχει.μια τελειως διαφορετικη γλωσσα θα διετρτνει και την σκεψη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairydb

Νεοφερμένος

Η mairydb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας... Έψαχνα στο google για μαθήματα εβραϊκών και βρήκα αυτό site... Λατρεύω αυτή τη γλώσσα... Θα συμφωνήσω ότι το πρόβλημα δεν είναι το αλφάβητο αλλά η ιδιαιτερότητα των φωνηέντων... Σε μεγάλες πόλεις υπάρχουν σίγουρα άτομα που μπορούν να σε διδάξουν, κυρίως εναπομείναντες Εβραίοι... Από εκεί και πέρα υπάρχει μόνο ένα φροντιστήριο στην Αθήνα... Εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να περάσω στη Θεσσαλονίκη ώστε να είναι πιο εύκολο να βρω δάσκαλο... Από εκεί και πέρα, αν δεν τα καταφέρω θα κοιτάξω τι εναλλακτικές λύσεις έχω για να πάω στο Ισραήλ για κάποιο διάστημα... Αν έχεις μάθει κάτι καινούριο θα σε παρακαλούσα να με ενημερώσεις! :)
Shalom!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,841 μηνύματα.
θα παω τελ-αβιβ το καλοκαιρι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi1992

Νεοφερμένος

Η Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εχω περάσει θεολογία Αθηνών και θα ήθελα να κάνω μαθήματα εβραικών και γιατί υπάρχουν στη σχολή αρχαία εβραικά αλλα και γιατί μ αρεσει η γλώσσα ...Μηπως ξέρει κανείς να μου προτείνει καποιο βιβλίο για εντελώς αρχάριους ή καποιο κέντρο εκμάθησης εβραικης γλώσσας στην Αθήνα ;;;

ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
πω πω! κολλημα!!! τι σας επιασε? πρωτη φορα ακουω καποιον που θελει να μαθει εβραϊκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
πω πω! κολλημα!!! τι σας επιασε? πρωτη φορα ακουω καποιον που θελει να μαθει εβραϊκα

Συμφωνω,τι σας επιασε να μαθετε μια γλωσσα που τι μιλανε αυτοι που ελεγχουν τον πλανητη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
και πειτε ρε παιδια οτι θα την μαθετε....που θα μιλατε εβραικα ?????στο ικαν ,ιραν ,ισραηλ,μεση ανατολη το πολυ.....και επειτα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
και πειτε ρε παιδια οτι θα την μαθετε....που θα μιλατε εβραικα ?????στο ικαν ,ιραν ,ισραηλ,μεση ανατολη το πολυ.....και επειτα???

Επισης και σε συνεργατες τοπ επιχειρησεων σε Αμερικη και Ευρωπη,για οποιον ενδιαφερεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Συμφωνω,τι σας επιασε να μαθετε μια γλωσσα που τι μιλανε αυτοι που ελεγχουν τον πλανητη:P

Ποιο καλε;Οι Αμερικανοι μιλανε εβραϊκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τώρα που τα βλέπω τα εβραϊκά είναι η ιδανική γλώσσα για σκονάκια Τα γράμματα φαίνονται σαν μουτζούρες και αρκετά πυκνογραμμένα "עברית" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ποιο καλε;Οι Αμερικανοι μιλανε εβραϊκα;

Μονο το World Trade Center,κοινώς οι Διδυμοι Πυργοι που υπεστησαν τρομοκρατικό χτύπημα το 2001,ξέρεις ποσα εβραϊκά κεφάλια στέγαζε?Και ξερεις ποσα απο αυτα τα κεφάλια φημολογείται πως είχαν κατι παρει πρεφα και ειχαν παρει αδειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi1992

Νεοφερμένος

Η Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το θέμα ειναι οτι το να ξέρεις εβραικά(αραβικά,ιαπωνέζικα κ.λ.π) είναι ένα προνόμιο καθώς ελάχιστοι Έλληνες ξέρουν εβραικά.......π.χ για ένα απόφοιτο θεολογίας το να έχει και κάποιο χαρτι που πιστωποιεί οτι ξέρει εβραικά σε ένα α ή β ή γ επίπεδο έχει άλλη βαρύτητα....Στο συγκεκριμένο μπορείς να εργαστείς και πέρα απο καθηγητής στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση......
Εκτός απο αυτο η ίδια η γλώσσα είναι ενδιαφέρουσα επειδή ακριβώς είναι ασυνήθιστη....Επιπλέον,μαθαίνεις την νοοτροποία και την ιστορία του λαού......... Είναι αλλίως!Γι ' αυτο έχω ένα κολληματάκι...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ααααα μαλιστα...δηλαδη εμενα που με λενε αδαμαντια πως θα ηταν στα εβραικα???πως γραφετε...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εχετε απολυτο δικιο συμφωνω αλλα προσωπικα συνηθιζω στις γλωσσες να μην συνδυαζω πολιτισμο!αν μου αρεσει ακουστικα,και γενικα αυτα κοιταω!αλλα ναι σας το ξαναλεω εχετε απολυτο δικιο!εννοω σχετικα παγκοσμιας κυριαρχιας απο τους εβραιους!

Τώρα που τα βλέπω τα εβραϊκά είναι η ιδανική γλώσσα για σκονάκια Τα γράμματα φαίνονται σαν μουτζούρες και αρκετά πυκνογραμμένα "עברית" ;)
α ρε φοκο χαχαχαχχ!σωστος!για τα σκονακια αξιζει να την μαθουμε ολοι ανεξαιρετως!αχχααχαχ:):clapup::D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aurea

Νεοφερμένος

Η Aurea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ξέρει κανείς από σας εβραϊκά;Εγω εχω μαθει αρκετα μονος μου με βιβλια και σιντι και με τη βοήθεια του ιντερνετ.Το καλοκαιρι σκεφτομαι να παω στο Τελ Αβίβ να κανω μαθηματα εβραϊκών .Εχει κανεις ιδέα που μπορω να κανω μαθηματα εκει;Για τους παλλινοστουντες εβραιους υπαρχουν πολλες δυνατοτητες,μπορουν να κανουν δωρεαν μαθηματα στο πανεπιστημιο ,στα λεγομενα τμηματα ουλπαν,ή ακομα και σε κιμπουτς.Για τους μη εβραιους σιγουρα θα υπαρχουν τμηματα στο πανεπιστημιο του Τελ Αβίβ.Κανενας εχει τιποτα ακουστα;Εχει παει κανεις σας Τελ Αβιβ;Αν ναι,πως του φανηκε;

Καλησπέρα! Κι εγώ μιλάω εβραϊκά. Ξεκίνησα με την βοήθεια του ίντερνετ, στην συνέχεια έκανα ιδιαίτερα μαθήματα και τώρα συνεχίζω την εκμάθηση μόνη μου.

Στο Τελ Αβίβ θα βρεις πολλά μέρη που διδάσκουν εβραϊκά σε ξένους (αυτά είναι τα ουλπάν, τα τμήματα για ξένους, όχι μόνο για εβραίους) σε σχολές και σε πανεπιστήμια. Θα είναι και αποτελεσματικό να μένεις στην χώρα της γλώσσας την οποία μαθαίνεις!

Εγώ έχω πάει στο Ισραήλ, αλλά όχι στο Τελ Αβίβ. Ήταν πολύ ωραία εμπειρία και θα μου μείνει αξέχαστη. Ελπίζω στο μέλλον να πάω ξανά και να επισκεφθώ και το Τελ Αβίβ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Καλησπέρα! Κι εγώ μιλάω εβραϊκά. Ξεκίνησα με την βοήθεια του ίντερνετ, στην συνέχεια έκανα ιδιαίτερα μαθήματα και τώρα συνεχίζω την εκμάθηση μόνη μου.

Στο Τελ Αβίβ θα βρεις πολλά μέρη που διδάσκουν εβραϊκά σε ξένους (αυτά είναι τα ουλπάν, τα τμήματα για ξένους, όχι μόνο για εβραίους) σε σχολές και σε πανεπιστήμια. Θα είναι και αποτελεσματικό να μένεις στην χώρα της γλώσσας την οποία μαθαίνεις!

Εγώ έχω πάει στο Ισραήλ, αλλά όχι στο Τελ Αβίβ. Ήταν πολύ ωραία εμπειρία και θα μου μείνει αξέχαστη. Ελπίζω στο μέλλον να πάω ξανά και να επισκεφθώ και το Τελ Αβίβ.
θα ηθελα να σε ρωτησω κατι!οπως βλεπω εισαι πτυχιουχος ιταλικης φιλολογιας!πως σου φανηκαν τα μαθηματα και γενικα ολο το κλιμα ?ηταν πολυ δυσκολα?σορρυ που ξεφευγω απο το θεμα αλλα θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σου αν γινεται!διοτι μου αρεσουν οι ξενες γλωσσες και θα ηθελα τουλαχιστον ετσι οπως τωρα νιωθω να σπουδασω μια ξενη φιλολογια και ειμαι μεταξυ γαλλικης και ιταλικης!για την γαλλικη εχω ακουσει αποψη αλλα θα ηθελα και για την ιταλικη!(το μονο που ξερω ειναι οτι δεν σε βαζουν αμεσως στα βαθια,δηλαδη δεν ξεκινας αμεσως απο γ2 επιπεδο την γλωσσα αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top